Matura ustna-j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Majrzena » 2009-03-01, 12:36

Miasto jako temat literacki. Omów zagadnienie, posługując się wybranymi przykładami literackimi z różnych epok. - oto dość typowy temat prezentacji maturalnej. Jast to tylko hasło, nudna byłaby prezentacja wg schematu: opowiedziałem, jak X pokazał w swoim utworze miasto, teraz omówię tekst Y, ..., a teraz przejdę do utworu ... itd. Jednym słowem: wyliczanka. Trzeba sobie temat uściślić, znaleźć jakąś koncepcję, pomysł na powiązanie wybranych dzieł, dostrzec i przeanalizować jakiś problem.
Możliwości? Jest ich wiele: cel utworów i zależny od niego sposób ukazania miasta albo jedno miasto w różnych epokach, albo obraz miasta a konwencja literacka, albo wpływ jakiegoś określonego światopoglądu na sposób widzenia miasta. Jak powiedziałam, możliwości jest dużo, a są one uzależnione od książek jakie się wybierze.
Masz już cegiełki. Przemyśl wybrane źródła. Buduj. Od Ciebie zależy, co wjdzie: pałacyk czy szopa :wink:

kinga123123
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-03, 20:05
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

bardzo bym chciała aby ktoś sprawdził moją prezentację

Postautor: kinga123123 » 2009-03-04, 17:17

zwracam się do Państwa ponieważ nie mam nikogo komu mogłabym to dać do sprawdzenia a już mam napisaną prezentację tylko nie wiem czy mam dobrze uchwycony temat .... bardzo proszę o pomoc :))

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: koma » 2009-03-04, 20:58

A nauczycielki - polonistki nie masz????

tomek
Posty: 60
Rejestracja: 2007-12-23, 15:02

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: tomek » 2009-03-04, 21:18

To już masz prezentację maturalną :shock: :shock: :shock: Ja swoją pisałem dopiero w maju, po maturze z polskiego, żeby wiedzieć czy jest sens pisać, czy od razu skreślić się i szukać roboty z jakąś łopatą w tle (oczywiście, aby potem nie mieć wyrzutów sumienia, że na darmo się pisało;]); ale już wcześniej było ustalone jakie kniżki itp. w razie czego oczywiście

kinga123123
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-03, 20:05
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: kinga123123 » 2009-03-06, 15:23

przepraszam, że dopiero odpisuje na Wasze posty ale tak się jakoś złożyło ,że nie miałam dostępu do kompa ( był zajęty przez moich braci ) ...
Tak więc KOMA mam nauczycielkę tylko właśnie najpierw chciałam się rozeznać czy w ogole mam ją poprawnie napisana a na pewno niektóre sprawy skonsultuje z moją polonistką .
TOMEK widocznie zdolny chłopak jesteś skoro w tak krótkim czasie zabrałeś się do tej pracy :)) może jesteś wygadany .. ja to sobie wolałam wcześniej napisać bo znając życie póżniej nie miała bym do tego głowy ... pozdrawiam :)))) i dziękuje za zainteresowanie :))

Żaneta

Matura ustna-j.polski

Postautor: Żaneta » 2009-03-07, 09:53

Mam pytanie dotyczące matury ustnej z j.polskiego.Tematem mojej prezentacji jets : " Motyw pieniądza w literaturze i jego funkcje.Rozważ zagadnienie na podstawie analizy twórczości wybranych pisarzy(F.Dostojewskiego, B. Prusa,H.Balzaca)."

Wybrałam wiec Lakę,Opowieśc Wigilijną i Ojca Goriot'a....pisząc prezentację zastanawiam się czy uwzględnić w niej Wokulskiego jako romantyka i pozytywistą..czy ma to w ogóle zwiazek z tematem?..a jeżeli bym tego nie zawarłą w swojej prezentacji to czy komisja może zadać takie pytanie o Wokulskiego,,czy on było romantykiem czy pozytywistą.jeżlei tak to dlaczego..jak by się potoczyło życie gdyby wybrał sławę alo miłość Panny Izabeli?

Prosze nauczycieli o pomoc :oops:

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Majrzena » 2009-03-07, 19:22

Czy istnieje jakiś związek między ideologią romantyków bądź pozytywistów a pieniądzem?
W jakim stopniu majątek wpływał na życie, poglądy, plany bohatera?
Dlaczego Wokulski pragnął bagactwa?
W jaki sposób osiągnął swój cel?

Odpowiedz sobie na powyższe pytania, a Twe wątpliwości powinny się rozwiać.
Dasz sobie radę.
Powodzenia.

Żaneta

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Żaneta » 2009-03-08, 13:11

Bardzo dziękuje :)

bu_lin_ka
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-14, 16:34
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

ustna matura z polskiego. Potrzebuje fachowej rady.

Postautor: bu_lin_ka » 2009-03-14, 16:55

moim tematem prezentacji na ustna mature z jezyka polskiego jest "lieratura i sztuka w słozbie tolerancji. omow problem na przykładzie wybranych dzieł ukazujących zycie i obyczajowosc wybranej mniejszosci narodowej. "

Ja wybrałam naród żydowski i chciałabym sie dowiedziec czy wybrane przeze mnie utwory pasują do tematu. oto one:

1."Pan Tadeusz"
2."Mendel Gdański"
3."Żydowie polscy" Cyprian Kamil Norwid
4."Zdarzyć przed Panem Bogiem' Hanna Krall
5. "Campe di fiori" Miłosz
6."o żydach i kwestii żydowskiej" Orzeszkowa
7. "Medaliony _Dwojra Zielona" Nałkowska
8. "Opowiadania" Borowski
9. "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku " Roma Ligocka

z góry dziekuje za pomoc.

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-03-17, 22:24

Niech się wypowiedzą bardziej kompetentne osoby ale wydaje mi się przedewszystkim że 9 ektur z literatury podmioty to zdeydowanie za dużo.Pamiętaj że prezentacja trwa jedynie 15 minut.

BoskaPaniDabrowska
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-01, 23:37
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Matura ustna z języka polskiego- porada.

Postautor: BoskaPaniDabrowska » 2009-04-01, 23:49

Witam serdecznie,


Potrzebuję porady, gdyż już w poniedziałek tj. 06.IV.2009 muszę oddać pełną bibliografię do matury ustnej. Niestety, nie miałam czasu, aby zabrać się wcześniej do pracy i teraz wszelkie problemy muszę rozwiązywać sama. Tematem mojej prezentacji maturalnej jest: "Motyw rozstania kochanków w literaturze różnych epok" wybrałam następującą literaturę:
"Giaur" Byron, "Tristan i Izolda" Bedier, "Dwoje ludzienków" Leśmian, oraz "Ósmy dzień tygodnia" Hłasko.

Zastanawiałam się nad dodaniem także "Ludzi bezdomnych" lub "Lalki", jednak słyszałam, że te 4 utwory w zupełności wystarczą mi, aby wykonać odpowiednią prezentację.
Stąd moje pytanie: Czy wystarczą mi te 4 utwory? Nie ukrywam, że ułatwiłoby mi to pisanie pracy oraz ogólnie przygotowanie się do niej, bez tych dłuższych lektur wymienionych niżej.
Dodatkowo, czy dokonałam dobrego wyboru co do literatury podmiotu?

Z góry dziękuję za wszelkie posty dotyczące tego tematu, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: dushka » 2009-04-02, 16:08

Brakuje mi tu współczesnej literatury.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Jolly Roger » 2009-04-03, 09:25

Miłość w czasach zarazy Magiczny realizm już trochę zwietrzał, ale Marquez chyba się dopchał do kanonu. Może warto. niedawno wyszedł film (średnio udany), ale szybko bedzie można dorzucić. Żona książką była zauroczona. Mnie znudziła, ale sto lat samotności było kapitalne.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Majrzena » 2009-04-05, 20:53

Lubię "Hamleta" - historia księcia i Ofelii też pasowałaby do tematu.

Cztery utwory? Lepiej mniej tekstów niż więcej, za to omówionych ogólnikowo, byle jak. Liczy się pomysł. I wnikliwość.

Patrycjaaa
Posty: 8
Rejestracja: 2009-04-11, 12:10
Kto: uczeń
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Ważne!!

Postautor: Patrycjaaa » 2009-04-11, 12:28

Mam prośbę do polonistek. Jakiś czas temu umieściłam posta,który dotyczył matury ustnej z języka polskiego. Było w nim umieszczone bardzo wazne wiadomości,których ja niestety nie zdążyłam sobie zapisać a post został usunięty. Mam prośbę do polonistów.
Tematem mojej prezentacji maturalnej jest : Motyw pieniądza i jego funkcje. Rozważ zagadnienie na podstawie wybranych pisarzy. Wybrałam więc:

1) Lalkę, Bolesława Prusa
2) Opowieść Wigilijną, Karola Dickensa
3) oraz Ojciec Goriot, Balzaca

Pytanie wiec jest takie- jakie ewentualnie pytania mogłaby zadać komisja do Stanisła Wokulskiego ( Lalka)..Wokulskiego był pozytywistą i romantykiem..czy obie te osobowoścci mają zwiazek z pieniędzmi...
Prosiłąbym o kilka możliwych propozycji..ktos tu już kiedyś mi podał te pytania,ale jak na mą złość zapomniałą je zapisac,a były bardzo przydatne,pomożcie mi nauczyciele..bardzo was o to porszę..prosze również o przesyłanie propozycji pytań na mój adres email : komisarz184@wp.pl najlepiej do tej środy...DZIĘKUJE NIEKTÓRYM ZA ZAINTEREZOWANIE!!Liczę na was.


Wróć do „Kącik uczniowski”