Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-05, 09:24

fifidorea super, że sie odezwałaś :) Gratuluję zdanego egzaminu!!! Chętnie poczytam o szczegółach jak będziesz miała czas opisać, ja zdecydowałam się zmienić tę prezentację po rozmowie z dyrekcją bo terminu jeszcze nie mam więc zdążę, ciekawa jestem czy na te pytania od nadzoru oraz organu prowadzącego odpowiadałaś też z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, czy podawałaś konkretne rozporządzenia?

Pozdrawiam serdecznie!

katy82
Posty: 2
Rejestracja: 2019-07-11, 14:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: katy82 » 2019-07-11, 15:02

Ja zdaję 15.07, a koleżanka 12.07.

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-14, 22:35

Witam serdecznie, również dołączam się do pytania o egzamin wg nowych przepisów. Dzielcie się proszę swoją wiedzą, bo to cenne wskazówki da kolejnych zdających, zwłaszcza teraz w obliczu tylu zmian prawnych. Czy ktoś z obecnie zdających, może napisać wg których rozporządzeń dot. awansu zawodowego pisał swoje sprawozdanie z odbywania stażu? Wiem, że sam egzamin i ocena pracy jest wg nowych przepisów, ale jak to jest z pisaniem sprawozdania? Chodzi mi o konkretne rozporządzenia. Dziękuje i pozdrawiam :)

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-14, 22:35

katy82 pisze:Ja zdaję 15.07, a koleżanka 12.07.

Trzymamy kciuki ! Daj znać, jak będziesz już po :)

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-15, 20:56

Hej gemma ja pisałam sprawozdanie według starych wymagań (wszyscy, którzy zaczynali na starym rozporządzeniu z 2013 r. piszą według niego) ale na egzaminie obowiązują nas już nowe z 2018 r. i według nich tez mam prezentację a egzamin już za trzy dni więc kciuki mile widziane :) pozdrawiam!

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-15, 23:40

lydiadeetz pisze:Hej gemma ja pisałam sprawozdanie według starych wymagań (wszyscy, którzy zaczynali na starym rozporządzeniu z 2013 r. piszą według niego) ale na egzaminie obowiązują nas już nowe z 2018 r. i według nich tez mam prezentację a egzamin już za trzy dni więc kciuki mile widziane :) pozdrawiam!


Dziękuje za podpowiedź, ja też zaczęłam staż przed 2018 r. i pisałam plan rozwoju wg rozporządzenia z 2013r., czyli sprawozdanie logicznie będzie również napisać po staremu. A czy możesz napisać coś więcej o nowych wymaganiach w czasie egzaminu? Czym ten egzamin różni się od starego? Dlaczego prezentacje masz wg nowych kryteriów, skoro sprawozdanie pisalaś po staremu? Życzę powodzenia i trzymam kciuki! Daj znać, jak będziesz po :)

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-16, 07:44

Wszystkie nowe wymagania masz w rozporządzeniu, od strony 3 dla kontraktowego: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 181574.pdf, a ponieważ egzamin, który obowiązuje od 2018 roku obowiązuje i nas na nowych zasadach to komisja musi stwierdzić, czy nauczyciel kontraktowy spełnia wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego - §7ust.2 z Rozporządzenia MEN z dnia 26 lipca 2018r. Dlatego jeśli prezentujesz swój dorobek zawodowy to odnosisz się do nowych wymagań.

pozdrawiam :)

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-16, 10:40

Nowy egzamin składa się z części:

1. teoretycznej, w trakcie której nauczyciel prezentuje dorobek zawodowy oraz odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego,
2. praktycznej, w trakcie której nauczyciel prezentuje wiedzę i umiejętności, w szczególności poprzez: zaproponowanie rozwiązania problemu związanego z wykonywanymi obowiązkami, z uwzględnieniem praktyki szkolnej i aktualnej wiedzy oraz obowiązujących przepisów, a także wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych (§ 12 ust. 1 rozporządzenia MEN w sprawie uzyskiwania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli).

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-18, 15:03

Ja już po :) Egzamin zdany 10/10, cała procedura wraz z odebraniem gratulacji oraz aktu trwała około 40 minut. Atmosfera bardzo miła.

Moje pytania/zadania:

1.Jak pracuję z uczniem z SPE.
2. Problem wychowawczy - wybrać na podstawie swojego doświadczenia i omówić (z kim współpracowałam, jak sobie poradziłam, na jakie przepisy sie powoływałam, jakie były efekty)
3.Prawo oświatowe - jakie dokumenty regulują prace szkoły.
4.Omówić te elementy oceniania kształtującego, które przynoszą najwięcej korzyści.
5.Pytanie z TIK - pokazać strony z jakich korzystam.

Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim zdającym.

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-19, 08:43

lydiadeetz pisze:Ja już po :) Egzamin zdany 10/10, cała procedura wraz z odebraniem gratulacji oraz aktu trwała około 40 minut. Atmosfera bardzo miła.

Moje pytania/zadania:

1.Jak pracuję z uczniem z SPE.
2. Problem wychowawczy - wybrać na podstawie swojego doświadczenia i omówić (z kim współpracowałam, jak sobie poradziłam, na jakie przepisy sie powoływałam, jakie były efekty)
3.Prawo oświatowe - jakie dokumenty regulują prace szkoły.
4.Omówić te elementy oceniania kształtującego, które przynoszą najwięcej korzyści.
5.Pytanie z TIK - pokazać strony z jakich korzystam.

Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim zdającym.


Brawo!!! Serdecznie gratuluję :) Dziękuje za pytania. Odpoczywaj i korzystaj z wakacji. Czy masz jakieś materiały, z których się przygotowałaś w formie elektronicznej? Chętnie bym skorzystała.

lydiadeetz
Posty: 17
Rejestracja: 2018-08-20, 15:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: lydiadeetz » 2019-07-22, 19:13

Dziękuję bardzo :)

Chciałam jeszcze sprostować, że nie odebrałam aktu tylko zaświadczenie o zdanym egzaminie, akt odbieram pod koniec sierpnia podczas oficjalnego wręczenia :)

gemma ja nie korzystałam z żadnych konkretnych notatek/materiałów/pytań z poprzednich lat, jedyna strona, z której korzystałam regularnie to była zakładka isap: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByKeyw ... wychowanie,

(wchodzisz w isap - hasła - o - oświata i wychowanie i sobie wyszukujesz co ci potrzebne)

i gdzie czytałam najważniejsze rozporządzenia, poza tym dobrze poznałam Ustawę o systemie oświaty z 1991 r., Prawo oświatowe z 2016 r., Kartę nauczyciela z 1982 r, podstawę programową oraz wszystkie wewnętrzne dokumenty regulujące pracę szkoły (Statut, Program profilaktyczno-wychowawczy, wszystkie procedury oraz regulaminy).

Pozdrawiam serdecznie.

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-22, 20:37

lydiadeetz pisze:Dziękuję bardzo :)

Chciałam jeszcze sprostować, że nie odebrałam aktu tylko zaświadczenie o zdanym egzaminie, akt odbieram pod koniec sierpnia podczas oficjalnego wręczenia :)

gemma ja nie korzystałam z żadnych konkretnych notatek/materiałów/pytań z poprzednich lat, jedyna strona, z której korzystałam regularnie to była zakładka isap: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByKeyw ... wychowanie,

(wchodzisz w isap - hasła - o - oświata i wychowanie i sobie wyszukujesz co ci potrzebne)

i gdzie czytałam najważniejsze rozporządzenia, poza tym dobrze poznałam Ustawę o systemie oświaty z 1991 r., Prawo oświatowe z 2016 r., Kartę nauczyciela z 1982 r, podstawę programową oraz wszystkie wewnętrzne dokumenty regulujące pracę szkoły (Statut, Program profilaktyczno-wychowawczy, wszystkie procedury oraz regulaminy).

Pozdrawiam serdecznie.


Ok, dzięki za wskazówki, wszystko to sobie sprawdzę :) Udanych wakacji :)

gemma
Posty: 13
Rejestracja: 2010-08-22, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: gemma » 2019-07-23, 11:29

Halo, halo, czy są tu jeszcze inni zdający? :)

BASIA1985
Posty: 5
Rejestracja: 2019-07-25, 13:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: BASIA1985 » 2019-07-25, 13:33

Mój egzamin przebiegał w spokojnej atmosferze. Pytania które miała
1. Rodzic dostarcza opinię dziecka do szkoły co należy dalej z tą opinią zrobic?
2. Drugie pytanie e dotyczyło mojej prezentacji którą miałam zrobioną wg wymagań z 2013r. A podobno powinna a być zrobiona na podstswie 2018. Miałam zmienic stare wymagania w prezentacji na nowe.
3. W jaki sposob dzielę się doświadczeniem z innymi nauczycielami.
4. W jaki sposób wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas doskonalenia zawodowego w czasie zajęć chemii.
5. W jaki sposób integruje zespół klasowy.

BASIA1985
Posty: 5
Rejestracja: 2019-07-25, 13:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego wg nowych przepisów

Postautor: BASIA1985 » 2019-07-25, 13:58

Wszystkie pytania które zostały mi zadane dotyczyły moich działań podjętych podczas stażu.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”

cron