Pisanie wymowy - kontrowersja?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: Jolly Roger » 2009-02-22, 15:45

Bałuwan tez nie jest słowem polskim, ale w szerszym kontekście zrozumiałym i nie dyskwalifikuje całej wypowiedzi.

Ł w języku angielskim nie ma i dlatego nie uznaję takiego zapisu. Dzieciak przyswajając sobie wiedzę o alfabecie gdy będzie próbował zapisać fonetycznie wyraz i doda informację, ze Ł nie ma to musi pokombinować z tym zapisem i maus jest bliżej i bardziej do odczytania przez anglojęzyczna osobę niż małs. Oczywiście ideałem jest poprawny zapis, ale musiałbym dyskwalifikować niemal wszystkie prace pisemne uczniów w podstawówce. innymi słowy wolę, żeby uczeń napisał list czy notatkę z błędami w pisowni niz, żeby stremowany niepewnością co do poprawności zapisu nic nie robił.

Co innego kartkówka ze słownictwa. jesli uczeń ma do wyuczenia 10 słowek to powinien nauczyć się je poprawnie zapisywać. Tam już żadnych hałs czy haus nie dopuszczam. chyba, ze jest "dys"
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: katty » 2009-02-22, 17:20

Nie zauważyłam, żeby moje dzieci były stremowane poprawnością zapisu. Jak nie są pewne jak coś się pisze to bez wahania piszą jak im się uwidzi i tylko autor wie, co autor miał na myśli :D Prac pisemnych za to nie dyskwalifikuję (kartkówki ze słownictwa - owszem). Ja po prostu nie stwarzam okazji, żeby dzieci się opatrzyły z niewłaściwym zapisem.

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-03-10, 20:23

edzia pisze:Zrób do tych dziwnych znaków fonetycznych legendę (po polsku :wink: )



też bym tak zrobiła

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 13:10

W podstawówce, mysle, ze pisanie "spolszczonej" wymowy slowka ujdzie :D Ale ja w gimnazjum, a tym bardziej już w liceum, sukcesywnie wprowadzam transkrypcję fonetyczną, co niewątpliwie przyda im się, nawet kiedy sami będą pracować w domu ze słownikiem.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
kub4
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: kub4 » 2009-03-23, 15:22

a ja jestem przeciwny. madrzy ludzie mowia, ze przed lateralizacja mozgu dzieci lapia dzwieki super dokladnie tak jak je slysza + maja elastyczny aparat mowy. dzieki temu kojarza 'white' z wlasciwa wymowa, a nie z 'łajt'. poza tym to 'łajt' dodatkowo im miesza bo musza zapamietac dwie opcje zamiast jednej. wiadomo, od strzalu nie beda smigac 'spoko z akcentem', ale z czasem beda brzmiec ladniej niz gdyby im podawac caly czas polska wymowe. i na moich lekcjach sie to sprawdza, nie wiem - moze trafiam na jakies wybitnie uzdolnione jednostki ;) generalnie - gdy dziecko pyta jak sie cos mowi, to mu mowie i każę powtorzyc pare razy az jakos mu to bedzie wychodzic. I nikt mi nie marudził, ze mam mu napisac 'po polsku'. Dodatkowo - co zauwazylem na sobie, kiedy uczylem sie Gaelika - taki 'hardkorowy' sposob uczenia wymowy szybko wyksztalca u uczniow umiejetnosc przewidywania wymowy i wylapywania analogii - uczniowie zgaduja, zgaduja, zgaduja, robia coraz mniej bledow i w koncu radza sobie bez polskiej wymowy.

No i generalnie ja jestem zwolennikiem uzywania wylacznie jezyka obcego na lekcjach, nawet z absolutnymi beginerami. W koncu - gdyby wyjechali na kurs jezyka za granice tez nikt by po polsku z nimi nie rozmawial.

Howgh

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-26, 17:52

kub4 pochwal sie jeszcze w jakiej szkole uczysz. konkretniej ile masz godzin w kl. I - III SP.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: dushka » 2009-03-26, 18:03

I ile z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych ;)

eldruto
Posty: 9
Rejestracja: 2008-11-11, 16:06
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: eldruto » 2009-03-28, 16:14

Jestem studentem Angielskiego na 1 roku. Dlaczego nie używają Państwo transkrypcji w szkole?? Dopiero czlowkiek na studiach dowiaduje się że apple to +- aepl a nie ejpl, ze First to F3:st a nie Fyrst i tak dalej. A cięźko się przestawić, gdy się człowiek raz źle nauczy.
A przecież wystarczy tylko uczniom zrobić ksero fonetycznego alfabetu miedzynarodowego, i poprostu używać a po pewnym czasie sami zapamiętaja bez zadnych testów. Gorąco apeluje o przemyślenie tej kwestii:) Bo sie biedni potem będą mordować na studiach na fonetyce jak ja:D Pozdrawiam

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: elizabethj » 2009-03-28, 18:19

Oczywiście popieram ten pogląd i myślę, że najlepiej to wyjdzie w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast jeśli chodzi o podstawówkę i gimnazjum to tu niestety wszystko zależy od klasy jaką przyjdzie nam uczyć. Ja uczyłam i tu i tu a pracuje już ponad 20 lat. I tak szczerze na początku miałam ambicje, podawałam dzieciom tę transkrypcję fonetyczną, prosiłam aby była widoczna np. na okładce zeszytu. Niestety większość uczniów miała i ma to głęboko gdzieś, najwyżej jakieś ambitne jednostki zerkną od czasu do czasu. :(
Natomiast nie zgodzę się że wymowa wyrazu np. first - 'fyrst' albo nawet pear jako 'pir' co też często spotykam w swojej pracy a także inne kwiatki to dlatego, że się dziecku nie poda zapisu fonetycznego, to niestety wychodzi z niedouczenia bądź też niedopatrzenia nauczyciela.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-29, 10:52

el druto pytanie do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Ja w gimnazjum używam. tu raczej problem dotyczył szkół podstawowych. Tam moim zdaniem wprowadzanie transkrypcji to pomysł chybiony. Zapisy fonetyczne też. Wolę metodę "na ucho."
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: dushka » 2009-03-29, 11:04

Otóż to, Jolly :)

W podstawówce (tak, wiem, dalej też) często zdarzają się uczniowie, dla których poprawny zapis w języku polskim jest trudnością, a co dopiero transkrypcja fonetyczna.

eldruto
Posty: 9
Rejestracja: 2008-11-11, 16:06
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: eldruto » 2009-03-29, 21:49

Racja, przepraszam, jakoś mi to umkneło. Rzeczywiście w podstawówce to bez sensu, ale w gimnazjum juz powinno być. Bo jak mówiłem, gdy sie człowiek raz źle nauczy, to później problem sie poprawić.

Awatar użytkownika
kub4
Posty: 6
Rejestracja: 2008-07-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: kub4 » 2009-03-30, 17:09

@ jolly roger - 90min/tydz

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: dushka » 2009-03-30, 18:04

To śmiem twierdzić, że niewiele wiesz o realiach uczenia uczniów, dajmy na to, 1 klasy ;)

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pisanie wymowy - kontrowersja?

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-03-30, 19:54

90 minut na tydzień???


Wróć do „Języki obce”