PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: monia58 » 2008-01-13, 20:55

korek, a może to kwestia podejścia do podręcznika? A ile masz tygodniowo niemieckiego? Jest to pierwszy język czy drugi? Naprawdę to nie jest zły podręcznik. A te powtarzające się ćwiczenia mają na celu utrwalenie wprowadzonego materiału i wyćwiczenie nowej gramatyki lub słownictwa czy też struktur gramatyczno-leksykalnych, więc nie są bezcelowe :lol:

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: korek » 2008-01-13, 21:05

Mam trzy godziny niemieckiego tygodniowo, klasa poniżej dziesięciu osób.
Mam niemiecki od klasy trzeciej podstawówki i jeszcze nigdy nie było tak źle. Wiem co mają na celu te ćwiczenia, ale niektóre są praktycznie takie same, a to już przesada :roll: .

Awatar użytkownika
ugryz
Posty: 81
Rejestracja: 2007-10-17, 00:01

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: ugryz » 2008-01-14, 10:43

monia58 pisze:
ugryz pisze:A ty co myslisz o genialu?

szczerze powiedziawszy nie znam go aż tak dokładnie, żeby wyrazić swoją opinię tutaj :roll: Jeśli chcesz to z przyjemnością wezmę go pod swoją lupę i wyrażę swoją skromną opinię 8)


no to czekam na twoja skromniusienka opinie ;)
- Co ciekawego mozna robic w Opolu?
- Mozna jechac do Wroclawia

relicher
Posty: 744
Rejestracja: 2007-12-10, 17:37

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: relicher » 2008-01-14, 11:41

My mamy w gimnazjum " Fantastisch", nie są dobre. :? Tylko uczniowie szóstkowi z niemieckiego, uważają, że są dobre.
Bo taki jest człowiek, jakie myśli w jego sercu.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: dushka » 2008-01-14, 11:46

Ja niemieckiego uczyłam się na Alles Klar. Trochę czasu upłynęło od tamtej pory, wyboru pewnie wielkiego wówczas nie było - ale podręcznik nie podobał mi się. Za bardzo napaćkany, za dużo obrazków, za dużo ćwiczeń, ale treści - niewiele. Takie - masło maślane.

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Ingeborga » 2008-01-14, 12:27

"Fantastisch!" są w porządku. Można samemu dochodzić wniosków i samodzielnie tworzyć regułki na podstawie zadań, które się przed chwilą wykonało. Zawiera również zadania wymagające kreatywności, a czasem można znaleźć tam jakis dowcip (po niemiecku) :mrgreen: . Mimo, że nigdy nie zdążyliśmy omówić całego materiału, uważam, że to dobry podręcznik. No, polecać go raczej nie mogę, bo metodykiem nie jestem... ale mi się tam na nim nieźle pracuje (oczywiście mam na myśli taką pracę typu wykonywanie ćwiczeń :wink: ). Myślę, że są na pewno jakieś lepsze (i gorsze...) podręczniki, ale ja i tak tylko z nim miałam do czynienia. Może taka opinia ucznia też Wam się przyda...
...

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: monia58 » 2008-01-14, 13:12

dushka pisze:Ja niemieckiego uczyłam się na Alles Klar.

Alles klar to okropność, koszmar, maskara itp., ale pierwsze wydanie miało miejsce bodajże w 2000 lub 2001 r. więc uczyłaś się chyba na lektoracie? bo w ogólniaku to raczej niemożliwe patrząc na Twój wiek :wink:

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: nadia » 2008-01-14, 15:17

A co myślicie na temat Deutsch Aktuell?

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: monia58 » 2008-01-14, 20:14

nadia pisze:A co myślicie na temat Deutsch Aktuell?

Mój córka uczy się z tego. Hmm, nie bardzo mi się podoba, jest taki trochę staroświecki, tak mi się wydaje. Jest w tej książce pewna niekonsekwencja tj. część poleceń jest tłumaczona na polski, a część tylko w jęz. niemieckim. Ale za to ma jeden plus jak dla mnie: nie jest pstrokaty, ma umiarkowaną ilość zdjęć, fotek, wykresów, nie jest przeładowany i nie męczy oka :wink: Podoba mi się część "Übung macht den Meister", dobrze ćwiczy mówienie i pisanie. Gramatyka jest też wytłumaczona po polsku, co daje szanse słabszym uczniom na powtórne przeczytanie w domu lub nadrobienie materiału nieobecnym na lekcji. Jeden minus to taki (lekcji - nie książki), że pani mojej córki nie puszcza nagrań z kasety :| I za mało robi ćwiczeń. Niektóre rzeczy bym wyrzuciła, bo są moim zdanie zbędne :) Ale takie rzeczy ma każda książka :wink: Poza tym przez cały semestr zrobili tylko 1 rozdział z cz. 1. Trochę mało jak dla mnie. nadia pracujesz z tym podręcznikiem? Napisz, jakie masz wrażenia :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: dushka » 2008-01-14, 20:54

monia58 pisze:
dushka pisze:Ja niemieckiego uczyłam się na Alles Klar.

Alles klar to okropność, koszmar, maskara itp., ale pierwsze wydanie miało miejsce bodajże w 2000 lub 2001 r. więc uczyłaś się chyba na lektoracie? bo w ogólniaku to raczej niemożliwe patrząc na Twój wiek :wink:



A nie mogłam uczyć się na zagranicznych podręcznikach/ Na pewno na okładce było napisane wielkimi białymi literami Alles Klar.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: nadia » 2008-01-14, 21:31

No ja właśnie pracuję z tym podręcznikiem. Nie wybrałam go osobiście, wybrała go moja koleżanka i mówiąc szczerze nie pracuje mi się z nim najlepiej. Trochę nudny i taki schematyczny. Z pozytywnych rzeczy mogę wymienić,że niektóre ćwiczenia są ciekawe. Moi uczniowie również stwierdzają,że podręcznik cyt."jest trochę beznadziejny"!
Chyba po prostu wydawnictwo LektorKlett nie popisało się tym razem...

[ Dodano: 14 Styczeń 2008, 21:32 ]
Mam oczywiście na myśli podręcznik Deutsch Aktuell

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: monia58 » 2008-01-31, 11:16

Oj, zaczynam zmieniać zdanie co do łatwości tego podręcznika :wink: :roll: Zajrzyjcie sobie do 2B :roll:

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maagdaa » 2008-02-13, 21:42

Na razie wielkimi krokami zbliżam się do ukończenia studiów i zdobycia tytułu licencjata z filologii germańskiej. Póki co udzielam korepetycji z tegoż języka i mam problem, mam nadzieję, ze u Was uzyskam jakieś porady. Jaki podręcznik wprowadzić dla kogoś kto nie uczył się niemieckiego nigdy, a jest w gimnazjum. Zastanawiałam się nad trzema pozycjami:

DACHFENSTER, PLANET i DEUTSCH AKTUELL.

Którą z nich mi polecicie i dlaczego , jakie macie doświadczenia związane z tymi pozycjami. Dziękuję za informacje z góry :)
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: monia58 » 2008-02-13, 22:16

maagdaa, ja osoboście polecam "Aha". Poczytaj wyżej czemu :wink:

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maagdaa » 2008-02-13, 22:44

A coś odnośnie tych tytułów, które wypisałam? :)
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."


Wróć do „Języki obce”