zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jaga25
Posty: 33
Rejestracja: 2008-04-21, 23:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: jaga25 » 2008-12-24, 15:59

Nie wiedziałam gdzie wcisnąć ten wątek.
Proszę o podzielenie się informacjami na temat zadań i obowiązków czekających wychowawcę 3 klasy gimnazjum na koniec roku szkolnego. Od połowy roku wcisneli mi wychowawstwo a sama zaczynam dopiero pracę w szkole więc nie wiem wszystkiego. :roll:

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: Andulencja » 2008-12-26, 10:30

Na pewno są podobne do tych w innych klasach, zależą też od specyfiki klasy, ale jest kilka punktów o których nie powinnaś zapomnieć.
1 - przygotować dzieciaki do egzaminu - jak będzie wyglądać (trochę wiedzą, ale poczytaj informator CKE, tam są rzeczowe informacje), jak kodować, co wziąć ze sobą, jak się ubrać, jak zachować (trochę chaotycznie mi się pisze :oops: )
2 - kilka godzin poświęć na rozmowy o wyborze nowej szkoły, o różnych zawodach (są fajne testy predyspozycji zawodowych - jeśli macie w szkole pedagoga powinien ci pomóc)
3 - popytaj innych wychowawców o zwyczaje szkolne (u nas jest GIMBAL - czeka mnie w tym roku :? , 3 klasy przygotowują też zakończenie roku - już w maju zaczynamy wybór scenariusza, a od czerwca próby)
4 - u mnie wychowawcy są też odpowiedzialni za przygotowanie próbnych egzaminów
5 - a na koniec roku masa pisaniny :roll: - arkusze, świadectwa, dyplomy, gratulacje...
(u mnie w szkole już w ferie zaczynamy wypisywania osiągnięć uczniów (olimpiady, konkursy), które będzie się wpisywać na świadectwie ukończenia szkoły - potem nie ma czasu, a i wybrać trzeba te najważniejsze, bo ilość miejsca jest ograniczona.
A tak w ogóle, to ja lubię wychowawstwo w ostatniej klasie. Masochistka? :D

jaga25
Posty: 33
Rejestracja: 2008-04-21, 23:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: jaga25 » 2008-12-26, 20:13

A są jakieś dokumenty, które teraz można już wypełnić lub zacząć żeby później było mniej?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: Andulencja » 2008-12-27, 18:48

To zależy jak u was wypełnia się arkusze ocen.
U mnie w szkole dyrektor każe uzupełniać po każdym semestrze, ale wiem, ze niektóre szkoły tylko na koniec roku uzupełniają arkusze. Tam jest trochę pisania (trzeba wpisać nazwy przedmiotów). Zapytaj w szkole i same przedmioty możesz wpisać sobie wcześniej.
Ale spokojnie, na wszystko przyjdzie czas.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: malgala » 2008-12-27, 18:55

Andulencja pisze:U mnie w szkole dyrektor każe uzupełniać po każdym semestrze, ale wiem, ze niektóre szkoły tylko na koniec roku uzupełniają arkusze. Tam jest trochę pisania (trzeba wpisać nazwy przedmiotów). Zapytaj w szkole i same przedmioty możesz wpisać sobie wcześniej.

Ocen śródrocznych nie wpisuje się do arkuszy, dopiero roczne i w klasie trzeciej również końcowe. Przedmioty powinny być wpisane już w klasie I gimnazjum, więc ich nazw pisać nie trzeba.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: zadania wychowawcy 3 klasy gimnazjum

Postautor: Andulencja » 2008-12-29, 13:08

malgala pisze:Ocen śródrocznych nie wpisuje się do arkuszy, dopiero roczne i w klasie trzeciej również końcowe.

Oceny śródroczne można wpisywać - i jak się okazało w zeszłym roku - warto. Na skutek pewnych zdarzeń w ferie zimowe zniszczeniu uległy 4 dzienniki. Oceny śródroczne były w arkuszach i wizytator z kuratorium pochwaliła idee wpisywania ocen śródrocznych. Zresztą pracuję na terenie z dużą rotacją uczniów i gdy uczeń zmienia szkołę po prostu do nowej szkoły przekazuje się ksero arkuszy.
malgala pisze:Przedmioty powinny być wpisane już w klasie I gimnazjum, więc ich nazw pisać nie trzeba.

Arkusz składa się z 6 stron - na każdej stronie jest miejsce na wpisanie nazw przedmiotów dla 2 semestrów, lub 2 lat (w zależności od ustaleń wewnątrz szkolnych). Tak, czy inaczej w klasie 3 "przechodzimy" na nową stronę.

Acha i jeszcze jedno. Od zeszłego roku dostaliśmy nakaz uzupełniania arkuszy wiecznym piórem i atramentem czarnym lub niebieskim. Arkusze przechowywane są w szkole 50 (chyba) lat i okazało się, że wpisy długopisami, a w szczególności piórami kulkowymi i żelowymi po około 4 latach zaczynają zmieniać się i stają się mało czytelne.


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron