Skreślenie z lisy uczniów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

arvenaa
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-12, 21:21

Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: arvenaa » 2008-01-17, 17:33

Potrzebuję rady osób, które wiedzą o co chodzi.
A chodzi o to, iż mamy w szkole (gimnazjum) pierwszy przypadek kiedy uczeń ma być skreślony z listy uczniów, ze względu na to, że właśnie skończył 18 lat i od początku roku szkolnego nie realizuje obowiązku szkolnego.
Nie wiem, jak mam z nim postapić - jaki jest tryb postepowania w tej sprawie, co, do kogo i jak nalezy wystosować, zeby załatwić to "prawnie".
Dyrekcja na jutro kazała mi się zorientowac, ale o tej porze nawet nie bardzo mam gdzie :)
Proszę o pomoc osoby zorientowane.
Ostatnio zmieniony 2008-01-23, 16:31 przez arvenaa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: malgala » 2008-01-17, 19:42

Poczytaj tu . Powinnaś coś na ten temat się tam dowiedzieć. Wpisz w wyszukiwarkę treść i będzie.
Zobacz też tu

arvenaa
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-12, 21:21

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: arvenaa » 2008-01-17, 20:23

Bardzo, bardzo Ci dziękuję :)
Ale niestety nie znalazłam tam jednoznacznej odpowiedzi ...
:)

Awatar użytkownika
Jolcik
Posty: 68
Rejestracja: 2007-12-07, 14:01

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: Jolcik » 2008-01-17, 21:46

U nas na radzie pedagogicznej taka decyzja jest przegłosowywana.
Pozdrawiam - Jola

arvenaa
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-12, 21:21

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: arvenaa » 2008-01-17, 22:05

No tak, to wiem, ale co dalej - jakie dokumenty?, do kogo się wystosowuje?, czy zawiadamia się kuratorium? - moze to naiwne pytania, ale nie mozna przecież w takiej sprawie niczego zaniedbać.

arvenaa
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-12, 21:21

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: arvenaa » 2008-01-17, 22:18

Nadal jednak nie wiem, czy zawiadamia się w tym wypadku Kuratorium. Czy jest to tylko sprawa między delikwentem a szkołą. Przypominam, że to gimnazjum.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-17, 22:29

Uczeń, którego nie obejmuje już obowiązek szkolny (czyli uczeń, który ukończył 18 lat) może zostać skreślony z listy uczniów.

Procedura skreślenia z listy uczniów znajdzie zastosowanie wyłącznie w przypadku ucznia, który ukończył 18 lat (i wobec którego ustał obowiązek szkolny).

Procedurę skreślenia określa przepis art. 39 ust. 2 ustawy o systemie oświaty oraz przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
poczytaj tu:

http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=3540&idg=1&idp=0
choć to dotyczy uczniów liceum to w dużej mierze również i sa tam przepisy, które w gimnazjum znajdą zastosowanie.. Ponadto zerknij do Waszego statutu tam tez jakies zapisy mogą być w tej kwestii..

arvenaa
Posty: 19
Rejestracja: 2007-09-12, 21:21

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: arvenaa » 2008-01-17, 22:56

Dziękuję, już wczesniej to czytałam :)

Tak zrobimy, jak piszecie, a do kuratorium jutro zadzwonię :)

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: ah1011 » 2008-01-18, 07:42

A ja trochę o innej sytuacji: czy możemy skreślic z listy uczniów osobę, która nie ma skończonych 18 lat. Dodam tylko, że w statucie mamy zapis (od niedawna), że możemy, ale zastanawiam się, czy to zgodne z prawem? Wszystko to w szkole średniej.
Kiedyś mieliśmy zapis, że jak już takiego ucznia skreślimy, to dyrektor musi mu zapewnić inną szkołę, a teraz ten zapis został usunięty.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-18, 10:03

możecie, byle dochować procedur, które są opisane w linku w poprzednim moim poście

cameleonix11
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-07, 22:59

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: cameleonix11 » 2008-02-25, 21:16

miwues pisze:
ah1011 pisze:czy możemy skreślic z listy uczniów osobę, która nie ma skończonych 18 lat

Tylko w szkole ponadgimnazjalnej.


Mylisz się miwues niestety

W przypadku ucznia niepełnoletniego - Choćby się waliło i paliło, nikt nie ma prawa skreslić go z listy uczniów - chyba że jest przenoszony do innej placówki.

Uczeń musi spełnić obowiązek nauki - uczyć się do 18 roku życia

Jestem pedagogiem szkolnym w szkole ponadgimnazjalnej (1300 uczniów) i jeszcze NIGDY nie zdarzyło się usuniecie niepełnoletniego ucznia. Jeśli powodem jest absencja - musicie wykorzystać wszystko, na co pozwala wam prawo.

- powiadomić urząd gminy właściwy dla miejsca zamieszkania ucznia o nierealizowaniu obowiązku szkolnego

- Jeśli to nie pomoże - powiadomić sąd rodzinny o nierealizowaniu obowiązku szkolnego

cameleonix11
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-07, 22:59

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: cameleonix11 » 2008-02-26, 13:51

miwues pisze:To ty się mylisz, niestety. Uważnie przeczytaj z łaski swojej art. 39 ust. 2a ustawy o systemie oświaty. Mylisz obowiązek nauki z obowiązkiem szkolnym. Uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, nawet niepełnoletni, nie jest objęty obowiązkiem szkolnym i skreślić go można normalnie decyzją administracyjną.


Czytałem dokładnie :D

Ale zauważ, że istnieje jeszcze art. 15 punkt 1 tejże ustawy, który mówi:
Nauka jest obowiazkowa do ukończenia 18 roku życia.

W zwiazku z tym prawda jest, co napisałem.

Nie można skreślić ucznia z listy uczniów, chyba że przenosi się go do innej placówki
O owych innych placówkach mówi wyraźnie art 16 punkt 5a ustawy.

Wynika z tego jasno, że uczeń musi spełnić oba obowiazki - obowizek szkolny - czyli ukończyć gimnazjum, a jeśli go spełni, to pozostaje jeszcze obowizek nauki (art 15 p.1 oraz p. 5a) do ukończenia 18 roku życia

cameleonix11
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-07, 22:59

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: cameleonix11 » 2008-02-26, 22:08

miwues pisze:Niepełnoletni uczeń szkoły ponadgimnazjalnej nie jest już objęty obowiązkiem szkolnym, lecz obowiązkiem nauki. Nie dotyczy go zatem zastrzeżenie wyrażone w art. 39 ust. 2a


Z tym się zgadzam.

miwues pisze:czyli można go skreślić


To już Twoja interpretacja :D

Ale jeśli uczeń kończy gimnazjum, to jak sam napisałeś, obowiazuje go jeszcze obowiązek nauki. Obowiązek nauki trwa do ukończenia 18 roku życia, czyż nie (Pisałem o art. 15 pkt 1)??
Pisałem również, że Art 15 pkt 5a wymienia, kiedy spełnia się obowiązek nauki.

Wynika z tego jasno, że gdy uczeń ukończy gimnazjum, to spełnił się obowiązek szkolny. Uczeń jeszcze musi spełnić obowiązek naki, czyli uczyć się do ukończenia 18 roku życia. Placówki, w których może to uczynić sa wymienione w Art 15 pkt 5a.

Jedną z takich placówek jest wymieniona na pierwszym miejscu szkoła ponadgimnazjalna.
W związku z tym, jeśli by dyrektor usunął ucznia, to uniemożliwił by mu realizowanie obowiązku nauki, co jest sprzeczne z ustawą. Chyba, że rodzice ucznia wyrazili by zgodę na realizowanie obowiązku nauki przez dziecko w innej instytucji.

Czyli jeśli uczeń nie chce chodzić do szkoły ponadgimnazjalnej, lub z jakichkolwiek względów nie może, to może obowiązek nauki spełnić w innych instytucjach, o których mowa w Art 15p.5a. Więc na upartego dyrektor może skreślić ucznia z listy uczniów, kiedy ten spełni obowiązek nauki w innej formie wymienionej w ustawie.

Nadmienię, że podobną interpretację przytoczył pan dr M. Drosio, ślaski kurator oświaty, z którym swego czasu miałem na uczelni wykłady z prawa oświatowego.

Pozdrawiam

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-26, 22:23

cameleonix11 pisze:To już Twoja interpretacja

Czyli jeśli uczeń nie chce chodzić do szkoły ponadgimnazjalnej, lub z jakichkolwiek względów nie może, to może obowiazek nauki spełnić w innych instytucjach, o których mowa w Art 15p.5a. Więc na upartego dyrektor może skreślić ucznia z listy uczniów, kiedy ten spełni obowiazek nauki w innej formie wymienionej w ustawie.

Nadmienię, że podobna interpretację przytoczył pan dr M. Drosio, ślaski kurator oświaty, z którym swego czasu miałem na uczelni wykłady z prawa oświatowego.

interpretacja miwuesa (z którą się oczywiście zgadzam) jest tak samo dobra jak pana dr M. Drosio ślaskiego kuratora oświaty bo jest właśnie interpretacją gdzyż tylko sąd może orzekać a reszta to wszystko są interpretacje.
Ale obawiam sie, że interpretacja pana kuratora (o ile tak powiedział w co watpię) mija się ze stanem prawnym (moim zdaniem oczywiście).
Ja zgadzam się z miwuesem, że ucznia objętego obowiązkiem nauki można skreslić jesli popełni wykroczenie zabronione statutem i szkoła dopełni formalności związanych ze skreśleniem

cameleonix11
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-07, 22:59

Re: Skreślenie z lisy uczniów

Postautor: cameleonix11 » 2008-02-26, 23:23

Jethro Tull pisze:
cameleonix11 pisze:To już Twoja interpretacja

Czyli jeśli uczeń nie chce chodzić do szkoły ponadgimnazjalnej, lub z jakichkolwiek względów nie może, to może obowiazek nauki spełnić w innych instytucjach, o których mowa w Art 15p.5a. Więc na upartego dyrektor może skreślić ucznia z listy uczniów, kiedy ten spełni obowiazek nauki w innej formie wymienionej w ustawie.

Nadmienię, że podobna interpretację przytoczył pan dr M. Drosio, ślaski kurator oświaty, z którym swego czasu miałem na uczelni wykłady z prawa oświatowego.

interpretacja miwuesa (z którą się oczywiście zgadzam) jest tak samo dobra jak pana dr M. Drosio ślaskiego kuratora oświaty bo jest właśnie interpretacją gdzyż tylko sąd może orzekać a reszta to wszystko są interpretacje.
Ale obawiam sie, że interpretacja pana kuratora (o ile tak powiedział w co watpię) mija się ze stanem prawnym (moim zdaniem oczywiście).
Ja zgadzam się z miwuesem, że ucznia objętego obowiązkiem nauki można skreslić jesli popełni wykroczenie zabronione statutem i szkoła dopełni formalności związanych ze skreśleniem


Właśnie - interpretacja... Każdy z nas ma inny punkt widzenia tej sprawy. Gdyby ustawa była napisana prostszym językiem, nie było by potrzeby interpretowania tej i innych spraw na tysiące różnych sposobów.

W naszej placówce bynajmniej staramy się, aby uczeń uczył się do 18 r.ż. i nie usuwamy pochopnie go ze szkoły. W przypadku "trudnych" i niezdyscyplinowanych uczniów, którym ewidentnie "zależy" na wywaleniu ze szkoły, staramy się przekonać ucznia i rodziców, że istnieją alternatywne formy nauki i kształcenia.

Pozdrawiam :D


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron