Wyjazdy służbowe

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Wyjazdy służbowe

Postautor: Sial » 2008-10-04, 20:21

Ciekaw jestem jak w innych szkołach rozwiązana jest kwestia wyjazdów służbowych. W placówce w której pracuję, trzeba niemal nalegać, by delegacja została wypisana...
Oto moje ostatnie doświadczenia "delegacyjne":
1. otrzymałem polecenie służbowe wyjazdu po zrealizowaniu zajęć, jakie miałem zaplanowane w dniu wyjazdu i ciekaw jestem, czy w związku z tym powinienem otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
2. wycieczka dwudniowa z klasą... rozumiem, że dieta się mi należy za dwie doby. Co radzicie żeby zrobić, jeśli usłyszę, że pieniędzy nie ma a w zasadzie to się nie należy bo byłem w pracy?
3. wyjazd służbowy w niedzielę - trwał prawie 6 godzin, mam otrzymać zwrot kosztów przejazdu (własnym samochodem), ale czy nie powinienem mieć jednego dnia wolnego oprócz tego lub dodatkowo zapłacone godziny ponadwymiarowe?
4. sprawa podobna do tej co w punkcie 1, mianowicie okres matur pisemnych... najpierw rano wizyta w innej szkole i praca w komisji nadzorującej (to nie jest dodatkowo płatne i wiem dlaczego:)) a po południu lekcje w szkole dla dorosłych (pracuję w zespole szkół)... Jak na mój gust to jeśli jade na delegację to jade na delegację a nie jestem dwa razy w pracy...
Co o tym sądzice?
Ostatnio zmieniony 2009-04-13, 22:22 przez Sial, łącznie zmieniany 1 raz.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Delegacje

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-05, 13:23

Sial pisze:Oto moje ostatnie doświadczenia "delegacyjne":
1. otrzymałem polecenie służbowe wyjazdu po zrealizowaniu zajęć, jakie miałem zaplanowane w dniu wyjazdu i ciekaw jestem, czy w związku z tym powinienem otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

to zapoisane jestw regulaminie uchwalonym przez OP ale z reguły się płaci

Sial pisze:2. wycieczka dwudniowa z klasą... rozumiem, że dieta się mi należy za dwie doby. Co radzicie żeby zrobić, jeśli usłyszę, że pieniędzy nie ma a w zasadzie to się nie należy bo byłem w pracy?

nie należy się bo jest to wykonywanie obowiązków wymienionych w art. 42 KN

Sial pisze: 3. wyjazd służbowy w niedzielę - trwał prawie 6 godzin, mam otrzymać zwrot kosztów przejazdu (własnym samochodem), ale czy nie powinienem mieć jednego dnia wolnego oprócz tego lub dodatkowo zapłacone godziny ponadwymiarowe?

przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu oraz inny dzień wolny od pracy za prace w dniu wolnym.
Sial pisze: 4. sprawa podobna do tej co w punkcie 1, mianowicie okres matur pisemnych... najpierw rano wizyta w innej szkole i praca w komisji nadzorującej (to nie jest dodatkowo płatne i wiem dlaczego:)) a po południu lekcje w szkole dla dorosłych (pracuję w zespole szkół)... Jak na mój gust to jeśli jade na delegację to jade na delegację a nie jestem dwa razy w pracy...

nie przysługuje bo nie jest to wyjazd słuzbowy a działania wynikają z art 42 KN

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Sial » 2008-10-05, 15:37

Bardzo dziekuję za odpowiedź, ale jeśli mogę jeszcze jedna kwestia. Mianowicie wycieczka 2-dniowa o której pisałem, odbyła się w dni robocze. I pytanie: czy jeśli byłby to wyjazd np. na piątek i sobotę, to czy za sobotę przysługuje wolny dzień od pracy?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-05, 15:54

Sial pisze:Bardzo dziekuję za odpowiedź, ale jeśli mogę jeszcze jedna kwestia. Mianowicie wycieczka 2-dniowa o której pisałem, odbyła się w dni robocze. I pytanie: czy jeśli byłby to wyjazd np. na piątek i sobotę, to czy za sobotę przysługuje wolny dzień od pracy?

tak

asior100
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-25, 10:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Delegacja a czas pracy

Postautor: asior100 » 2008-10-25, 10:10

Dyrekcja wysyła mnie na konferencje metodyczną w godzinach od 8 do 17 razem z dojazdem, ja mam zajęcia od 8 do 14.30 a po drodze jeszcze 3 okienka. Mam w tym dniu jeszcze dwie lekcje od 18 do 19.30 i po powrocie według nich mam jeszcze iść na te dwie lekcje wieczorem, czy jest to zgodne z prawem czy po całym dniu w delegacji nie powinno być po powrocie wolne od zajęć? Proszę o opinie i pozdrawiam.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Delegacja a czas pracy

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-25, 19:56

Za delegację w podanych godzinach należy Ci się oprócz zwrotu kosztów przejazdu cała dieta (23 zł ), gdyż łącznie wyjazd przekracza 8 godzin. Po powrocie nie powinnaś iść już na lekcje bo wtedy przekroczysz dobowy wymiar czasu pracy czyli 8 godzin.

taborytka
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-04, 19:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Konkursowe pytanie

Postautor: taborytka » 2009-01-04, 19:15

Witajcie,
Czy moglibyście podpowiedzieć jakie przepisy regulują kwestię wyjazdów z uczniami na konkursy? W jaki sposób rozliczane są wyjazdy w dzień wolny od zajęć (sobota)?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Konkursowe pytanie

Postautor: Jethro Tull » 2009-01-04, 20:02

Nie ma przepisów, które bezpośrednio regulują sprawe konkursów. Konkursy i udział w nich uczniów jest częścią działalności statutowej szkoły. Jeśli konkurs odbywa się w innej miejscowości nauczyciel winien dostać delegację i zwrot kosztów podróży a za pracę w sobotę inny dzień wolny od pracy zgodnie z brzmieniem Art. 42c ust. 3 KN
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Mag » 2009-01-04, 23:10

Mam pytanie czy od listopada 2007 roku zmienił się wymiar czasu za który płaci się całą dietę? Było powyżej 12 godzin.
Czy za 8 godzin należy się jednak pół diety czyli 11,5zł?
Byłam teraz na wyjeździe służbowym, który zajął mi 10,5h i wpisałam 0,5 diety. Ksiegowa mi tego nie poprawiła, więc albo bylo dobrze albo było źle, ale w związku z tym, że na "jej korzyść", więc zostawila jak wpisałam (a ma straszna maniere zaoszczędzania pieniędzy, które jednak nie są jednak jej, a szkoły, na wszystkim, nawet na badaniach lekarskich pracowników).

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Mag » 2009-01-04, 23:20

Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie chodzi o przejazdy po mieście, wyniosły mnie one 8 zł (4 bilety miejskie, 2 autobusy w jedna stronę z przesiadką i 2 w drugą). Czy w związku z tym wpisuję za przejazdy koszt biletu PKP+8zł czy należy wpisać ryczałt za dojazd (który wynosi bodajże 3,6zł), a tych miejskich biletów wpisywać nie powinnam mimo, że koszt ich byl wyższy niż wynosi ryczałt?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Jethro Tull » 2009-01-04, 23:34

Mag pisze:Mam pytanie czy od listopada 2007 roku zmienił się wymiar czasu za który płaci się całą dietę? Było powyżej 12 godzin.
Czy za 8 godzin należy się jednak pół diety czyli 11,5zł?
Byłam teraz na wyjeździe służbowym, który zajął mi 10,5h i wpisałam 0,5 diety. Ksiegowa mi tego nie poprawiła, więc albo bylo dobrze albo było źle, ale w związku z tym, że na "jej korzyść", więc zostawila jak wpisałam (a ma straszna maniere zaoszczędzania pieniędzy, które jednak nie są jednak jej, a szkoły, na wszystkim, nawet na badaniach lekarskich pracowników).


księgowa dobrze licz bo jeśli podróż trwała od 8 do 12 godzin to przysługuje połowa diety

Mag pisze:Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie chodzi o przejazdy po mieście, wyniosły mnie one 8 zł (4 bilety miejskie, 2 autobusy w jedna stronę z przesiadką i 2 w drugą). Czy w związku z tym wpisuję za przejazdy koszt biletu PKP+8zł czy należy wpisać ryczałt za dojazd (który wynosi bodajże 3,6zł), a tych miejskich biletów wpisywać nie powinnam mimo, że koszt ich byl wyższy niż wynosi ryczałt?

Jeśli chodzi o koszt dojazdów środkami komunikacji miejscowej, odbywanych na terenie miejscowości w ramach delegacji to za przejazdy takie – co do zasady – pracownikowi przysługuje ryczałt wysokości 20% diety (tj. 4,60 złotych) za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży służbowej. Dyrektor może jednak zgodzić się na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej, jeśli pracownik zgłosi w tym zakresie stosowny wniosek. Wtedy przysługuje zwrot w pełnej wysokości. Wszystkie wydatki należy udokumentować biletami.

§ 3. Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

1) przejazdów;

2) noclegów;

3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej;

4) innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

§ 6. 1. Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety.

2. Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli pracownik nie ponosi kosztów dojazdów.

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli na wniosek pracownika pracodawca wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.


§ 8a. 3. Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) nie było możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: Mag » 2009-01-05, 20:53

Dziękuję, za w mig udzieloną odpowiedź.Teraz wszystko wiem :)

pelom
Posty: 17
Rejestracja: 2008-11-23, 21:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

delegacja na szkolenie

Postautor: pelom » 2009-01-27, 22:25

Witam,
zostałam wydelegowana na szkolenie przez dyrektora, które odbywało się w godz. od 10 do 16 ( dojazd 1,5 godz, w jedną stronę własnym autem) , przy czym był to poniedziałek więc powinnam prowadzić zajęcia z dziećmi w godz. od 9 do 14( a zajęcia zostały odwołane). Czy przysługuje mi zwrot kosztów za dojazd, jakaś dieta i czy to były godziny nadliczbowe???
Proszę o pomoc i z góry dziękuję

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Wyjazdy służbowe

Postautor: renati23 » 2009-01-27, 23:10

Zasady obliczania diet

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie delegacji. Obecnie wynosi ona 23,00 zł za dobę podróży służbowej.
Należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży do powrotu – po wykonaniu przez pracownika zadania służbowego określonego w poleceniu wyjazdu.
Czas delegacji pracownika bowiem to nie tylko czas pobytu w miejscowości, do której pracownik został skierowany, ale również czas przemieszczania się pracownika środkami transportu w celu dojechania do wskazanej przez pracodawcę miejscowości i powrotu z niej.
Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
• od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
• ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
• do 8 godzin – przysługuje połowa diety,
• ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: delegacja na szkolenie

Postautor: renati23 » 2009-01-27, 23:13

pelom pisze:Czy przysługuje mi zwrot kosztów za dojazd, jakaś dieta i czy to były godziny nadliczbowe???

zwrot kosztów dojazdu - przysługuje jeżeli pracodawca wyraził zgodę na podróż służbową samochodem osobowym
dieta - nie przysługuje
godziny nadliczbowe - nie


Wróć do „Prawo oświatowe”