1000,- zł netto na etat dodatkowo

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: koma » 2019-03-26, 21:22

fragola pisze:U nas już brakuje nauczycieli zawodu. Nikt przy zdrowych zmysłach z wykształceniem technicznym nie przyjdzie teraz uczyć za takie pieniądze ...

Dlatego Zalewska uwolniła pensje i umożliwiła robienie kursiku pedagogicznego w czasie 48 godzin - choć nauczyciele przedmiotow muszą mieć studia podyplomowe.
Chyba na nic sie to nie zda, bo tylko ktoś chory na glowę przyjdzie do szkoły za te pieniądze.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-03-26, 21:50

W kształceniu zawodowym jest ogromny problem z kadrą. Są tylko ci z naboru sprzed 20-10 lat. Przemysł ich łapie za 3 razy większą pensję. Do zawodu garną się jakieś mierne osoby po wysiedzianych studiach, po znajomości, bo jednak wszelkie ubezpieczenia, składki są płacone.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Łosoś » 2019-03-27, 06:59

Ba...ja słyszałam, że do technikum przyjmują już nawet jedynie z maturą nauczycieli przedmiotów zawodowych. Takie są braki....

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-03-30, 10:48

koma pisze:
fragola pisze:U nas już brakuje nauczycieli zawodu. Nikt przy zdrowych zmysłach z wykształceniem technicznym nie przyjdzie teraz uczyć za takie pieniądze ...

Dlatego Zalewska uwolniła pensje i umożliwiła robienie kursiku pedagogicznego w czasie 48 godzin - choć nauczyciele przedmiotow muszą mieć studia podyplomowe.
Chyba na nic sie to nie zda, bo tylko ktoś chory na glowę przyjdzie do szkoły za te pieniądze.


To prawda. Dziwi mnie też to szafowanie 18 godzinami tak jakby we wszystkich zawodach ludzie przez 8 godzin dziennie pracowali w pełni. To są często d..godziny, siedzenie na fb, w internecie.
U nas przy nauczycielach przedmiotów zawodowych dyrekcja chodzi na paluszkach. Trochę się nie dziwię. Nie sztuka zrobić nabór, jeśli nie będzie miał kto uczyć. Inna sprawa, że ich praca to zajęcia z 7-10 osobami w blokach 4 godzinnych. Uczniowie dostają pracę na komputerze do zrobienia w 4 godziny. Zero szargania gardła. Nawet w obrębie zawodu są ogromne dysproporcje w wysiłku wkładanym w osiągnięcie takiej samej pensji.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-03-30, 19:40

Podejrzewam, że w każdym technikum w naszym kraju pracują tacy nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy nabyli już prawa do świadczenia kompensacyjnego albo do emerytury. Myślę nawet, że jest ich większość. Można sobie teoretycznie wyobrazić, że w poniedziałek czyli 01 kwietnia 2019 r. złożą jak jeden wypowiedzenie i zgłoszą przejście na emeryturę. I co wtedy powie na to Frau Zalewska? Jaką wizję będą miały jej wspaniałe szkoły branżowe?
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-03-31, 13:40

Naprawa systemu edukacji to nie tylko reformy co parę lat: wprowadzenie gimnazjów, likwidacja gimnazjów itp. Do szkolnictwa nadal garną się miernoty i to jest temat tabu: osoby, które chcą mieć dużo wolnego i naprawdę go mają, bo mają też wszystko w d..e oprócz odbębnienia 18 godzin, a jako, że mają układy to dodatkowych czynności 0.
Kserują te głupoty wygenerowane przez wydawnictwa często odstające od realiów szkoły. Ale mają klucz odpowiedzi.
Pracę obecnych nauczycieli idealnie odzwierciedla PRL-owskie powiedzenie: "czy się stoi czy się leży.....złotych się należy".

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Łosoś » 2019-03-31, 15:28

Z pewnością wiele miernot nauczycielskich szkoła przechowuje. Ale ja się temu nie dziwię. Jeśli się dziwię, to temu, że jeszcze są tacy, którym się...chce. Pensje żałosne, szacunku nie ma, dzieciaki okropne, roszczeniowi rodzice, dyrekcja mobbingująca, idiotyczne szkolenia i bezsensowna biurokracja.
Dwadzieścia lat temu byłam młodą, pełną zapału nauczycielką z pomysłami. Dzisiaj nic z tego nie zostało, resztki jakieś. Szkoła zabija marzenia i podcina skrzydła nie tylko uczniom. Sorry, taki mamy system. Sprzyjający miernotom. Bo po co mam się starać, jeśli widzę, że moją pracą można obdzielić trzy osoby....A inny ktoś nic nie robi, a i tak co roku dostaje nagrodę...bo taki układ? Po co mam się starać, jeśli w końcu czuję się zwyczajnie wykorzystana, podczas gdy innym daje się fory, bo to znajomi dyrektora? Po co się starać, skoro nikt tego nie doceni, ba...nie zauważy? Dzieci też nie są jakieś specjalnie wdzięczne,one uważają, że mój wysiłek, czas, moja praca i zaangażowanie należą się im jak psu kość. Usłyszałam już od ucznia "pani za to płacą"....więc on dziękować mi nie musi. A skoro tak...to jaka płaca, taka praca!
Ostatnio zmieniony 2019-03-31, 20:35 przez Łosoś, łącznie zmieniany 1 raz.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-03-31, 16:08

Tak działa polska szkoła dlatego miałam wątpliwości, co do strajku, bo uważam, że nawet efektywny nie załatwi takich spraw. Większość rozgrywa się na poziomie gmin, powiatów i niektórzy tyrają z 60 godzin, a niektórzy 18. Nie piszę o d..godzinach tylko wkładzie pracy. Dla niektórych siedzenie w komisjach nadzorujących dzień w dzień to normalne podczas gdy 80% pozostałych ma wolne dni. Vide pytanie powyżej. Nie oszukujmy się :dla niektórych etat w szkole to ustawienie się jak pączek w maśle nawet mimo marnej pensji, bo oni nawet solidnie nie przepracowują tych 18 lekcyjnych.

Darek
Posty: 16
Rejestracja: 2007-10-11, 14:00

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Darek » 2019-04-03, 09:55

epilot pisze:Dlaczego postkomunistyczne ZNP, którego prezes siedzi w pierwszym rzędzie podczas konwencji PO nachalnie wymusza wręcz dołączanie do tego nudnego strajku?

rozumiem, że zarabiasz wystarczająco dużo?

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-04-03, 18:09

Darek pisze:
epilot pisze:Dlaczego postkomunistyczne ZNP, którego prezes siedzi w pierwszym rzędzie podczas konwencji PO nachalnie wymusza wręcz dołączanie do tego nudnego strajku?

rozumiem, że zarabiasz wystarczająco dużo?


Pisząc w tym wątku i czytając wpisy Epilot po części podzielałam jej zdanie. Niestety jej pytanie o "pokrzywdzonych" nauczycielach, którzy będą siedzieć za strajkujących utwierdziło mnie w opinii, że wielu nauczycieli w Polsce ma naprawdę dobrze czyli pracują te najwyżej 18 godzin. ZNP niestety broni urawniłowki.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-04-03, 22:06

Nikt nikogo nie zmusi, aby ktoś za kogoś siedział. Najwyżej się ktoś zgodzi sam.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-04-03, 23:07

Ritter von Rodewald pisze:Nikt nikogo nie zmusi, aby ktoś za kogoś siedział. Najwyżej się ktoś zgodzi sam.


Nauczycieli obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: qjaf » 2019-04-03, 23:25

Ocenianie lekka reka setek tys. nauczycieli jest grubym naduzyciem. Nie jest zadnym odkryciem, ze czlowiek czesto decyduje sie na dana prace ze wzgledu na warunki, przywileje. Jasne jest, ze w czasach rzadowego rozdawnictwa w koncu nastapila mobilizacja nauczycieli. Oczywiscie oczekiwania wyjsciowe byly nierealnie, ale szansa na wywalczenie realnej, konkretnej i wzglednie interesujacej podwyzki bylaby jasnym sygnalem dla wszystkich. Srodowisko nauczycielskie w koncu cos wywalczylo, przestalo byc szmata dla kazdego. Gadanie o jakims "komuchu" Broniarzu to jest osobliwa nowomowa. Obojetnie kto, wazne czy.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: Łosoś » 2019-04-04, 15:54

Nauczycieli obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy.


Jak ja nie lubię, kiedy ktoś rzuca mi w twarz tymi osławionymi 40 godzinami pracy! "Pani pracuje 40 godzin w tygodniu...to pani napisze to, zrobi analizę tego, przeprowadzi konkurs, wyjedzie na szkolenie, poprowadzi za darmo dwie lekcje dodatkowo ( a dwie godziny dodatkowo się do nich pani przygotuje, materiały we własnym zakresie), do konkursu przygotuje dzieci, apelik zrobi, teatrzyk....itd, itp......I z mojego "40 godzinnego tygodnia pracy"robi się lekko 60, ale że nie ma tego jak udowodnić (nie nie prowadzi się ewidencji tych godzin), to człowiek zaciska zęby i pracuje od rana do nocy.
CHCĘ PRACOWAĆ 8 GODZIN W BUDYNKU SZKOLNYM, POWIEDZMY OD 7.30 DO 15.30. MIEĆ WŁASNY KĄT DO PRACY, BIURKO, KOMPUTER, DRUKARKĘ ETC.DZIENNIE- 4 LEKCJE, POZOSTAŁE 4- PAPIEROLOGIA, SPRAWDZANIE PRAC, PRZYGOTOWYWANIE SIĘ DO ZAJĘĆ ITP.. Wreszcie skończyłoby się to idiotyczne szafowanie moimi godzinami pracy.

Teraz? Jeden robi za trzech, inny pracuje faktycznie 20 godzin tygodniowo i nic więcej. W każdej szkole tak prawdopodobnie jest.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: 1000,- zł netto na etat dodatkowo

Postautor: fragola » 2019-04-04, 17:50

Łosoś pisze:
Nauczycieli obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy.


Jak ja nie lubię, kiedy ktoś rzuca mi w twarz tymi osławionymi 40 godzinami pracy! "Pani pracuje 40 godzin w tygodniu...to pani napisze to, zrobi analizę tego, przeprowadzi konkurs, wyjedzie na szkolenie, poprowadzi za darmo dwie lekcje dodatkowo ( a dwie godziny dodatkowo się do nich pani przygotuje, materiały we własnym zakresie), do konkursu przygotuje dzieci, apelik zrobi, teatrzyk....itd, itp......I z mojego "40 godzinnego tygodnia pracy"robi się lekko 60, ale że nie ma tego jak udowodnić (nie nie prowadzi się ewidencji tych godzin), to człowiek zaciska zęby i pracuje od rana do nocy.
CHCĘ PRACOWAĆ 8 GODZIN W BUDYNKU SZKOLNYM, POWIEDZMY OD 7.30 DO 15.30. MIEĆ WŁASNY KĄT DO PRACY, BIURKO, KOMPUTER, DRUKARKĘ ETC.DZIENNIE- 4 LEKCJE, POZOSTAŁE 4- PAPIEROLOGIA, SPRAWDZANIE PRAC, PRZYGOTOWYWANIE SIĘ DO ZAJĘĆ ITP.. Wreszcie skończyłoby się to idiotyczne szafowanie moimi godzinami pracy.

Teraz? Jeden robi za trzech, inny pracuje faktycznie 20 godzin tygodniowo i nic więcej. W każdej szkole tak prawdopodobnie jest.


Jest to prawda i zgadzam się, ale nie zgadzam się z manipulacją mojej wypowiedzi. Pisałam w kontekście wykorzystania nauczycieli do egzaminów np. gimnazjalnych w razie strajku innych osób. W większości szkół są to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Zatem częstsze niż zwykle wykorzystanie niestrajkujących raczej nie przekroczy tego wymiaru tygodniowego.


Wróć do „Pogaduszki”