Strajk

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-05, 17:51

qjaf pisze:No a jak jeszcze dodac do tego charaktery poszczegolnych nauczyceieli, ich ambicje, ukladziki, perspektywy itd. to...nigdy nie odmaluje sie "wlasciwego" obrazu szkoly :) Ale to uniwersalna kwestia. Zroznicowanie placowe jest logiczne, ale dziwnym trafem jakos nawet rzadzacy na to nie wpadli?


Dlatego irytuje mnie szafowanie ta solidarnością zawodową. Każdy z nas ma inne realia pracy. Owszem chętnie przeniosłabym się do pracy w małej szkole do klas 25 osobowych, a ja mam 35 i każdego muszę przygotować do matury, choć przyszedł z ogromnymi zaległościami. W każdej z klas po 10 osób z opiniami z poradni, zaległości nie do wyprostowania u 16-20 latka. Ale i tak matury zdają tylko niestety jest to kosztem mojego zdrowia i ciężkiej pracy, bo w większości szkół gimnazjalnych rozliczenia z wyników pracy nie ma. U mnie są niezależnie od tego kto po gimnazjum trafia do nas.
Zróżnicowanie płacowe jest, ale uzależnione od stażu pracy, "poziomu awansu" i jeszcze od przychylności dyrekcji (motywacyjny). I tak to trwa niezależnie od PIS-u czy PO.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Strajk

Postautor: ann » 2019-05-05, 18:06

qjaf pisze:To juz wina przelozonego, ze nie potrafi egzekwowac podstaw od swoich pracownikow. U nas sprzetem muzycznym zajmuje sie n. muzyki akurat, a sama fucha informatyka wydaje sie jednak jedna z lepszych. Uczniow nie wiecej niz 12-13 na lekcji (dzielone klasy), a material generalnie przystepny. Jak bede miec mozliwosc zdobycia godzin z infomatyki to natychmiast zrezygnowalbym z innych "uzupelniaczy" :D Komputery moze i stare, ale do obslugi podstaw nie sa potrzebne tytany multimediow :D

+ cała obsługa informatyczna, jak już ktoś wcześniej wspomniał - strona internetowa, SIO, świadectwa, dziennik, arkusze i co tam akurat po drodze wypadnie ("bo mi nie działa" i masz przyjść już-teraz-natychmiast - to nic że masz swoje lekcje). Polecam.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strajk

Postautor: qjaf » 2019-05-05, 18:58

Dalej nie wiem czemu rzadzacy nie proponuja zroznicowania placowego bez odniesien do stopnia awansu. Przeciez panstwu by sie to chyba oplacilo. Jednym by zabralo, drugim dali i znowu sklocili nauczycieli :D Co do solidarnosci to wydaje mi sie, ze na jakims elementarnym poziomie powinna byc. Orientuje sie jak pracuje informatyk w mojej szkole i bez mrugniecia okiem przyjalbym te fuche. Jasne, ze wpisuje do dziennika zastepstwa, wycieczki itd., ale nie zajmuje mu to tygodniowo bog wie ile czasu. Mowie o swoim, konkretnym przypadku.

WarTad
Posty: 70
Rejestracja: 2019-04-16, 19:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strajk

Postautor: WarTad » 2019-05-05, 19:18

Nie będę komentował jak uczy informatyki u Ciebie nauczyciel. Ale nie wyobrażam sobie Ciebie uczącego tego przedmiotu. Z takim podejściem to chyba tylko uczyłbyś jak włączyć i wyłączyć kompa. Ciekawy jestem jak na szybko tłumaczysz "ciekawskiemu" czym się różni ++i od i++, jak tłumaczysz pętle, rekurencję, algorytmy, kompilację, interpreter, czy wolisz języki kompilowane czy interpretowane itd., itp. A to wszystko jest teraz w szkole podstawowej oprócz scratcha. Właśnie z tym jest problem w naszym zawodzie, że niektórzy tylko polski, historię, matematykę, fizykę, biologię, chemię i języki uważają za przedmioty. I ucząc ich nauczyciel pracuje. A wf, informatyka, technika, plastyka, muzyka to przedmioty lajtowe i nauczyciele mają lekko. Uczę wf i wcale nie mam tak lekko. A co roku jest coraz gorzej. Odpowiedzialność większa więc nie tylko fizycznie jestem zmęczony ale i psychicznie. A o "dotyku uczennicy" nie wspomnę bo to już przeżyłem. Więc wcale takiej fajnej fuchy niem mam gjafie :D.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-05, 20:33

qjaf pisze:Dalej nie wiem czemu rzadzacy nie proponuja zroznicowania placowego bez odniesien do stopnia awansu. Przeciez panstwu by sie to chyba oplacilo. Jednym by zabralo, drugim dali i znowu sklocili nauczycieli :D Co do solidarnosci to wydaje mi sie, ze na jakims elementarnym poziomie powinna byc. Orientuje sie jak pracuje informatyk w mojej szkole i bez mrugniecia okiem przyjalbym te fuche. Jasne, ze wpisuje do dziennika zastepstwa, wycieczki itd., ale nie zajmuje mu to tygodniowo bog wie ile czasu. Mowie o swoim, konkretnym przypadku.



Oj już ton się zmienia,ale nadal trudno wyjść ze swojego grajdołka i swoich realiów pracy tak jakby te 600 tysięcy nauczycieli pracowało w takich samych warunkach, realiach i wymaganiach.
A czy przystępując do strajku pan Broniarz taki postulat zróżnicowania zaproponował? Komunistyczna urawniłowka. Pisałam o tym.
Ja na elementarnym poziomie solidarności choć wbrew sobie do strajku przystąpiłam.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-05, 20:42

WarTad pisze:Nie będę komentował jak uczy informatyki u Ciebie nauczyciel. Ale nie wyobrażam sobie Ciebie uczącego tego przedmiotu. Z takim podejściem to chyba tylko uczyłbyś jak włączyć i wyłączyć kompa. Ciekawy jestem jak na szybko tłumaczysz "ciekawskiemu" czym się różni ++i od i++, jak tłumaczysz pętle, rekurencję, algorytmy, kompilację, interpreter, czy wolisz języki kompilowane czy interpretowane itd., itp. A to wszystko jest teraz w szkole podstawowej oprócz scratcha. Właśnie z tym jest problem w naszym zawodzie, że niektórzy tylko polski, historię, matematykę, fizykę, biologię, chemię i języki uważają za przedmioty. I ucząc ich nauczyciel pracuje. A wf, informatyka, technika, plastyka, muzyka to przedmioty lajtowe i nauczyciele mają lekko. Uczę wf i wcale nie mam tak lekko. A co roku jest coraz gorzej. Odpowiedzialność większa więc nie tylko fizycznie jestem zmęczony ale i psychicznie. A o "dotyku uczennicy" nie wspomnę bo to już przeżyłem. Więc wcale takiej fajnej fuchy niem mam gjafie :D.


A na tym portalu jakby tylko szkoła podstawowa istniała.
W technikum to i język polski jest pobłażliwie traktowany, ale musisz każdego przygotować do matury i ustnej i pisemnej choć ten przedmiot mają w d..e. Ale jesteś rozliczany z matur. Przez 3 lata masz wszystkich poprzepuszczać z koszmarnymi zaległościami i frekwencją 51%, bo sytuacja rodzinna, bo to i tamto. Czuję się trochę jak Copperfield.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strajk

Postautor: qjaf » 2019-05-05, 21:25

No i co sie dziwic ludziom, ze mowia o niskim poziomie intelektualnym nauczycieli skoro mamy tu to, co mamy. Pisalem o swoim, konkretnym przypadku, a tu mi ktos wjasnia jakim to ja bylbym nauczycielem informatyki chociaz nawet sekunde nie byl w mojej szkole :D Moze zaszla jakas pomylka?
No to jest jasne, ze kazdy bedzie bronic swojego przedmiotu, ze jest "och, ach", ale kto w tej dyskusji pisal, ze np. informatyka nie jst powaznym przedmiotem czy cos podobnego? :D Od dekad jakos uznaje sie pewne przedmioty za, hm, bardziej strategiczne od innych i jakos tez trzeba z tym zyc. Ale to tylko tak nawiasem mowiac. W tej polajance o trudnosciach nauczyciela rownie dobrze mozna zakwestionowac wysokosc dodatkow za wychowawstwo. W koncu jedna klasa jest calkiem mila i do okielznania, a druga to wcielone diably :D itd., itd...

Nie bede robic z siebie cierpietnika. Wybralem taki, a nie inny zawod, mam taka a nie inna szkole, ale jakos nie musze wypisywac, ze mam tak czy siak. Moze to kwestia charakteru, podejscia.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-05, 22:32

qjaf pisze:No i co sie dziwic ludziom, ze mowia o niskim poziomie intelektualnym nauczycieli skoro mamy tu to, co mamy. Pisalem o swoim, konkretnym przypadku, a tu mi ktos wjasnia jakim to ja bylbym nauczycielem informatyki chociaz nawet sekunde nie byl w mojej szkole :D Moze zaszla jakas pomylka?
No to jest jasne, ze kazdy bedzie bronic swojego przedmiotu, ze jest "och, ach", ale kto w tej dyskusji pisal, ze np. informatyka nie jst powaznym przedmiotem czy cos podobnego? :D Od dekad jakos uznaje sie pewne przedmioty za, hm, bardziej strategiczne od innych i jakos tez trzeba z tym zyc. Ale to tylko tak nawiasem mowiac. W tej polajance o trudnosciach nauczyciela rownie dobrze mozna zakwestionowac wysokosc dodatkow za wychowawstwo. W koncu jedna klasa jest calkiem mila i do okielznania, a druga to wcielone diably :D itd., itd...

Nie bede robic z siebie cierpietnika. Wybralem taki, a nie inny zawod, mam taka a nie inna szkole, ale jakos nie musze wypisywac, ze mam tak czy siak. Moze to kwestia charakteru, podejscia.


Tak, ludzie mają rację, pisząc o poziomie nauczycieli, ich skostnieniu, trzymaniu się kurczowo miejsca pracy, poczuciu lepszości, cwaniactwie bez powodu skoro mamy tu to, co mamy.
Wykazałeś się tutaj solidarnością zawodową, o której tak wrzeszczano na tym forum z miesiąc temu? Sam przyznajesz,ze widzisz czubek własnego nosa.
Nie umiesz dyskutować , chcesz zdyskredytować 2 uczestników dyskusji.
Jesteś przekonany, że poradziłbyś sobie z informatyką w innej szkole wyższego poziomu(klasy informatyczne w technikum mają z 15 przedmiotów informatycznych) lub w zawodzie informatyka w poważnej firmie? Jest masa nauczycieli, którzy temu nie podołają. Selekcja negatywna odbija się czkawką i żadna opcja polityczna tego nie załatwi szybko. Trzeba byłoby wyrzucić cwaniaków zagnieżdżonych w polskich szkołach i zatrudnić za dobrą pensję fachowców. To się nie uda.
Nie uda się oczyścić polskich szkół z układów, cwaniactwa, bylejakości i żadna partia polityczna nie ma tu nic do rzeczy.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strajk

Postautor: qjaf » 2019-05-06, 00:27

O jeden most za daleko. Lepiej ochlon, bo pomylilas forum z sala lekcyjna.

Dla przypomnienia. Napisalem o pracy n. informatyki w mojej szkole o ktorej, nawiasem mowiac, nie masz zielonego pojecia. Nie byloby w tym nic dziwnego gdyby nie to, ze w niebywaly sposob ustawiasz swobodna wymiane zdan w jakas dyskusje o...no wlasnie czym? Co ma praca n. informatyki w podstawowce do pracy w jakiejs powaznej firmie? :D Na tej zasadzie moge powiedziec, ze nie zastapisz nigdy profesora Miodka itd. Ale po co takie wycieczki? Co chcesz udowodnic? O jakim grajdolku w ogole piszesz??? Po co taki jezyk wprowadzac tutaj.

O jakiej w ogole solidarnosci zawodowej wspominasz? Watek jest offtopowy i nie ma nic wspolnego ze strajkiem. Ty masz prawo krytykowac strajk i w ogole mowic, ze bedzie gorzej, ze sami sobie zgotowalismy ten los ("uruchomienie" sprawy pensum), a ja mam prawo powiedziec, ze wiem jak wyglada sytuacja w szkolach, w ktorych pracowalem i jak wyglada konkretnie praca w mojej placowce, co absolutnie nie oznacza, ze sie ograniczam do swojego,ekhem, uniwersum :D

Aha, o tym, ze nie jestem cierpietnikiem to pisalem nie odnoszac sie do czyjegos postu :D

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-06, 10:30

A ja staram się pisać w szerszym kontekście, bo ewidentnie widać po forum, że niestety ta garstka osób uważa,że realia ich szkoły dotyczą wszystkich. 1000 zł podwyżki dla każdego nauczyciela było fatalnym pomysłem.
Uważam, że podyplomówka z jakiegoś przedmiotu nie równa się jednak 5 letnim studiom ukończonym na "5" na prestiżowym uniwersytecie. Poziom informatyki w podstawówkach to żenada, już chyba 99% uczniów jest lepszych od nauczycieli w tym.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strajk

Postautor: qjaf » 2019-05-06, 16:50

Zroznicowane haslo placowe pewnie podzieliloby nauczycieli. Juz widze jak sobie dogaduja, ze tamten to uczy tego i jest po takich studiach to zarobi wiecej niz blizniaczopodobny "przypadek". A przeciez jeszcze niedawno byli kolegami :D
1000 zl to dla mnie haslo wyjsciowe, chociaz nierealne. Na tym polegaja negocjacje. Przy czym ich de facto nie bylo, wiec to jak gdyby insza inszosc.
A co do informatyki w podstawowce to, paradoksalnie, zgodzilismy sie :D

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-06, 18:03

Dla Ciebie hasło wyjściowe, ale ZNP nie miało niczego dobrego w zanadrzu. Masa ludzi takich jak ja w imię solidarności zawodowej postrajkowała, choć była mocno sceptyczna (przeczytaj moje wpisy w sąsiednim wątku). Broniarz zmarnował ogromną szansę. Jest to coś niebywałego, aby strajk trwał 18 dni(?) i nie zyskać nic tylko wystawić się na pośmiewisko społeczeństwa.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Strajk

Postautor: qjaf » 2019-05-06, 18:38

Jesli mnie pamiec nie myli to rzad nawet nie mowil o podobnych podwyzkach w przyszlym roku. Jezeli tak to nie ma znaczenia czy bedzie strajk czy nie. Bo mozna mowic, ze teraz kasy nie maja, ale za rok mozna cos zagospodarowac pewnie. Tutaj tego nie bylo. Co w tej sytuacji mogl Broniarz? Obnizali z FZZ propozycje, a rzad i tak swoje i tak w kolo Macieju...Na pewno nie bylo planu B czy C, ale tak w ogole to wciaz czekam na alternatywna i realna propozycje :D

WarTad
Posty: 70
Rejestracja: 2019-04-16, 19:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strajk

Postautor: WarTad » 2019-05-06, 19:01

qjaf pomijam to, że mnie obrażasz pisząc o moim niskim poziomie intelektualnym. Pomijam też to, że obrażasz swojego kolegę o informatyki pisząc, że ma dobrą "fuchę", którą Ty mógłbyś robić. Ale co świadczy o Twoim poziomie intelektualnym, że ciągle piszesz: czekam na propozycję itd? Może pokazałbyś swój poziom intelektualny i sam byś coś zaproponował a nie czekał na gotowca? Wyobraź sobie, że jesteś uczniem i chcesz pokazać, że umiesz samodzielnie myśleć i rozwiązywać twórczo zadania. To czekam na Twoje propozycje i pozdrawiam cieplootko :D.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Strajk

Postautor: fragola » 2019-05-06, 20:25

qjaf pisze: Co w tej sytuacji mogl Broniarz? Obnizali z FZZ propozycje, a rzad i tak swoje i tak w kolo Macieju...Na pewno nie bylo planu B czy C, ale tak w ogole to wciaz czekam na alternatywna i realna propozycje :D


Alternatywna propozycja byłaby, ale jednak za duża rzesza nauczycieli jest, aby zrobić reformę pracy nauczycieli, pousuwać tych z selekcji negatywnej. I rządzący i opozycja wiedzą, że to nie do przeskoczenia. Broniarz wyskoczył z tym postulatem jak Filip z konopi. Realna propozycja to zwiększenie pensum, bo i tak w wielu szkołach nauczyciele na większej liczbie godzin zarabiają, a w niektórych nie. Czyli ktoś ma 18 godzin i 0 nadliczbówek i nie dostaje zastępstw. A inni mają 27 godzin i do tego zastępstwa.
Propozycja powrotu na chwilę do poprzednich przepisów pojawiła się od Kaczyńskiego, aby dać możliwość odejścia na emeryturę.
Propozycje Broniarza tkwią w głębokiej komunie.
Akurat mam dobrą sytuację finansową (ach ten Miodek:), myślę nawet nad przejściem na 1/2 etatu, nie zabiegam o godziny i podwyżki, pracuję na 100% w szkole, robię darmowe zajęcia dodatkowe, ale wkurza mnie nierówny przydział czynności dodatkowych typu ustawianie ławek na egzaminy itp. Strajkowałam tylko w ramach solidarności zawodowej.
Najbardziej w tej grupie zawodowej wkurza mnie bylejakość i cwaniactwo. To jest nie do oczyszczenia przez najbliższe 30 lat.


Wróć do „Pogaduszki”

cron