Uznawanie kwalifikacji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rafpaw78
Posty: 11
Rejestracja: 2007-03-29, 20:27

biologia z geografią=przyroda???

Postautor: rafpaw78 » 2007-03-30, 17:42

Mam pytanie. Moja dziewczyna i przyszła żona :grin: chciałaby podobnie jak ja zostać nauczycielem. Obecnie jest na II roku studiów stacjonarnych na kierunku biologia z geografią na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Moje pytanie dotyczy kwestii następującej: Czy moja Sylwia (tak ma na imię) może po skończeniu tych studiów uczyć przyrody w szkole podstawowej? Praktyki pedagogiczne w szkole podstawowej miała i mieć będzie. Wydaje się więc logiczne, że powinna móc uczyć tego przedmiotu ale... W naszym kraju i w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe!!! Czy ktoś mógłby odpowiedzieć mi na moje pytanie??? Bardzo proszę o pomoc i ewentualnie odsyłanie do jakiś rozporządzeń gdzie to jest wyraźnie napisane.

p.s. program przyrody w szkole podstawowej w 90% składa się z biologii i przyrody!!!

malwina
Posty: 11
Rejestracja: 2007-04-03, 23:40

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: malwina » 2007-04-04, 12:36

Witam
Skoro Twoja dziewczyna ma zajęcia z dydaktyki przyrody oraz praktyki w szkole podstawowej z tego właśnie przedmiotu zatem wydaje się że będzie mogła uczyć. Radzę się jednak dowiedzieć jak bedą wyglądały dokumenty otrzymane po skończeniu studiów. Wszystko bowiem zależy od suplementu. Jeśli znajdzie się w nim notka związana z uzyskaniem kwalifikacji do nauczania przyrody wtedy sprawa jest jasna - można uczyć tego przedmiotu. Osobiście jestem studentką ostatniego roku biologii i nabyłam kwalifikacji do nauczania przedmiotu "przyroda" podczas kursu dydaktycznego na studiach, więc myslę ze Twoja dziewczyna jest w takiej samej sytuacji jak ja. :)
Pozdrawiam :)

Wenus
Posty: 23
Rejestracja: 2006-05-12, 21:45

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Wenus » 2007-05-05, 23:16

Kiedy reforma edukacji weszła w życie i pojawił się przedmiot PRZYRODA, nie było do niego odpowiednio przygotowanych nauczycieli, dlatego uczyli geografowie lub biologowie. Natomiast teraz są już kierunki studiów (również podyplomowe), przygotowujące do nauki przyrody. Obecnie Ministerstwo duży nacisk kładzie na posiadanie przez nauczycieli ODPOWIEDNICH kwalifikacji i nauczyciel musi mieć wykształcenie zgodne z nauczanym przedmiotem.

Barbara151
Posty: 1
Rejestracja: 2007-05-25, 20:21

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Barbara151 » 2007-05-25, 20:26

Witam,mam uprzejme pytanie-czy nauczyciel pracujacy w przedszkolu prywatnym lub niepublicznym musi posiadac takie same kwalifikacje jak mowi karta nauczyciela;czy istnieja roznice w pojeciu prywatnym i niepublicznym???Prosze o odpowiedz.

[ Dodano: 2007-05-25, 21:18 ]
Jeszcze jedno pytanie-jakie kwalifikacje moze posiadac nauczyciel wychowania przedszkolnego w przedszkolu prywatnym i niepublicznym?Jaki dokument mowi o tym?

betim112
Posty: 1
Rejestracja: 2007-06-13, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

tez tam studiowalam

Postautor: betim112 » 2007-06-13, 10:23

Nie musisz sie martwic ja rok temu skonczylam akademie swietokrzyska tez kierunek biologia i wlasnie jestem nauczycielka przyrody. Tweoja dziewczyna na 3 roku bedzie miala dodatkowe zajecia z pania buchcic i zeber dzikowska i to da jej uprawnienia do nauki w podstawowce i gimnazjum. Nie panikujcie , po to sa studia gdyby nie mozna bylo uczyc to po jakiego ....tam studiowac jak by nie bylo uprawnien :)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Kwalifikacje po studiach podyplomowych

Postautor: chiczi » 2007-08-04, 15:32

Witam serdecznie :smile: . Skończyłam studia (filologia polska), mam przygotowanie pedagogiczne. Gdybym chciała wybrać się na studia podyplomowe np. z zakresu edukacji elementarnej (wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe), to czy po ich ukończeniu będę miała kwalifikacje, aby uczyć w przedszkolu, albo w klasach I-III??
Dziękuję z góry za wszelką pomoc :smile:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: malgala » 2007-08-04, 16:00

Tak, ponieważ masz już kwalifikacje do nauczania jednego przedmiotu. Studia podyplomowe dają takie kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu, zgodnego z ich kierunkiem.
Obawiam się jednak, że na stażu nie będziesz miała na to czasu. Poza tym specjalistów od wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego raczej nie brakuje. Jako polonistka pomyśl lepiej o studiach podyplomowych w zakresie bibliotekoznastwa. Gdybyś pracowała w małej szkole masz wtedy szansę na dodatkowe godziny w bibliotece szkolnej.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: chiczi » 2007-08-04, 16:21

Dziękuję malgala za wyjaśnienie. Przeglądając stronę Kuratorium Oświaty, odnalazłam dosyć dużo ogłoszeń z ofertami pracy dla nauczycieli I-III :grin: , więc tak sobie pomyślałam o studiach podyplomowych w tym kierunku :wink:

malgala pisze:Jako polonistka pomyśl lepiej o studiach podyplomowych w zakresie bibliotekoznastwa.

Takie ogłoszenia też się trafiają, więc muszę wybrać, co będzie lepszym rozwiązaniem :smile:

malgala pisze:Obawiam się jednak, że na stażu nie będziesz miała na to czasu

Oooch....gdybym tylko mogła zacząć odbywać ten staż :roll: :roll: :roll:

Pożyjemy, zobaczymy :lol:
Raz jeszcze dziękuję za wyjaśnienia,
pozdrawiam :smile:

marta25
Posty: 1
Rejestracja: 2007-08-26, 11:25

moje pytanie o kurs kwalif.

Postautor: marta25 » 2007-08-26, 11:33

Witam wszystkch, byc może powinnam moje pytanie umieścić w innym wątku, ale dopiero znalazłam teraz to forum, z czego sie bardzo cieszę :) Rok temu skończyłam fil polską i teraz myslę o zapisaniu sie na kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki. Mam jednak pewne wątpliwości- czy takie kwalifikacje wystarczą mi czy wymagane sa studia podyplomowe z oligo? Boję się, że po zrobieniu kursu, np odpowiadając na ogłoszenie w sprawie pracy gdy szkoła szuka polonisty oligofrenopedagoga, dyrektor moze moje kwalifikacje uważac za niewystarczające (stwierdzając, że woli kogoś po podyplomowych). Czy słyszeliscie o takich przypadkach?
Pozdrawiam wszystkich uczących, swoją drogą ja po roku pracy (roczne zastępstwo za nauczyciela na L4) jestem załamana - w tym roku na ponad moich 50 CV nikt nie odpowiedział i majątek już straciłam dzwoniąc ostatnio do tych wszystkich szkół co pare tygodni i pytając czy w tym roku szk. będą potrzebowali polonistę. Byłabym zadowolona czymkolwiek, nawet pracą na pół etatu. Od zawsze chciałam byc nauczycielem, ale widząc teraz jak trudno jest znaleźc pracę w zawodzie zastanawiam się co robić.

Awatar użytkownika
marika
Posty: 170
Rejestracja: 2007-08-03, 18:13

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: marika » 2007-08-26, 13:08

Raczej wymagane są studia podyplomowe, kurs dla niektórych dyrektorów to za mało. Studia zawsze dają pełniejsze kwalifikacje ,a kurs :? :? :? - szkoda pieniędzy i Twojego czasu :>
nulla aetas ad discendum sera

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-26, 13:34

kurs kwalifikacyjny daje takie same kwalifikacje jak studia podyplomowe jesli chodzi o zatrudnienie a to czy dyrektor będzie wolał kogos po podyplomówce to już jego wola

Awatar użytkownika
marika
Posty: 170
Rejestracja: 2007-08-03, 18:13

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: marika » 2007-08-26, 14:46

No właśnie :P
nulla aetas ad discendum sera

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: chiczi » 2007-08-26, 14:54

marta25 pisze:jestem załamana - w tym roku na ponad moich 50 CV nikt nie odpowiedział i majątek już straciłam dzwoniąc ostatnio do tych wszystkich szkół co pare tygodni i pytając czy w tym roku szk. będą potrzebowali polonistę. Byłabym zadowolona czymkolwiek, nawet pracą na pół etatu. Od zawsze chciałam byc nauczycielem, ale widząc teraz jak trudno jest znaleźc pracę w zawodzie zastanawiam się co robić.


Witam Cię Marta. Trzymaj się dzielnie, jestem w podobnej sytuacji :/
Pozdrawiam :!:

Awatar użytkownika
maciejka
Posty: 216
Rejestracja: 2007-08-10, 13:34

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: maciejka » 2007-08-26, 20:14

Marto - uważam, że w Twoim przypadku kurs kwalifikacyjny zupełnie wystarczy. U nas w placówce (szkoła szpitalna), żeby pracować trzeba mieć ukończoną ped. leczniczą i w naszej okolicy nawet nie ma studiów podyplomowych dających kwalifikacje w tym zakresie - tylko kursy kwalifikacyjne. W zaprzyjaźnionej szkole specjalnej dyrekcja twierdzi, że nie ma dla niej znaczenia, czy nauczyciel skończył studia podyplomowe, czy kurs kwalifikacyjny z oligo. Co innego jest w przypadku dydaktyków jeżeli np. kończą studia magisterskie z matematyki, a podyplomówkę z matematyki - wówczas stanowisko dyrektorów jest różne, często wolą zatrudniać tych po magisterskich...
maciejka

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Uznawanie kwalifikacji

Postautor: Marzena82 » 2007-08-26, 20:25

Cześć Marto :wink: Pracuję w szkole specjalnej i w mojej szkole 90% grona to osoby po kursie kwalifikacyjnym z oligo. Daje on takie same kwalifikacje jak studia podyplomowe.
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”