kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

brumi
Posty: 3
Rejestracja: 2019-08-27, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: brumi » 2019-09-02, 12:27

Bardzo proszę o poradę w sprawie kwalifikacji . W 2009 roku uzyskałam tytuł licencjata w zakresie filologii angielskiej o specjalizacji tłumaczeniowa. W 2015 ukończyłam 3 semestralne studia podyplomowe w WSGK w centrum kształcenia kadr i nauczycieli w Kutnie dające mi uprawnienia pedagogiczne. Jestem po pierwszym roku studiów podyplomowych o kierunku Europeistyka. Czy mam kwalifikacje do nauczania jeż ang w liceum ?
Bardzo proszę o szybka odpowiedz. Iwona

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2019-09-02, 19:08

Do nauczania w szkołach ponadpodstawowych wymagany jest stopień magistra.
Licencjat + podyplomówka daje uprawnienia do szkoły podstawowej.

Zachęcam do zajrzenia do rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli § 3. 1 oraz § 12

brumi
Posty: 3
Rejestracja: 2019-08-27, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: brumi » 2019-09-03, 14:33

Przeglądałam podane przepisy i wynika z nich , ze do 2020 roku muszę ukończyć magisterium a wtedy będę miała kwalifikacje do szkoły średniej . Licencjat mam sprzed 2012 roku wiec wydaje mi się ze mam kwalifikacje . Czy dobrze interpretuje ten przepis? Iwona

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-04, 13:35

brumi pisze:Przeglądałam podane przepisy i wynika z nich , ze do 2020 roku muszę ukończyć magisterium a wtedy będę miała kwalifikacje do szkoły średniej . Licencjat mam sprzed 2012 roku wiec wydaje mi się ze mam kwalifikacje . Czy dobrze interpretuje ten przepis? Iwona


W liceum wymagane jest posiadanie tytułu magistra z nauczanego przedmiotu lub magistra z innego kierunku, ale uzupełnionego o studia podyplomowe nadające uprawnienia do nauczania danego przedmiotu.

brumi
Posty: 3
Rejestracja: 2019-08-27, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: brumi » 2019-09-04, 22:34

Przepraszam , dopiero teraz dostrzegłam błąd w swoim pierwszym poście . Napisałam ze odbyłam pierwszy rok studiów podyplomowych o kierunku europeistyka zamiast napisać ze jestem po pierwszym roku studiów magisterskich o kierunku europeistyka . Podsumowując mam licencjat z filologii angielskiej o specjalizacji translatoryka z roku 2009 , studia podyplomowe w zakresie pedagogiki w przyszłym roku uzyskam magisterium z europeistyki . Czy będę miała kwalifikacje do liceum ?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-07, 08:16

§ 12. 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach, kolegiach pracowników służb społecznych i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 i § 10, posiada osoba, która ukończyła:
(...)
3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na dowolnym kierunku (specjalności), i legitymuje się:
a) świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa
w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym
mowa w załączniku do rozporządzenia, lub
(...)


Będziesz musiał jeszcze zdać wybrany w rozporządzeniu egzamin językowy i wtedy rzeczywiście możesz uczyć w szkołach ponadpodstawowych :)

Wonderer
Posty: 2
Rejestracja: 2019-09-19, 00:27
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Wonderer » 2019-09-19, 00:44

Witam wszystkich.
Bardzo proszę o analizę mojego przypadku.

Mam ukończone studia magisterskie na kierunku Filologia angielska (tryb nauczycielski) w raz z przygotowaniem pedagogicznym.
Po tych studiach ukończyłam studia podyplomowe: Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna (3 semestry).

Był to rok 2015. Wtedy miałam kwalifikacje aby być po tych studiach podyplomowych wychowawca w przedszkolu.

Czy po zmianach w 2017 nadal mam wystarczające kwalifikacje? Mam wątpliwości ponieważ studia I oraz II stopnia nie były kierunkowe lub nawet spokrewnione, jeżeli chodzi o pracę w przedszkolu.

Bardzo proszę raz jeszcze o analizę. Dziękuję!

MarcelKowal
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-24, 10:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: MarcelKowal » 2019-09-26, 11:24

Dzień dobry!

Parę ładnych lat temu pytałem o nurtujące mnie pytania
viewtopic.php?t=1626&start=180#p109603

Temat z różnych powodów porzuciliśmy, teraz wracam do niego, ale tym razem nie z pytaniem certyfikat vs. podyplomówka a podyplomówka vs. kolejne studia. Raczej znam odpowiedź, ale może coś przeoczyłem
Wysłałem pisma do kuratoriów, odpowiedzi spływają. Jedna z nich na końcu.

Mam takie pytanie: kiedy można robić studia podyplomowe do zdobycia nowych uprawnień?

Połowa mojej szkoły uczy dzięki podyplomówkom. Jest polonistka, która uczy też WOKu i teraz plastyki. Mówi, że do plastyki zaczęła robić teraz 3-sem. podyplomówkę.
Jest chemik, który został informatykiem (i jest w tym dobry, lubi to + lata praktyki).

Jest jakaś konkretna lista, kto ma pecha i nie może?
Czy w myśl przepisów łatwiej zrobić z chemika informatyka niż z filologa anglisty rusycystę?

Znam tylko:
- rozporządzenie z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli + zmieniające z 1 marca 2019 r.
- rozporządzenie z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów + dwa zmieniające z 6 sierpnia 2019 r. i 16 kwietnia 2019 r.
i tam faktycznie są "podziały".
Są jeszcze inne "furtki" lub dokumenty, czy zostają dwuletnie studia II stopnia?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas


(...) uprzejmie wyjaśniam, że kwalifikacje do nauczania języka rosyjskiego w technikach posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku filologia w specjalności język rosyjski, lub lingwistyki stosowanej w zakresie języka rosyjskiego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia w kraju, w którym językiem urzędowym jest język rosyjski oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności język rosyjski.

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela języka rosyjskiego w technikach posiada również osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia prowadzone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela:
1) na kierunku filologia w specjalności język rosyjski oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) w specjalności język rosyjski oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Osoba legitymująca się tytułem zawodowym – magister, uzyskanym na studiach filologia angielska spełni wymagania kwalifikacyjne do nauczania języka rosyjskiego w technikum, w myśl obowiązujących przepisów, po ukończeniu:
- studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku filologia w specjalności język rosyjski lub lingwistyki stosowanej w zakresie języka rosyjskiego lub
- studiów w kraju, w którym językiem urzędowym jest język rosyjski
oraz legitymując się przygotowaniem pedagogicznym do nauczania języka obcego.

Jednocześnie wyjaśniam, że:
- rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli nie wymienia możliwości uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych poprzez ukończenie tylko studiów podyplomowych,
- wykaz egzaminów potwierdzających kwalifikacje do nauczania języków obcych stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli,
- ocena kwalifikacji nauczyciela należy do kompetencji dyrektora szkoły.
Podstawa prawna:
- § 12 ust. 1 pkt 1-2, pkt 4, § 29 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U.2017.1575 ze zm.).

biotechnolog92
Posty: 2
Rejestracja: 2019-09-27, 17:08
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: biotechnolog92 » 2019-09-27, 17:49

Witam Państwa!
Jestem absolwentką studiów na kierunku Biotechnologia na Uniwersytecie Medycznym (z uzyskaniem tytułu magistra). Niestety moja kariera zawodowa nie potoczyła się po mojej myśli, tak więc przez ostatni rok myślałam o pracy nauczyciela w szkole. W końcu podjęłam decyzję o studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego i na takie studia w tym roku się zapisałam. Aby być pewną, czy w ogóle będę mogła uczyć w szkole, rozmawiałam z osobą odpowiedzialną za te studia podyplomowe i koleżanką ze studiów, która taki kurs skończyła, a wynik rozmowy był dla mnie satysfakcjonujący. Jednak mimo wszystko, napisałam kilka miesięcy temu pismo do Kuratorium Oświaty i ku mojemu zdziwieniu, dostałam odpowiedź negatywną.
Zwracam się do Państwa z zapytaniem, jak to faktycznie wygląda, czy po ukończeniu biotechnologii mogę uczyć w szkole podstawowej i liceum? Zaznaczę, iż w trakcie studiów miałam przedmioty zarówno z biologii (np. anatomia i fizjologia, biologia roślin, biologia zwierząt, biologia komórki, genetyka, biochemia itp.) oraz z chemii (np. chemia nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna itd.), każdy z tych przedmiotów zakończony zaliczeniem na ocenę bądź egzaminem.
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i pomoc w tej sprawie.
Pozdrawiam

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-27, 19:32

biotechnolog92 pisze:Zwracam się do Państwa z zapytaniem, jak to faktycznie wygląda, czy po ukończeniu biotechnologii mogę uczyć w szkole podstawowej i liceum?


Wszystko zależy od decyzji dyrektora szkoły oraz tego co znajduje się w suplemencie do dyplomu. Zazwyczaj pierwszeństwo przy zatrudnieniu będą mieli nauczyciele, którzy posiadają skończony kierunek, którego nazwa pokrywa się z przedmiotem nauczanym w szkole i wtedy nie ma żadnych wątpliwości.

biotechnolog92 pisze:Zaznaczę, iż w trakcie studiów miałam przedmioty zarówno z biologii (np. anatomia i fizjologia, biologia roślin, biologia zwierząt, biologia komórki, genetyka, biochemia itp.) oraz z chemii (np. chemia nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna itd.)


Trzeba przeczytać dokładnie podstawę programową dla tych przedmiotów. Jeżeli przedmioty zrealizowane na studiach będą pokrywały się z celami podstawy to dyrektor może uznać kwalifikacje.

biotechnolog92
Posty: 2
Rejestracja: 2019-09-27, 17:08
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: biotechnolog92 » 2019-09-28, 08:14

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie, czy to znaczy, że jeżeli przedmioty z biologii i chemii miałam na I stopniu studiów, to będę mogła uczyć tylko w szkole podstawowej? Mam tytuł magistra, ale na II stopniu były raczej przedmioty zawodowe związane bardziej z biologią molekularną i genetyką, czy pomimo tego będę mogła także starać się o pracę w szkołach ponadpodstawowych?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-28, 19:43

biotechnolog92 pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie, czy to znaczy, że jeżeli przedmioty z biologii i chemii miałam na I stopniu studiów, to będę mogła uczyć tylko w szkole podstawowej? Mam tytuł magistra, ale na II stopniu były raczej przedmioty zawodowe związane bardziej z biologią molekularną i genetyką, czy pomimo tego będę mogła także starać się o pracę w szkołach ponadpodstawowych?


Niestety, ale w szkole ponadpodstawowej liczy się wykształcenie zdobyte wyłącznie podczas studiów magisterskich ;/ A starać się na pewno można, ponieważ wszystko w tym przypadku zależy od dyrektora - może on uznać kwalifikacje, a jeżeli nie to zawsze można za zgodą kuratorium zostać zatrudnionym i uzupełnić ewentualne braki uprawnień studiami podyplomowymi.

Agnieszkaa.
Posty: 1
Rejestracja: 2019-10-10, 21:00
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Agnieszkaa. » 2019-10-10, 21:27

Dzień dobry!
Jestem obecnie na I roku II stopnia filologii angielskiej, specjalizacji ogólnej, a w lipcu br. ukończyłam licencjat z tego kierunku na specjalności nauczycielskiej. Poszła u nas plotka, że nie wiadomo, czy bez studiów mgr na anglistyce na specjalności nauczycielskiej będzie w ogóle można uczyć w szkole podstawowej po 2020 mimo ukończonego licencjatu z tą specjalnością. Dlatego chciałam się upewnić i przepraszam, jeżeli powtarzam pytanie po raz kolejny. Czy jeśli skończę studia mgr na ogólnej, to będę mogła uczyć angielskiego szkołach podstawowych, skoro mam licencjat z nauczycielskiej? Nie po drodze mi trochę z prawem, więc będę bardzo wdzięczna za wyklarowanie tej kwestii.
Pozdrawiam

tomasmiguel
Posty: 1
Rejestracja: 2019-10-13, 19:12
Przedmiot: Język hiszpański, Język francuski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: tomasmiguel » 2019-10-13, 19:57

Dzień dobry, ja również mam pytanie odnośnie uprawnień do nauczania języków obcych w świetle nowych przepisów dot. kwalifikacji nauczycieli i po likwidacji gimnazjów. Na temat osób, które posiadają licencjat ze specjalizacją nauczycielską, ale wybrały inną na studiach II stopnia, znalazłem wiele. Nie wiem natomiast, co dzieje się w przypadku odwrotnym, tzn. studiach magisterskich ze specjalizacją nauczycielską i licencjacie o profilu ogólnym.
Jak to możliwe w moim przypadku? Otóż studiowałem filologię romańską (licencjat + magisterka), język francuski z hiszpańskim, w tym roku uzyskałem tytuł magistra. Specjalizacja nauczycielska została kilka lat temu usunięta z programu studiów licencjackich (względy pragmatyczne - w sześcioletniej podstawówce dzieci uczą się przede wszystkim angielskiego, co jest zrozumiałe), natomiast magisterka daje uprawnienia do nauczania w gimnazjum (które to w międzyczasie zostało zlikwidowane) i oczywiście szkole ponadgimnazjalnej.
Program studiów magisterskich (w moim przypadku lata 2017-2019) z przedmiotem Dydaktyka języka francuskiego na III i IV etapie edukacyjnym (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna) został zatwierdzony przed reformą szkoły podstawowej. Co do hiszpańskiego, dydaktyka na ostatnim roku studiów w ramach projektu finansowego ze środków unijnych, nosiła nazwę Dydaktyka szczegółowa języka hiszpańskiego z elementami języka specjalistycznego. Te przedmioty noszą identyczną nazwę w spisie przedmiotów w suplemencie.
Trochę się rozpisałem :wink:, teraz może przejdę do sedna: czy posiadanie tytułu magistra, zgodnie z nowym rozporządzeniem, uprawnia mnie do nauczania j. francuskiego/ hiszpańskiego we wszystkich typach szkół, w tym w klasie 7 i 8 szkoły podstawowej (obecnie II etap edukacyjny, o ile się nie mylę), czy też mogę uczyć ich tylko w szkole średniej, gdyż na licencjacie nie miałem przygotowania pedagogicznego? Opis sylwetki absolwenta w suplemencie (który to opis jest chyba raczej wskazówką, niż rzeczywistą wytyczną, jaką jest spis przedmiotów) wspomina tylko o szkole ponadgimnazjalnej(opisu nie zaktualizowano o nawet o nowy typ szkoły "ponadpodstawowej"...). Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź :wink:

zax7
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-04, 13:11
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: zax7 » 2020-02-04, 13:16

Wielka prośba o pomoc.
Jestem magistrem politologii, ale nigdy nie pracowałam w tym zawodzie.
Marzy mi się praca nauczycielki w przedszkolu i właśnie postawowiłam się przekwalifikować.
Okazuje się jednak, że zlikwidowano podyplomowy kierunek 'edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna'.
Co mam robić w tym wypadku? Pełne, pięcioletnie studia nie wchodzą w grę.
Czy jakiś inny, pokrewny, podyplomowy kierunek będzie honorowany przy przyjęciu do przedszkola?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Wróć do „Prawo oświatowe”