Rada Pedagogiczna

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Protokolant i...?

Postautor: chiczi » 2007-09-26, 21:28

Witam :)
Miałam przyjemność uczestniczenia w dwóch Radach Pedagogicznych ;D . I mam pewne pytanko do bardziej doświadczonych belfrów :D .
Na początku Rady pan Dyrektor prosi protokolanta o odczytanie poprzedniego protokołu, a potem wyznacza trzy osoby, które...hmmm... no właśnie, nie wiem, co mają robić :rotfl: .
Ostatnim razem zapomniałam zapytać opiekunkę stażu, jaką rolę podczas rady pełnią wyznaczeni przez Dyrektora nauczyciele :roll: . Może ktoś z Was mi pomoże w rozwikłaniu zagadki :lol: ?
Aaaa, zauważyłam,że jak pan Dyrektor poda imiona tych osób, to łapią nerwowo każdą kartuszkę, ale przeważnie i tak pozostaje ona pusta :mrgreen:

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: renati23 » 2007-09-26, 22:06

chiczi, te 3 osoby to komisja wniosków :wink:
a karteluszki są potrzebne do zapisania tych wniosków :twisted:

Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 216
Rejestracja: 2007-08-10, 13:34

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: maciejka » 2007-09-26, 22:09

U nas podobnie, na początku rady każdy czeka komu przypadnie pisanie wniosków. Raczej nikt tego nie lubi, ale w zasadzie nie jest to nic trudnego - tylko uważać trzeba i być czujnym...
maciejka

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: chiczi » 2007-09-27, 21:31

Renati, Maciejka dziękuję za oświecenie :) .
Wczoraj już padłam i nie przeczytałam Waszych odpowiedzi, a tu dziś na Radzie słyszę swoje nazwisko wśród wybranej trójki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Przestraszyłam się, ale Dyrektor wyraźnie powiedział, że chodzi właśnie o te wnioski.
Skrupulatnie notowałam, ale wnioski i tak przedstawiła doświadczona koleżanka :D
Ufff, ależ miałam stresa :wink:
Ale...to dopiero moja trzecia Rada, więc chyba mam prawo do stresu :wink:
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 216
Rejestracja: 2007-08-10, 13:34

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: maciejka » 2007-09-27, 22:37

Chiczi - nie ma się co stresować, a swoją drogą dużo już tych rad w tym roku szkolnym mieliście...
maciejka

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: chiczi » 2007-09-28, 14:36

Nooo trzy to trochę dużo jak na jeden miesiąc chyba :|. Pierwsza to była konferencja inaugurująca rok szkolny, potem szkoleniowa (zatwierdzenie planu nadzoru pedagogicznego) i wczorajsza-też szkoleniowa (zatwierdzanie poszczególnych planów i regulaminów pracy szkoły).
A stres mam nadzieję z konferencji na konferencję będzie coraz mniejszy :)
Pozdrawiam Cię Maciejko :*

Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 216
Rejestracja: 2007-08-10, 13:34

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: maciejka » 2007-09-29, 15:32

Faktycznie dużo tych rad macie, ale tak dla ścisłości to rady, na których zatwierdza się dokumenty szkolne nie są radami szkoleniowymi. Szkoleniowe to te (jak sama nazwa wskazuje), na których zdobywa się nową wiedzę i umiejętności, czyli mające charakter warsztatów, bądź na których przedstawiane są różne referaty itp.
maciejka

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: chiczi » 2007-09-29, 19:29

maciejka pisze:ale tak dla ścisłości to rady, na których zatwierdza się dokumenty szkolne nie są radami szkoleniowymi.


Heh, no to Pan Dyrektor popełnia błąd, zapisując, że takie rady są szkoleniowe :P :P :P. Bo taki właśnie zapis widnieje w odpowiednim zeszycie :mrgreen:

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: pilot Pirx » 2007-09-29, 23:34

chiczi pisze:Ale...to dopiero moja trzecia Rada, więc chyba mam prawo do stresu :wink:
Pozdrawiam :)

Chiczi, a co to będzie przy ....... nastej Radzie ? Czarno to widzę :(
A ja lecę i lecę .... od lat

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: chiczi » 2007-09-30, 12:23

pilot Pirx pisze:Chiczi, a co to będzie przy ....... nastej Radzie ? Czarno to widzę


Nie rozumię Twojej aluzji :twisted: Masz mi coś do zarzucenia :?: Że może się nie nadaję, albo coś w tym stylu :?: :?: :?:
Ciekawa jestem, czy Ty rozpoczynając pracę w szkole, z pełnym spokojem reagowałeś na każdą nową sytuację na swej drodze... :?: :?: :?:

MójDzieńŚwira
Posty: 24
Rejestracja: 2007-12-11, 17:37

Regulamin Rady Pedagogicznej

Postautor: MójDzieńŚwira » 2008-01-27, 08:01

Czy dyrektor szkoły, w oparciu o swe kompetencje zapisane w Ustawie o systemie oświaty - (... przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły...), może znieść zapis w regulaminie mówiący, iż posiedzeniu rady może przewodniczyć inny nauczyciel bądź zastępca dyrektora interpretując przepisy w ten sposób, że tylko on może zwoływać i przewodniczyć posiedzeniu? Dodam, że z nowego projektu usunięto procedurę związaną z wnioskowaniem o odwoływanie go z tej funkcji oraz procedurę wyłaniania przedstawiciela RP w komisji rozpatrującej odwołanie od oceny pracy (miało być tajne głosowanie, dyrektor zniósł ten zapis bez konsultacji ponieważ to on ma zamiar powołać taką osobę).

Czy powyższy regulamin (jego końcowy kształt) jest tylko akceptowany przez radę, czy raczej może ona sama wnioskować wiążące ją i dyrektora zapisy, których nie regulują przepisy prawne a nie pozostają z nimi w sprzeczności? Dodam, iż prawo oświatowe mówi jedynie o przedstawieniu projektu regulaminu związkom zawodowym.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Regulamin Rady Pedagogicznej

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-27, 14:04

Nie bardzo rozumiem wątpliwości skoro przepisy są jasne
Art. 40
4. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły lub placówki.
5. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego, rady szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
6. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.

Zatem zapis w regulaminie mówiący że posiedzeniu rady może przewodniczyć inny nauczyciel bądź zastępca dyrektora jest sprzeczny z ustawą ponieważ takie posiedzenie jest nieważne. Chyba, że dyrektor jest nieobecny np. z powodu zwolnienia lekarskiego i wtedy na podstawie art. 39 ust. 7
7. W przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.

Wtedy może przewodniczyć wicedyrektor lub inny nauczyciel wyznaczony przez OP, który na czas nieobecności jest dyrektorem.

anuska
Posty: 23
Rejestracja: 2007-11-05, 22:17

Obecność na Radzie Pedagogicznej

Postautor: anuska » 2008-02-23, 12:35

Witam!
Mam pytanie. W tym samym dniu co będzie Rada Pedagogiczne dostałam zaproszenie na szkolenie. Jako młody nauczyciel zależy mi na udziale w każdym szkoleniu. Czy muszę być na każdej Radzie Pedagogicznej? Czy można jakoś usprawiedliwić swoją nieobecność?

Za każdą odpowiedź z góry dziękuję
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: dushka » 2008-02-23, 13:02

Możesz być zwolniona. Choć często zależy to od humoru szefostwa ;)

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: nadia » 2008-02-23, 16:22

Najlepiej idź do dyrekcji i zapytaj czy da Ci wolne na to szkolenie.


Wróć do „Szkolna codzienność”