Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-17, 10:21

W tej chwili na witrynie nauczycielskiego Głosu jest ankieta Jak oceniasz pomysł wprowadzenia sprawdzianu po III klasie szkoły podstawowej?
Na dzisiaj po oddaniu blisko 600 głosów prawie 60% jest przeciw temu pomysłowi

Co wy sądzicie?


Ja oddałem głos na tak. Od kilku lat prowadzone są prace jak badać efektywność pracy. Dzisiaj jest to obliczane na podstawie wyników ze sprawdzianów kompetencji czy testów gimnazjalnych. Mam przekonanie, że dla wielu szkół jest to sposób krzywdzący. Czy wy też słyszeliście,m że w szkole X to mają wyższą średnią niż u nas? Co zrobić by dogonić szkołę X?
Najbardziej cyniczna odpowiedzią jest podrzucić im Jacka i Marcysię, którzy zrobili wynik ledwie kilku punktowy.

Nie pamiętam nazwy metody, ale słyszałem o pracach, które miały badać efektywność szkoły opierając się o rozwój konkretnego ucznia. Czyli porównując wyniki ze sprawdzianu kompetencji i testu gimnazjalnego można wyciągnąć wynik progresu jaki osiągnął dany uczeń w szkole. Mnie to przekonuje. Aby zbadać efektywność pracy Sp w klasach 4-6 należałoby zrobić testy po nauczaniu zintegrowanym, aby mieć bazę do badania tej efektywności.
Z drugiej strony dostrzegam zagrożenie, że szkoła zajmie sie przygotowaniami do sprawdzianów kompetencji, a nie ogólnym rozwojem ucznia.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: dushka » 2008-02-17, 10:38

U mnie jest sprawdzian w 3 klasie. Moja szkoła pracuje na "Wesołej szkole", dostajemy wraz z podręcznikami testy dla uczniów - testy są po każdej części podręcznika. Od kilku lat robimy obowiązkowo sprawdzian na półrocze i koniec 3 klasy, analizujemy wyniki. No i ogólnie wiadomo, nad czym trzeba pracować z dzieciakami przed 4 klasą, na co zwrócić uwagę najbardziej.

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: wrotkap » 2008-02-18, 17:05

Z drugiej strony dostrzegam zagrożenie, że szkoła zajmie sie przygotowaniami do sprawdzianów kompetencji, a nie ogólnym rozwojem ucznia.

Ja również dostrzegam takie zagrożenie.
Chwilowo pracuję w takiej szkole (zastępstwo) i tam właśnie na tym polega "uczenie" - aby sprawdzian wypadł jak najlepiej. Nie ważne, czy dziecko wie ile to jest ćwierć litra mleka i jeszcze pół, ale umie dodać 1/4 + 1/2. Tragedia. Poza tym w tej szkole pracuje się jak w instytucji. Dzieci mierzone są przynajmniej raz w tygodniu, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie trzeba zmienić rozmiaru ławki. Paranoja. Ale to już inna bajka.

Wracając do tematu:
Szkoły w rankingach są oceniane pod względem wyników na sprawdzianie, ale jak porównać szkoły (obie wiejskie) takie:
1 szkoła: 3 klasy VI po 24 uczniów.
2. szkoła: 1 klasa VI z 6 uczniami

Czy wynik sprawdzianu coś odda?
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: Boguś » 2008-02-18, 17:31

wrotkap pisze:
Szkoły w rankingach są oceniane pod względem wyników na sprawdzianie, ale jak porównać szkoły (obie wiejskie) takie:
1 szkoła: 3 klasy VI po 24 uczniów.
2. szkoła: 1 klasa VI z 6 uczniami

Czy wynik sprawdzianu coś odda?


Nigdy nie można oceniać, a tym bardziej porównywać szkoły na podstawie wyniku sprawdzianu , czy wyniku egzaminu gimnazjalnego.

Zawsze bulwersowało mnie takie podejście, które w zasadzie jest typowe dla pismaków z prasy. NIeznających się na rzeczy.

Jak można oceniać szkołę na podstawie wyniku ? Wystarczy tylko zdać sobie sprawę z tego z jakimi umiejętnościami uczniowie rozpoczynają naukę , a z jakimi kończą w danej szkole.
Weźmy np. renomowane gimnazjum z Gdańska, które głównie przyjmuje najlepszych uczniów i gimnazjum wiejskie do którego przyszli uczniowie z wioski popegerowskiej. Jak myslicie , w którym gimnazjum uczniowie na egzaminie gimnazjalnym uzyskają wyższy wynik? (pytanie retoryczne). Ale wynik ten absolutnie nie mówi nam, w której szkole nauczyciel włożył większy wysiłek, aby nauczyć czegoś swoich uczniów. O tym powie nam tzw edukacyjna wartość dodana.
Aby to sprawdzić od kilku lat przeprowadzam w klasach I test z umiejętności i wiedzy matematycznej wyniesionej ze szkoły podstawowej (testy są standaryzowane i z powodzeniem można wykorzystać je do pomiaru) , potem w klasie III znowu przeprowadzam taki test i wtedy widzę jaki jest postęp uczniów w nauce. Czy nauczyłem ich czegoś , czy nie.
Może być tak , że szkoła która uzyskała niższy wynik ze sprawdzianu/egzaminu może mieć lepsze efekty nauczania, niż szkoła która uzuskała wyższy wynik !
Można to sprawdzić obliczając edukacyjną wartość dodaną (EWD) i wtedy widać , która szkoła włożyła więcej pracy w to, aby czegoś nauczyć

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: malgala » 2008-02-18, 18:57

Boguś, całkowicie się z tym zgadzam. Niestety, kuratoria i gminy porównują wyniki egzaminów i sprawdzianów, komentują je.
Od momentu wprowadzenia sprawdzianów w klasie VI i egzaminów gimnazjalnych moi uczniowie osiągali różne wyniki. Przeciętnie w skali staninowej poziom wysoki lub wyżej średni. Nie znaczy to jednak, że nie zdarzał się również średni a nawet niżej średni. Sami wiemy, że zależy to od bardzo wielu czynników i nie znaczy to wcale, że w pracę z nimi wkładałam mniej wysiłku. Mimo całego nacisku na efekty sprawdzianów zewnętrznych nigdy nie nastawiam się w pracy z uczniami na wynik sprawdzianu. Ważne są dla mnie codzienne efekty wszystkich uczniów, tych zdolnych, których zachęcam do rozwiązywania dodatkowych zadań, często nietypowych, tych średnich stanowiących najczęściej większość, a przede wszystkim tych najsłabszych, którym staram się zapewnić poczucie sukcesu. Czasami jednak trafi się klasa, w której zdecydowaną większość stanowią uczniowie słabi z orzeczeniami o konieczności obniżenia wymagań, ado nielicznych wyjątków należą średni. I wtedy wiadomo - wynik niski. Ale dla mnie w przypadku takiej właśnie klasy wynik niżej średni to ogromny sukces mój i uczniów, a że inni oceniają to inaczej nic na to nie poradzę.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: Boguś » 2008-02-18, 21:04

Oczywiście masz rację.
Niestety jeszcze sporo minie czasu zanim ludzie zaczną oceniać pracę szkoły i porównywać ją z inną - biorąc pod uwagę to o czym napisaliśmy.
W Wielkiej Brytanii jest już normą , że porównuje się EWD i dopiero wtedy ocenia trud włożony przez nauczyciela itd.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-19, 17:13

Właśnie chodziło mi o tą EWD.

Sądzę, że najlepsze szkoły na tym nie stracą, bo zdolniejsi i tak robią większy progres, ale będzie to bardziej obiektywna ocena średniaków. Słyszałem o zaawansowanych pracach aby ten miernik wprowadzić także w Polsce. Tyle, że władze się zmieniły, a teraz na czoło wybiły się inne problemy.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: otaka » 2008-02-19, 23:47

Jestem za sprawdzianem wewnętrznym, tzn. takim, który jest przeprowadzany przez nauczycieli znających dzieci. Taka ocena przyda się do obiektywnego określenia poziomu umiejętności. Myślę też, że dla 10- latków sprawdzian z podobną oprawą jak w klasie 6 to już przesada, szkodliwa dla samych dzieci. Zapewniam, że wielu 6-klasistów przeżywa bardzo "swój pierwszy, ważny w życiu egzamin", nie mówię już o ich rodzicach. Od kl. 5 uczniowie są przygotowywani do sprawdzianu, a w kl. 6 zaczyna się szaleństwo. Testy, korepetycje, kursy..., w imię czego? Już to widzę - "KURSY PRZYGOTOWUJąCE DO TRZECIOTEśCIKU", Uwaga! wyścig szczurów rozpoczęty...
otaka

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: Basiek70 » 2008-02-21, 11:20

a z drugiej strony kapelusza...
ja jestem za takimi testami, sprawdzianami
już piszę dlaczego: bardzo często niskie wyniki sprawdzianów są spowodowane nie niskim poziomem wiedzy uczniów, ale nieumiejętnością rozwiązywania testów, złym odczytem instrukcji oraz stresem , że to taki ważny egzamin
z moich obserwacji wynika, ze dzieci, mające do czynienia z testami od pierwszej klasy, jesli do tego nauczyciel robił do nich odpowiednią "oprawę", znaczy zapowiadał ze to ważny egzamin dla dzieci, rozsadził, pilnował ciszy, dużo lepiej radzą sobie potem zarówno z klasówkami, jak i z testem kompetencji
tak samo udział w różnych konkursach uodparnia dzieci na stres, uczy, jak zagospodarowac czas, przeznaczony na sprawdzian - tyle ze tu startują dzieci zdolne, a chodzi o to, żeby nauczyc tego wszystkie
a stres jest normą przy każdym sprawdzianie i jest związany nie tyle z poziomem wiedzy, ile ambicji, stąd dzieci "chcące" mają często gorsze wyniki, niż wskazywałby ich poziom
później w życiu będa wciąż poddawane sprawdzianom, weryfikacji, niech się uczą podchodzić do tego z dystansem, niech się nie boją, "jak to będzie", bo mając wiele doświadczeń, skupią się na stronie merytorycznej, gdyz techniczna to dla nich "chleb powszedni"
niedawno skonczyłam studia zaoczne i miałam okazję obserwować, jak świetnie przygotowani studenci "padali" na testach, bo nie potrafili sobie właściwie z nimi poradzić
bardzo podoba mi się program Maca dla klas 1-3, bo tam sprawdzian i na koncu książki (co miesiąc) - z tego co było w tym miesiącu, potem kolejny sprawdzian - ze wszystkiego co było dotychczas, mój syn w 2 klasie nie podchodzi już z obawą do sprawdzianów, dla niego to norma, potrafi się na nich skupić, wie, ze musi właściwie zrozumieć polecenie... a czym skorupka za młodu, to Jan będzie umiał :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Sprawdzian po nauczaniu zintegrowanym

Postautor: otaka » 2008-02-21, 15:56

Czyli mamy tu jednakowe stanowisko. To o czy piszesz to forma egzaminu wewnętrznego, w warunkach dla dziecka znośnych emocjonalnie. Jestem jak najbardziej za tym, przy czym testy mogą mieć źródło zewnętrzne. Mój syn przechodził trzecioteścik przeprowadzany przez nauczyciela i sprawdzany przez nauczyciela. Wypadł przyzwoicie (to tak na marginesie). Jak najbardziej akceptuję tę formę i jestem za, jak i również za wszelkiej maści konkursami. W myśl zasady ćwiczenie czyni mistrza. Jestem natomiast przeciwna testowi zewnętzrnemu, mającemu taką oprawę jak sprawdzian po klasie 6 tzn, trzyosobowy zespół nadzorujący (najlepiej za zielonym stołem), zalakowane koperty, nieznani egzaminatorzy, wielodniowe przygotowania. To dla maluchów zdecydowanie za wcześnie.
otaka


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron