Plan zajęć w klasie pierwszej

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
masha26
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-29, 21:31

tygodniowy wymiar poszczególnych edukacji w klasie II

Postautor: masha26 » 2008-04-20, 00:24

Witam,
proszę o informację dotyczącą ilości obowiązkowych godzin kształcenia zintegrowanego w klasie 2 szkoły podstawowej i tygodniowy wymiar poszczególnych edukacji.
pozdrawiam
Marzena

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: niebo77 » 2008-04-20, 13:02

ogólny wymiar to 18 godzin nauczania zintegrowanego + 2 godziny religii. Nie ma rozbicia na poszczególne edukacje, wyjątkiem jest wychowanie fizyczne, które w sumie (przez cały tydzień) ma dać minimum 3 godziny lekcyjne...

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: hanamat » 2008-04-20, 13:21

Zgadzam sie z niebo77, u nas w arkuszu organizacyjnym rozbijamy to tak:6 edukacja polonistyczna, 5 matematyczna, 1 społ.-przyrodnicza, 1 muzyczna, 1 plastyczna, 1 techniczna no i 3 motoryczno-ruchowe. Musimy tak rozbić bo w naszej szkole jest za duzo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i kazda ma po 13 zintegrowanego, a reszte uzupełnia swietlicą. Tak nie powinno byc, ale niestety jest. Zreszta w projekcie nowej podstawy programowej muzyk :( i i plastyki mogą NIESTETY uczyć nauczyciele plastyki i muzyki. :(

Awatar użytkownika
masha26
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-29, 21:31

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: masha26 » 2008-04-20, 22:09

U nas właśnie też robi się małe zamieszanie z przydziałami godzin na następny rok i stąd było moje pytanie.
Dziękuję za odpowiedź :mrgreen:
Marzena

ravek18
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-05, 15:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: ravek18 » 2009-09-05, 15:49

Witam. Uczę pierwszą klasę w szkole podstawowej (nauczanie zintegrowane - podręcznik Wesoła szkoła i przyjaciele) i nie wiem, jak wpisywać do dziennika plan z podziałem na poszczególne edukacje. Mam 18 godzin w klasie pierwszej. Czy muszę to dzielić każdego dnia na konkretne edukacje? Ile godzin przypada na wychowanie fizyczne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: Basiek70 » 2009-09-05, 19:24

na wychowanie fizyczne 3 godziny
co do reszty jeszcze nikt nic nie wie - moja pani dyrektor ma spotkanie 11 września i tam powinni podać jakie są wymogi dokumentowania zajęć w dziennikach w klasie 1
na razie zostawiamy tą rubryczkę godzinową pustą, czekając na dyrektywy
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

olarap
Posty: 20
Rejestracja: 2009-09-08, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: olarap » 2009-09-11, 17:56

To ja bardzo poproszę o więcej informacji!Jestem w tej samej sytuacji-nikt nic nie wie:(

marzenr
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Plan zajęć w klasie I

Postautor: marzenr » 2009-09-16, 16:35

Ja robię to intuicyjnie w ten sposób: rozpisuję tak, aby w całym tygodniu było: 5 godz.edukacji polonistycznej, 2 godz. ed. środ.-społ., 2 godz. ed. plast.-tech. , 3 godz. wych.-fiz., 1 godz. ed. muz., 1 godz. zaj. komputer., i 4 godz. ed. mat. - razem 18 godz.
Matematykę też można zapisać w pięciu dniach tygodnia - wtedy każdego dnia przy matematyce piszę np 35/45, 40/40 .... tak by po zliczeniu w ciągu 5 dni zgadzało się 180 min. i wtedy na dole strony piszę: razem ed. mat. 4 godz. Nie wiem czy tak jest prawidłowo, ale wydaje mi się logiczne i do końca roku zrealizuję minimum które jest zapisane w podstawie

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: dddddd » 2009-09-16, 17:41

nie rozumiem dlaczego sie rozliczacie z godzin wg wytycznych menu robi sie to tylko w przypadku gdy daną edukacje powierza sie innemu nauczycielowi zapraszam na strone
http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... -nauczania proszę otworzyć prezentację ramowe plany nauczania i na slajdzie 20 pisze że ze względu wydzielenia wskazuje się liczbę godzin.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: Basiek70 » 2009-09-18, 17:14

marzenr, to nie tak
mamy mieć tygodniowo:
13 godzin edukacji wczesnoszkolnej w postaci edukacji polonistycznej, matematycznej i społeczno-przyrodniczej (429h)
1 godzinę zajęć komputerowych (33h)
1 godzinę edukacji plastyczno - technicznej (33h)
1 godzinę edukacji muzycznej (33h)
3 godziny wychowania fizycznego (99h)
2 godziny języka angielskiego (66h)
2 godziny religii (66h)
(w nawiasach ile MUSI być zrealizowane w ciągu roku szkolnego)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: dddddd » 2009-09-18, 23:39

basiek gdzie ty znalazłas takie rozliczenie moze to dla twojej szkoły bo jesli już to wytyczne podaja godziny na 3 lata edukacji i jesli juz ktoś chce rozliczyć robi to indywidualnie rozp. mówi w przypadku wydzielenia niektórych zajęć należy zorganizować co najmniej:

190 godzin języka obcego nowożytnego,

po 95 godzin zajęć komputerowych, edukacji plastycznej i edukacji muzycznej,

290 godzin wychowania fizycznego.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: Basiek70 » 2009-09-19, 12:55

dddddd, no właśnie, teraz sobie te trzyletnie wytyczne na trzy podziel... bo są trzy lata na realizację
tak właśnie zostało zrobione u mnie i wychodzi optymalny plan, który spokojnie można zrealizowac (jest rozpisany na 33 tygodnie, a jest 37 tygodni nauki, więc jest "rezerwa" na wycieczki, uroczystości itd)
a co do wydzielania edukacji - z realizacji trzeba sie będzie rozliczyć, łatwiej więc teraz mieć tego świadomość i od razu odznaczać, niż potem w czerwcu ślęczeć nad całorocznymi wpisami w dzienniku
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: dddddd » 2009-09-19, 22:01

Tak ale możesz dzielić dowolnie, a ja nadal uważam, że rozlicza się tylko wtedy te godziny jeśli daną edukację powierza się innemu nauczycielowi na stronie men pisze:
Edukacja wczesnoszkolna:

wskazuje się liczbę godzin niektórych edukacji (ze względu na możliwość innej organizacji zajęć),

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: Basiek70 » 2009-09-19, 23:34

nie wnikam aż tak
nasza pani dyrektor właśnie była na dwudniowej konferencji szkoleniowej dla dyrektorów na temat nowych zasad dokumentacji pracy
i stamtąd przywiozła wieści o konieczności wykazania w dokumentacji realizacji podstawy programowej w postaci zrealizowania minimum godzinowego oraz że takich rozliczeń będą wymagać wizytatorzy
uznalismy, ze taka forma jest optymalna i najmniej czasochłonna - w dziennikach do nowej podstawy programowej jest specjalna rubryka na godziny i w nią wpisujemy podane przez mnie znaczniki ; dzięki temu łatwo jest sprawdzic i podliczyć ile godzin co zajęło, a zajmuje mi to minutę - dwie tygodniowo, więc nie czuję się obciążona ponad siły, za to doceniam fakt, że nagle nikt mi nie każe tego z całego roku rozpisać
może to w jakimś stopniu asekuracja, ale znając pomysły oświatowych władz, w peni ją rozumiem
acha, w zeszłym roku też nagle przysłano tabelki do wypełnienia, ile godzin czego zostało zrealizowane i czy przez nauczyciela z uprawnieniami czy bez (zastępstwa trzeba było rozpisywać co do godziny), u nas w 1-3 nie było tak źle, ale trzy dziewczyny z 4-6 miały nielichą robotę (bo miały dłuższe zwolnienia)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

dddddd
Posty: 61
Rejestracja: 2009-09-16, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Plan zajęć w klasie pierwszej

Postautor: dddddd » 2009-09-20, 00:50

zapraszam tu fajna dyskusja na nasz temat
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=39584
podoba mi sie najbardziej głos Elżbiety
Pozdrawiam a co do wizytatorów to oni działają często lokalnie a nie globalnie


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”