zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

RERE1
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-15, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: RERE1 » 2009-07-21, 17:33

Witam!!!
czy ktoś z was rozgryzł już ten temat i może podzielić się swoimi osiągnięciami???????????? :( :roll: będę "dzwięczna"

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-07-24, 14:23

witam :) zasiądę do tego niedługo (za jakies 2 tygodnie) to sie podziele i bedę czekac na podpowiedz co poprawić ...

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-07-26, 23:17

Witam Co do zajęć artystycznych to cały czas zastanawiam się co zrobić a w internecie nic szczególnego nie ma. Jestem w trakcie pisanie treści programowych (zaczęłam niedawno) tak myślę żeby zacząć od kultury hip-hopu ponieważ młodzież to lubi. W treści planuje ując historię hip-hopu, rap, grafitti, breakdance, a (układ hip-hopowy, stworzony wspólnie z młodzieżą). No i najważniejsze własne rymowanki słowne w rytm muzyki hip-hopu, niech sobie troche porapują :)
Taki mam plan na co najmniej 15 godzin czyli jeden semestr po 1 godzinie tygodniowo albo co dwa tygodnie po 2 godziny to ustalę z młodzieżą na pierwszych zajęciach. Tylko nie wiem jak zatytułować te zajęcia bo zajęcia wokalne też chciałabym prowadzić w ramach tych zjęć ... a podstawa programowa mówi, iż zajęcia artystyczne mają być związane z jedną dziedziną sztuki .... i bądź tu mądry!!!

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-11, 11:03

Widzę,że nie jestem sama.Jestem nauczycielem języka polskiego i plastyki, a od nowego roku szkolnego również zajęć artystycznych.Zapoznałam się z podstawą programową i....stanęłam.Nie bardzo wiem jak "ugryźć" temat.W internecie rzeczywiście nie ma żadnych wskazówek.Na stronach MEN przeczytałam,że do tego przedmiotu nie ma żadnego programu nauczania,natomiast do drugiego wchodzącego przedmiotu-zajęć technicznych-jest aż pięć zatwierdzonych programów,podręcznik,zeszyty ćwiczeń itd.Może macie jakieś pomysły,którymi moglibyście się podzielić.Nigdy nie pisałam programu i trochę mnie to przeraża.Najbardziej problemowe jest to,że według postawy młodzież ma mieć prawo wyboru zajęć, ale jak trafić w gusta grupy 20 uczniów i sprawić,żeby wszyscy byli zadowoleni?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-11, 15:37

Mac ma coś w trakcie przygotowania:

Dla muzyki
W przygotowaniu
Zajęcia artystyczne z muzyki
Publikacja przeznaczona do realizacji działań twórczych na zajęciach modułowych, rozwijania zdolności wokalno-instrumentalnych, zainteresowań muzycznych i poszerzania wiedzy o historii muzyki.
W pakiecie:
Bajki muzyczne i teatr muzyczny (książka z zapisem nutowym i płytą CD)
Tańce (poradnik dla nauczyciela z płytą CD)
Chór (śpiewnik)
Aktywne słuchanie muzyki (przewodnik z płytą CD)
Zespół instrumentalny (przewodnik ze zbiorem utworów do grania).


Dla plastyki

W przygotowaniu
Zajęcia artystyczne z plastyki
Publikacja jest przygotowana w formie ćwiczeń rysunkowych na płaszczyźnie, konstruowania i projektowania modeli przestrzennych oraz działań w przestrzeni rzeczywistej. Zakłada realizację działań związanych z wykorzystaniem fotografii i technologii informacyjno - komunikacyjnych oraz wprowadza i uzupełnia wykłady z historii sztuki oraz teorii architektury.
Poradnik dla nauczycieli realizujących zajęcia artystyczne z plastyki
Publikacja doskonale wpisuje się w program realizacji zajęć artystycznych w gimnazjum. Pomaga zrealizować następujące cele kształcenia:
odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji - percepcja sztuki;
tworzenie wypowiedzi - ekspresja przez sztukę;
analiza i interpretacja tekstów kultury - recepcja sztuki.
Sztuka jest pokarmem duszy.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-11, 17:07

To już coś-wielkie dzięki!!!!

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-16, 09:40

jaki macie podręcznik do plastyki i który wg was jest najlepszy ? W tym gim., w którym będę uczyć poprzedni n-l zostawił podręcznik WSiPu, ale będę mógł zmienić. Wyjątkowo do gustu przypadła mi pozycja wyd.Juka.

Tutaj można go całego obejrzeć http://www.juka.edu.pl/plastyka/
Sztuka jest pokarmem duszy.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

do mateoo

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-16, 17:58

Mógłbyś podać link do informacji,które podałeś?Wchodzę na stronę MAC-a i niestety nie mogę znaleźć.Będę wdzięczna.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-16, 20:24

http://www.mac.pl/nowe,gimnazjum.html

Tutaj pod podręcznikami z muzyki i plastyki są info, że przygotowują coś na zajęcia artystyczne.
Sztuka jest pokarmem duszy.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-20, 07:21

Ja już jestem kompletnie zdezorientowana.Napiszcie,proszę,czy zajęcia artystyczne wchodzą teraz do klasy 1?Znalazłam wiele planów ramowych szkół,w których zajęcia te zaplanowane są dla wszystkich klas gimnazjum,np.1 godzina w klasie 1,jedna w 2 i jedna w 3.Jak to w końcu jest?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-20, 10:58

Generalnie zależy od szkoły w której klasie będzie muzyka (1h cykl), w której plastyka (1 h cykl), a w której zajęcia artystyczne (2h cykl). Może być kombinacja np. kl. 1 zajęcia artystyczne, kl. 2 muzyka i plastyka, kl3. zajęcia artystyczne itd. W większości szkół jest chyba w 1kl. muzyka i plastyka, a w 2 i 3 zajęcia artystyczne.
Sztuka jest pokarmem duszy.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-20, 11:39

Czyli jak w klasie 1 jest plastyka i muzyka,to potem nie mają już wcale plastyki i muzyki,tylko zaj.artystyczne?Jestem w kropce.U nas w szkole zawsze było tak:klasa 1-plastyka-2 godziny i muzyka 2 godziny (tzn.dwie godziny przez jeden semestr plastyki, a potem wymiana na muzykę), w klasie 2:plastyka-1 godzina i muzyka-1 godzina, w klasie 3-nic.Trochę bez sensu,bo dopiero w klasie 3 dzieciaki tak naprawdę mogą pokazać coś fajnego.A teraz weszły te zajęcia artystyczne i dyrekcja rozmawiała ze mną w ten sposób:plastyka w klasie 1 i 2, zajęcia artystyczne w klasie 1.Czy to możliwe?Codziennie jestem głupsza.A programu jak nie było tak nie ma:(

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-20, 18:37

To i tak u Ciebie było dobrze, bo wychodziło 2 h plastyki i 2 h muzyki na cykl. W gimnazjum, w którym pracowałem w 1kl. była sztuka, czyli muzyka z plastyką (1h), w 2kl. plastyka (1h), w 3 - muzyka (1h). Cuda niewidy wychodziły, zwłaszcza, że tylko do klasy 1 mieliśmy podręcznik Rożaka "Sztuka. Odległe kultury, dawne cywilizacje" (80% plastyki, może ze 20% zagadnień muzycznych, dobrze że w przewodniku dali więcej informacji do notatek), w kl. 2 i 3 pracowaliśmy bez podręczników, bo jaki wybrać podręcznik na jeden rok, żeby zawierał cały materiał?

W sumie dobrze, że to uporządkowali, bo do tej pory ile szkół, taki sposób nauczania przedmiotów artystycznych. Co do tego, co się dowiedziałaś od dyrekcji to może zamiast 1 h "zajęć artystycznych do wyboru" będzie u was dodatkowa plastyka i wtedy zostanie tylko 1 h na ów zaj.art. A co z muzyką?

PS Jaki podręcznik będziesz mieć do plastyki, bo będę miał godzinkę.
Sztuka jest pokarmem duszy.

mery
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-20, 21:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mery » 2009-08-20, 21:41

hej, hej !!!
Dołączam do grona osób, które łamią sobie głowę nad nowa podstawą programową, a konkretnie nad zaj. artystycznymi. Uczę języka polskiego i muszę stworzyć swoje zajęcia na bazie kólka teatralnego (na studiach skończyłam taką specjalizację). Nie może to być typowe kólko teatralne, gdyż takie jest już w szkole i działa bardzo prężnie. Także teraz siedzę i się głowię nad ciekawymi zajęciami, które zainteresują dzieciaki!!! Może już ktoś z Was dotarł do ciekawych materiałow , bo ja jeszcze nic godnego uwagi nie znalazłam :(
Liczę na waszą pomoc :D :D

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-20, 21:54

Polecam pantomimę ;) A właśnie jak to będzie wyglądać ? Jeden nauczyciel zgarnia zespół wokalny, drugi warsztaty malarskie, trzeci warsztaty teatralne i chyba to będą łączone różne klasy ? Nie wiem, nie wiem...
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”