Dysgrafia

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Meaglin
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-18, 16:59

Dysgrafia

Postautor: Meaglin » 2008-02-18, 17:03

Więc, co robicie z uczniami którzy mają taki problem. Pisze brzydko(niewyraźnie) nie dostaje dodatkowego czasu na sprawdzianach a na przyrodzie miałem kartkówke. Była koło 20 min. 5 pytań. Napisałem ją niewyraźnie i nauczyciel powiedział mi że dostanę 1 jeśli będzie miał problem z odczytaniem. Dysgrafie mam na papierach. Można tak postąpić. Bo się troche boję że dostane tą 1 a ostatni rok w szkole i nie chce se na początku semestru psuć oceny.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Dysgrafia

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-19, 17:17

To zależy od zaleceń w tych papierach. Może poprosisz nauczyciela, żeby pozwolił cie odczytać twoja kartkówkę gdyby on miał problem.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Dysgrafia

Postautor: otaka » 2008-02-20, 15:34

Mam wrażenie, że uczniowie zbyt często rozczulają się nad swoim dys..., szczególnie wtedy, gdy jest to dla nich wygodne. Diagnoza dysgrafii wcale nie jest taka prosta. To, że uczeń pisze nieczytelnie lub niewyraźnie wcale nie oznacza, że ma dysgrafię. Ale nad tym się rozwodzić nie będę, zakładam, że ktoś tę dysgrafię w twoim przypadku zdiagnozował i zrobił to dobrze. Te "papiery" to pewnie opinia psychologiczno- pedagogiczna. Tam z reguły zawarte są zalecenia, sprawdź. Powinny być przez nauczycieli realizowane i respektowane. Jeśli tak nie jest możesz zwrócić się do swego wychowawcy z prośbą o pomoc, pedagoga szkolnego lub w ostateczności dyrektora szkoły. Swoją drogą, na studiach i potem także, nikt nie będzie zwracał uwagi na twoje dys..., może warto więc się do tego przyzwyczajać? Spróbuj zrobić coś ze swoim pismem. Czasem pomaga dobór właściwego narzędzia (polecam dobrej jakości pióra stalówkowe) i właściwej barwy atramentu (zazwyczaj najlepiej wygląda ciemny granat i czerń)- ale to już sprawa indywidualnego doboru. Zawsze można udać się do poradni z prośbą o poradę w tej sprawie.
otaka

ChodaBoy
Posty: 15
Rejestracja: 2008-01-15, 14:35

Re: Dysgrafia

Postautor: ChodaBoy » 2008-02-26, 23:39

Klasa maturalna, profil matematyczny
Polowa mojej klasy ma dysgrafie (na papierze) z czego brzydko (niestarannie) pisze 80% klasy, a nieczytelnie tylko 2 osoby ... sam mam stwierdzona dysgrafie, choc nikt nigdy nic nie powiedzial na temat mojego charakteru pisma. Te dys i dys w tych czasach to totalne sciemy, choc znam kolege co potrafi "zjesc litere" w swoim imieniu, podpisujac sie na spr/kartk

@otaka dobrze mowi z tym piorem, sam kiedys kupilem takie i widzialem efekty (bardziej estetyczne pismo + wyrazniejsze litery).

A i strzelam ze autor tematu nie cwiczy swojego pisma :>
No aa, bo po co ? Skoro mam papiery i chroni mnie immunitet dysgraficzny
Prawda jest taka, ze po tescie gimnazjalnym mozemy sobie, ze tak powiem "podetrzec" wszystkimi zaswiadczeniami.
I 3ba cwiczyc, cwiczyc i jeszcze raz cwiczyc, bo wystukanie np. 10 tys znakow dziennie to zaden wyczyn, a cwiczyc pismo ... a po co ? :)

a tak zeby nie robic offtopa, to u mnie paru nauczycieli stosuje zasade
- piszesz niewyraznie ? -> pisz drukowanymi, bo prawda jest taka ze jak ktos sie naumie to i drukowanymi sie uda ...

Zapewne nie podszedles na spokojnie do nauczycielki na przerwie i nie porozmawiales o tym, ze masz maly problem ... pamietaj grunt to brac nauczycieli na litosc (skutkuje w 90%) .... choc statystycznie pies i kura maja po 3 nogi :)

:) CWICZ CWICZ CWICZ I JESZCZE RAZ CWICZ PISOWNIE :)

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Dysgrafia

Postautor: otaka » 2008-02-28, 19:40

Cieszę się, że są jeszcze uczniowie spoglądający na swoje dys... w sposób rozsądny. Pomaga jeszcze stosowanie zeszytów (kartek na sprawdzianach) formatu A4. Większa powierzchnia daje lepszą przejrzystość zapisu. Można też spróbować zapisywać do drugą linijkę. Tak naprawdę to samemu trzeba wybrać, co jest najkorzystniejsze.
ChodaBoy pisze:pisz drukowanymi, bo prawda jest taka ze jak ktos sie naumie to i drukowanymi sie uda ...

Co do tych liter drukowanych - na maturze stosować ich nie można. Egzaminator nie będzie wiedział kiedy stosujesz wielką, a kiedy mała literę.
otaka

ChodaBoy
Posty: 15
Rejestracja: 2008-01-15, 14:35

Re: Dysgrafia

Postautor: ChodaBoy » 2008-02-28, 23:01

co do matury, gdy sprawa jest na tyle powazna, ze naprawde nie mozna rozczytac, to mozna zlozyc podanie o pisanie matury na komputerze ...
chyba ze to tylko wyolbrzymianie problemu przez ucznia, ktorego nauczycielka probowala zmobilizowac do lepszej starannosci, uzywajac lekkiej grozby

Awatar użytkownika
Chesiu
Posty: 26
Rejestracja: 2008-01-09, 20:41

Re: Dysgrafia

Postautor: Chesiu » 2008-03-19, 09:35

Powiem tak , kiedyś tj . ( kilkanaście lat temu ) nie było czegoś takiego jak dys(xxx) .
Jesli miales problem , musiales go naprostowac i nikogo to nie interesowało .
Hmm ale gdy juz cos takiego zaistniało , masz papiery , powinno sie to tolerowac .


Wróć do „Kącik uczniowski”