filmy na gddw

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

filmy na gddw

Postautor: andre » 2009-06-06, 22:00

Znacie może jakieś przydatne filmy dokumentalne i fabularne, które można było obejrzeć z młodzieżą na godzinach wychowawczych, a potem omówić.
Chodzi mi o różną tematykę na różnych etapach edukacji: uzależnienia, dojrzewanie, rozpoczynanie życia seksualnego, stres itp.

Wpisujcie swoje propozycje.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: filmy na gddw

Postautor: Jolly Roger » 2009-06-08, 14:39

dla szkół ponadgimnazjalnych film fabularny Requiem dla snu
Sam puszczałem robi wrażenie. O uzależnieniach.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: filmy na gddw

Postautor: andre » 2009-06-08, 20:21

Właśnie ostatnio natrafiłem na ten flm. Obejrzałem trailer. Wydaje się bardzo ciekawy.
Obejrze sobie jakimś wieczorkiem.

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: filmy na gddw

Postautor: akinomka » 2009-06-08, 21:58

Jolly Roger, w jaki sposób zareagowali Twoi uczniowie na ten film? Sama oglądałam go kilka lat temu i po pierwsze ledwo go pojęłam (jest bardzo trudny w wymowie), a po drugie jest to film bardzo drastyczny. Nawet nie przyszłoby mi do głowy wyświetlać go uczniom.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: filmy na gddw

Postautor: Jolly Roger » 2009-06-09, 18:07

akinomka, a czemu nie wyświetlać. Film jest o narkotykach, a narkotyki sa drastyczne.
Calego nie da sie puścić ze względu na czas. Wybrałem pierwszy kwadrans czy 20 minut. (przepraszam, ale było to już ładnych parę lat. Klasa II liceum. Wiedziałem, że niektórzy eksperymentują.
Pogadanki o zagrożeniach to pustosłowie. W dobie kultury obrazkowej słowo jest zbyt abstrakcyjne. Film miał być przyczynkiem do rozmowy. Wszyscy (no prawie wszyscy) potem obejrzeli film już w swoich domach. Wyszły dwie lekcje żywych dyskusji. Uczniowie mówili, że "pojechałem po bandzie", ale że takiej formy dialogu oczekują. Do bólu uczciwej, otwartej bez misyjnego zadęcia.
Aczkolwiek rozmowa nie była do końca uczciwa. Trochę ich zmanipulowałem.

Kiedyś chciałem lekcję powtórzyć, ale w III gimnazjum. jednak wycofałem się z pomysłu. Po pierwsze nie ma problemu z narkotykami w mojej szkole (albo ja oślepłem). Po drugie adresat zbyt głupi, żeby podjąć sensowną rozmowę.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: filmy na gddw

Postautor: akinomka » 2009-06-10, 08:49

Teraz rozumiem. II klasa liceum, czyli właściwie już osoby dorosłe, są więc w stanie to obejrzeć pod właściwym kątem. Film zostawi w nich właściwy "ślad", tzn. zakodują sobie, że narkotyki są "be", a nie traumatyczną lekcję wychowawczą :wink:

Młodszym zdecydowanie nie polecam wyświetlać w szkole.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Esther@
Posty: 16
Rejestracja: 2009-08-04, 08:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: filmy na gddw

Postautor: Esther@ » 2009-08-05, 09:20

Ja z moimi uczniami w gimnazjum oglądamy dużo filmów, gddw miałam na ostatniej lekcji i zostawali dwie godziny raz na dwa tygodnie. Kilka moich ulubionych:
"Stowarzyszenie Umarłych Poetów"
"Good Will Hunting" (to chyba "Buntownik z wyboru" po polsku, ale nie jestem pewna) - bardzo im się podobało.
"Co gryzie Gilberta Grape'a?"
"Juno" ale tu dla mnie jest taka optymistyczna wizja macierzyństwa nastoletniego, że film wymaga porządnego omówienia.
"Requiem dla snu" też oglądałam, ale rzeczywiście ze starszymi, chociaż u nas eksperymentują i nie tylko, znacznie młodsi....
i na specjalną prośbę oglądaliśmy też "8 milę", która może jakoś bardzo edukacyjnego wydźwięku nie ma, ale też da się co nieco wycisnąć :)

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: filmy na gddw

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-09-09, 18:44

a dla uczniów szkoły podstawowej?

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: filmy na gddw

Postautor: antares140 » 2011-06-18, 07:55

Jak to bywa w szkole, różne filmy w się ogląda. Moja koleżanka która jest wychowawcą III klasy gimnazjum teraz pod koniec roku ogląda razem z klasą np. Poranek Kojota czy Chłopacy nie płacą. Ja w poprzednim roku szkolnym gdy miałem wychowawstwo w gimnazjum to oglądałem między innymi np. Chłopiec w pasiastej piżamie, Wolność Słowa, Młodzi gniewni, Autor Widmo. W tym roku jest wychowawcą IV klasy szkoły podstawowej to oglądam z nimi głównie bajki i jakieś takie filmy dla dzieci jak np. The Karate Kid.

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: filmy na gddw

Postautor: antares140 » 2016-03-08, 17:27

Odświeżam temat ;)

Dziś dzieciaki zaskoczyły mnie ;) Chcą się ze mną wybrać do kina na "spotlight". Tak, to ten głośny film który zakazuje Watykan i nowa lina naszego państwa XD. Z wielką przyjemnością wybiorę się z nimi na taki film ;)


Wróć do „Wychowawca klasy”