Języki obce w szkole

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 21:26

W Hiszpanii raczej byłoby ci ciężko ;-)
<3

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: adner » 2008-10-08, 21:29

Myślę, że Hiszpanie po angielsku też mówią, przynajmniej młodsi. A tak notabene, to odeszliśmy "odrobinkę" od tematu.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 21:32

Odeszliśmy, a jakże.
Hiszpanie po angielsku nie mówią - marne szanse.
Hiszpanie mówią po hiszpańsku, w czym mają dużo racji, bo hiszpański jest językiem częściej używanym, niż angielski.
<3

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: adner » 2008-10-08, 21:36

I znowu pudło. Angielskim szacunkowo mówi trzy razy więcej osób, niż hiszpańskim.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 21:39

Niestety, ale ty wliczasz w to także obcokrajowców, którzy się nauczyli tego języka.
Ja zaś mówię o hablantas nativas, czy jak wolisz - native speakerach (znamienne jest, że tę pierwszą formę firefox potraktował jako błędną).
Angielski, w porównaniu do hiszpańskiego ma dwie wady.
Jest trudny do opanowania i niemelodyjny.
<3

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: adner » 2008-10-08, 22:15

Mówię o ludziach mówiących angielskim; ludziach, z którymi można się w nim dogadać. Co do trudności i melodyjności - chyba nie ma to żadnego związku z tym, że angielskim można porozumieć się z dużo większą grupą osób, niż hiszpańskim, o baskijskich dialektach nie wspominając?
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 22:19

Teraz ja ci wytknę ignorancję.
Język baskijski bynajmniej nie jest dialektem.
Jest to język narodu, o wiele starszego niż narody pochodzenia indoeuropejskiego, zważywszy na fakt, że Baskowie, to jest ta część ludności zamieszkującej Europę przed wędrówkami ludów, która nie uległa celtyzacji, iberyzacji, tudzież innym procesom, które mogłyby spowodować ich indoeuropeizację. Nie można mówić o dialekcie, w przypadku pełnoprawnego języka. To tak, jakby uznać język polski dialektem rosyjskiego.
<3

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Języki obce w szkole

Postautor: edzia » 2008-10-08, 22:45

Nie ma to jak zacząć dyskusję z haLayla :wink:

Myślę, że Renati poprzerzuca ten tematowy odłam do wątku "Ulubiony przedmiot" :wink: i przy okazji usunie ten mój wpis :)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 22:47

Niestety edzia, ale czego jak czego, ale Kraju Basków będę bronił, nawet jeżeli będę musiał rzucić się pod drzwi i rozedrzeć na sobie szaty :D
<3

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: adner » 2008-10-08, 22:57

Nie ma to jak zacząć dyskusję z Halaylą, który zamiast odpowiadać na moje posty zacznie mi zarzucać ignorancję, zasypywać mnie stwierdzeniami dlaczego hiszpański/baskijski jest lepszy od X(za x wstawić wedle życzenia) i odwodzić od sedna. Ja mówię o czymś - ty zbaczasz w boczną alejkę. Ja mówię o ludziach mówiących angielskim w sensie porozumiewania się, a ty mi wyjeżdżasz z native speakerami i trudnością bądź melodyjnością. Ja ci to wskazuję, a ty oczywiście wynajdujesz jedno słówko, do którego się czepiasz, resztę zostawiasz bez jakiejkolwiek odpowiedzi.

Ktoś podstępnie temat przeniósł podczas gdy ja pisałem odpowiedź :P Zastanawia mnie też zasadność umieszczania wszelkich dyskusji w dziale "Kącik uczniowski". Chyba Pogaduszki byłyby lepszym miejscem na takie tematy?
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 23:01

Widzisz. Nie nadążasz za moim sposobem myślenia, albo zupełnie go nie rozumiesz. Ja nie traktuję danego tematu sztampowo - jako jedność i całość. Widzę w nim wielowątkowość, często stosuję dygresje, odchodzę nieco od tematu, a potem do niego wracam. Kurczowe trzymanie się wąsko rozumianego tematu uważam za wtórne i nie wnoszące nic do życia forum. Nie możemy dać się uwstecznić poprzez ograniczanie horyzontów.
<3

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Języki obce w szkole

Postautor: edzia » 2008-10-08, 23:01

haLayla pisze:czego jak czego, ale Kraju Basków będę bronił, nawet jeżeli będę musiał rzucić się pod drzwi i rozedrzeć na sobie szaty
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Przed kim? Chyba nie przed adnerem? Zabrzmiało, jakby adner dokonywał napaści na na ten Kraj :wink:

Swoją drogą ciekawa jestem, dlaczego masz taki sentyment do Kraju Basków?

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: adner » 2008-10-08, 23:03

Tylko widzisz, jak każdy mówi o czymś innym, to rozmowa staje się bezcelowa. Ja o jabłku, ty o gałązce. Ja o stronie, ty o okładce.

Edziu, to fakt. Już jutro mam zamiar rozpocząć najazd zbrojny na Hiszpanię. Moim celem jest jej zniszczenie, zalanie i rozwianie prochów na cztery wiatry :)
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: haLayla » 2008-10-08, 23:08

edzia, z tym sentymentem, to wiele trzeba by powiedzieć.
Za wiele na to, abym opowiadał to tuż przed sen ;-)

adner, tak ci się tylko wydaje :D

PS. Hiszpanie sobie możesz najeżdżać, ale od Kraju Basków wara :D

Jakikolwiek szaleniec lub prowokator podniesie rękę na Kraj Basków, może być pewien, że ja mu tę rękę odgryzę, poszarpię, poślinię i zakopię w ogródku
<3

kundzia
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-08, 19:24
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Języki obce w szkole

Postautor: kundzia » 2008-10-08, 23:09

haLayla pisze:Baskijski jest przyjemniejszy od niemieckiego, bardziej subtelny, zmysłowy, uduchowiony w swym wyrazie. Wysławianie się w tym języku jest istną rozkoszą. Sam fakt, że słyszę ten język, poprawia mi nastrój, powoduje że czuję się szczęśliwszy :P

A ja zadam pytanie - na co komu niemiecki? :D


niemiecki...chociażby po to, że to nas sąsiad, poza tym tego języka używa się jeszcze w 3 innych krajach europejskich. chwała tobie za to, że masz pasję i uczysz się baskijskiego ale nie każdy ma takie zainteresowania. w wielu tematach poruszasz temat języka baskijskiego...ale co ma baskijski do wiatraka, że tak pozwolę sobie to sformuować ?? to już lekka obsesja!


Wróć do „Kącik uczniowski”