Plany wynikowe i rozkłady materiału

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

xpocisk
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-01, 20:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Plany wynikowe

Postautor: xpocisk » 2008-09-01, 20:41

Właśnie rozpoczynam swoją pierwszą pracę jako nauczyciel historii w gimnazjum i liceum jednocześnie. Co gorsza wszystko rozegrało się w ciągu ostatnich pięciu dni, gdyż okazało się że poprzednia nauczycielka odeszła i szybko poszukują kogoś nowego. Na dodatek widmo wizytacji spowodowało, że dyrektor wymaga planów wynikowych do końca pierwszego tygodnia. I tu moje pytanie jak się do tego wszystkiego zabrać. Z racji wyboru przez moją poprzedniczkę podręczników OPERONu muszę się dostosować, problem w tym że dopiero zamówiłem pakiet z programami nauczania i pewnie dojdzie po czasie. Jeśli ktoś mógłby mi udzielić kilku rad jak to wszystko ogarnąć było by mi bardzo miło.

Awatar użytkownika
Ewryl
Posty: 107
Rejestracja: 2008-08-30, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Ewryl » 2008-09-01, 22:02

BYć może poszukaj pomocy na stronie internetowej wydawnictwa. http://www.operon.pl/operon

Może postaraj się skontaktować z jakimś przedstawicielem wydawnictwa i wyjaśnić w czym rzecz.

Mara997
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-01, 21:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Mara997 » 2008-09-01, 22:04

:) miło słyszeć, że nie tylko ja mam teraz taki problem i też szukam pomocy by ogarnąć tą całą biurokrację jak najszybciej... bo ta cała oświata wydaje mi się :crazy: :crazy: :crazy: [shadow=yellow][/shadow][glow=red][/glow]

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: renati23 » 2008-09-02, 07:47

moi drodzy a co mają zrobić nauczyciele przedmiotów zawodowych kiedy uczą w szkole po kilka różnych przedmiotów w różnych rocznikach - koszmar :evil: :evil: :evil: ja w poprzednich latach musiałam 11 planów wynikowych napisać :x :x :x jak sobie to wszystko jakoś ułożyłam to w tym roku dyrekcja wprowadziła inny schemat planów i trzeba od nowa przerabiać, uzupełniać i opisywać :P :P :P :P :P :P :P :P

xpocisk
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-01, 20:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: xpocisk » 2008-09-02, 08:06

cóż muszę widocznie spotkać się z poprzednią nauczycielką i uprosić żeby chociaż na kilka dni pożyczyła materiały do wykonania planów:) swoją droga tez mam ich sporo bo 9 (historia i wos dla gimnazjum i liceum)

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: renati23 » 2008-09-02, 08:09

xpocisk, współczuję :P

blossom
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-01, 14:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: blossom » 2008-09-10, 18:17

Jak to jest z tymi planami wynikowymi i rozkladem materialu?
Czy mozna zostac na tym co daje wydawnictwo na stronkach www?
Czy trzeba je jakos zmieniac? Nanosic poprawki?
Czy trzeba pisac nowe, swoje?
Nie wiem i chcialbym byc pewien

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: motylek8 » 2008-09-10, 18:46

to pewnie zalezy od dyrekcji - moj dyrektor jest raczej 'ludzki' i nie jest zwolennikiem papierologii, wiec u ans spokojnie można mieć gotowca, akto jest bardziej ambutny, to nanosi poprawki. Jedyny wymóg narzucony przez wizytatora, to wyróżnienie w jakis sposób (np. podkreslenie) wymagań dla osób o zaniżonych wymaganiach.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: marianka » 2008-09-10, 20:24

Bodajże w ub. roku ministerstwo wystosowało pismo w sprawie zniesienia wymagań tworzenia/kopiowiania/dublowania planów wynikowych, rozkładów materiałów itp.
Zaleca się korzystanie z gotowych opracowań przygotowanych przez autorów programu czy podręcznika.

Krulik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-06, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Krulik » 2008-10-10, 23:34

Marianka- masz może namiary na takie pismo?
Bo nasza pani dyr jest fanką stosów papierów, które każdy musi opracowywać według dziwacznych kryteriów i wszystkie zawsze są na wczoraj :evil:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-12, 20:31

Jak znam zycie to pismo jest zaleceniem, a pani dyrektor może wg własnego fiufiu domagać się pisania planu. Zwłaszcza jak jej jakiś beton kuratoryjny przyklaśnie.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: marianka » 2008-10-12, 21:29

Zgadza się, list nie ma mocy prawnej w randze rozporządzenia, ale jest dobrym argumentem przeciw dyrektorowi, który z uporem maniaka twierdzi, że przepisy ministerialne obligują n-la do pisania planów, a on (tzn. dyrektor) musi wymagać, bo go rozlicza z tego kurator.... :lol:
LIST SEKRETARZA STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

do Kuratorów Oświaty i Dyrektorów Szkół i Placówek w sprawie zaniechania wymagania od nauczycieli i dyrektorów szkół nie zawsze uzasadnionych obowiązków biurokratycznych

W związku z napływającymi w ostatnim czasie do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami od dyrektorów szkół i nauczycieli dotyczącymi obarczania ich nie zawsze uzasadnionymi obowiązkami biurokratycznymi polegającymi na konieczności pisemnego sporządzania różnego rodzaju planów i innych opracowań, uprzejmie proszę o zaniechanie tego rodzaju wymagań.

Podstawowym obowiązkiem każdego nauczyciela określonego przedmiotu jest pełna realizacja przyjętego w danej szkole programu nauczania. Trudno sobie wyobrazić pełną i poprawną realizację programu nauczania bez dobrze przygotowanego rozkładu materiału nauczania, ale z drugiej strony obowiązujące przepisy nie obligują nauczycieli do sporządzania rozkładów materiału nauczania z prowadzonych przez nich zajęć edukacyjnych. Obowiązek taki można wprowadzić w statucie szkoły w części dotyczącej zadań nauczycieli.

Natomiast nieuzasadnionym i zbędnym jest nakładanie na nauczycieli obowiązku pisemnego opracowywania tzw. "planów wynikowych". Pojęcie takiego planu nie występuje w żadnym z obowiązujących aktów prawnych.

Dlatego też uprzejmie proszę Państwa Kuratorów Oświaty oraz Dyrektorów Szkół o kontynuowanie działań wspierających pracę nauczycieli bez obarczania ich zbędnymi biurokratycznymi obowiązkami.

Pragnę przypomnieć, że poza dokumentacją przewidzianą rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225, z późn. zm) szkoła ma obowiązek opracowania w szczególności:

- szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników (art. 22a ust. 2b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty),

- programu wychowawczego szkoły (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.),

- programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska (podstawa prawna jak wyżej),

- programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania - w przypadku wydania takiego zalecenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny (art. 34 ust. 2 ustawy o systemie oświaty),

- planu pracy szkoły lub placówki (art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty),

- rocznego planu nadzoru pedagogicznego, który opracowuje dyrektor szkoły lub placówki (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego(...)- Dz. U. Nr 235, poz. 1703

Szanowni Państwo Kuratorzy Oświaty Dyrektorzy Szkół i Placówek

Andrzej Waśko

SEKRETARZ STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

Warszawa, 19 października 2007 r.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-14, 15:15

No i jak dyrekcja przyjęła ten argument. Zapytam kwaśno.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Krulik
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-06, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plany wynikowe i rozkłady materiału

Postautor: Krulik » 2008-10-14, 20:00

Dzisiaj nie pytałam:) jakoś ciężko było zaburzać tak miły dzień, ale jutro już spróbuję :)


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron