nauczyciele o harcerstwie

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haniux
Posty: 129
Rejestracja: 2007-08-06, 20:10

nauczyciele o harcerstwie

Postautor: haniux » 2007-08-06, 22:54

Na dobry początek postanowiłam założyć temat (mój własny na nauczycielskim forum). :D
Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda "spojrzenie" nauczyciela na harcerstwo? Może ktoś należał kiedyś do ZHP/ZHR? Zbliża się nowy rok szkolny, a równolegle z nim rozpoczyna się nowy rok harcerski, nowy rok działalności młodych, pełnych pomysłów skautów? Chciałabym żeby tak było, ale niestety - dziś harcerzy jest coraz mniej i coraz trudniej ich zwerbować do drużyn.
Nadchodzi wrzesień - nabór harcerski. Już od dłuższego czasu obmyślam, jakby tu zwabić uczniów klas 4-6 w sidła harcerstwa - by te sidła zacisnęły się tak, aby nowi nie chcieli od nas odejść.
Chciałabym zapytać drogie grono pedagogiczne jaki ma stosunek do harcerstwa? Jak odbiera działania/ a może brak działań pobliskich drużyn harcerskich?
"Mów do mnie jeszcze, za taką rozmową tęskniłem lata [...]"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: nauczyciele o harcerstwie

Postautor: malgala » 2007-08-07, 21:45

Z wielkim sentymentem wspominam swoją przygodę z harcerstwem. A zaczęłą się właśnie w szkole podstawowej. Będąc w liceum prowadziłam drużynę harcerską w swojej macierzystej podstawówce. Potem była przerwa - studia. Początki mojej pracy w szkole to znów harcerstwo. Moi byli uczniowie częst wspominają nasze zbiórki, biwaki, obozy. Potem coś się dziwnie w tej naszej oświacie porobiło. Zainteresowanie harcerstwem spadło. Drużyna przestała istnieć i do dziś jej nie ma. Szkoda, bo i czas wolny dzieciaki miały jakoś zorganizowany, i samodzielności oraz odpowiedzialności się uczyły, i problemów wychowawczych takich nie sprawiały.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Nauczyciele o harcerstwie

Postautor: eldog » 2007-08-08, 08:33

Fakt Malgala też miło wspominam swoje dziecięce i młodzieżowe spotkania z harcerstwem, szkoda, że taka inicjatywa odeszła w cień, może warto ją w pełni reaktywować w polskich szkołach?
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 216
Rejestracja: 2007-08-10, 13:34

Re: nauczyciele o harcerstwie

Postautor: maciejka » 2007-08-16, 21:06

W niektórych szkołach poszukiwane są osoby, które poprowadziłyby gromady zuchowe, czy drużyny harcerskie. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto potrafi młodych "zarazić", kto z oddaniem i ciekawie prowadzi zbiórki, tam dzieciaki się garną. Piszę to na podstawie obserwacji własnych dzieci, które uczestniczą aktywnie w zbiórkach na terenie swojej szkoły. Zresztą teraz są w Kielcach na zlocie harcerzy z różnych krajów.
maciejka

słonek
Posty: 83
Rejestracja: 2008-06-05, 13:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciele o harcerstwie

Postautor: słonek » 2008-06-05, 14:56

eldog pisze:może warto ją w pełni reaktywować w polskich szkołach?

Na pewno warto!
Właśnie takich jak Wy, którzy mieliście do czynienia z harcerstwem za młodu, szukamy na drużynowych przy każdej szkole.

Gdyby nie harcerstwo w moim przypadku, a pozostawienie mojego wychowania na pastwe rodziców, szkoły, niby kościoła to... nie chciałbym widzieć efektu końcowego. Słusznie na studiach wprowadzach przy każdej nadażającej się okazji wzmianke o harcerstwie pod kątem pedagogicznym, bo to nie jest forma na spędzanie wolnego czasu, na wychowanie w samodzielności, odpowiedzialności. Na pewno między innymi, ale nie tylko, to pewne tylko elementy. Harcerstwo wrzechstronnie wychowuje, przede wszystkim wspomaga ten rozwój i prowadzi, że harcerz jest samodzielności i skłonny do samorealizacji.

Dużo mógłbym pisać o tym wszystkim, ale tym razem na koniec dodam zdanie mojej pani doktor od przedmiotu "dzieci i młodzież z rodzin dysfunkcyjnych", do którego wpsólnie razem ze mną doszła do takiego wniosku po zajęciach - gdyby harcerstwo w praktyce było takie jak w teorii, to byłoby najlepszą placówką opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych w Polsce, jak i dla innych dzieciaków i młodych ludzi również. A drużynowi nawet niebyliby tego świadomi. Wystarczy sama praktyka metody skautowej, harcerskiej.

Niestety jak wiemy różnie to bywa w praktyce w harcerstwie. Tak jak i w szkolnictwie czy w kościele... :roll:

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: nauczyciele o harcerstwie

Postautor: Jedliński » 2008-10-11, 18:11

tak na marginesie co to znaczy dh Jaś Fasola ?
co to znaczy te dh i czy to jest jakiś wysoki stopień ?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: nauczyciele o harcerstwie

Postautor: kasika » 2008-10-13, 20:20

malgala, eldog, Oj zgadzam się z wami w 100% . Też byłam harcerzem wiele lat .. To były czasy ... U nas od dwóch lat wróciło ZHP ale to już nie to ...

słonek
Posty: 83
Rejestracja: 2008-06-05, 13:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nauczyciele o harcerstwie

Postautor: słonek » 2010-04-02, 10:34

Jedliński pisze:tak na marginesie co to znaczy dh Jaś Fasola ?
co to znaczy te dh i czy to jest jakiś wysoki stopień ?


Dh - to skrót od słowa "druh". To forma grzecznościowa w szeregach harcerzy. Tak jak się mówi do kogoś pan Jaś. Tak u nas można druh Jaś. Używa się to różnie, bo to forma. Służbowo: do wyższych stopniem, instruktorów, drużynowych (przełożonych). albo zakłada się, że w całej drużynie, środowisku harcerskim jakimkolwiek każdy do kaźdego zwraca się na per druh.

Co to jest jakiś wysoki stopień... :)
Stopnie harcerskie to instrument (jeden z wielu) pozwalający na indywidualny, wrzechstronny rozwój jednostki w naszej metodzie wychowawczej. Konkretne stopnie dopasowane są do grup wiekowych (oparte o rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży). Druh ( :) ) Marek Gajdziński opracował taki skrypt przykładowo, jest dostępny w sieci, dla ciekawych:
http://www.jakobstaf.scouting.pl/lektury.php (chodzi o skrypt Harcerski System Wychowania, jest tam podzielony na kilka rozdziałów)

Jeśli ktoś ma jakieś pytanie, rzucajcie. :)


Wróć do „Pogaduszki”