Matura ustna-j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-02-21, 14:12

Zgadza się temat jest ogólny więc moim pomysłem było skupic się na czasach II wojny.Tylko tak jak pisałem nie byłem pewny czy mogę połączyc to z socrealizmem.Jeżeli nie to jeszcze chyba musiałbym do literatury przedmiotu i podmiotu dopisac po przynajmniej jednej pozycji z okresu wojennego tylko niestety nie za bardzo wiem co?

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Majrzena » 2009-02-21, 15:14

"Inspiracje historyczne w literaturze i sztuce" to już cały temat?

Powinieneś mieć jakąś koncepcję pracy, pomysł na nią. Utwory, dobrane wg jakiegoś klucza, powinny do siebie pasować. Może najpierw zastanów się nad tym, co już masz, skonkretyzuj sobie temat, a potem dopiero myśl o dodaniu jakiegoś dzieła ( film, obraz, przedstawienie) - najpierw wizja pracy, a dopiero potem bibliografia.

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-02-21, 15:38

Tak to jest cały temat tylko tak jak pisałem zastanawiam się czy dobra byłaby pierwsza częsc prezentacji o literaturze II wojny a następna o czasach tuż po niej w której jako przykłady inspiracji mógłbym podac socrealizm czy to w literaturze czy sztuce.Wtedy wizje pracy mam jak najbardziej przygotowaną z tym że nie moge zacząc tworzyc konspektu jeśli nie jestem pewny czy ta bibliografia którą podałem jest w miarę dobzre dopasowana.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Jolly Roger » 2009-02-21, 16:44

Zostaw ten socrealizm, bo jak widzę nie bardzo wiesz co to jest i czym to się je.

Majrzena słusznie prawi. Bibliografię łatwo dokompletujesz korzystając z :google:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-02-21, 17:02

Ok no to mam w takim razie póki co te trzy ksiązki które ładnie się uzupełniają ale w związku z tym że temat też jest o sztuce to powinnem dac jakiś obraz (może rysunek "Pokolenie" + wiersz o tym samym tytule lub "Historia" Baczyńskiego)Natomiast nie za bardzo wiem co należałoby dodac do literatury przedmiotu?

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Majrzena » 2009-02-21, 19:48

Literatura przedmiotu powinna mówić o historycznych inspiracjach w literaturze/sztuce. I tu nie ma rady - musisz trochę pokopać. Im więcej poprzeglądasz, poczytasz, tym szybciej wpadniesz na jakiś fajny, oryginalny pomysł na prezentację. Ten jeden temat może mieć dziesiątki różnych realizacji. A w bibliografii umieścisz te pozycje, na podstawie których opracowywać będziesz wypowiedź. Zacznij od analiz wybranych przez siebie dzieł literackich, poszukaj innych (opracowań) w katalogu rzeczowym w bibliotece. I nie przerażaj się - wystarczy książkę czy artykuł przekartkować, by zorientować się, czy się przyda.

Najważniejszy jest POMYSŁ.
I słuchaj, co mówi Jolly Roger - nie pchaj do jednego wora wojny i socrealizmu, bo trudno Ci będzie logicznie to połączyć.

Kama9090
Posty: 1
Rejestracja: 2009-02-25, 15:56
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Proszę o pomoc

Postautor: Kama9090 » 2009-02-25, 16:02

Proszę o pomoc w maturze ustanej. Chętnie bym poszła do swej nauczycielki , lecz ta nie udziela nam rad, twierdząc ,zeby potem nie było na nią. Nie bardzo mam do kogo zwrócić się o pomoc , dlatego też wchodzę na fora i zbieram informacje ...

"Ideał kobiety dawniej i dziś w świetle utworów literackich i malarskich " Matura 2009
Oto mój , Pożal się Boże , temat.

Wybrałam książki "Lalka" "Dziennik BJ " z obrazów "Narodziny Wenus" , "Monalisa" "Rubens"

Czy książek nie jest za mało ? No i czy ten dziennik pasuje do tematu. Prosze o porady, jest to dla mnie bardzo wazne bo już niedługo musze oddać bibliografię , a nie jestem pewna książek...

Będe wdzięczna za każdą odpowiedź.

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Proszę o pomoc

Postautor: adner » 2009-02-27, 11:14

Kama9090 pisze:Oto mój , Pożal się Boże , temat.

Przecież sama go sobie wybrałaś :shock:
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Ataegina » 2009-02-28, 00:51

Moim skromnym zdaniem dodałabym do tego coś z bardziej współczesnego z malarstwa. Może Gustav Klimt, albo mniej znany Amedeo Modigliani - on to głównie kobiece portrety malował :) Przykład w załączniku.
Załączniki
Modigliani.jpg
Modigliani.jpg (11.64 KiB) Przejrzano 8104 razy

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: dushka » 2009-02-28, 10:04

Książki skromne...
Obowiązkowo - "Przeminęło z wiatrem" - Scarlet O'Hara to ikona kobiecości :) Współcześnie - może coś, co ukaże sile dzisiejszej kobiety? Jej samodzielność, miejsce w społeczeństwie, stosunek do spraw damsko - męskich? Np. Monika Szwaja - choćby trylogia o dziewicach :) "Klub mało używanych dziewic", "Dziewice do boju" i "Zatoka trujących jabłuszek". Bridget Jones nie jest jedyną wartą uwagi (jeśli w ogóle) kobiecą postacią literacką na świecie. I dlaczego nie sięgniesz po polskie książki?

I jeszcze ważna rzecz - dzisiaj ideałem kobiety jest kobieta chuda (nieważne, co ma w głowie - dla większości ideałem jest ciało). Dlatego zwróciłabym uwagę na anoreksję. Jest taka książka "Chuda", o anorektyczce i walce z anoreksją właśnie. Tu o książce: http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ks ... ml?kw=6425

Co do obrazów - koniecznie Rubens, jego kształty kobiet są charakterystyczne ;) I - Tamara de Lempicka http://oseculoprodigioso.blogspot.com/2 ... -deco.html

A może też współcześnie - kobieta w stylu anime?

Szczerze mówiąc, gdybym miała ocenić pracę, w której użyto był wyącznie 2 książek i 2 obrazów, oceniłabym negatywnie.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Jedliński » 2009-02-28, 17:50

temat masz super -nie wiem dlaczego narzekasz.

Jeżeli chodzi o współczesność to trudno nie wspomnieć o feministkach .Najlepiej poczytać np. Kingę Dunin (tam znajdziesz wskazówki gdzie szukać ) czy podobno jest taka seria Niebaśnie .Chodzi o to,że tam popularne schematy bajkowe są przekształcone (z tego co pamiętam np. bajka o Kopciuszku).

Nie wiem -nie jestem specjalistą w tym temacie,ale ja dodałbym Pani Bovary Flauberta czy wspomniał o Penelopie (wzór wierności).

A jaki jest ideał kobiety dzisiaj ? Pewno też kobieta -wamp -modelka ,ale też "pyskata" i wykształcona intelektualistka ,która czynnie uczestniczy (wprowadza własne incjatywy ) w życiu publicznym a la Kazimiera Szczuka.
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: dushka » 2009-02-28, 18:22

Jak feministki, to i Izabela Jaruga - Nowacka, i Manuela Gretkowska ;)

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-02-28, 19:04

Poszedłem za waszymi radami i myślę że udało mi się stworzyc coś w miarę sensownego.
Lietartura podmiotu:
1"Inny Świat"
2"Rozmowy z katem"
3"Pożegnanie z Maria","U nas w Auschwitz"
4"Żądamy amunicji"
+obrazy np Powstanie Warszawskie Pokolenie
Literatura podmiotu
1"Ucieczka z kamiennego świata"
2"Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"
3"Termopile literackie"
4Polska podczas II wojny światowej"

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: marakuja » 2009-02-28, 20:45

Dla wielu mężczyzn ideałem kobiecości była Marilyn Monroe- można by tu dorzucić obrazy Andy Warhol'a. Poza tym coś dałabym z romantyzmu w stylu "kobieto, puchu marny"

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: marakuja » 2009-02-28, 20:48

Może jeszcze "Pianista"? - zarówno film jak i książka.


Wróć do „Kącik uczniowski”