Umowa o pracę

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

LEON
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-08, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

a co z przedluzeniem umowy?

Postautor: LEON » 2009-06-08, 16:17

Pracuje rok w zespole szkol ponadgimnazjalnych. Uczniow jest bardzo duzo i ciagle dochodzi. Ale nasz dyrektor w tym roku przyjal prawie 20 nauczycieli (!), a wczesniej zmienil regulamin szkoly w ktorym zapisal ze pracujacym przez okres krotszy niz rok nie przysluguja zadne dodatki, bony swiateczne, wczasy, doplaty do studiow i inne. Teraz jest czerewiec a on nie odpowiada nam (jestem wsrod tych 20 osob) na to, czy nas zatrudni na przyszly rok - jak wiadomo juz by to myusialo byc na czas nieokreslony no i juz wszystkie dodatki by nam przyslugiwaly. Wiemy tez, ze szuka nauczycieli bo dal znowu mase ogloszen w UP. Czyli taki jest jego sposob na zaoszczedzenie. Nie dosc ze stazysci, wiec najnizsze pensje, to jeszcze nie pobieraja dodatkow.

Ja mialem w tym roku klasy, ktore trzeci raz z rzedu mialy nowego nauczyciela z angielskiego i jesli ja nie bede ich uczyl w przyszlym roku to beda miec czwartego (to technikum)

Czy ten czlowiek tak moze? Wiem, ze jesli nie ma godzin, to dyrektorzy nie daja nastepnej umowy, ale co jesli SĄ godziny? Czy moze je po prostu dawac w kolko komus nowemu mimo pozytywnego zaliczania stazy, co potwierdza prawidlowe wykonywanie obowiazkow?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa o pracę

Postautor: malgala » 2009-06-08, 16:45

Umowę ze stażystą zawiera się na czas określony.
Czy w tym roku robiłeś staż na kontraktowego? Jeśli tak, to dopiero po zdobyciu tego stopnia awansu zawodowego umowę o pracę możesz mieć na czas nieokreślony. Czy dyrektor Cię zatrudni dalej, to już od niego zależy.

LEON pisze:mimo pozytywnego zaliczania stazy, co potwierdza prawidlowe wykonywanie obowiazkow?

Prawidłowe wykonywanie obowiązków nie jest równoznaczne ze zdobyciem stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.

Natomiast zmiany wprowadzone w regulaminie ZFŚS nie są zgodne z obowiązującym prawem.

LEON
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-08, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa o pracę

Postautor: LEON » 2009-06-08, 20:02

Umowę ze stażystą zawiera się na czas określony.


To wiem i na tym własnie bazuje w swym "planie oszczednosciowym" moj dyrektor.

Czy w tym roku robiłeś staż na kontraktowego? Jeśli tak, to dopiero po zdobyciu tego stopnia awansu zawodowego umowę o pracę możesz mieć na czas nieokreślony. Czy dyrektor Cię zatrudni dalej, to już od niego zależy.


Tak, wlasnie koncze staz (nie wiem czy wiesz, ale teraz kazdy kto rozpoczyna perace w szkole, staje sie stazysta, teraz juz nawet stazysci nie pisza podan o rozpoczecie stazu) i WLASNIE DLATEGO dyrektor nie zatrudni mnie dalej, bo wg nowych przepisow musialoby to byc na czas nieokreslony i wiazaloby sie z dodatkami, ktore kosztuja. A nowi stazysci beda mieli nizsze pensje i tych dodatkow nie dostana.

Prawidłowe wykonywanie obowiązków nie jest równoznaczne ze zdobyciem stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.


Za prawidlowe wykonanie obowiazkow uwazam spelnianie wymogow zdobycia awansu zawodowego i zdecydowanie sie z Toba nie zgadzam. Nie wiem jak to jest w przypadku dalszych stopi awansu, ale w tym przypadku spelnianie tych kryteriow zdecydiwanie wystarcza.

Natomiast zmiany wprowadzone w regulaminie ZFŚS nie są zgodne z obowiązującym prawem.


Jakie to są zmiany? I dlaczego nie sa zgodne z obowiazujacym prawem? Gdzie moge sie dowiedziec czegos wiecej na ten temat?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa o pracę

Postautor: koma » 2009-06-09, 08:04

LEON pisze:nie wiem czy wiesz, ale teraz kazdy kto rozpoczyna perace w szkole, staje sie stazysta, teraz juz nawet stazysci nie pisza podan o rozpoczecie stazu)

Leon, zlituj się...Zawsze tak było! A jeżeli gdzieś było inaczej, to było niezgodnie z prawem
LEON pisze:Za prawidlowe wykonanie obowiazkow uwazam spelnianie wymogow zdobycia awansu zawodowego i zdecydowanie sie z Toba nie zgadzam. Nie wiem jak to jest w przypadku dalszych stopi awansu, ale w tym przypadku spelnianie tych kryteriow zdecydiwanie wystarcza.
Twoim zdaniem - co nie znaczy, zgodnie ze stanem faktycznym. Poza tym przyszedłeś do doświadczonych po radę...

Twoje obowiązki dotyczą Twoich uczniów, a nie Twojego awansu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2009-06-09, 08:47

To, że dyrektor nie zawiera z nauczycielami kolejnych umów po zakończeniu stażu, jest niestety zgodne z prawem. Ale nie z dobrem ucznia. Jeśli to w ramach oszczędności (bo stażysta jest tańszy), to ten wasz dyrektor jest bardzo krótkowzroczny.

A dodatki socjalne nie mogą być uzależnione od stażu pracy - to jest niezgodne z prawem.

clxclx
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-20, 17:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Informatyka, Historia
Lokalizacja: lubelskie

umowa mianowanego

Postautor: clxclx » 2009-08-20, 17:26

Mam kwalifikacje do nauczania 3 przedmiotów. Przez ostatnie lata pracowałam w dwóch szkołach. W lipcu bieżącego roku zdałam egzamin i zostałam nauczycielem mianowanym. W tym czasie doszło do zmiany na stanowisku dyrektora, ktory przedtem był nauczycielem jednego z przedmiotów odpowiadającego mojemu wykształceniu. Złożyłam podanie o pełne zatrudnienie mnie w tej placówce z racji mianowania na stałe w pełnym wymiarze godzin. I jakież jedt moje zdziwienie... Dyrektor zatudnia nową osobę prosto po studiach, ponadto ma problem z moją umową. Chce ciągnąć dalej układ - po pół etatu w dwóch szkołach. Nie chce mi dać umowy na stałe i umowy poprzez mianowanie. Co mam robić w tej sytuacj? Zgodnie z Kartą Nauczyciela taka sytuacja jest przewidziana, gdy nie ma możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze, ale tu przecież jest! Proszę o poradę. Dowiedziałam się o sprawie dopiero dzisiaj... Jakie powinnam podjąć kroki? Obawiam się, że jak nic nie zrobię strac ę szansę na pracę w spokojnych warunkach i pewnych. Druga szkoła, w której uzupełniam etat jest przewidziana do likwidacji.
Jestem załamana w ciągu 3 lat dostawałam nagrody dyrektora... poprzedniego, a ten mnie wogle nie szanuje....

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2009-08-21, 12:36

Moim zdaniem masz rację i w tych warunkach powinnaś zostać zatrudniona na podstawie mianowania.

aniasz77
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-22, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: aniasz77 » 2009-08-22, 16:03

Witam. Wiem że ten temat był już wałkowany w prawo i w lewo ale mam problem z umową. Jestem nauczycielem kontraktowym i spodziewałam się że od września podpiszę umowę na czas nieokreślony tymczasem dyrekcja proponuje mi kolejna umowę na czas określony (na rok). Przewałkowałam już Kartę Nauczyciela ale nie znajduję tam jasnej odpowiedzi. Czy muszę mieć pełny etat zeby dostac umowe na czas nieokreślony???
Sytuacja jest taka ze bede miała 11 moich godzin i 12 godzin w zastepstwie za koleżanke na rok. Prosze o radę i z góry dziękuję

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: marakuja » 2009-08-22, 16:59

Powinnaś dostać umowę na stałe na 11/18, chyba, że dyrektor przewiduje, iż za rok nie będzie w stanie zapewnić Ci tych 11 godzin (zmniejszona liczba klas).

aniasz77
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-22, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: aniasz77 » 2009-08-22, 17:34

W przyszłym roku moge liczyc na 8, góra 9 godzin, więc rozumiem ze nie mam szans na tę umowę? Szkoda bo majac umowę tylko na rok nie mam szans na dofinansowanie do studiów, i kolejna furtka zamyka się.
Dzięki za szybką odpowiedż

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: marakuja » 2009-08-22, 17:51

miwues pisze: Dyrektor musi mieć potwierdzoną pewność.

Nie zawsze dyrektor ma potwierdzoną pewność, bo nie wie jaki będzie miał nabór w przyszłym roku, a przede wszystkim musi zapewnić pracę nauczycielom, którzy są już ztrudnieni.
W przyszłym roku moge liczyc na 8, góra 9 godzin, więc rozumiem ze nie mam szans na tę umowę?

Możesz mieć umowę na stałe na te kilka godzin, chociaż tak ja wcześniej napisałam dyrektor może zasłaniać się słabym naborem w przyszłym roku.
Porozmawiaj z dyrektorem, może da Ci jednak tę umowę na stałe, o ile te godziny są pewne.

aniasz77
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-22, 15:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: aniasz77 » 2009-08-22, 19:06

Zobaczę co da sie zrobić.
Niewątpliwie smutny to fakt iż dyrektor decyduje o rodzaju umowy, wiadomo, mogą być różne relacje między dyrektorem a nauczycielami. Prawo oświatowe swoje a dyrektor swoje....
Druga sprawa że oficjalnie szkoły dofinansowują studia ale w rzeczywistości to mało kto spełnia kryteria żeby te dofinansowanie otrzymać. Kończy się tym że trzeba sobie studia samemu opłacić.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: marakuja » 2009-08-23, 16:35

KN: "W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony."- tego trzymają się dyrektorzy.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: marakuja » 2009-08-23, 19:51

A no widzisz- nieważne co ja rozumiem pod pojęciem "organizacja nauczania", ważne co rozumie przez to dyrektor. Tak mamy skonstruowane całe prawo oświatowe, że rózne zagadnienia można różnie interpretować. Dyrektor powie, że przewiduje, iż w przyszłym roku zmniejszy się nabór do klas pierwszych, więc ze względu na taką organizację nauczania swojej placówki nie może zagwaratować pracy nauczycielowi.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: marakuja » 2009-08-23, 20:54

Mam nadzieję, że nigdy nie będę zmuszona tego sprawdzić na własnej skórze ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”