Zatrudnianie ludzi z Wschodu

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Boguś » 2008-01-26, 15:51

Jestem ciekawy czy w waszych szkołach są zatrudniani nauczyciele ze Wschodu.
Spotkałem się już z kilkoma takimi osobami i mam bardzo zła opinię na temat ich pracy.
Są to zazwyczaj osoby bardzo leniwe, łamiące regulamin pracy i wykorzystujące fakt ze panuje deficut nauczycieli języków obcych w naszym kraju, dlatego mają takie podejscie do pracy.
U nas pracuje pani - Ukrainka, która nie uczestniczy w Radach, wywiadówkach , szkolnych dyskotekach itd. Powiedziała, że nie ma takiego obowiązku i pomimo uwag ze strony dyrekcji nadal robi co chce.
Absolutnie nie uczestniczy w niczym oprócz tego, ze przychodzi odbębnić lekcje. Które prowadzi przy pomocy magnetofonu, bo sama nie potrafi dobrze i poprawnie mowić po angielsku.
Winię za to rząd, który nie interesuje się tym , dla niech nieważne jest kto uczy Polaków. Nauczycieli wynagradza się byle jak stąd te patologie.
Dyrektorka ma związane ręce bo nie ma kogo zatrudnić wielu anglistów woli iśc do firmy gdzie zaorobią dużo więcej niż w szkole.

marcz
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-17, 10:43
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: marcz » 2008-01-26, 16:34

U nas w szkole nauczycielem angielskiego jest Bułgar i sa z nim podobne problemy. Chociaż uczestniczy w radach i dyżurach, jednak ma wiele problemów z dyscypliną na lekcji.
W ogóle ciężko się z nim współpracuje..
martucha

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: nadia » 2008-01-26, 16:37

No ja również sceptycznie do tego podchodzę. Jestem ciekawa gdzie pracujesz (nie musisz tutaj odpowiadać), jesli masz ochotę napisz do mnie prywatną wiadomość. Ja pochodzę z lubelskiego, ale na szczęście u mnie w województwie angielskiego jeszcze w większości uczą Polacy, głównie studenci, ale nie tylko. Masz rację można za to winić rząd.Nastała moda na angielski. W wielu szkołach usuwa się niemiecki a zastępuje go angielskim. Lepiej zwolnić germanistę ( Polaka) z kilkunastoletnim stażem pracy a zatrudnić Ukraińca lub Białorusina, aby nauczał angielskiego. Paranoja!!!

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-26, 21:23

a ja jestem bardzo zadowolony z nauczycielki Ukrainki uczącej języka angielskiego :-)

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Boguś » 2008-01-26, 21:46

Jedna osoba na cztery zadowolona z pracy obcokrajowca , nie ma powodu do zachwytu , wszak to tylko 25 % :(

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: nadia » 2008-01-26, 21:51

Wygląda na to, iż Jethro Tull ma szczęście, że trafił na dobrego anglistę.

[ Dodano: 26 Styczeń 2008, 21:52 ]
Ale nie wiem czy to dla nas nauczycieli powód do dumy,że zatrudniamy obcokrajowców.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-26, 21:53

Boguś pisze:Jedna osoba na cztery zadowolona z pracy obcokrajowca , nie ma powodu do zachwytu , wszak to tylko 25 % :(

kolega zatrudnia równiez anglistę z Ukrainy i też jest zadowolony, koleżanka ma Białorusinkę i też nie narzeka :-)

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: nadia » 2008-01-26, 21:54

No właśnie! A gdzie podziewają się nauczyciele z Polski?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-26, 21:58

nadia pisze:No właśnie! A gdzie podziewają się nauczyciele z Polski?

ja mam i Polaków

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: nadia » 2008-01-26, 22:02

Przykro mi ale nie mogę zrozumieć sytuacji kiedy zwalnia się z pracy Polaka a zatrudnia na jego miejsce obcokrajowca. Podam przykład: w sąsiedniej szkole pracuje germanistka -18 letni staż pracy. Niestety grozi jej zwolnienie, gdyż dyrekcja stopniowo zaczęła wprowadzać angielski zamiast niemieckiego i wiecie kto naucza angielskiego? Ukrainka! Czy to jest normalne???

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-26, 22:05

nadia pisze:Przykro mi ale nie mogę zrozumieć sytuacji kiedy zwalnia się z pracy Polaka a zatrudnia na jego miejsce obcokrajowca. Podam przykład: w sąsiedniej szkole pracuje germanistka -18 letni staż pracy. Niestety grozi jej zwolnienie, gdyż dyrekcja stopniowo zaczęła wprowadzać angielski zamiast niemieckiego i wiecie kto naucza angielskiego? Ukrainka! Czy to jest normalne???

nie można zatrudnić nauczyciela obcokrajowca (poza UE) jesli jest nauczyciel Polak bo nikt na to zgody nie da.. To o czym piszesz jest zupełnie inna sytuacją bo zmienia się język i zapewne nie było anglisty Polaka

zbychu
Posty: 19
Rejestracja: 2007-11-24, 01:10

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: zbychu » 2008-01-27, 01:27

Z niemieckim bedzie tak jak z ruskim niegdys. W koncu takze zostal wyparty przez zachodnie jezyki, a nauczycielki musialy sie albo przekwalifikowac albo zrezygnowac, ewentualnie wyladowaly w bibliotekach. Germanisci takze powinni zastanawiac sie nad przekwalifikowaniem na jakis inny przedmiot (najlepiej angielski) :) a tak poza tym, to ciekaw jestem czy podobna opinie jak my na temat ukrainskich nauczycieli maja angielscy nauczyciele na temat polskich...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: dushka » 2008-01-27, 08:00

A ja w ogóle pierwszy raz słyszę o zatrudnianiu obcokrajowców ze Wschodu - u nas, nigdzie w okolicy, nie ma czegoś takiego. Ze znalezieniem anglisty nie ma żadnego problemu. W szkole mamy 4 anglistki, Polki. Natomiast w lo miałam Nowojorczyka do angielskiego :)

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: nadia » 2008-01-27, 09:03

Zbychu, czy Ty trochę nie przesadzasz z tym,że niemiecki zostanie wyparty ze szkół? Wydaje mi się że nie masz racji porównując niemiecki z rosyjskim ( zupełnie inna grupa języków).A poza tym mówi się coraz częściej o wprowadzeniu drugiego języka jako obowiązkowego. I nie jest tak łatwo przekwalifikować się germanistom na język angielski (wiem coś na ten temat).

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Zatrudnianie ludzi z Wschodu

Postautor: jomi » 2008-02-01, 18:06

Faktycznie nastała moda na angielski. Jednak w UE są również inne języki, niemiecki francuski i faktycznie jest coś nie tak, że te języki są dyskryminowane w szkołach.
Zatrudnia się nauczycieli ze wschodu, podczas gdy nauczyciele języków obcych innych niż angielski w Polsce są bezrobotni. Wiem coś o tym bo sama przez kilka lat szukałam pracy w szkole i nie znalazłam bo po co j. francuski. Rozumiem, że j. angielski jest językiem wiodącym, ale Polacy podejmują pracę nie tylko w Anglii, ale również w innych krajach :Francji, Belgii itp. Nie wszędzie dogadacie się po angielsku -spróbujcie we Francji.


Wróć do „Szkolna codzienność”