Student -nauczycielem??

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

staż na ostatnim roku studiów

Postautor: vego » 2008-05-13, 16:41

Witam wszystkich. Chciałem zapytać, czy jest możliwa sytuacja, by będąc na ostatnim roku studiów licencjackich, odbywać już jednocześnie staż jako nauczyciel. Dodam, że dyplom magisterski mam już z innego kierunku, ale nie pedagogicznego, więc nie orientuje się, czy robie to różnicę, skoro u mnie wszelkie uprawnienia do nauczania zdobywa się właśnie koncząc studia licencjackie...z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: eoine » 2008-05-14, 21:20

Niestety, żeby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego, musisz mieć przygotowanie pedagogiczne.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: Afroditte » 2008-05-14, 22:46

Jestem w podobnej sytuacji. Staż rozpoczniesz wtedy, gdy będziesz mieć pełne kwalifikacje do nauczania przedmiotu którego uczysz. Dyplom mgr liczy się jednak do pensji ;)
"My wish is world's command"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: edzia » 2008-05-15, 19:41

vego pisze:u mnie wszelkie uprawnienia do nauczania zdobywa się właśnie koncząc studia licencjackie
no to chyba jednak możesz rozpocząć staż :wink:

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: ann » 2008-05-15, 19:44

edzia pisze:no to chyba jednak możesz rozpocząć staż

W tym wypadku chyba nie, bo pytanie brzmiało:
vego pisze:czy jest możliwa sytuacja, by będąc na ostatnim roku studiów licencjackich, odbywać już jednocześnie staż jako nauczyciel.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: edzia » 2008-05-15, 19:48

Zgadza się, staż będzie można rozpocząć po ukończeniu tego licencjatu :wink:

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: katty » 2008-05-16, 09:08

A czy na piątym roku studiów jednolitych, czyli bez licencjatu, mając pozaliczane wszelkie przedmioty związane ze specjalizacją nauczycielską, praktyki itp. jest szansa rozpoczęcia stażu?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: edzia » 2008-05-16, 09:40

Zależy o jaki staż Ci chodzi:
Art. 9a. 1. Ustala się stopnie awansu zawodowego nauczycieli:
1) nauczyciel stażysta;
2) nauczyciel kontraktowy;
3) nauczyciel mianowany;
4) nauczyciel dyplomowany.
2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty


A więc podejmując pracę w szkole, choćby będąc jeszcze na studiach, stajesz się automatycznie nauczycielem stażystą, czyli uzyskujesz stopień nauczyciela stażysty.

Jednak:
Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:
1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie

Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:
1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: Afroditte » 2008-05-18, 19:01

katty pisze:A czy na piątym roku studiów jednolitych, czyli bez licencjatu, mając pozaliczane wszelkie przedmioty związane ze specjalizacją nauczycielską, praktyki itp. jest szansa rozpoczęcia stażu?


Nie, bo musisz mieć pełne kwalifikacje do nauczania przedmiotu aby rozpocząć staż.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: eoine » 2008-05-19, 15:57

Żeby rozpocząć staż na n-la kontraktowego, musisz mieć dyplom licencjata albo magisterski danego kierunku studiów i do tego przygotowanie pedagogiczne.

Bez pełnych kwalifikacji możesz pracować w szkole, jeśli dyrekcja nie znajdzie innego n-la i KO wyrazi na to zgodę.
Wtedy jest nauczycielem stażystą (bo tak się nazywa n-li rozpoczynających pracę), ale nie realizujesz stażu na kontraktowego.

To takie podsumowanie wszystkich informacji w tym wątku :-)

Awatar użytkownika
Ingebjorg
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-16, 19:02
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: Ingebjorg » 2008-08-16, 19:12

Witam, jestem pierwszy raz na tym forum. Mam do Was pytanie... chciałabym zrealizować swoej wielkie marzenie i zostać nauczycielem ale nie wiem jak się do tego "zabrać". Mam zrobiony licencjat na specjalizacji "turystyka międzynarodowa" i teraz jestem na pierwszym roku studiów magisterskich na tym kierunku. Co powinnam zrobić ( jakie kursy ukończyć) aby uczyć w szkole policealnej turystyki?? Słyszałam o kursie pedagogicznym ale kiedy i gdzie się go robi ( czy można uczyć bez niego lub uczyć w trakcie jego realizacji??) No i czy mogę rozpocząć naukę w szole już teraz kiedy jestem na magisterce?? Z góry dziękuję za odpowiedz

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: Boguś » 2008-08-20, 23:36

Musisz mieć przygotowanie pedagogiczne. Najlepiej rozpocznij podyplomowe studia o tym kierunku i dopiero po ich ukończeniu mozesz starać się o pracę w szkole

wioletka3
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-23, 12:27
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: wioletka3 » 2008-10-07, 13:36

hmm czytajac to forum troche namieszalam sobie w glowie ;) aktualnie jestem na pierwszym roku turystyki i rekreaccji w przyszlosci chcialabym uczyc geografii badz przyrody.. i tu sie zaczynaja schody,.. bo z tego co wywnioskowalam z waszych wypowiedzi zrozumialam ze w trakccie robienia licencjata moge uczyc w szkole jedynie musze ukonczyc kurs pedagogiczny tak ? no i KO musi sie zgodzic... dobrze zrozumialam cczy zle ?;) jezeli ktos moglby mi to na priv wytlumaczyc bylabym bardzo wdzieczna :)

kundzia
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-08, 19:24
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: kundzia » 2008-10-08, 19:32

a ja mam inne pytanie. w tym roku kończę licencjat z pedagogiki o specjalności: doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość. równocześnie studiuję drugi kierunek dziennie - psychologię (po skonczeniu pierwszego kierunku zostaną mi jeszcze 3 lata psychologii) czy jest taka możliwość, że mimo studiów dziennych moge byc zatrudniona jako nauczyciel przedsiebiorczości? na psychologii nie ma duzo zajec. bez problemu pogodziła bym czasowo prace w szkole (tym bardziej, że przedsiebioczosci jest mało, wiec pewnie by wyszło jakies pół etatu). czy student dzienny moze pracowac jako nauczyciel?

Dave
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-19, 16:39
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: Dave » 2009-02-19, 16:42

Witam jestem studentem 4 roku historii spec.archiwalna mógłbym podjąć prace jako nauczyciel ?


Wróć do „Nauczyciel stażysta”