Matura ustna-j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Uczeń18
Posty: 1
Rejestracja: 2007-04-18, 15:27

Matura ustna z polskiego. Czy na pewno mam wybór??

Postautor: Uczeń18 » 2007-04-18, 16:00

Co sądzicie drodzy nauczyciele o moim wyborze na maturę ustną?? Wybrałem temat maturalny: Porównaj wybraną adaptację filmową z jej literackim pierwowzorem. Zdecydowałem że będę porównywał książkę Winnstona Grooma "Forrest Gump" z filmem Roberta Zemecisa o tej samej nazwie. Nauczyciele w mojej szkole odrzucili mi tą propozycję prezentacji dopiero dzisiaj. Argumentowali swą decyzję tym że nie jest to pozycja lekturowa, że nie wiedzieli by o co mnie zapytać na egzaminie. To mnie trochę zirytowało tym bardziej że powiedziano mi o tym dopiero dzisiaj. Jak Wy drodzy nauczyciele zachowalibyście się w takiej sytuacji gdyby Wasz uczeń chciał wybrać taką adaptację filmową?? Co proponujecie mi w takim wypadku zrobić?? Proszę abyście wzięli pod uwagę to że treść tematu maturalnego nie ogranicza maturzysty do wyboru pozycji jedynie lekturowych.

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: akinomka » 2007-04-18, 16:29

Moja młodsza koleżanka - również maturzystka - poprosiła mnie o pomoc przy jej prezentacji maturalnej. W swojej literaturze podmiotu ma właściwie 4 na 5 książek spoza kanonu lektur szkolnych. I - uwaga! - zaproponowała je polonistka :smile: Jak widać nie w każdej szkole nauczyciele są tacy nieelastyczni.

Pamietam też jak jeden znajomy mi maturzysta prezentował temat o poetecykości polskich tekstów piosenek pop i rock. A mój kolega - zeszłoroczny maturzysta - któremu równiez pomagałam, miał pracę dotyczącą słownictwa używanego przez młodziez w internecie (zwłaszcza w komunikatorach internetowych). Wybrał ten temat własnie dlatego, że był o krok przed komisją, ponieważ nie byli oni za bardzo biegli w temacie :wink:
To się dopiero nazywa SPOZA kanonu lektur! Nauczyciele najwidoczniej boją się wyzwań, a ja jako Twoja nauczycielka pożyczyłabym książkę (film oczywiście obejrzałam) i miałabym do Ciebie mnóstwo pytań :twisted: Ale czy to dla Ciebie byłoby dobre? No nie wiem :wink:

Poza tym szkoda mi Cię, bo matura na nosie, a dopiero teraz odrzucono Twoją pracę :roll:
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

masakrator
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-06, 22:39

wartości w tekstach piosenek??

Postautor: masakrator » 2007-10-06, 22:47

Jakie wartości prezentują teksty piosenek XIX i XX wieku? i własnie mam pytanie jakie wartości musza być zawarte w tej prezentacji? cieszyłbym sie jesli ktos zaproponuje jakies pomysły :) thx

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: malgala » 2007-10-06, 22:54

Hej maturzysto, może najpierw przedstaw swoje pomysły, a dopiero potem pytaj o radę.

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Marzena82 » 2007-10-07, 18:35

masakrator, myślę,że aby podjąć się pisania, czy też przygotowania prezentacji maturalnej musisz sam czuć się w tym temacie i mieć jako tako zarysowany pomysł na jego realizację. Otwartości umysłu życzę :)
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

madasza
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-15, 21:11

Prezentacja maturalna z jezyka polskiego

Postautor: madasza » 2008-02-15, 21:15

Stanislaw Wyspianski-poeta-dramaturg-plastyk. Omów wybrany motyw i wykaż jego funkcje w różnych dziedzinach zainteresowań artysty.

oto mój temat prezentacji ustnej z polskiego.
już teraz wiem,że wybór akurat tego tematu był błędem.
nie mogę znaleźć motywu,który występuje we wszystkich trzech tych dziedzinach.
wiem,że to forum dla nauczycieli a ja jestem (jeszcze) uczennicą,
ale bardzo proszę o pomoc w wyborze motywu.

z góry dziękuję i pozdrawiam.

Szamreta
Posty: 1
Rejestracja: 2008-03-19, 14:08
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podlaskie

matura 2008 - prośba do polonistów...

Postautor: Szamreta » 2008-03-19, 14:27

Witam, mam prośbę odnośnie mojego tematu maturalnego: "Przeżycia wojenne w poezji Baczyńskiego i Różewicza. Porównaj postawy obu pisarzy." Otóż miesiąc temu poprosiłem moją polonistkę, która jest dość sporym autorytetem dla mnie o bibliografię do tego tematu. Powiedziała, że bez problemu przyniesie na następną lekcje. Okazało się, że wzięła zwolnienie chorobowe, a gdy teraz wróciła nawrzeszczała na mnie, że sam powinienem o siebie zadbać. Tak więc proszę jeżeli komuś nie stanowiłoby to problemu to poprosiłbym o jakieś propozycje. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Dżony
Posty: 1
Rejestracja: 2008-03-29, 19:37
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Pytanie, porada Matura 2008

Postautor: Dżony » 2008-03-29, 19:44

Witam wszystkich trafiłem tutaj z prośbą o pomoc i poradę.

Mój temat na prezentacje maturalną brzmi. "Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich."

Moja polonistka jest fantastyczna zawsze mimo małej ilości czasu stara mi się pomóc ze wszystkich sił. Obawiam się jednak że to nie wystarczy. Zwracam się do Was z pytaniem jaką tezę najlepiej umieścilibyście w wstępie. Czy ta co ja wybrałem się nadaję?

Oto mój wstęp.
Ciekawość, repekt, strach przed światem zjaw, duchów, upiorów, postaci piekielnych od wieków towrzyszyły człowiekowi . Z goścmi z zaświatów spotykamy się niemal we wszystkich religiach, kulturach i epokach. Powszechna wiara w istnienie duszy w znaczący sposób wpłynęła na literaturę. Ludowe mity i legendy inspirowały wielu ludzi. Tajemniczość zagadkowych istot popychała pisarzy i poetów do ich opisywania, wplatając je w określonym celu w losy zwyczajnych żyjących w realnym świecie bohaterów powieści czy dramatów. Na wybranych przezemnie przykładach postaram się odpowiedzieć na pytanie jaki był powód wprowadzenia tych elementów do literatury, jaką funkcje spełniały, oraz chciałbym zaprezantować, że elementy fantastyczne pojawiają się z różnym natężeniem od drobnych epizozdów, przez stałą obecność magii i czarów mimo "normalności" otaczającego świata, aż po całkiem nowe krainy napełniająć je ogromną ilością niesamowitych stworów, mitów, historii, postaci i symboli tak, że cieżko czytelnikowi odróżnić czy ma doczynienia ze światem realnym czy z fantastycznym.

Nie wiem czy to jest doby wstęp. W bibliografii zamierzam umieścić Wesele, Mistrza i Małgorzatę i Wyprawę Tolkiena. (albo całą trylogie)

Jakie wnioski ewentualnie mogę wyciągnąć?


Dzięki za wszystkie porady. :)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Jolly Roger » 2008-03-30, 16:00

nie jestem polonistą. wstęp raczej OK choć ostatnie zdanie za długie i przez to zbyt zawiłe. bibliografię można by rozbudować. (Dziady, Faust, Boska komedia)
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

zizu098
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-06, 14:04
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

pomocy!

Postautor: zizu098 » 2008-04-06, 14:12

czy jest jakis nauczyciel ktory mi napisze okreslenie problemu teze na temat topos wędrówki w literaturze.żaprezentuj rozne ujecie tego motywu na podstawie 3 utworow z roznych epok. ja wybralam odyseje,kordiana i boska komedie. prosze bo bardzo pilne. musze to jutro oddac.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: malgala » 2008-04-06, 18:55

Nie za wcześnie się za to zabierasz?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: dushka » 2008-04-06, 19:01

Rozumiem, ze to płatne zlecenie? :mrgreen: :roll: :evil:

Awatar użytkownika
widamian
Posty: 11
Rejestracja: 2008-11-01, 20:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Pytanie-matura-konspekt język polski.

Postautor: widamian » 2009-01-09, 20:07

Witam mam taki problem: Otóż piszę konspekt maturalny z język polskiego i ciągle jest źle. Poszedłem do Pani Polonistki zapytać dlaczego tak jest usłyszałem że mam źle skonstruowane zdania bo mówią o czymś innym. Postanowiłem się zapytać Innej Pani Polonistki jak ona to osądza no i co usłyszałem "moim zdaniem jest bardzo dobrze", ale moja Pani polonistka postawiła kreskę na moją pracę. Co mogę zrobić może ktoś pomóc jeśli tak proszę o kontakt ze mną:
gg 5838189
E-Mail widamian@yahoo.de
jeśli ktoś chciałby ktoś napisać to proszę podać link strony w kontakcie.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc, nie mam już pojęcia i nadziej, że mi coś się uda ułożyć.
Żyj swoim życiem i pozwól żyć.

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Bibliografia

Postautor: Arekk19 » 2009-02-21, 09:48

Witam Państwa.
Jestem w trakcie tworzenia bibliografii do matury ustnej z języka polskiego i chciałbym poprosic o ewentualne porady.
Temat brzmi:"Inspiracje historyczne w literaturze i sztuce"
Planuje mówic o czasach II wojny i byc może jeszcze przeciągnąc go do czasów socrealizmu.
Literatura podmiotu:
1 "Inny Świat" Gustaw Herling-Grudziński
2 "Kamienny Świat" Tadeusz Borowski
3 "Medaliony" Zofia Nałkowska
4 "Słowo o Stalinie" Władysław Broniewski
+jakiś plakat socrealistyczny np "podaj cegłe"
Literatura przedmiotu:
1 "Ucieczka z kamiennego świata.O Tadeuszu Borowskim"
2"Inny Świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Anna Nasiłowska
3 "Nadwiślański socrealizm" Zbigniew Jarosiński

Jak oceniacie?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Jolly Roger » 2009-02-21, 11:52

Moim zdaniem tamat należałoby skonkretyzować, bo jest ogólny i mozna weń włożyc Potop Sienkiewicza czy ilidaę Homera, a ty chcesz się skupić na okresie ??? no własnie na jakim? albo wojna (tu widzę sprowadzająca się do kwestii obozowych) albo socrealizm. Dwa w jednym nie bardzo ze sobą grają.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free


Wróć do „Kącik uczniowski”