fundusz socjalny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: fundusz socjalny

Postautor: yoda79 » 2008-12-19, 14:41

Żaden z nauczycieli nie mających pełnego etatu nie otrzymał świadczenia, pozostali otrzymali. Czy to zgodne z ustawą? Dodam,że kryterium dochodu na 1 osobę w rodzinie spełnialiśmy.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2008-12-20, 19:06

yoda79 pisze:Żaden z nauczycieli nie mających pełnego etatu nie otrzymał świadczenia, pozostali otrzymali. Czy to zgodne z ustawą? Dodam,że kryterium dochodu na 1 osobę w rodzinie spełnialiśmy.

o przyznaniu lub nie świadczenia z ZFŚS może decydować wyłącznie sytuacja zyciowa, rodzinna i materialna

webby
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-02, 22:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

dofinansowanie do zorganizowanego wypoczynku z kilku źródeł

Postautor: webby » 2009-02-02, 22:09

pracuje w 2 szkolach (niezalezny organ prowadzacy). Zona tez jest nauczycielem.
Wysylalismy syna na zimowisko. Moja glowna szkola daje mi 40% dofinansowania z zfśs. Czy moge rowniez starac sie o dofinansowanie z mojej drugiej szkoly i szkoly zony??
Czy bedzie to zgodne z prawem (dofinanasowanie a nie refundacja)?

oolaa125
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-05, 07:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: śląskie

Fundusz socjalny

Postautor: oolaa125 » 2009-03-07, 17:35

Pracuję w szkole gdzie brakuje mi godziny do całego etatu i jeszcze mam kilka godzin w przedszkolu, ale to 2 osobne umowy o pracę. No i tu moje pytanie. Bo w szkole piszemy wnioski i dostajemy świadczenia "na zaopatrzenie jesienno-zimowe" oraz tzw "wczasy pod gruszą". Czy jeśli w przedszkolu mam osobną umowę o pracę to mogę tam również takie świadczenia dostać, czy należą się one tylko w 1 miejscu pracy? (w przedszkolu za te kilka godzin dostaję naprawdę "grosze") . Czy te świadczenia przysługują wszystkim czy za te kilka godzin w przedszkolu nie należą mi się?
Z góry dziękuję za wytłumaczenie i pomoc.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2009-03-08, 21:03

Prawo do korzystania z ZFŚS przysługuje w każdej placówce

ejuka
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-15, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ejuka » 2009-03-15, 19:59

Mam podobny problem, pracuje od września w dwoch szkołach,w obu mam ponad pół etatu, w jednej robie staż, czy oznacza to że jest to moja szkoła macierzysta? i z tej drugiej nie należa mi się dodatki w stylu - paczki na Mikołaja dla dzieci?, jakieś dodatki na dzień kobiet itd. które inni otrzymują? Powiedziano mi że nie , ze wynika to ze statutu. ( A z drugiej strony z pensji mi pewnie potracaja zaliczke na ten FGŚP.) Z czego wynikaja te dodatki?
Z gory dziekuje,

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2009-03-17, 09:49

Jeżeli pracujesz w dwóch szkołach / przedszkolu /, to świadczenia socjalne przysługują Ci z obydwu stosunków pracy. Jedno wyjaśnienie! Z pensji nikt Ci niczego nie potrąca na żaden Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych /ZFŚS/! Jest to fundusz tworzony z dodatkowej dotacji, której koszt występuje po stronie pracodawcy, a więc pośrednio z budżetu państwa. Corocznie na konto funduszu wpływa odpis w wysokości przewidzianej Ustawą o ZFŚS / np. dla nauczycieli wynosi on 8,5% planowanego funduszu płac - w tym roku jest to 2177,86 zł na 1 cały etat /. Do tego dochodzi również odpis na pracowników niepedagogicznych / 1000,04 zł na cały etat oraz odpis na emerytów /5% dochodów/. Ta pula pieniędzy razem wzięta tworzy na dany rok ZFŚS, z którego mogą korzystać wszyscy pracownicy/ ze stosunku pracy, ale nie z umów cywilno-prawnych np. zlecenia /. Sposoby i formy wydatkowania określa Regulamin ZFŚS opracowany w każdej placówce. Przyznawanie różnych form pomocy socjalnej zależy tylko i wyłącznie od sytuacji materialnej, rodzinnej lub życiowej pracownika. Jeżeli więc złożysz wniosek i spełniasz przyjęte kryteria socjalne, powinnaś otrzymać wszelkie świadczenia / takie, jak zatrudnieni na pełnym etacie /.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2009-03-17, 09:56

Jeżeli w szkole ktoś powoływał się na statut, to najwyraźniej nie wie, o czym mówi, a gada po to , by "mądrzej" brzmiało. Jeśli natomiast e Regulaminie ZFŚS mają taki zapis, to jest on niezgodny z Ustawą o ZFŚS i nadaje się do kosza lub powiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy!

ejuka
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-15, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ejuka » 2009-03-17, 12:20

Witam. Bardzo dziekuje za wyjasnienia, bo ucze w szkole pierwszy rok.
No wlasnie w szkole pani dyr powiedziala, ze sa to pieniazki wylacznie dla pracownikow, dla ktorych ich szkola jest szkola głowna, czyli (chyba) tzw. macierzysta. a, ja staz robie w innej szkole wiec mi sie nie naleza.
Tak szczerze to nie zalezy mi na tych pieniadzach, jest mi poprostu przykro, bo np na dzien kobiet z tej puli nawet Panie wozne dostaly jakies prezenty, a ja jako jedyna nie.
Nie chce sie o to prosic, bo nie mam jakiejs szcegolnie trudnej sytuacji, ale chcialabym udowodnic ze WIEM.
Jak mozecie to pomozcie mi jeszcze, gdzie znajde jakies akty prawne na ten temat, czy jakas ustawe, czy sama nie wiem co?
Pozdrawiam.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2009-03-17, 14:14

Przeczytaj sobie dokładnie Ustawę o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych z dnia 4.03.1994 r.!!!!!!!
np.:
Art.2
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu,
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Art. 12a. 1. Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.

Opisane przez Ciebie działania, zwłaszcza w szkołach(!), nie należą do rzadkości. Poproś o regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zapoznaj się z nim. Znajdź przede wszystkim fragment mówiący o osobach uprawnionych. Jeśli będzie mowa o pracownikach, to na podstawie kodeksu pracy podaj im definicję pracownika /Art. 2.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. /

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2009-03-17, 14:28

USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Być może w owym regulaminie macie zapisane, że uprawnieni do korzystania z tego funduszu są nauczyciele zatrudnieni u was jako w szkole "macierzystej", ale taki zapis jest niezgodny z cytowanym ust. 1, a uprawnionym do korzystania z funduszu jest każdy pracownik.

Inna sprawa, że nie ma czegoś takiego, jak szkoła "macierzysta". Pracodawca wcale nie musi wiedzieć o twojej pracy w innej szkole, jeśli tylko praca w obu nie koliduje ze sobą. A nawet, jeśli wie, to i tak są to dwa odrębne stosunki pracy.

Trochę już było o tym: http://www.45minut.pl/forum/topics28/fu ... vt1446.htm

Powtarzam się trochę z odpowiedzią, bo mam słabe łącze i nie widziałam poprzedniego wpisu, ale może przynajmniej link się przyda do połączenia tematów.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: fundusz socjalny

Postautor: malgala » 2009-03-17, 15:12

może przynajmniej link się przyda do połączenia tematów.

Przydał się. Dzięki :D . pamiętałam, że to już było tylko szukać mi się nie chciało (też coś wolno dziś u mnie chodzi).

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2009-03-17, 17:15

Mimo, że już upłynęło trochę czasu od pojawienia się tego postu, to chciałabym podzielić się pewnymi wiadomościami na ten temat, bo u nas akurat wypłynęła podobna sprawa, tyle tylko, że dotycząca tzw. zielonej szkoły. Małżeństwo nauczycieli otrzymało z ZFŚS dofinansowanie do zielonej szkoły dla swych córek z czterech miejsc pracy/oboje mają umowy o pracę w dwóch szkołach/. W jednej się krygowali, ale po konsultacji z Państwową Inspekcją Pracy, również przyznali dofinansowanie. Informacja brzmiała jednoznacznie: pracownikowi należy się świadczenie z ZFŚS z każdego stosunku pracy pod warunkiem, że spełnia określone regulaminem m.in. kryteria dochodowe.

ejuka
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-15, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Dzieki

Postautor: ejuka » 2009-03-27, 14:05

Dzieki za pomoc,
Moze ktos jeszcze podpowie mi gdzie znjade jakis fachowy zapis na temat tej szkoły która jest podstawowym miejscem zatrudnienia - tzw macierzystej. Jedni mowia ze to tam gdzi e robie staz, a jedni ze tam gdzie mam najwiecej godzin, a jeszce inni ze powinnam zlozyc takie osiwadczenie na pismie w wybranej szkole.... itd., a sama nie wiem jak to jest ?
Dzieki!!!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2009-03-27, 14:58

ejuka pisze:Moze ktos jeszcze podpowie mi gdzie znjade jakis fachowy zapis na temat tej szkoły która jest podstawowym miejscem zatrudnienia - tzw macierzystej. Jedni mowia ze to tam gdzi e robie staz, a jedni ze tam gdzie mam najwiecej godzin
Nigdzie nie znajdziesz takiego przepisu, bo nie ma czegoś takiego jak szkoła macierzysta. Owszem, są przepisy np. dot. zasiłku na zagospodarowanie, które każą wskazać "główną" szkołę. Ale odnośnie funduszu socjalnego nie ma czegoś takiego. Możesz w obu szkołach złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z tego funduszu.


Wróć do „Prawo oświatowe”