Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wojtas_rzeszow
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-03, 00:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: wojtas_rzeszow » 2009-01-20, 23:21

Cześć - witajcie.
Jestem ciekawy jakie jest Wasze zdanie na temat organizacji a przedewszystkim na temat obiektywności Jury na festiwalach i konkursach w których biorą udział Wasi milusińscy. Dokładnie zdaję sobie sprawę z tego, że naturalnie rzecz biorąc w moich i Waszych spostrzeżeniach znajdzie się choć kapka subiektywności - bo wiadomo, że nasze dzieci są dla nas najwspanialsze.
Ja podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat tego co dzisiaj miałem okazję przeżywać. Ten temat co prawda nurtuje mnie dosyć mocno od 2-3 lat, ale czara goryczy przelała się właśnie dziisja. Pomijam fakt wystąpienia mojego ucznia, które dla mnie było narprawde niezłe ( chociaż zawsze do czegoś się przyczepie - juz taki jestem :)) i niewątpliwie jedno z najbardziej ciekawych i muzycznie poprawnych. OK ' - był tam mój uczeń, wiec mozna mi zarzucić subiektywizm - Więc staje obok i już ani słowa na temat Mateusza ( uczeń )
Jury wyłoniło osoby kompletnie poza tymi które faktycznie zaprezentowały się od strony bardzo dużej wrażliwości muzycznej, obojętne dla nich też było ciągłe glisandowanie, fatalna dykcja, totalnie niedobrane tonacje ( sporo dzieciakow poprostu sie dusiło )
I miejsce - a raczej jego zdobywca od pierwszej po ostatnią nute zaśpiewał wszystko falsetem, II miejsce wyspiewała osoba piosenką świateczną a nie kolędą - co w regulaminie było wyraźnie zakazane, III miejsce wyśpiewała osoba która posłużyła się arranżacją z wplecionym playbackiem 2 głosu.
Poza tym fatalne gospodarowanie powietrzem, dykcja do bani, dzwięk słabo impostowany, wszystko od pierwszej po ostatnią nutę kompletnie pozbawione uroku dynamiki, artykulacji, charakteru.
I to festiwal rangi wojewodzkiej !!!!!!!!!!!!!!!!! pod zaszczytnymi patronatami.

Kochani jeśli będziemy milczeć - jesli będziemy biernie patrzeć na niesprawiedliwość i pozwalać patrzeć na nią naszym dzieciom to nasze autorytety legną w gruzach, jaki świat pokazujemy i preferujemy - czy taki który jest zakłamany, i pełny układów i korupcji?????
Czy to mamy pokazywać naszym uczniom od dziecka ??????

Ja już nie milcze . Dzisiaj zadałem szanownemu Jury 6 zasadniczych pytan na które nie potrafili odpowiedzieć.

Ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie ???? - pozdrawiam serdecznie Wojciech.

wojtas_rzeszow
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-03, 00:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: wojtas_rzeszow » 2009-01-21, 09:29

miwues pisze:Kiedy i jak zadałeś te pytania? Może warto pisemnie?


Cześć, zadałem te pytania bezpośrednio po festiwalu po ogłoszeniu werdyktu. Masz racje - należy zadać te pytania pisemnie i właśnie w tej chwili to robie.

joannajoanna
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-28, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: joannajoanna » 2009-01-21, 16:01

Tal już bywa... Myślę, że nie zdołamy z tym nic zrobić. Byłam na festiwalu, na którym uczniowie szkół specjalnych mieli śpiewać piosenki i inscenizować do nich. Szkoła w której byłam kiedyś wolotariuszką zrobiła sama stroje dla uczniów itp, w sumie tak miało być. Na przedstawieniu znalazły się przedszkola (nie specjalne) które miały stroje wypożyczone itp i wygrały ten konkurs, jeśli się mówiło, że jak to, wielkie oburzenie, to juri się tylko głupio uśmiechało...
;)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: dushka » 2009-01-21, 16:21

Jury, Joanno, jury ;)

A takie gadanie "nie zdołamy nic zrobić" właśnie napędza nieuczciwość jurorów. Oni bazują na tym, że każdy stuli uszy po sobie i się nie odezwie.

wojtas_rzeszow
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-03, 00:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: wojtas_rzeszow » 2009-01-21, 20:40

dushka pisze:Jury, Joanno, jury ;)

A takie gadanie "nie zdołamy nic zrobić" właśnie napędza nieuczciwość jurorów. Oni bazują na tym, że każdy stuli uszy po sobie i się nie odezwie.


Dusha - oczywiście, zgadzam się z Tobą. Trzeba o tym mówić głośno i nie chować głowy w piasek. Tym samy wysłałem dzisija maila do kuratora wojewódzkiego, aby zwracał uwagę organizatorom na te kwestie - na odpowiedź czekam.
A póki co - kochani czas najwyższy się opowiadać wspólnie stąd zachęcam do Stowarzyszenia o którym pisałem w poprzednim temacie
( http://www.45minut.pl/forum/topics41/to ... vt3771.htm ) . Zagrajmy nie solo - ale symfonicznie i to z głośnym chórem i solistami ! Pozdrawiam Wojtek - gg 928801

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: Cytryn » 2009-02-01, 16:38

Niestety- tak to już jest, kiedy w jury zasiada "pan radny", "pani od muzyki"(która blade pojęcie ma o sztuce wokalnej, z całym szacunkiem) i pani dyrektor( która uczy chemii, ale ją wzięli z racji stanowiska, no i na gitarze trochę gra :mrgreen: ).
Ale bywa też, że jury dość kompetentne, ale...swoich promuje. Czyli nieuczciwe...
Kiedyś moja uczennica nie przeszła pierwszego etapu, gdyż- jak tłumaczyło jury- zdarzyły się jej nieczystości. A potem, jak posłuchałam niektórych, którzy przeszli, to musiałam raczej się wsluchiwać, gdzie w ogóle byly "czystości"... :crazy: No, ale....córka kuzynki burmistrza, rodzina instruktora z MDKu...etc...Tak to już jest i pewnie tak to już będzie.
Chociaż zdarzyło mi się zgodzić z oceną jury( i niekoniecznie wtedy, kiedy "moi" wygrywali ;D ).

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: mateoo » 2009-03-12, 19:37

dajcie spokoj z tymi konkursami.. w tamtym roku bylem z parą swoich uczniów na "Konkursie piosenki o zdrowiu". Uczestnicy sami ukladali teksty do znanych melodii. Nie zajęli żadnego miejsca, chociaż moim zdaniem zaśpiewali bez zarzutu, czysto. Efektowanie się zaprezentowali (stroje itp). Miejsca "na podium" zajeli uczniowie, ktorzy przyszli ubrani w T-shirty i jeansy, śpiewali stojąc w bezruchu. Komsija: pani dyrektor jakiejs firmy mleczarskiej :lol: , z-ca dyrektora domu kultury (z wyksztalcenia polonista) i jedyna osoba z kwalifikacjami - muzyk domu kultury..
Sztuka jest pokarmem duszy.

Akolada
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-12, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: Akolada » 2009-09-15, 23:18

Ja widzę tylko jedno rozwiązanie. Jeśli sam widzisz przepaść, dowiedz się jak najwięcej o jury. Jeśli nie widać o nich żadnych informacji w prasie, w festiwalach, to nie posyłaj tam swoich uczniów. Po co się pchać w bagno i brak gustu ?

Dobre festiwale i konkursy mają ogólnodostępny skład Jury dla zainteresowanych, jak zawsze są podane do ogólnej wiadomości priorytety i kryteria oceny jury.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak to z konkursami i festiwalami bywa !

Postautor: mateoo » 2009-09-16, 16:52

Ale jest też druga strona medalu, nabiera się doświadczenia ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”

cron