Nowa podstawa programowa z WF

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2008-11-17, 21:40

Witam!!! Jestem tu nowy i proszę o wyrozumialość (zwłaszcza moderatorow). Wprawdzie to dział dotyczący metodyki wf, ale chciałem zapytać wyłącznie wuefistow takich jak ja (uczę w szkole podstawowej i w gimnazjum) co sadza o proponowanej nowej podstawie programowej z naszego przedmiotu. Napewno ciekawy jest pomysł 2+2, czyli 2 lekcji systemem klasowo-lekcyjnym + 2 fakultatywne, ale czy to bedzie łatwe organizacyjnie? Obawiam sie, że w niektorych szkołach raczej bardzo trudne. Co sądzicie o tym i o innych aspektach zmian np w tresciach nauczania?

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Paweł Ł. » 2008-11-18, 21:55

Kolejny fajny pomysł, niestety nie ma środków na jego realizację. Wg podstawy programowej dodatkowe zajęcia fakultatywne maja pozwolic dziecku odnaleźć się w sporcie. Ma ona zachęcić do czynnego uczestnictwa dzieci w zajęciach sportowych. Podstawa proponuje kilka dyscyplin, które dziecko będzie mogło sobie wybrać i obowiązkowo się zapisać. Wymienia sie piłkę ręczną, nożną, ...taniec, zajęcia w terenie. Nie zdxiwi mnie fakt, gdzie każdy nauczyciel będzie musiał zrobić sobie instruktora sportu z danego fakultetu. Tak jest obecnie z pływaniem. Jeżeli chcemy iść z dziećmi na pływalnie, to żeby ich nauczać musimy posiadać instruktora pływania plus dodatkowo musi być ratownik.
Dalej. Mamy 2 nauczycieli w danej szkole. Teraz do wyboru kilka dyscyplin. Z 4 a zapisuje się na ręczną 5 osób, z 4b 1 osoba. Koniec, więcej klas 4 nie ma. Z 4 a na nogę zapisuje się 1 osoba, 3 na ręczną, 2 chcą tańce, następne zajęcia w terenie itd. Jak niby to nauczyciele maja zrealizować?
Wychowanie fizyczne w klasach 1-3, które maja prowadzić nauczyciele wychowania fizycznego, tez nie będzie w stanie, wydaje mi się, określić młodych ludzi, jaka dyscyplina przypadnie im do gustu. Zreszta kwestia czy nauczyciele wychowania fizycznego będą prowadzić zajęcia w klasach 1-3, też nie jest jasna.
pomijam już problem z dojazdami(gmina), jeżeli część z tych zajęć miałaby być realizowana w czasie pozalekcyjnym. Czekam na rozjaśnienie tej kwestii, bo natenczas jest pomysł i tylko ogólnikowe rozwiązania dotyczące prowadzenia tych zajęć....

ninjaczyjt
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-17, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: ninjaczyjt » 2008-11-19, 00:07

Wydaje mi sie ze tu powinna zadziałać zasada "zdrowego rozsądku" tzn. decydować powinna większość uczniow, choć dla mnie to zadna nowość, bo na początku roku i tak zawsze uwzgledniam w planie wynikowym ilość godzin na dana dyscyplinę tak aby było jak najwięcej godzin tych ktore lubią dzieci, a resztę realizuje przy minimum jednej lekcji np. z gimnastyki mam w planie wynikowym 8 tematow i lekcji w semestrze tyle samo, bo to minimum, a na piłke nożną czy siatkowkę mam po 8 tematow, ale za to realizuje ich po 10-15 w semestrze, powtarzajac tematy jako doskonalenie poznanych elementow techniczno-taktycznych. Natomiast nowościa byłoby obowiazkowe pozagodzinne zajęcia, ale tylko wtedy gdyby uwzglednić w szkołach gdzie nie ma sal gimnastycznych np. dowoz do innych dostepnych sal. Choć to chyba mało realne.

Karda
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-27, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Karda » 2009-01-27, 17:28

witam
jestem nauczycielem wychowania fizycznego w gimnazjum i na jednej z rad pedagogicznych została nam przedstawiona propozycja nowej podstawy programowej z w.f. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wg tego co przekazał nam Pan dyrektor ma to wygladać następujaco: każda klasa ma mieć w planie 2 godz. obowiązkowych zajęc z w.f. Dwie następne godz. mają to być to zajęcia fakultatywne, na które uczeń ma sobie wybrać nauczyciela, który je będzie prowadził i dyscyplinę sportu, którą chce uprawiać.
Moje pytanie jest następujące: jeśli uczeń będzie wybierał sobie nauczyciela z którym bedzie chciał mieć zajecia fakultatywne, czy nie spowoduje to tzw. walki miedzy nauczycielami o ucznia, aby mieć jak najwięcej uczniów na swoich zajeciach, co bedzie jednoznaczne z duża iloscią godz. pracy u jednego, a z mniejszą iloscia godzin u drugiego nauczyciela? i co będzie również jednoznaczne z tym że uczeń będzie dyktował warunki nauczycielom? np. chce robić to i to i dostac taka i taką ocenę, jak nie to w nastepnym roku nie przyjde do ciebie na zajęcia fakultatywne, podpisze je z innym nauczycielem.
Mam jeszcze jedno pytanie: nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale uczeń moze wybrać rowniez zajęcia pozaszkolne typu: lodowisko, basen, kręgielnia, karate co wtedy stanie się z nauczycielami jeśli wiekszość uczniów w szkole wybierze własnie zajecia pozaszkolne? czy zostaną oni przy gołych 2 godz. zajęć obowiązkowych?
proszę o rozwianie moich wątpliwości

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-01-27, 17:36

Na pewno nie będzie tak, że wszyscy uczniowie wybiorą sobie zajęcia poza szkołą ;) Gdyby im tak zależało (i rodzicom) już dawno chodziliby, a popatrz, ilu uczniów (jak niewielu) korzysta z takowych.

U mnie od kilku lat jest system 3+21 - 3 godziny obowiązkowy wf klasowy, godzina - tzw. sekcja i tu uczniowie mają do wyboru: siatkówkę, tenis stołowy, pływanie, koszykówkę, piłkę nożną, jogę, gry i zabawy grupowe. Jest u nas 5 regularnych wfistów, gry i zabawy ruchowe prowadzi nasza terapeutka (która ma podyplomówkę z wf). Ogólnie podyplomówki mają jeszcze 2 inne osoby, które w razie czego mogą wziąć godziny.

Karda
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-27, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Karda » 2009-01-27, 20:31

kolego, chyba się nie zrozumieliśmy, mi chodzi o to co zrobia nauczyciele wf-u jak uczniowie z pozostałych godzin im odejda a moim zdaniem na pewno odejdą ponieważ każdy z nich będzie wolał uczęszczać np. na basen czy lodowisko niż dodatkowe godziny siedzieć w szkole. z tego co nam tłumaczył dyrektor nawet nie będa musieli chodzic na te zajecia tylko np. wpłaca na basen a dyrektora basenu nie bedzie obchodzic czy oni będą chodzic na basen czy nie, tylko zapłacone godziny i jak największa liczba uczniów uczęszczajaca na jego pływalnie, bo z tego ma pieniadze. Mówię oczywiście przykładowo. a co zrobisz jeśli nikt nie zapisze sie na twoje zajęcia tylko pójdą do innych nauczycieli, zostaniesz tylko z dwoma obowiazkowymi godzinami? Mało tego nawet jeśli sie ktos do ciebie zapisze na dodatkowe godz. to moze stawiac ci warunki, bo gdy powiesz mu że na koniec roku dostanie 4 to on ci powie prosto w oczy, to albo 6 albo nie podpisze z tobą kontraktu w przyszłym roku. zmierzam do tego, ze w duzych miastach wszyscy uczniowie majac tak duża ofertę zajęc sportowych w mieście na pewno nie bedą chcieli siedziec 4 godz. w szkole tylko2 a z pozostałych zajec przyniosą zaswiadczenia ze uczeszczają gdziekolwiek. Nie myslisz ze to bedzie prowadziło do zwolnien nauczycieli w duzych miastach, bo przecież nauczyciel dyplomowany musi miec etat.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-01-27, 20:42

Dlaczego robisz ze mnie mężczyznę?

No i skoro masz z tym problem, z godzinami, dlaczego nie zrobisz dodatkowych uprawnień?

Karda
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-27, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Karda » 2009-01-27, 21:32

nie robię z ciebie mężczyzny, po prostu nie wiedziałem z kim piszę, a jeśli już odpisujesz to postaraj sie odpisywać precyzyjnie na zadane pytania, bo robisz to bardzo ogólnikowo i moim zdaniem nie na temat. Spróbuj sprecyzować odpowiedzi i opisac dany problem bo być moze źle coś rozumiem lub została mi błędnie przekazana informacja.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-01-27, 22:24

Jeśli już piszesz, to a) mniej napastliwym tonem, b) stylistycznie/ortograficznie - nauczycielem jesteś :P


Karda pisze:Spróbuj sprecyzować odpowiedzi i opisac dany problem


Ja? przecież to nie ja mam problem :roll:

Karda
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-27, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Karda » 2009-01-27, 22:58

jeśli nie znasz odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie to poprostu nie pisz bo szkoda czasu na czytanie takich bzdur

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-01-27, 23:17

Fiu fiu, kultura aż furczy!

Jeśli ci szkoda czasu - nie czytaj ;)

Poza tym - napisałam: boisz się o etat, zrób dodatkowe uprawnienia.

karia
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-31, 09:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: karia » 2009-01-28, 12:36

z dodatkowymi uprawnieniami jest tak, ze trzeba za nie zapłacić...a nie kosztuja mało

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: dushka » 2009-01-28, 12:45

No wiesz, taki zawód - ja wszystkie studia opłacałam sama, nawet żadnego dofinansowania nie dostałam. Liczyłaś na coś innego, wybierając ten zawód?

motyl
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-28, 16:05

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: motyl » 2009-01-28, 20:00

Widze że reforma już każdego nurtuje. Ja dopisze co ja wiem i sądze.
1. Ma wchodzić schodkowo, w roku 2009/10 do pierwszych klas dopiero, za rok do kolejnych pierwszych itd, czyli kilka lat stopniowo
2. Uczniowie beda wybierac fakultet wraz z rodzicami ( ale chyba z dyscyplin zaproponowanych przez szkole) u mnie problem duzy gdyz jest nas 2 nauczycieli, "kolega" ma 40 lat i uczy 4 rok, zrobila jakas zaoczna szkole i stosuje taktyke "mata grajta" lub "co chcecie dzis robic" obecnie w SP 3 miesiac gra w siatke bo tak dzieci chca, ja juz mam zrobiana gimnastyke i unihoka itd, a on mowi ze kiedys tam zrobi, dzieci go lubia za leserstwo wiec podejrzewamn ze wiekszosc chciala by z nim miec zajecia. Uwazam wiec ze moze powstac walka miedzy nauczycielami o wzgledy dzieci.
3. Dzieci zajecia fakultatywne moga odrabiac na "mieście" na basenie, hali itd. W duzym miescie na bank z tego skorzystaja zeby popoludniami nie tluc sie na fakultet. Z mojej klasy (miasto male 20 tys osob), na 20 uczniow, 7 w tym wypadku uczescza na inne zajecia wiec na pewno rodzice rzuca papierek i zwolnia dzieciaki z fakultetow.
4. No i zamiast zwyklej ogolnej beda w szkolach tzw. swietlice tematyczne czyli kazdy nauczyciel bedzie mogl sie wykazac na takiej podobno ;D , to jest ciekawe :lol2:
5. Ciekawe jak beda zawody sie odbywac miedzy szkolami, jak sie np. na siatke zapiszą jacys kiepscy uczniowie a w szkole innej najlepsi
REFORMA BUDZI WIELE NIEPOKOJOW!!!!!!!!!!!!!!!!1
POLITYCY WEZCIE SIE ZA POPRAWE TEGO CO JEST, ZA PODSTAWY WYCHOWANIA FIZYCZNEGO, ZA SEDNO WF A NIE WYMYSLACIE NOWE GLUPOTY.
Za czasow komuny bym kult ciala, rosyjskie metody treningowe i bylo jakos tak skladniej i bez wiekszych probl;emow kazdy skakal przez kozla, w dal czy biegal. A teraz robia wszystko pod "leniwe dzieci" by sie tylko wogole ruszaly. Złe podejscie moim zdaniem.

Karda
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-27, 16:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nowa podstawa programowa z WF

Postautor: Karda » 2009-01-28, 20:55

kolego, a jak myślisz bo moim zdaniem gdy większość dzieci wybierze fakultety na mieście bo tak im będzie wygodniej i nawet nie będą musiały tam chodzić, bo wystarczy że przyniosą stamstad zaświadczenie o uczeszczaniu, co stanie się z nauczycielami w szkole, gdy będzie o połowe mniej zajęc? zostaną zwolnieni? nie rozumiem tego bo musiałem studiować przez 5 lat, a teraz wyprze mnie bylejaki ratownik z basenu czy instruktor na kręgielni? przecież ta reforma prowadzi do odejścia do połowy uczniów ze szkoły, tzn. chyba że polowa nauczycieli pójdzie na bruk, a jak już zostaną w szkole to bedą nam dyktować to co chcą robić i jakie oceny chą za to, a jak nie to nie podpiszą z nami umowy, czy to nie jest chore?


Wróć do „Wychowanie fizyczne”