siatka ostrosłupa

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

siatka ostrosłupa

Postautor: k_dora » 2009-01-11, 14:59

Witam
Bardzo proszę o pomoc jak rysuje się siatki ostrosłupów ( chodzi mi tu też o ukośne) . Kiedys znalazłam ciekawy materiał w internecie dziś nie mogę.
Może ktoś coś posiada
Z góry dziękuję


k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

Re: siatka ostrosłupa

Postautor: k_dora » 2009-01-11, 15:39

Dziękuję za odpowiedz ale chodzi mi o konstrukcje tzn. jak za pomocą linijki i cyrkla narysować

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: siatka ostrosłupa

Postautor: malgala » 2009-01-11, 15:53

Rysujesz wielokąt, który ma być podstawą ostrosłupa. Potem trójkąty będące ścianami bocznymi. Podstawą każdego z tych trójkątów jest bok narysowanego wielokąta.
Jeżeli zrobisz wszystkie trójkąty równoramienne (ustalasz dowolną rozwartość cyrkla i zakreślasz tym ustalonym promieniem łuki ze wszystkich wierzchołków wielokąta), to otrzymasz siatkę ostrosłupa prostego.
Jeżeli chcesz mieć ukośny, to rysujesz w oparciu o jeden z boków wielokąta jedną ścianę boczną, która nie jest trójkątem równoramiennym. Przechodzisz do kolejnego boku wielokąta i znów rysujesz trójkąt, ale tym razem jeden bok trójkąta musi mieć taką samą długość jak ten bok narysowanego wcześniej, który po wycięciu i złożeniu tworzy tę samą krawędź. Na kolejnym boku wielokąta w ten sam sposób rysujesz następny trójkąt. W ostatnim trójkącie oba jego boki muszą mieć takie same długości jak boki po tej samej stroni w sąsiadujących z nim trójkątach.


Wróć do „Matematyka”