zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-08-21, 00:00

Oj biedny ten nasz los :( ja tez do końca nic nie wiem :( narazie głowie się nad programami i treściami z muzyki w klasach O, 1-3, IV-VI, i gimnazjum. Ja w jednym gimnazjum mam zajęcia artystyczne w klasie 1 napisałam już program, ale dużo korzystałam z neta i poskładałam w jedno teraz opracowuje treści programowe :( no a w drugim gimnazjum mam w klasie I muzykę. miesza mi się to wszystko tu stara podstawa programowa tam nowa podstawa programowa, idzie zgłupieć!!! do tego jestem świeżynką bo dopiero zaczynam staż więc te papierkowe sprawy mnie przytłaczają na dodatek mój 15-miesięczny synek nie daje mi kiedy tego wszystkiego opracować, a w jednej szkole rade mam w poniedziałek a w drugiej w piątek i jestem załamana bo czasu nie mam :(

właśnie skończyłam opracowywać zajęcia muzyczne w klasie pierwszej podstawowej do nowej podstawy programowej a to dopiero kropla w morzu potrzeb ... trzymajcie się belfry ...

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-21, 09:08

Matko,nikt nic nie wie.
Ja nawet napisałam do MEN,ale jakaś pani mi odpisała,że mam korzystać z materiałów przygotowanych przez wydawnictwa,więc widać,że świetnie się orientuje w ofercie wydawnictw.Najgorsze jest to,że moja dyrekcja kazała nam oddać programy do zatwierdzenia do 20 sierpnia,jestem już więc jeden dzień do tyłu i absolutnie żadnych pomysłów.Nie wiem co robić.Najgorsze jest to,że te zajęcia są OBOWIĄZKOWE.Jak trafić w gusta całej klasy,skoro oni mają różne zainteresowania,pasje,zdolności.Nie wiem!Jeśli to byłoby na zasadzie koła,to wtedy inna sprawa,przychodzą te dziec,które chcę i jest ok.
Słuchajcie,dzielmy się swoimi uwagami,może wspólnie dojdziemy do jakichś wniosków?Może jakiś program stworzymy?
A teraz do mateoo:W ubiegłym roku korzystałam z podręcznika "W tym cała sztuka" (Mac Edukacja),teraz wybrałam Operon za prostej przyczyny-stosunkowo tani (obejmuje klasy 1-3), dużo pomocy (foliogramy,filmy), z doświadczenia wiem,że to się przydaje.Nie wiem czy jest to najlepszy,najciekawszy podręcznik.Muszę się przyznać,że w ubiegłym roku korzystałam z podręcznika.... na dwóch lekcjach.Miałam zajęcia przez jeden semestr z jedną grupą, a przez drugi z drugą.Na wiadomości teoretyczne po prostu nie ma czasu.To jest koszmar,ale tak jest.Zrobiłam tylko zajęcia podstawowe o barwach i perspektywie, a potem (wstyd się przyznać)-odpuściłam.W tym roku chcę jednak bardziej teoretycznie podejść do tematu,bo to jednak istotna sprawa.Wole jednak na pracę plastyczną poświęcić 2 godziny,żeby była ona dopracowana niż 1 godzinę,żeby była byle jaka.Trafiłam też chyba w ubiegłym roku na specyficzną młodzież i trochę niekomfortową sytuację.Byłam nauczycielem "dochodzącym" na 4 godziny w tygodniu,nie znałam uczniów,oni nie znali mnie.Na niczym im nie zależało.Szkic robili w 5 minut (np.szkic dłoni,drzewa) i oddawali,bo ocena dopuszczająca absolutnie ich satysfakcjonowała.Ogłosiłam we wszystkich klasach 6 konkursów plastycznych-szkolnych,regionalnych,ogólnopolskich.Nie było ani jednego chętnego,metoda marchewki w postaci oceny celującej nie działała.Totalna porażka.W tym roku powinno być lepiej,bo będę uczyć plastyki i zajęć artystycznych w szkole,w której jestem polonistą,więc poznam uczniów szybciej i mam nadzieję,że nasza współpraca będzie owocna.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-21, 14:03

A słuchajcie, czy wszyscy uczniowie jednej klasy muszą uczęszczać na te same zajęcia art,? Chyba nie i trudno będzie to zorganizować, aby każdemu dogodzić. Załóżmy 8 osób - zes.wokal., 8 osób- warsztaty malarsk., 8 osób - drama, więc podejrzewam, że będą to zajęcia międzyklasowe, żeby tych osób na poszczególne lekcje się trochę zebrało...
Sztuka jest pokarmem duszy.

mery
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-20, 21:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mery » 2009-08-21, 14:43

No właśnie, dobre pytanie!! Podstawa programowa przecież podaje, że zajęcia powinny być dostosowane do zainteresowań uczniów i raczej cała klasa nie będzie interesować się tylko np. muzyką. Myślę, że na początku roku będzie spore zamieszanie z tymi zajęciami...

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Pani Muzyka » 2009-08-21, 15:05

Uczeń to jak "klient nasz Pan" w takim razie. A jak nic ich nie interesuje z wyżej wymienionych elementów sztuki? :P

zabiczek
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-21, 14:58
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: zabiczek » 2009-08-21, 15:22

Witam, wysłałam zapytanie do wydawnictwa czy zdązą do września z publikacjami ,narazie cisza jak macie plastyczne zajęcia artystyczne gotowe to rownież liczę na pomoc;)

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-21, 16:19

Ja już pisałam do Operona,Nowej Ery, Mac Edukacji z takim samym pytaniem.Zero odpowiedzi.Niestety,nikt chyba nie ma niczego gotowego,dlatego tak intensywnie tu dyskutujemy.

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-08-21, 17:08

Myślę, że nie ma co na nich liczyć, trzeba liczyć na siebie, skoro jeszcze nic się nie ukazało do zajęć artystycznych, to sądzę że do końca sierpnia nic się nie ukaże, a my jesteśmy w kropce!!! zastanawia mnie tylko to dlaczego jeszcze nic nie ma!!! przecież już w kwietniu było wiadomo, ze takie zajęcia będą w szkole....

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2009-08-21, 18:49

Pani Muzyka pisze:Uczeń to jak "klient nasz Pan" w takim razie. A jak nic ich nie interesuje z wyżej wymienionych elementów sztuki? :P


Uczniowie muszą wybrać jeden z oferowanych przez szkołę modułów. A wydawnictwa jeszcze nic nie przygotowały, bo z założenia to od roku szkolnego 2010/11 te zajęcia miały być w szkołach, a w klasie 1 muzyka i plastyka i u mnie w mieście tak jest. Mac Edukacja coś ma mieć, tak jak już wspominałem. ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-08-21, 21:36

No to czekamy na wydawnictwo Mac ... i będziemy zwlekać z oddaniem rozkładu materiału do dyrekcji :(

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-24, 12:54

I co,ludziska,nadal cisza w eterze?Ja mam dylemat-rozmawiałam z dyrekcją i powiedziała,że mogę mieć zajęcia artystyczne w 1 klasie, a za rok w 1 i 2 klasie, albo teraz nic, a za rok w 2, a za dwa lata w 2 i 3.Nie wiem na co się zdecydować.

olciafasolcia26
Posty: 90
Rejestracja: 2009-06-25, 11:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: olciafasolcia26 » 2009-08-24, 15:18

ja bym się zdecydowała na przyszły rok gdybym miała taką możliwość przynajmniej miałbym więcej czasu na wymyślenie czegoś a tak w ogóle to za rok na pewno już coś będzie gotowego z programów zajęć artystycznych i treści programowych. Nie zastanawiałabym się i wybrałabym opcje od przyszłego roku a w tym roku nic ....

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-24, 15:28

Chyba masz rację.Ten rok to totalnie na wariackich papierach!Nasze wypowiedzi na forum świadczą o tym najlepiej.Chyba zrobię tak jak radzisz, jednak nie opuszczam Was i dalej szukam jakichś pomocy.

stokrotkak
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-02, 08:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: śląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: stokrotkak » 2009-08-26, 18:48

witam. tu znowu ja ::D:D:D
mam kolejny problem. mianowicie....
od tego roku wchodzi nowa podstawa programowa dla muzyki w gimnazjum. czy ktos moze juz to przegladal ????

chodzi mi dokladnie o to ze: I klasa gim bedzie korzystac z podrecznika muzyczny swiat. on jest przewidziany na 3 lata. tylko nie wiem czy po 2 semestry czy tylko 1 semestr na rok. dolaczony jest przykladowa tematyka zajec ktora zawiera 33 tematy. I teraz nie wiem czy w planie wynikowym mam z tych 33 tematow zrobic 99 na 3 lata?? czy jak??? i jak zaznaczyc w planie wynikowym podstawe programowa ???????????????????????

pomozcie bo sie w tym gubie. :(

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2009-08-27, 16:00

Stworzyłam własny program nauczania zajęć artystycznych w gimnazjum.Trochę pokopiowałam z programu plastyki,trochę wymyśliłam i jest.Lepszy rydz niż nic.Kto chętny do przesłania-proszę o maila.Oczywiście nie jest to najlepszy,najcudowniejszy i jedyny słuszny program.To tylko moja propozycja.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”