Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: maagdaa » 2009-02-06, 21:59

Jakiś czas temu słyszałam informację, ze od września tego roku w gimnazjum zostaną wprowadzone dwa obowiązkowe języki. Czy to prawda? Co o tym myślicie?
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."


maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: maagdaa » 2009-02-06, 22:16

Dziękuję za linka :* Jednak ten artykuł jest z lipca zeszłego roku, nie zmieniło się nic od tej pory> To już jest na 100% pewne? Jakie jest Wasze zdanie na temat dwóch języków w gimnazjum? Ja uważam, że to dobry pomysł.
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: malgala » 2009-02-06, 22:18

Jest już projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania
http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/pro ... 090205.pdf
Uwzględniono tam 2 języki obce w gimnazjum.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: nadia » 2009-02-07, 13:30

No oczywiście,że to dobry pomysł! A Ty myslisz inaczej?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: dushka » 2009-02-07, 15:12

Ja myślę inaczej w jednej kwestii - pewnie uczniowie z upośledzeniem czy niedosłuchem również będą musieli sprostać drugiemu językowi (aktualnie mogą być zwolnieni), a to jest niewykonalne.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: nadia » 2009-02-07, 15:13

A jaka jest propozycja MEN-u odnośnie uczniów z upośledzeniem? Sama jestem tego ciekawa.

maagdaa
Posty: 51
Rejestracja: 2008-02-13, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: maagdaa » 2009-02-07, 17:30

Mi podoba się ten pomysł. Jestem jak najbardziej za. Dwa języki obowiązkowe są w chyba wszystkich krajach UE więc czemu nie u nas? Teraz to podstawa. No i dziecko ma moim zdaniem większy "wybór" który język będzie dla niego łatwiejszy - lepszy do przyswojenia i który ewentualnie będzie zdawać na egzaminie gimnazjalnym, potem maturalnym. A Wy co myślicie?
"Kiedy Bóg zapyta mnie na sądzie ostatecznym co dobrego zrobiłam w swoim życiu, odpowiem Mu, że spędziłam je z Tobą."

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: elizabethj » 2009-02-07, 17:41

Oczywiście, że dobrze jest się uczyć 2 języków niz jednego, ale nie zapominajmy, że jeden z języków bedzie wiodącym i bedą się go uczniowie uczyli 3 godziny tygodniowo a drugi tylko 2. No chyba, że ja coś nie tak zrozumiałam. W związku z czym chyba lepiej wybrac na egzamin ten język, którego mam więcej godzin więc szanse na wybór raczej niewielkie.

MadameAnna
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-06, 12:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Dobry pomysł

Postautor: MadameAnna » 2009-02-07, 18:35

Uważam, że to dobry pomysł.Dzięki temu uczniowie mają wybór. Nie zgadzam się z opinią, że wybiorą język, który jest w wymiarze 3 godzin, wybiorą ten, który jest dla nich łatwiejszy. Nie oszukujmy się uczniowie chodzą na kursy, korepetycje i to czy mają 2 czy 3 godziny języka nie ma wielkiego znaczenia. Ktoś, kto chce dobrze zdać egzamin z języka nie zadowala się 3 godzinami w szkole.

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Dobry pomysł

Postautor: elizabethj » 2009-02-07, 18:41

MadameAnna pisze: Nie oszukujmy się uczniowie chodzą na kursy, korepetycje i to czy mają 2 czy 3 godziny języka nie ma wielkiego znaczenia. Ktoś, kto chce dobrze zdać egzamin z języka nie zadowala się 3 godzinami w szkole.


A co z tymi, którzy chcą i to bardzo, ale ich rodziców nie stać na korepetycje czy szkoły prywatne?

Nie chce być też źle zrozumiana, nie jestem za tym żeby był jeden język, jestem jak najbardziej za tym aby były 2 tylko gdy mówimy o szansach wyboru to lepiej by było gdyby obydwa były na równi.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: nadia » 2009-02-07, 19:11

szkoda tylko ,że tej samej koncepcji nie chcą wprowadzić w szkołach podstawowych.Początkowo mówiło się,że drugi język wejdzie już w podstawówce, ale skończyło się tylko na mówieniu,niestety....

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: Andulencja » 2009-02-08, 10:30

Według przepisów uczeń może zdawać egzamin gimnazjalny tylko z języka, który w szkole jest wiodącym.
Ale to i tak wszystko jedno, bo właśnie mój dyrektor pokazał mi najnowsze rozporządzenie, które informuje, że wynik z egzaminu nie będzie umieszczony na zaświadczeniu, które uczeń otrzymuje z OKE. Dyrektor otrzyma wyniki oddzielnie i ma tylko poinformować uczniów i rodziców. I tak będzie przez 3 lata, bo egzamin gimnazjalny jest TYLKO eksperymentem.
W tym rozporządzeniu jest też informacja, że rodzice uczniów z upośledzeniem mogą pisemnie poprosić dyrektora o zwolnienie dziecka z tej części egzaminu.

Kasiczek
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-01, 20:39
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: Kasiczek » 2009-02-08, 19:50

Andulencja pisze:Według przepisów uczeń może zdawać egzamin gimnazjalny tylko z języka, który w szkole jest wiodącym.


Nie znam się na przepisach, więc pewnie nie powinnam się udzielać, ale u nas wybieraliśmy język, z którego będziemy pisać test. Większość wybrała wiodący, ale z tego, co mi wiadomo, kilkoro uczniów zdecydowało się na niemiecki odbywający się 2 razy w tygodniu.

Lochness
Posty: 6
Rejestracja: 2009-03-04, 18:03
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Obowiązkowe DWA języki obce w gimnazjum.

Postautor: Lochness » 2009-03-04, 18:12

Witam wszystkich.
Otóż mam pewien szkolny zgryz i bardzo proszę o radę.
Jestem aktualnie w drugiej klasie gimnazjum i w przyszłym roku najprawdopodobniej czeka mnie egzamin.
W mojej szkole wiodącym językiem jest język niemiecki, mam 3 godziny tygodniowo tego przedmiotu. Dodatkowym językiem jest język angielski, którego mam tylko raz w tygodniu.
W zeszłym roku przeprowadziłem się a co za tym idzie zmieniłem i szkołę. Wcześniej miałem tylko angielski, z niemieckiego jestem zupełnie zielony :oops:

I teraz pytanie: czy istnieje w ogóle możliwość, bym pisał w tej szkole egzamin z j. angielskiego? Czy jest sens składania jakiegoś podania? Czy jeśli przyjdzie drugi obowiązkowy język, to będę miał egzamin do wyboru?

Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.


Wróć do „Języki obce”