SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kundzia
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-08, 19:24
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: kundzia » 2008-10-08, 19:39

absolutnie nie. żeby uczyc przedsiebiorczosci trzeba miec metodykę tego przedmiotu. a ja mam inną sprawę. własnie koncze pedagogike o spec. doradztwo zawodowe i przedsiebiorczość. z ustawy dotyczacej doradcy zawodowego wynika, że aby dostac licencje doradcy należy zaliczyc roczny staż (pracuje sie wtedy na stanowisku doradcy zawodowego-stażysty pod okiem licencjonowanego doradcy).dopiero wtedy moge wykonywac zawód, swiadczyć porady indywidualne itd. jak to wygląda w przypadku szkolnego doradcy zawodowego? znalzałam kilka sprzecznych informacji. jedne mówią, że tak samo jak doradca zawodowy, szkolny doradca tez musi odbyc staż, a z kolei na innej stronie znalazłam info, że wystarczy wykształcenie licencjat lub mgr z doradztwa zawodowego i przygotowanie pedagogiczne (rozumiem, że fakt studiowania pedagogiki i dodatkowo metodyką nauczania przedsiebiorczości daje mi to przygotowanie pedagogiczne) ??

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: renati23 » 2008-10-08, 20:55

kundzia pisze:jak to wygląda w przypadku szkolnego doradcy zawodowego? znalzałam kilka sprzecznych informacji. jedne mówią, że tak samo jak doradca zawodowy, szkolny doradca tez musi odbyc staż, a z kolei na innej stronie znalazłam info, że wystarczy wykształcenie licencjat lub mgr z doradztwa zawodowego i przygotowanie pedagogiczne

co stronka to inne informacje :wink:
aby zostać zatrudnionym w szkole na stanowisku szkolnego doradcy zawodowego wystarczy mieć wykształcenie pedagogiczne i kierunkowe czyli doradztwo zawodowe :lol: mogą to być studia lub podyplomówka

kundzia
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-08, 19:24
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: kundzia » 2008-10-08, 21:12

dzięki! :) co do mojej sytuacji to wygląda tak, że mam od razu po studiach możliwość pracy jako doradca w szkole z tym, że studiuję jeszcze drugi kierunek dziennie. w momencie gdy skoncze licencjat zostaną mi jeszcze 3 lata tego drugiego-psychologii. czy mimo tego, że studiuje dziennie dyrekcja może mnie zatrudnić? z organizacją czasu nie będzie problemu, na psychologii nie ma aż tak dużo zajęć.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: renati23 » 2008-10-08, 21:17

kundzia pisze:czy mimo tego, że studiuje dziennie dyrekcja może mnie zatrudnić? z organizacją czasu nie będzie problemu, na psychologii nie ma aż tak dużo zajęć.

wszystko zależy od dyrekcji - pensum dla doradcy na etacie to 20 godzin więc można to jak najbardziej pogodzić :wink:

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Jak liczyć godziny doradcy?

Postautor: Zdzisław » 2008-11-03, 18:43

Kochani, mam taki problem: jako doradca zacznę niedługo, dodatkowo pracować w mojej szkole na pół etatu. Jestem nauczycielem zawodu i mam etat. Jak powinienem mieć rozpisane godziny pracy? Czy obowiązują mnie godziny lekcyjne, tak jak innych przedmiotów, czyli przedzielone przerwami, czy mogę mieć jakoś skomasowane, przynajmniej w tym dniu, kiedy mam głównie doradztwo i wtedy mógłbym bez przerw, bo przecież mogę mieć właśnie kogoś na indywidualnym doradztwie. Jak to jest u was? A co wtedy, gdy np idę prowadzić grupowe zajęcia w innym dniu, niż normalnie mam ustalone godziny doradztwa, czy mogę to sobie wtedy "odliczyć" ? Jak prowadzić zapisy mego działania - chodzi o rozliczenie się z godzin.Dyrektorka pierwszy raz uruchomiła to stanowisko i trochę jeszcze nie jest zorientowana a ja wolałbym wiedzieć wcześn iej.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Jak liczyć godziny doradcy?

Postautor: renati23 » 2008-11-08, 16:54

Zdzisław pisze:Jak powinienem mieć rozpisane godziny pracy? Czy obowiązują mnie godziny lekcyjne, tak jak innych przedmiotów, czyli przedzielone przerwami, czy mogę mieć jakoś skomasowane, przynajmniej w tym dniu, kiedy mam głównie doradztwo i wtedy mógłbym bez przerw, bo przecież mogę mieć właśnie kogoś na indywidualnym doradztwie.

U nas w szkole niestety nie ma etatu dla doradcy zawodowego więc nie za bardzo wiem co ci doradzić :scratch: ale porozmawiaj z pedagogiem szkolnym i zapytaj go jak on to rozwiązuje :D w końcu on mając etat (20 godzin) też ma spotkania indywidualne z uczniami, rodzicami, a także prowadzi lekcje :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: edzia » 2009-02-17, 15:16

Ciekawa strona dla doradców zawodowych oraz osób interesujących sie doradztwem: http://cm.ecorys.pl/
Ciekawe szkolenia, również bezpłatne, kwartalnik "Doradca Zawodowy", różne materiały do pobrania itp.

pimke7
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-20, 15:55
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Pierwsza praca

Postautor: pimke7 » 2009-03-20, 16:49

Witam!:) Widzę, że juz dłuższy czas nikt tutaj nie pisze, ale nie będę zaczynać nowego tematu, gdyż mam podobny problem. Ma nadzieję, że ktoś będzie potrafił mi pomóc:) Może zacznę od tego, że jestem studentką V roku pedagogiki opiekuńcz-wychowawczej z poradnictwem społeczno-zawodowym, planowany termin obrony pracy wyznaczony został na czerwiec 2009 roku:) Mój problem polega na tym, że chciałabym począć jakieś kroki, by zdobyć pierwszą pracę zawodową, lecz nie wiem od czego mam zacząć:/ Jednym słowem mam straszny mętlik w głowie. Nie myślałam, że będę miała tego typu problem kończąc studia wyższe.
W najbliższym czasie planuję zacząć studia podyplomowe z Doradztwa zawodowego i chciałabym w tym kierunku szukać pracy. Jednak nie bardzo wiem od czego mam zacząc i gdzie się udać, poniewaz nie pochodzę z tego miasta. Myślę o stażu, ale nie wiem czy mogę go zacząć jeszcze jako studentka... No i gdzie (w jakiej instytucji) starać się o staż...
Mam juz przygotowane CV i kilka miejsc, w które chciałabym pójść, ale nie wiem o co mam dokładnie pytać,zeby mnie nie odesłali "z kwitkiem" ... Jak przekonać pracodawce, że mimo braku wolnych etatów powinien właśnie mnie zatrudnic?
Oh.. ale chaotyczna ta moja notatka, ale właśnie taki chaos mam w głowie;)
Pozdrawiam wszystkich czytających i liczę na odrobinke zrozumienia i pomoc;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: edzia » 2009-03-26, 17:41

pimke7, nie wspominasz nic, czy miałaby to być praca w szkole. Jeśli tak, to może być trudno, bo utworzenie stanowiska doradcy zawodowego w szkole nie wynika z ramowych planów nauczania, a więc nie jest obowiązkowe. Zależy od dobrej woli organu prowadzącego. Ale zdarzają się takie etaty w szkołach.
pimke7 pisze:No i gdzie (w jakiej instytucji) starać się o staż...
Może popytaj w urzędzie pracy, czy jakimś biurze pośrednictwa pracy? Tylko to mi teraz przyszło do głowy.
pimke7 pisze:Jak przekonać pracodawce, że mimo braku wolnych etatów powinien właśnie mnie zatrudnic?
Dobre pytanie! :mrgreen: Udowodnij jakoś przyszłemu pracodawcy, że opłaca mu się stworzyć dla Ciebie nowy etat.

Jak szukać pracy - poczytaj tutaj: http://www.45minut.pl/forum/topics27/ja ... a%E6+pracy

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: renati23 » 2009-08-20, 12:42

Udało się :jupi: :jupi: :jupi: od 1 września będę miała 1/2 etatu jako doradca zawodowy

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: agat007 » 2010-07-13, 12:10

renati23, mam nadzieję że jesteś zadowolona z pracy jako doradca zawodowy. Mi zaproponowano od września 1/2 etatu
Będę musiała poszukać jakiś informacji, materiałów, pomocy.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: renati23 » 2010-07-14, 12:13

renati23, mam nadzieję że jesteś zadowolona z pracy jako doradca zawodowy

Tak, choć był to dla mnie ciężki rok - wszystkiego się uczę, sama wszystko wyszukuję tworzę, bo szkoła nie ma kasy. Jeszcze nie czuję się pewnie w nowej roli, ale bardzo mi się to zajęcie podoba :wink:

Awatar użytkownika
m.koziej
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-28, 09:56
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: m.koziej » 2010-07-28, 11:52

Gratuluję;)
Ja od września zaczynam swój pierwszy rok. Tymczasem planuje, zbieram materiały, doszkalam się. Polecam zarejestrwowanie się na stronie http://www.poznajswiat.ecorys.pl/. Przydzielają termin tzw. webinarium- kursu internetowego z zakresu używania wydanych przez nich materiałów. Po ukończonym kursie przesyłają owe materiały do szkoły. Wydaje się ciekawe. W materiałach są (z tego, co pamiętam)- program multimedialny, testy, prezentacje zawodów, scenariusze lekcji, poradnik dla rodzica...
Mam jeszcze pytanie dotyczące pracy uczniów. Wymyśliłam sobie, że mogłabym w lokalnej gazecie, mogłabym umieścić informacje/ogloszenie o checi mlodziezy do pracy dorywczej. Myślę, że dałoby radę, bo uczniowie chcą dorobić a ludziom także przyda się pomoc, czy to w myciu okien, czy w opiece nad dzieckiem czy w pracy w ogrodzie, itd... Myślę, że mogłabym pobawić się w takiego niby pośrednika i łączyć obie strony poprzez dobieranie ucznia do danej oferty.
Pomysł jest... Chciałabym się dowiedzieć ,czy ma on rację bytu.? Jak to wygląda ze strony formalno- prawnej? Czy nie jest to jakieś niedociągnięcie? W końcu to taka zabawa w pośrednictwo pracy. Co wy o tym myślicie??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: edzia » 2010-07-28, 18:26

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Niedociągnięć nie widzę, trzeba potraktować ten projekt jako metodę pracy z uczniami.

dorqua
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-20, 11:30
Kto: student
Lokalizacja: opolskie

Re: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

Postautor: dorqua » 2010-09-20, 11:39

Jestem zainteresowana pracą szkolnego doradcy zawodowego i mam pewną wątpliwośc co do wymaganych kwalifikacji. Mam ukończone studia licencjackie z resocjalizacji, obecnie jestem na ostatnim roku uzupełniających studiów magisterskich kierunek zarządzanie oświatą i doradztwo. Teraz mam pytanie, gdzyż zastanawiam się czy isc teraz od pażdziernika na podyplomowe studia- doradztwo zawodowe i przedsiębiorczośc?? Czy już te moje studia magisterskie wystarczą do wykonywania zawodu szkolnego doradcy zawodowego??? Bardzo proszę o pomoc, Dziękuję


Wróć do „Przedmioty zawodowe”