Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 16:04

Temat zamieściłem w "szkolnej codzienności", bo to w końcu rutyna, prawda ? ;)

A tak na poważnie. Pytam głównie muzyków. Jak przygotowujecie oprawy muzyczne na akademie szkolne? Jakie utwory wybieracie dla chóru? Klasyka czy współczesne utwory rozrywkowe ? Dyskietka w keyboardzie czy pianinko ?

Ja używam swojego keyboardu. Nie ukrywam,że większość podkładów leci z dyskietki. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż obecnie jest dostęp do profesjonalnych,dobrze zrobionych aranżacji. Jak za nisko albo za wysoko, wciskam przycisk "+" albo "-" i po transpozycji :D Wtedy mogę skupić się na chórze i ewentualnie dyrygować. Wiem, że wielu nauczycieli tak właśnie postępuje, przynajmniej w moim mieście. Repertuar dobieram różny. Np. teraz na 2 kwietnia przygotowałem z chórem piosenki "Nasz pasterz" Karpowicza, "Wadowice moje miasto", "Zegarmistrz światła" Grechuty, "Czarną Madonnę" 2 głosy i "Barkę".

Wiem, że w liceum,w którym pracuję od tego roku,w zeszłym roku szkolnym była pani grająca na pianinie cyfrowym, a jeśli nie była w stanie przygotowac oprawy (nauczyciel szkoły muzycznej), repertuar i solistów przygotowywli n-le opdowiedzialni nie-muzycy.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: dushka » 2009-03-14, 16:24

A ja, pracując w szkole podstawowej, przygotowuję sama oprawę muzyczną. Keyboard, gram "żywcem", wybierając wcześniej podkład (ale nie nagrywam go). No, oczywiście oprawa muzyczna z dajmy na to pierwszakami zupełnie inaczej wygląda, niż z licealistami ;)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 16:30

No to fajnie, że są jeszcze nauczyciele, podejrzewam edukacji wczesnoszkolnej (Dushka, mam rację ?), którzy sami potrafią "udostępnić" dzieciakom żywy kontakt z muzyką, i umieją grać na instrumentach :) I dobrze, że dyrekcja nie zwala wszystkiego muzykowi, bo podejrzewam, że często 1 akademię trzeba zrobić w podstawoce w 2-óch wersjach : dla 1-3 i 4-6.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: dushka » 2009-03-14, 16:39

wczesnoszkolnej, oligo a teraz wychowawca i wspomaganie w klasie integracyjnej 5 ;)

Teoretycznie w szkole jest 5 osób grających, z czego ja obskakuję 3/4 z klas 1-3 i połowę z 4-6.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: malgala » 2009-03-14, 16:45

No to my mamy pecha, bo u nas z grających tylko dyrektor jest.
Muzyka nie mamy, chóru również.
Mam za to szczęście, że zawsze w swojej klasie mam co najmniej 2 uczniów grających. Bez takiej pomocy musiałabym korzystać z gotowych nagrań (chociaż czasami tak robię, gdy jestem w posiadaniu wersji instrumentalnej).

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 16:47

fajnie fajnie :) A występy przygotowujecie z chórem czy ze swoimi klasami ? Jak pracowałem w gimnazjum wraz z panią muzyczką dzieliliśmy się chórem ;D W jednym roku przygotowywałem co drugą akademie, w innym jeden semestr ja, drugi muzyczka. W sumie wolałem ten drugi sposób :)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: dushka » 2009-03-14, 17:12

Malgala, czasem na chomikuj trafiam na podkłady midi. Niektóre do bani, ale niektóre można spokojnie wykorzystać na imprezę.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 17:14

Hehe moje pytanie było do Dushki, bo nie zauważyłem Twojego postu Malgala :D Ja podkłady czerpię ze sklepu utworki.pl. Profesjonalne i niedrogie midi, od razu z tekstami ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: malgala » 2009-03-14, 17:25

Jak nic nie mogę wyszperać i moje dzieciaczki z czymś sobie nie radzą, to udają się po pomoc do osobistego męża i coś tam mi nagra :D
Tylko nie zawsze mu się chce :wink:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 17:33

A jakie okoliczności się u was "obchodzi" akademiami ? Wiem, że np. nie wszystkie szkoły obchodzą rocznice śmierci Jana Pawła II. U mnie, właśnie ja i druga nauczycielka przygotowujemy uroczystość, po raz pierwszy, wcześniej nie było akademii 2 kwietnia. Z kolei w gimnazjum, w którym pracowałem przez 3 lata, co roku przygotowywaliśmy obchody upamiętaniające. Ale za to w tym roku jestem zwolniony z Dnia Patrona, którego przygotowuje szkoła muzyczna. Dla mnie to dobrze, bo w tym tygodniu mam frankfonię w domu kultury, no i później akademia dla papieża, więc jest z chórem co robić ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: dushka » 2009-03-14, 17:45

A to różnie.

1-3: rozpoczęcie/zakończenie roku, apele z okazji wiosny, jesieni, zimy, Dnia Górnika, świąteczne, pasowanie na ucznia, czytelnika.

4-6 - święta narodowo-historyczne + JPII, rozpoczęcie/zakończenie roku, Jasełka i impreza wielkanocna połączone z kiermaszami, takie duże, popołudniowe imprezy, zakończenie klas 6 organizują klasy 5 dodatkowo. Sporo tego w ciągu całego roku, nie ma miesiąca, by nie było imprezy jakiejś. Dzień nauczyciela oczywiście też jest.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 17:54

Tak z ciekawości jeszcze zapytam Malgalę:kto prowadzi u was muzykę, skoro nie macie muzyka ?
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: malgala » 2009-03-14, 19:36

mateoo pisze:kto prowadzi u was muzykę, skoro nie macie muzyka ?

Pani od plastyki i muzyki (podyplomówka sztuka). Gra tylko na dzwonkach i flecie prostym, bo to jednocześnie pani od zintegrowanego.
Natomiast dyrektor prowadzi okazjonalnie zespół regionalny, bez którego nie mogą obyć się wszystkie ważniejsze uroczystości środowiskowe i gminne.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-03-14, 19:40

Aha, spoko. Powracając do tematu, jakie piosenki dajecie na IV rocznicę smierci JPII ?
Sztuka jest pokarmem duszy.

moja_kicia
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-15, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: moja_kicia » 2009-06-04, 22:18

Ja korzystam z podkładów muzycznych zrobionych przez muzyczkę. Super jakość. Adres ich strony www.muzyczka.pl :D


Wróć do „Szkolna codzienność”