formy a metody pracy

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fizyczka
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-07, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

formy a metody pracy

Postautor: fizyczka » 2008-06-27, 16:29

w środę mam egzamin na kontraktowego i opiekun powiedział, że może paść pytanie o formy i metody pracy...a czym one się w ogóle różnią?...znalazłam pewne informacje, ale dość mało konkretne....POMOCY

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: formy a metody pracy

Postautor: ms.elephant » 2008-06-27, 18:41

Formy pracy - to praca indywidualna, zbiorowa lub grupowa. Może być jeszcze jednolita lub zróżnicowana. Przykładowo: Forma pracy grupowej jednolitej - dzielisz uczniów na grupy i każda grupa wykonuje te same zadania. Forma pracy grupowej zróżnicowanej - dzielisz uczniów na grupy, ale każda z grup wykonuje inne zadania.

Co do metod nauczania - to jest tu mnóstwo klasyfikacji, najlepiej wpisz sobie w google i wybierz te, które najlepiej do Ciebie przemawiają. Ogólnie mamy metody słowne, oglądowe, czynnościowe, metody aktywizujące. Ale to tylko jeden z podziałów. Do każdej z tych grup przyporządkowane są dopiero konkretne metody, np. wykład, pogadanka, pokaz, itp..., itd...

http://www.bryk.pl/teksty/studia/pozost ... cznej.html

Zwróć jednak uwagę, na to co czytasz, bowiem zauważyłam, iż w zamieszczanych, w necie artykułach, zdarzają się jednak błędy. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to najbezpieczniej sięgnąć po prostu do jakiejś dydaktyki, np. Kupisiewicza czy Okonia.

Teraz bardzo modne, są metody aktywizujące - więc na pewno zwróć na nie szczególną uwagę. ;)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: formy a metody pracy

Postautor: malgala » 2008-06-27, 19:23

Możesz też zerknąć na moją stronę. Zamieściłam tam referat, jaki kiedyś przedstawiłam na radzie szkoleniowej na ten temat właśnie

fizyczka
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-07, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: formy a metody pracy

Postautor: fizyczka » 2008-06-28, 16:12

bardzo dziękuje....dotarłam już wcześniej do tej stronki, ale po drodze natrafiłam na wiele innych, aż w końcu nie byłam pewna które informacje są bardziej trafne....jeszcze raz dziękuje za pomoc


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”