Wydawanie książki edukacyjnej

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: dushka » 2006-08-20, 18:14

Jak w temacie - czy ktoś z Was próbował już wydać jakiś podręcznik, ćwiczenia, książkę wspomagającą etc.?

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: akinomka » 2006-10-08, 14:56

dushka pisze:Jak w temacie - czy ktoś z Was próbował już wydać jakiś podręcznik, ćwiczenia, książkę wspomagającą etc.?


Nie próbowałam, jedyne czym sie zajmowałam to zaprojektowanie komputerowej gry edukacyjnej. Nie udało mi się jednak zdążyć na czas z projektem i nie wzięłam udziału w konkursie :(

A dlaczego pytasz?
Czyżbyś miała pomysł na książkę? :)
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: dushka » 2006-10-08, 15:11

Musiałam stworzyc książkę dla dziecka, które nie czyta, nie pisze - zreszta, już tu o tym chłopcu pisałam :) Na razie mam napisaną pierwszą część, planuję 2 kolejne. Są to właściwie karty pracy, wprowadzające litery, ale przy załozeniu, że dziecko nie zna kompletnie liter. Tzn. zaczynam od A, i są cwiczenia tylko w zakresie tej litery/głoski - nie ma tu zadnego tekstu typu "Ala ma kota, to kot, to mama". Obrazki dopasowane są pod katem tego, co chłopiec lubi. Dużo ćwiczeń do głoskowania.

Wcześniej robiłam książkę z ćwiczeniami do szkoły specjalnej, dla klas 1-3, dzieci upośledone lekko i umiarkowanie. Teraz z tego korzysaja wszystkie niemalze kolezanki w obecnej skzole, jest tam mnóstwo ćwiczeń z zakresu terapii pedagogicznej.
Lubię taką dłubaninkę ksiażkowo-cwiczeniową. Napracowałam się przy tym, więc dlaczego by nie spróbować tego puscic dalej?

Jak czasem widzę książki, które są dopuszczone do pracy z dziećmi przedszkolno-wczesnoszkolnymi, pełne koszmarnych błędów merytorycznych i dydaktycznych to wyc mi się chce :twisted: Dzisiaj właśnie po raz kolejny natrafiłam na takie paskudztwo. A tu mam pewność, że błędów dydaktycznych nie ma.

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Obiektywnie : próba godna pochwały , gdy na rynku ubogo !

Postautor: Piotr » 2006-10-08, 20:26

Szanowna Dushko ! Gdy chcesz wypłynąć na szerokie wody , to "brudnopis" musi mieć recenzję , o którą może zadbać wydawca ( np. WSiP lub inny edukacyjny;uprzednio musi stwierdzić potrzebę i przydatność) ; mają swoich recenzentów - wówczas pozna Cię całe środowisko bliżniaczych dusz. Można znależć lokalnego wydawcę , prywatną drukarnię , ale musisz pokryć koszt i "wycofać" wydatek przez sprzedaż metodą : sama , na konferencjach , przez koleżanki lub wstawić do "przyjaznego" punktu sprzedaży . Wówczas możesz (czytaj : powinnaś) zadbać o autorskie spotkania podczas konferencji lub DO SIEBIE ZAPRASZASZ na konferencje . [Niskiego lotu jest argumentacja , że w znanych Ci wydaniach są błędy (a fe! , a fe,fe! ) - chyba , że są to "wydania podwórkowe". ] Gdy na rynku wydawniczym już istnieją takie pozycje , to Twoje wejście wymaga konkurencyjnego myślenia. Na matematycznym podwórku jestem na bieżąco , bo śledzę , a cenniejsze pozycje nabywam (puszczając "przez sito" własne). :roll: Piotr.
P.S. Czy pisząc o tym kolejny raz bierzesz rozpęd do pracy nad tym przedsięwzięciem ?
Jednego z dowódców chińskich pytano:"Czemu się wycofują?", odpowiadał:"Nie wycofujemy się , ale nabieramy rozbiegu ".DO DZIEŁA DUSHKO,DO DZIEŁA.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: dushka » 2006-10-08, 21:00

Dlaczego niskiego lotu? Jeśli pozytywne recenzje dostaje PODRĘCZNIK do pierwszej klasy szkoły podstawowej, dodam, że jedyny na rynku, dostosowany rzekomo do dzieci integracyjnych (2 werske podrecznika - pełna i nieco okrojona, dla dzieci z problemami) i to właśnie w tej specjalnej wersji roi się od błędów, to nie widzę powodu, by tego nie napisać. Musiałam rok na tym pracować, po czym szkoła zmieniła podręcznik. I - tym bardziej, skoro nie jest to wydanie podwórkowe, a WSiPowskie, powinno być rzetelne.

A dzisiaj widziałam książeczkę z cwiczeniami matematycznymio dla dzieci 6-7 letnich (jak podawał okłądka), przejrzałam ją i - o zgrozo! 4 działania matematyczne w zakresie 100, dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym... To chyba nie ten przedział wiekowy, prawda? Sama ładna okładka czy naklejki w środku ksiażki nie starczą, by rzecz ocenić pozytywnie ;)


Natomiast o potrzebnych recenzjach wiem, moja ciocia swojego czasu próbowała wydać świetnie napisany, niesamowicie przystepny podrecznik chemii i fizyki do klas 1-3 gimnazjum dla uczniów lekko upośledonych. I chała, WSiP bez podania racjonalnych argumentów (poza "na chwile obecną nie ejsteśmy zainteresowani") odrzucił książkę. Do dzisiaj nie ma na rynku podrecznika do tych przedmiotów dla szkół specjalnych.

mareksm
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-19, 22:03

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: mareksm » 2007-10-23, 06:17

Witam!

Ja próbowałem i udało mi się na chwilę obecną wydać kilkanaście własnych książek. Więc może mógłbym i pomóc. Napisz jednak coś więcej na temat co to ma być za książka - jak widzisz jej sprzedaż dla kogo (kto ma być odbiorcą)

Jak wyglądają tylko niektóre książki, (ich fragmenty) które udało mi się wydać możesz zobaczyć tutaj:

http://www.itstart.pl/sklep

kkrystynaa
Posty: 1
Rejestracja: 2017-04-25, 14:13
Kto: rodzic
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: kkrystynaa » 2017-04-25, 14:14

Polecam kontakt z konkretnym wydawnictwem. Tylko w taki sposób można uzyskać aktualne informacje na temat taki, jak reklama

plusikowo
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-04, 22:30
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wydawanie książki edukacyjnej

Postautor: plusikowo » 2017-09-04, 23:46

Mnie sie udało....choć trwało to wieki...Porusz Umysł Plus i Progress programy komputerowe stanowią całościowo programy wspomagania wielosensorycznego jako narzędzia dopelniajace w pracy nauczyciela i terapeuty
Udało sie ale dzięki otwartości wydawcy LKAvalon polecam :D


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”