literatura dla początkującego nauczyciela

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marcz
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-17, 10:43
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: marcz » 2007-08-14, 14:32

Witam!
Już niedługo rok szkolny, a ja czuję się jakby nieprzygotowana :oops:
Czy mógłby mi ktos polecić jakieś ksiązki warte przeczytania, lub może niezbędne dla początkującego nauczyciela i wychowawcy.
Znalazłam taką pozycję jak: "Jak zachować ład, dyscypline i porządek w klasie", czy wg was warto ją przeczytać..?
Proszę o wasze opinie, gdyż wolałabym kupić sprawdzone i wartościowe ksiązki, żebym mogła do nich cały czas wracać.
Dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
kallys
Posty: 95
Rejestracja: 2007-08-13, 23:36

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: kallys » 2007-08-14, 23:46

Wiele lat pracuję już w szkole więc teraz czytam głównie to, co jest mi potrzebne do rozwiazania okreslonego problemu...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: malgala » 2007-08-15, 22:39

Marcz, nie musisz zaraz kupować. Poszukaj w bibliotece, przeczytaj, a jak stwierdzisz, że właśnie Tobie będzie pomocna - kupisz.
Na temat angielskiego się nie wypowiem, ale jako nauczycielowi matematyki radzę Ci gromadzić różne zbiory zadań. Poszukaj nawet wśród znajomych starych wydań. Oczywiście początkującemu nauczycielowi przydadzą się również poradniki i przewodniki metodyczne. Te pozycje warto mieć w swojej własnej biblioteczce.
A co dla wychowawcy klasy to zależy od wieku wychowanków.
Ostatnio zmieniony 2007-08-16, 10:35 przez malgala, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kallys
Posty: 95
Rejestracja: 2007-08-13, 23:36

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: kallys » 2007-08-16, 09:01

Marcz... ja tradycyjnie jestem w naszej szkole opiekunem stażu nauczycieli języka angielskiego więc jak masz jakieś problemy to pytaj.... swoim stażystom mówię, że podstawą jest znajomość metodyki... zawsze polecam do przeczytania "Lekcje języka obcego" Sylwestrowicza na początek:

http://www.allegro.archiver.pl/lekcja-j ... 69156.html


A to do przygotowywania sie do hospitacji i jej omawiania:
http://www.zs1ndg.internetdsl.pl/nauczy ... itacja.htm

marcz
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-17, 10:43
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: marcz » 2007-08-17, 15:50

dziękuję malgalo za odpowiedź- rzeczywiście juz odwiedziłam bibliotekę i udało mi się znaleźć kilka ciekawych pozycji. Tym, którzy znajdują sie w takiej samej sytuacji jak ja od razu polecam ksiązkę Billa Rogersa "Trudna klasa. Opanowac, wychować, nauczyć".
Już mam małą kolekcję starych wydań zbiorów zadań, ale chyba jeszcze odwiedzę znajomych i pozbieram od nich :mrgreen:

dziękuje kallys za podanie tych pozycji- na pewno skorzystam. I bez wątpienia będę się zwracac o pomoc do tak doświadczonego nauczyciela.

Przy okazji chciałam zapytać czy któryś z nauczycieli SP korzystał z tzw "miernika hałasu". Jest to tablica z czterema obrazkami i strzałką wskazująca na którys z nich, a tym samym pokazująca poziom hałasu. Ciekawa jestem czy taka metoda zadziała w klasach SP, oczywiście po uprzednim omówieniu obrazków i kolorów. Wg w/w autora książki to działa...

Pozdrawiam,
marcz

Awatar użytkownika
Bogumiła
Posty: 321
Rejestracja: 2007-08-24, 19:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: Bogumiła » 2007-08-24, 22:01

A propos wychowania polecam książkę Adele Faber i Elaine Mazlish - "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole".
"Skokiem taniec nasnadniejszy,
A tym jeszcze pochodniejszy,
Kiedy w bęben przybijają,
Samy nogi prawie drgają."

Jan Kochanowski

mstn
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-18, 21:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: mstn » 2008-08-19, 15:09

Odwiedź stronę wydawnictwa wsip i przeglądnij oferowane broszury

Malgosiaj
Posty: 29
Rejestracja: 2008-11-02, 21:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: Malgosiaj » 2008-11-03, 13:41

Szukam na forum wątku, tematu dotyczącego serwisów edukacyjnych w internecie ale chyba nic takiego nie ma?? jestem ciekawa jak sie odnosicie do takiej formy pomocy w pracy zarówno dla nauczycieli jak i dla naszych uczniów?
Obrazek

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: Jolly Roger » 2008-11-08, 19:05

jestem ciekawa jak sie odnosicie do takiej formy pomocy w pracy zarówno dla nauczycieli jak i dla naszych uczniów?


zależy jak się korzysta. jeśłi copy/paste to stosunek mam negatywny jeśłi jednak jako wskazówka do pracy czy zadania to czemu nie.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Malgosiaj
Posty: 29
Rejestracja: 2008-11-02, 21:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: literatura dla początkującego nauczyciela

Postautor: Malgosiaj » 2008-11-20, 13:54

również jestem przeciwna formie ctrl C/ctrl V. mam na myśli korzystanie z portali informacyjnych, edukacyjnych gdzie sa streszczenia książek, filmów, artykułów, gdzie przy okazji jest również okazja do zarobienia. wydaje mi się że czasami takie formy edukacji sa pomocne nie tylko dla ucznia ale głównie dla rodzica który chce ale nie zawsze może pomóc dziecku bo poprostu nie zna lub nie pamięta danej lektury a chce go zapytać czy sprawdzić jego wiedzę :)
Obrazek


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”

cron