prace pisemne- jak nauczyć

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nauczycielka12
Posty: 7
Rejestracja: 2008-05-07, 20:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

jakie formy wypowiedzi pisemnej?

Postautor: nauczycielka12 » 2009-02-20, 11:29

Witam serdecznie. Mam pytanko do wszystkich polonistów? Jakie konkretnie formy wypowiedzi pisemnej należy omówić w klasie IV? Dodam, że do tej pory zrobiłam już list, przepis, zaproszenie, kartkę pocztową i plan wydarzeń. Pomimo tego, że charakterystykę omawia się w późniejszych klasach, to ja swoim uczniów wstępnie już o niej opowiedziałam. Co jeszcze? Z góry dziękuję :) i pozdrawiam

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: koma » 2009-02-20, 12:08

Realizujesz przecież jakiś program nauczania - on sugeruje, jak 'rozłożyć' podstawę programową na cały etap kształcenia. Pomóc również Ci może podręcznik, jaki do tego programu wybrałaś.
W klasie IV robi się przede wszystkim opowiadanie - na podstawie własnych przeżyć i w oparciu o lekturę. Ponieważ czwartoklasiści maja w programie baśnie, można pokusić się o pisanie baśni. Robi się też opis (np.zwierzęcia domowego - kota, psa).
W klasie czwartej musisz dzieci 'rozpisać' - zwykle po kształceniu zintegrowanym w ogóle nie maja tej umiejętności! Mogą pisać kilkuzdaniowe wspólne i samodzielne wypowiedzi redakcyjne na różne tematy.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: paweł_polonista » 2009-02-20, 20:59

Zgadzam się z przedmówcą! Twój program nauczania na pewno zawiera te formy wypowiedzi pisemnej, które są obowiązkowe w IV klasie SP. Co do "rozpisania", prawdą jest, że uczniowie nie mają wyrobionego nawyku pisania czegokolwiek. Pismo jest koślawe, często nie znają podstawowych zasad ortografii, których znajomość jest obowiązkowa, nie potrafią pisać spójnie przede wszystkim! Sam mam dziecko w I klasie SP i widząc te "podręczniki", które wychowawczyni tak zachwalała na zebraniu, jestem załamany. Dzieci w SP, oczywiście w klasach I-III, uczą się tak wielu bezużytecznych rzeczy, nie piszą, mało rysują, modelina czy plastelina to już w ogóle "nowość". Przez to uczniowie mają płytką wyobraźnię i nie potrafią wymyśleć niczego poza tym, co już poznali. Być może dramatyzuję, ale to nauczanie zintegrowane to wg mnie porażka!
Pozdrawiam.
Paweł :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: koma » 2009-02-20, 21:17

paweł_polonista pisze:Być może dramatyzuję, ale to nauczanie zintegrowane to wg mnie porażka!

Niestety, dla mnie również...:(
Umiejętność budowania spójnej wypowiedzi kilkuzdaniowej (a co dopiero opowiadania) jest z e r o w a. Zależy to jeszcze od nauczycielki, a generalnie tak jest. Gdy dzieci przychodzą do klasy IV, otwierają oczy ze zdziwienia, że na lekcjach polskiego nie ma wypełniania kwadracików w kartach pracy:))Umiejętność słuchania ze zrozumieniem jest coraz gorsza - dzieciaki nie rozumieją, co się do nich mówi, nie zapamiętują słowa mówionego. W młodszych klasach nie jest ćwiczona pamięć, nie uczą się wierszy na pamięć.
Uczę już dobrych parę lat ;) i widzę, że jest coraz gorzej

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: abe » 2009-05-04, 21:59

zastanawiam się czy macie jakieś metody na nauczenie dzieci pisania wypracowań. ja- wyjaśniam,że praca musi mieć trójdzielną budowę ( wstęp, rozwinięcie, zakończenie) oraz zbieram razem z dziećmi argumenty za i przeciw, które sami muszą posklejać w logiczną całość. ale i tak mają wiele trudności z pisaniem. nie wiem- czy moja metoda jest dobra ?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: mateoo » 2009-05-07, 16:59

Można dzieciakom pokazać - jeśli mają w sobie kroplę zapału humanisty - będą pisać, w przeciwnym razie lać wody nie będą :wink:
Sztuka jest pokarmem duszy.

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: abe » 2009-05-07, 20:27

Co pokazać ? Przykładową pracę ? Bo nie bardzo rozumiem. Ale czasami też tak robię, że pokazuję przykładowy tekst - ale i tak nie rozumieją, że to co piszą musi mieć ręce i nogi. Nagryzmolą chaotycznie kilka zdań i nie patrzą na przykładowy tekst. Dlatego moje próby nauczenia ich pisania wypracowań- wydają się mi -BEZNADZIEJNE.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: ejwa » 2009-05-07, 21:04

Ja zaczynam od wzorcowego opowiadania z miejscami do uzupełnienia. Na początku są to tylko pojedyncze wyrazy, a później całe zdania, bądź kilka zdań. Później uczniowie otrzymują plan i na jego podstawie piszą opowiadanie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: malgala » 2009-05-07, 21:04

Pamiętam jeszcze jak nasza polonistka w szkole podstawowej uczyła nas pisać wypracowania.
Najpierw uczyliśmy się opowiadać przeczytaną czytankę, książkę (o filmach mowy nie było, bo telewizja na wieś jeszcze wtedy nie dotarła). Potem przyszła kolej na opowiadanie wymyślonych historyjek. Jak już radziliśmy sobie z budowaniem sensownych, płynnych kilku zdaniowych wypowiedzi, zaczęliśmy je zapisywać. Było to wspólne redagowanie krótkich opowiadań, opisów, listów. Każda z tych form poprzedzona była planem.
Muszę przyznać, że metoda ta była bardzo skuteczna. Moje koleżanki w liceum, gdzie wymagano już od nas plany wypracowania, pisały go zawsze na końcu. Ja zaczynałam od planu, chociaż pisałam go najpierw na brudno w bardzo ogólnym zarysie, a potem, w trakcie pisania wypracowania rozbudowywałam i nanosiłam pewne poprawki.
mateoo pisze:Można dzieciakom pokazać

mateoo, jak sądzę miał na myśli pokazanie jak pisać, czyli właśnie wspólne redagowanie.
Jeśli mogę coś doradzić, to właśnie proponuję wspólne układanie planu wypracowania, kilka wypracowań wspólnie zredagowanych według tego właśnie planu, a potem pozwolić uczniom na własną inwencję, ale zgodnie z planem.
Na początek plan może być w formie pytań. Na każde z tych pytań uczniowie muszą udzielić kolejno odpowiedzi i najlepiej, aby była ona zbudowana z kilku zdań.

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: abe » 2009-05-08, 15:10

dziękuję za cenne rady! na pewno je wykorzystam. pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: mateoo » 2009-05-08, 17:34

abe pisze:Co pokazać ? Przykładową pracę ?


Pokazać jak się pisze, czyli jak się układa plan kompozycyjny pracy. Najlepsze wypracowania warto czytać na głos w klasie, żeby mieli jakiś obraz, chociaż tak jak mówię- kto nie ma polotu i tak nie będzie pisał 5-stronicowych wypracowań.
Sztuka jest pokarmem duszy.

santos
Posty: 10
Rejestracja: 2009-05-14, 18:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: śląskie

Re: prace pisemne- jak nauczyć

Postautor: santos » 2009-05-14, 19:44

Ucząc nas np. pisania rozprawki, polonistka zawsze pisała pierwszą rozprawkę z nami. Podawała temat a my podawaliśmy możliwe argumenty, odwołując się do literatury.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”