kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Ginevra
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-12, 10:27

kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Ginevra » 2008-10-30, 18:46

Szukam przepisów określających zakres i wymiar godzinowy takiego kursu. Słyszałam, że kurs kursowi nie równy, a nie chciałabym zapłacić za coś, co się potem okaże bezwartościowe. Podobno ważna jest ilość godzin kursu. Kurs jest organizowany przez prywatną firmę, jakie dokumenty i zezwolenia musi posiadać taka firma, aby kurs w niej ukończony był ważny? Może ktoś z Was zna jakieś przepisy w tej sprawie? Liczę na Waszą pomoc

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: nadia » 2008-10-31, 13:25

A do czego będzie Ci potrzebny ten kurs?

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: nadia » 2008-10-31, 13:29

Kurs tego typu powinien trwać 270 godzin.

Awatar użytkownika
Ginevra
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-12, 10:27

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Ginevra » 2008-10-31, 14:27

dzięki za informację, kurs ten jest potrzebny do pracy w szkolnej świetlicy

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: nadia » 2008-10-31, 15:01

A ja z kolei słyszałam,że nie jest potrzebny taki kurs do świetlicy dlatego zapytałam Cię po co jest Ci potrzebny.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-31, 21:22

Ginevra pisze:Szukam przepisów określających zakres i wymiar godzinowy takiego kursu. Słyszałam, że kurs kursowi nie równy, a nie chciałabym zapłacić za coś, co się potem okaże bezwartościowe. Podobno ważna jest ilość godzin kursu. Kurs jest organizowany przez prywatną firmę, jakie dokumenty i zezwolenia musi posiadać taka firma, aby kurs w niej ukończony był ważny? Może ktoś z Was zna jakieś przepisy w tej sprawie? Liczę na Waszą pomoc


Kursy kwalifikacyjne nie maja okreslonych dokładnie ilości godzin.. Zgode na prowadzenie takiego kursu wydaje dany kurator i jeśli zaakceptuje taki kurs topo jego ukończeniu daje on kwalifikacje. Wystarczy zatem sprawdzić czy ta placówka ma zgode kuratora na prowadzenie takiego kursu...
Generalnie jednak ja uważam, że do świetlicy każdy kto ma mgr i przyg. pedagog. ma kwalifikacje w świetle obowiązujących przepisów. Ministerstwo ma wydac nowe rozporządzenie o kwalifikacjach, które będzie to sankcjonować.. tak przynajmniej jest w projekcie rozporządzenia, więc z tym kursem może poczekać???

Awatar użytkownika
Ginevra
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-12, 10:27

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Ginevra » 2008-11-02, 15:10

Jethro Tull to może wiesz, gdzie szukać w prawie oświatowym przepisu, że do do pracy w świetlicy nie trzeba specjalnych kwalifikacji, to pokazałabym mojemu dyrektorowi, który w pracy jest bardzo konserwatywny i na wszystko wymaga "papiórka", zwłaszcza w tym roku, bo mamy kontrolę kuratoryjną.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Jethro Tull » 2008-11-02, 18:23

Ginevra pisze:Jethro Tull to może wiesz, gdzie szukać w prawie oświatowym przepisu, że do do pracy w świetlicy nie trzeba specjalnych kwalifikacji, to pokazałabym mojemu dyrektorowi, który w pracy jest bardzo konserwatywny i na wszystko wymaga "papiórka", zwłaszcza w tym roku, bo mamy kontrolę kuratoryjną.

Nie ma takiego przepisu, podobnie jak nie ma konkretnego przepisu jakie kwalifikacje do tej świetlicy trzeba mieć. Jesli chodzi o szkołę podstawową to kwalifikacje do zatrudnienia a niej mają osoby, które legitymują się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć lub

4) studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

5) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć lub

6) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo

7) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.


o ile łatwo jest dokonac tego w stosunku do nauczyciela przedmiotu np. po filologii polskiej to już trudniej w przypadku prowadzenia zajęć w świetlicy. Kuratoria najczęściej stoją na stanowisku, że by miec te kwalifikacje należy ukończyć pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą jednak jest to tylko interpretacja KO. Miałem już przypadki awansu zawodowego nauczycieli, którzy pracując w świetlicy nie mieli ukończonej pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i KO nie potrafiło wskazać zapisu prawnego na podstawie którego mogliby zakwestionować kwalifikacje danego nauczyciela.
Trzeba poczekać na nowelizację przepisów w tym zakresie, która jest zapowiadana razem z wejściem reformy programowej a zapisy proponowane są takie:
§ 24. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w świetlicach
szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach posiada osoba, która:
14
1) uzyskała tytuł magistra lub licencjata, po ukończeniu studiów wyższych na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, i posiada przygotowanie pedagogiczne albo
2) ukończyła studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie
szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat, określone odpowiednio w § 2-4
.

to co podkreslone da prawo każdemu nauczycielowi, który ma kwalifikacje do pracy na jakims stanowisku w szkole podstawowej mozliwośc pracy równieć w świetlicy szkolnej.

Zresztą potwierdza to uzasadnienie do projektu rozporządzenia:
Nową regulację, w porównaniu z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, przewiduje przepis zawarty w § 24 projektu, określający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w świetlicach szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w świetlicy szkolnej i nauczyciela wychowawcy w internacie posiada osoba, która uzyskała tytuł magistra lub licencjata, po ukończeniu studiów wyższych na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, i posiada przygotowanie pedagogiczne albo osoba, która ukończyła studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat.

czy wejdzie to w takiej wersji trudno powiedzieć ale jak dotychczas ministerstwo twierdzi, że tak ma być.
linki do poczytania projektu rozporządzenia tu:
http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_rozporzadzenia_20080806.pdf

http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_rozporzadzenia_20080806_uzasadnienie.pdf

Awatar użytkownika
Ginevra
Posty: 24
Rejestracja: 2008-02-12, 10:27

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: Ginevra » 2008-11-03, 16:40

Bardzo Ci dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Niestety w przypadku mojego dyrektora, jeśli nie ma nigdzie napisane "czarno na białym", że jako nauczyciel uczący w szkole mogę prowadzić świetlicę, to muszę mieć jednak "papierek" dający mi takie uprawnienia.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej

Postautor: nadia » 2008-11-04, 12:31

Ale może właśnie warto poczekać na to nowe rozporządzenie o kwalifikacjach.Według niego pracę w szkolnej świetlicy może podjąć osoba posiadająca kwalifikacje do pracy w danej szkole/placówce. Może nie warto wydawać pieniędzy na taki kurs bo za parę miesięcy może okazac się,że zaświadczenie będzie niepotrzebne.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron