Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Zdzisław » 2008-08-29, 20:38

...to i ja się tu "wklejam" jeszcze raz, bo chyba temat jest podobny i wszechwiedzący JT poradzi sobie z obydwoma postami:
wczoraj dowiedziałem się ,że z powodu nieotwarcia dwóch planowanych odddziałów będę miał tylko 10 godzin swojego przedmiotu, a resztę do etatu uzupełniono mi innymi przedmiotami zawodowymi.Problem taki, że do tych innych przedmiotów nie mam tzw.kwalifikacji mimo, że kiedyś ich uczyłem (jak wielu zawodowców, którym sklejano etat z różnych podobnych przedmiotów zawodowych) i teraz mam mieć za nie płacone po stawce stażysty.Jestem n-lem dyplomowanym.Czy jest to poprawne,że bez zmiany umowy, bez podpisywania zgody na taki stan rzeczy, za prawie połowę etatu będę wynagradzany jak stażysta?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: JT, ty jesteś na bieżąco w prawie pracy

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-29, 21:25

miwues pisze:Pytanie znajomej:
Jestem nauczycielem geografii z umową o pracę przez akt mianowania przy pełnym etacie dydaktycznym. W tym tygodniu a konkretnie we wtorek (26 lipca 2008r.)otrzymałam informację od dyrektora że nagle nie mam etatu dydaktycznego tylko 14 godzin dydaktycznych a w ramach uzupełnienia etatu świetlicę w ramach których to godzin miałabym być na dowozie i odwozie młodzieży gimbusem szkolnym. Czy dyrektor miał prawo tak postąpić tuż przed nowym rokiem szkolnym skoro do dnia 31 maja nie otrzymałam żadnej informacji pisemnej o zmniejszeniu ilości godzin? Czy wedle mojej umowy o pracę jak wyżej opisałam może dać świetlicę jako uzupełnienie etatu a przecież świetlica i to dowóz jeszcze nie jest godziną dydaktyczną. Jaka jest moja pozycja w tym przypadku? Czy powinnam mieć zapewniony etat dydaktyczny?

Obiecałem, że z Tobą skonsultuję :)


hymm.. Różnie można to odczytywać bo to jest namieszane kilka kwestii. Nauczyciel pracuje na stanowisku nauczyciela geografii gdzie pensum wynosi 18 godz. i skoro jest zatrudniony na podstawie mianowania winien miec zapewniony pełny etat. Jeśli to nie jest możliwe bo jest 14 godz. wtedy dyrektor do 31 maja winien zaproponować ograniczenie etatu (art 20 ust 1 pkt 2 KN) lub pracę w tzw. etacie łączonym ponieważ pensum wychowawcy świetlicy wynosi 26 godz i tu zastosować porozumienie zmieniające. Co do kwalifikacji do świetlicy to ja uważam, że ma je każdy kto ma mgr i przygotowanie pedagogiczne. Okres wypowiedzenia może byc skrócony do 1 miesiąca lecz wtedy nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego (art 20 ust. 5 KN).
Zatem mogło się tak zdarzyć, że dyrektor z pewnych powodów nie wiedział 31 maja jak będzie wyglądała sytuacja i dlatego planował nauczycielowi pełny etat. Gdy się okazało, że jest problem (np. mniejszy nabór niż przewidywano) mógł w dniu 26 lipca zaproponować nauczycielowi ograniczenie etatu i oczywiście odszkodowanie za 2 miesiące lub zaproponować porozumienie zmieniające na te godziny świetlicy. Przy zgodzie nauczyciela na pensum łączone wszystko byłoby ok. I do tej pory działanie dyrektor mieściłoby się w granicach prawa moim zdaniem.

Problem tkwi jednak gdzie indziej bo z tego co pisze nauczyciel to te godziny świetlicy mają polegać "na dowozie i odwozie młodzieży gimbusem szkolnym" a to nijak się nie ma do obowiązków wychowawcy świetlicy. Dowóz uczniów jest zadaniem gminy (art. 17 ust. 3 ustawy o systemie oświaty) a nie szkoły i można owszem włączyć w to nauczycieli ale tylko wtedy gdy gmina zawrze z nauczycielem umowe o pracę, czy zlecenia ale nie szkoła. Zatem nie można moim zdaniem nauczyciela zatrudnić w ramach godzin szkolnych do opieki nad dowozem uczniów i tu działenie dyrektora czy też OP-u, który wymusza to na dyrektorze jest bezprawne.

Zdzisław pisze:...to i ja się tu "wklejam" jeszcze raz, bo chyba temat jest podobny i wszechwiedzący JT poradzi sobie z obydwoma postami:
wczoraj dowiedziałem się ,że z powodu nieotwarcia dwóch planowanych odddziałów będę miał tylko 10 godzin swojego przedmiotu, a resztę do etatu uzupełniono mi innymi przedmiotami zawodowymi.Problem taki, że do tych innych przedmiotów nie mam tzw.kwalifikacji mimo, że kiedyś ich uczyłem (jak wielu zawodowców, którym sklejano etat z różnych podobnych przedmiotów zawodowych) i teraz mam mieć za nie płacone po stawce stażysty.Jestem n-lem dyplomowanym.Czy jest to poprawne,że bez zmiany umowy, bez podpisywania zgody na taki stan rzeczy, za prawie połowę etatu będę wynagradzany jak stażysta?

nie jest to zgodne z prawem, gdyż nie można powierzyć nauczycielowi zajęć do których nie ma kwalifikacji a wszystkie terminy włącznie ze skróconym okresem wypowiedzenia już minęły

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-29, 22:48

miwues pisze:
Jethro Tull pisze:Zatem nie można moim zdaniem nauczyciela zatrudnić w ramach godzin szkolnych do opieki nad dowozem uczniów i tu działenie dyrektora czy też OP-u, który wymusza to na dyrektorze jest bezprawne.

Co proponujesz?

Nie wiem jak wyglądała sprawa powiadomienia powiadomienia o braku godzin czy byla propozycja ograniczenia etatu czy też próba zrobienie porozumienia zmieniającego czy też po prostu dyrektor powiedział że daje tak godziny i już czyli na gębę. Jak dyrektor się uprze przy swoim i przy tym dowozie do sąd pracy.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Jolly Roger » 2008-08-30, 12:27

musiałbym pogrzebać, ale wydaje mi sie, że nauczyciel, który został dopuszczony (chyba kuratorium wydaję zgodę) do nauczania przedmiotu do którego nie ma uprawnień jest wynagradzany wg swojego stopnia awansu.

innymi słowy jeśłi matematyk jest dyplomowany a dostaje godziny z geografii to płacone jest mu jako nauczycielowi dyplomowanemu, a nie jakieś łamańce.

Podobnie jest gdy ktoś zrobił awans mianowanie z biologii, a potem sie przekwalifikował na wuefistę to przecież nie zaczyna od stażysty tylko dalej może robić awans na dyplomowanego.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: renati23 » 2008-08-30, 18:08

Jolly Roger pisze:Podobnie jest gdy ktoś zrobił awans mianowanie z biologii, a potem sie przekwalifikował na wuefistę to przecież nie zaczyna od stażysty tylko dalej może robić awans na dyplomowanego.

tu ważne słowo - przekwalifikował czyli ma uprawnienia do nauczania W-F - to wtedy dostaje pensje jako mianowany :wink:

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-30, 19:29

Jolly Roger pisze:musiałbym pogrzebać, ale wydaje mi sie, że nauczyciel, który został dopuszczony (chyba kuratorium wydaję zgodę) do nauczania przedmiotu do którego nie ma uprawnień jest wynagradzany wg swojego stopnia awansu.

innymi słowy jeśłi matematyk jest dyplomowany a dostaje godziny z geografii to płacone jest mu jako nauczycielowi dyplomowanemu, a nie jakieś łamańce.


nie musisz grzebać bo to nie jest prawda. Jeśli dyrektor dostanie zgodę KO na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji to ten nauczyciel nie może odbywać stażu i ma płacone jako stażysta.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Jolly Roger » 2008-08-30, 22:16

Jethro Tull pisze:Jeśli dyrektor dostanie zgodę KO na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji to ten nauczyciel nie może odbywać stażu i ma płacone jako stażysta.

Ale tu nie chodzi o odbywanie stażu.

Odwołuje się do własnych doświadczeń gdzie awans na kontraktowego zrobiłem z historii, a potem robiłem studia w NKJA i pracowałem jako anglista nie mając pełnych kwalifikacji. Płacono mi wg stawki dla kontraktowego. Błędnie?? Jesli tak to na podstawie jakich przepisów??


Inna sprawa mój kolega historyk jest mianowany. Prowadzi zajęcia z WOSu. Nie ma kwalifikacji do prowadzenia działu "Przystosowanie do życia w rodzinie" (tako rzecze Ko i wskazuje by zrobił podyplomówke) czy to oznacza, że za te godziny powinni mu płacić jak stażyście??
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-30, 22:42

Jolly Roger pisze: Odwołuje się do własnych doświadczeń gdzie awans na kontraktowego zrobiłem z historii, a potem robiłem studia w NKJA i pracowałem jako anglista nie mając pełnych kwalifikacji. Płacono mi wg stawki dla kontraktowego. Błędnie?? Jesli tak to na podstawie jakich przepisów??

moim zdaniem błędnie, choć finansowo na Twoją korzyść :-) Skoro miałes kwalifikacje do historii i przygotowanie pedagogiczne to pracując jako anglista powinienes być zatrudniony za zgoda KO z pensją stażysty

Jolly Roger pisze:Inna sprawa mój kolega historyk jest mianowany. Prowadzi zajęcia z WOSu. Nie ma kwalifikacji do prowadzenia działu "Przystosowanie do życia w rodzinie" (tako rzecze Ko i wskazuje by zrobił podyplomówke) czy to oznacza, że za te godziny powinni mu płacić jak stażyście??

tak

jarosławek
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-03, 16:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: jarosławek » 2009-06-03, 16:22

Jestem zatrudniony jako plastyk na 9/18, nabyłem kwalifikacje do uczenia kolejnego przedmiotu, za szkolenie zapłaciła zresztą szkoła. Problem w tym, że dyr chce dać dwóm nauczycielkom o tych samych kwalifikacjach po 18/18 i po 5-6 godzin w nadgodzinach dla każdej, niż dać mi te nadgodziny bym miał w sumie 18/18. Czy dyr. ma obowiązek dopełnić mi zatrudnienie do etatu skoro mam kwalifikacje?

basienka
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-28, 23:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy dyr. ma obowiązek dopełnić etat?

Postautor: basienka » 2009-06-04, 20:27

W zasadzie powinien ci dopełnic etat. Gdybyś pojechał do WE to muszą sprawdzić organizację roku. Mogą nakazac dyr poprawienie jej. Chyba ze na pismie złozyles zgodę na ograniczenie. Chociaż moge sie mylić. Ale podobnie było w mojej szkole.

anszun
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-26, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Etat łączony - pytanie

Postautor: anszun » 2009-06-26, 14:12

Witam !
Uczę w Zespole Szkół jako jeden z trzech polonistów. Jestem nauczycielem mianowanym. W roku 2009/10 zabraknie 1/2 etatu ( będzie 2,5) .
Dyrekcja proponuje mi uzupełnienie etatu w szkolnym internacie
(praca wychowawcy). Oczywiście wiem o różnicy w wysokości pensum.
Mam jednak problem: czy mogę wyrazić zgodę na takie zatrudnienie od 1 września do
31 sierpnia ? Czy w przypadku gdy w następnym roku szkolnym nie wyraże zgody na taki układ będę mógł otrzymać odprawę jako nauczyciel ?


Wróć do „Prawo oświatowe”