urlop uzupełniający

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2009-03-10, 12:40

00majeczka00 pisze:każdy nauczyciel ma te 8 tygodni w sumie (2 w ferie i 6 w wakacje).
To nie do końca tak. Każdy nauczyciel (w placówce feryjnej) ma urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii zimowych i letnich i w czasie ich trwania (w sumie ok. 12 tygodni).

Jednak w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Chodzi o to, że dopiero po wakacjach można stwierdzić, ile dni lub tygodni urlopu wykorzystał nauczyciel. Jeśli nie wykorzystał całego przysługjącego mu urlopu (tych 12 tygodni), to należy mu się urlop uzupełniający, ale tylko do 8 tygodni, nie do 12.

Sądząc z twojego wpisu, na razie "straciłaś" 2 tygodnie urlopu, które przypadały w okresie ferii zimowych. Ale podczas wakacji będziesz miała 10 tygodni bieżącego urlopu (o ile wtedy nie zachorujesz), więc i tak nie będzie potrzeby uzupełniać tego wymiaru urlopu (bo uzupełnia się tylko do 8 tygodni).

00majeczka00 pisze:Tak samo mi powiedziała kadrowa, że mam 56 dni, ale w związku z tym, że wakacje trwają ponad 8 tygodni wykorzystam wtedy całe 8 tygodni.
Dobrze powiedziała.

Czyli podsumowując, nie należy ci się urlop za niewykorzystane 2 tygodnie ferii zimowych.

00majeczka00
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-03, 13:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: 00majeczka00 » 2009-03-10, 12:45

zaczyna mi powoli się coś rozjaśniać :) czyli skoro w mojej placówce wypada tylko 6 tygodni wolnego w czasie wakacji letnich to pozostałe 2 przejdą mi na rok następny?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2009-03-10, 12:53

Nie! :)

Wakacje letnie trwają od następnego dnia po zakończeniu zajęć w szkole (coś ok. 20 czerwca) do 31 sierpnia, tj. ok. 10 tygodni. I tyle dokładnie masz mieć urlopu. Nic nie przechodzi na rok następny.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.


00majeczka00 pisze:Nie jestem bowiem nauczycielką uczącą w szkole tylko wychowawcą w internacie. I tak się składa, że u nas praca kończy się ok 10 lipca i zaczyna już w sierpniu
00majeczka00 pisze:skoro w mojej placówce wypada tylko 6 tygodni wolnego w czasie wakacji letnich
Czy aby na pewno jest to placówka feryjna? A dokładniej, czy ty jako wychowawca w internacie zatrudniona jesteś jak w placówce feryjnej (bo w skład zespołu szkół mogą wchodzić placówki feryjne i nieferyjne)?

00majeczka00
Posty: 25
Rejestracja: 2009-03-03, 13:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: 00majeczka00 » 2009-03-10, 13:03

skoro dostajemy 2 tyg wolnego w okresie zimowym (i skoro kadrowa powiedziała mi, że mam 56 dni urlopu) to wnioskuję, że jest to placówka feryjna.
przepisy przepisami, a rzeczywistość wygląda tak, że zajęcia owszem kończą się w czerwcu, ale my pracujemy do końca czerwca, potem w lipcu (ale to są płatne nadliczbówki), a zaczynamy jakoś ok 20 sierpnia i za te dni wybieramy wolne we wrześniu. Czyli w wakacje nie ma u nas pełnych 8 tygodni nieprzerwanego urlopu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2009-03-10, 13:13

Coś mi się zdaje, że to jednak nieferyjna. Jeśli jednak feryjna, to skoro piszesz, że za dni pracy do końca czerwca i w lipcu macie dodatkowo płacone, a za pracę pod koniec sierpnia dostajecie wolne dni we wrześniu, to chyba wszystko gra. Dodatkowa praca = dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny. Najwyżej nie weźmiesz tej dodatkowej pracy i będziesz mieć wtedy urlop. Ale to chyba faktycznie specyficzna sytuacja, na której ja się nie znam.

latha
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-05, 01:12
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: latha » 2009-07-05, 02:58

:?:
Doczytałam się już że liczycie wakacje n-la (szkoła feryjna)od 1-szego dnia po zakończeniu zajęć, tj.20.06.2009r i nie ważne że przebywałam jeszcze w szkole do 30.06 wykonując jeszcze zobowiązania szkolne (nie lekcje już) i przygotowując się do rady na 30.06 - ten czas wakacji mi przepadł?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop uzupełniający

Postautor: Jethro Tull » 2009-07-05, 21:30

latha pisze::?:
Doczytałam się już że liczycie wakacje n-la (szkoła feryjna)od 1-szego dnia po zakończeniu zajęć, tj.20.06.2009r i nie ważne że przebywałam jeszcze w szkole do 30.06 wykonując jeszcze zobowiązania szkolne (nie lekcje już) i przygotowując się do rady na 30.06 - ten czas wakacji mi przepadł?

Dyrektor może zając nauczycielowi nie więcej jak 7 dni podczas ferii na prace związane z zakończeniem roku szkolnego lub przygotowaniem nowego roku szkolnego
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

tucji
Posty: 13
Rejestracja: 2007-09-19, 15:57

Re: urlop uzupełniający

Postautor: tucji » 2009-08-20, 11:53

Witam powrócę do tematu urlopu uzupełniającego.
Po macierzyńskim zostało mi do wykorzystania 7 dni urlopu, który został przydzielony mi z góry z początkiem roku.
We wcześniejszym poście ktoś pisał że mam 3 lata na jego wykorzystani ale mój dyrektor się upiera że mam go wykorzystać we wrześniu. Ja natomiast wiem że będę miaa pare pilnych spraw w ciągu roku i wtedy by mi się ten urlop przydał a tak to będę zmuszona brać bezpłatny. Jak z tego wybrnąć. Bo dyrektor nawet na moje uwagi odnośnie zapisu w KN, który mówi że mogę wykorzystać urlop w ciągu roku szkolnego nie reaguje i sugeruje że tak nie jest.
tucji

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2009-08-21, 13:18

Wiesz, tak szczerze, to moim zdaniem nie ma się o co bić. Praca nauczyciela jest bardzo specyficzna i urlop wypoczynkowy, choć dłuższy jest niż w innych zawodach, jest sztywny, w określonych terminach. Urlop uzupełniający można wprawdzie wybrać w trakcie roku szkolnego, ale uważam, że jego termin też powinien być uzgodniony z dyrekcją. Zresztą w innych zawodach termin urlopu też jest uzgadniany z szefami. I niekoniecznie dyrektor udzieli Ci urlopu w ten dzień, który mu wskażesz. A na pilne załatwienia możesz wykorzystać przysługujące Ci 2 dni (w ciągu roku) opieki nad zdrowym dzieckiem. Albo urlop bezpłatny. Każdy nauczyciel ma w ciągu roku szk. jakieś pilne załatwienia i musi sobie z tym jakoś poradzić. Za to mamy dłuższe wakacje :)

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: urlop uzupełniający

Postautor: fruzia » 2009-08-23, 23:46

Co to znaczy odgórnie? Takie rzeczy chyba uzgadnia się z pracownikiem. I idzie się ewentualnie na jakieś ustępstwa jeśli dyrekcja jest taka uparta. Dostaniesz pisemko informujące Cię o tym, że w tych dniach masz urlop uzupełniający - ja bym go nie podpisała. Masz 7 dni, które możesz wykorzytac w każdej chwili oczywiście za zgodą dyrekcji - ale to nie ona dyktuje termin. Nie popadajmy w skrajności - bierzemy urlop kiedy potrzebujemy, a nie kiedy dyrekcji pasuje. I tak już mamy odgórnie narzucony termin wakacji.

Grucha29
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-20, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: Grucha29 » 2009-08-27, 23:06

Pracuję w internacie przy szkole
ponadgimnazjalnej. To placówka feryjna.

Mam problem z obliczeniem kiedy powinnam wrócić do pracy po urlopie
macierzyńskim.

Urodziłam dziecko 17.02.09. Ostatni dzień urlopu macierzyńskiego to 07.07.09. W czasie ferii zimowych 2009 byłam na zwolnieniu lekarskim. Ponadto w wakacje 2008 przez 5 tygodni również przebywałam na zwolnieniu. Powiedziano mi w kadrach, że powinnam wrócić 15.09.09, natomiast mój kierownik jest innego zdania. W związku z tym bardzo proszę o poradę kiedy powinnam wrócić do pracy. Będę wdzięczna.

zuza
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-26, 13:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

urlop uzupełniający

Postautor: zuza » 2009-08-30, 12:45

Może ktoś mógłby wypowiedzieć się w mojej sprawie? W roku szkolny 2007/2008 przebywałam na dłuższym zwolnieniu, które trwało również w czasie wakacji. Od 1 września 2008 roku odeszłam na urlop dla poratowania zdrowia. Urlop zakończył się 30 czerwca 2009. Na moje telefoniczne zapytanie o urlop uzupełniający za rok 2008, otrzymałam odpowiedź dyrektora, że urlop ten zaczyna mi się od dnia 1 lipca 2009 i że nie należy mi się urlop wypoczynkowy za ten rok bo miałam już urlop zdrowotny. Byłam w PIP-ie i dowiedziałam się, że dyrektor nie ma racji. Należy mi się urlop za ten rok, a potem urlop uzupełniający. Powiedzcie co mam zrobić? Czy składać podanie o urlop uzupełniający, czy nie? Czy mogłabym dostać ekwiwalent za zległy urlop?

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: sylwiam81 » 2009-11-25, 21:01

w ferie mam zabieg i bedę w szpitalu czyli w trakcie urlopu nie będę odpoczywać i jak czytałam ostatanio kartę nauczyciela to jest napisane,ze jesśli nauczyciel w trakcie urlopu przebywa na zwolnienieu to w innym terminie może wykorzystać urlop

tak jest w innych zawodach ale powiem szczerze,że wybrałam taki termin zabiegu,żeby jak najmniej opuscić pracę

zastanawiam się czy nauczyciiele wykorzystuja to? bo dziwne takie branie urlopu w ciągu roku :roll:

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: urlop uzupełniający

Postautor: fruzia » 2009-11-26, 11:24

zuza pisze: Czy składać podanie o urlop uzupełniający, czy nie? Czy mogłabym dostać ekwiwalent za zległy urlop?

Urlop dla podratowania zdrowia miałaś do 30 czerwca, później idziesz na normalny urlop wypoczynkowy. Zaległy urlop możesz wykorzystac w ciągu 3 lat. Zwróć uwagę, że przebywanie na dwóch urlopach jednocześnie jest niezgodne z prawem.

lospiotr
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-09, 12:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: lospiotr » 2010-02-09, 13:18

Witam!
Szukam pomocy w następującej sprawie: nauczyciel, pełny etat, na czas nieokreślony w roku 2008/09 od 01.02.09 /początek ferii/ do 31.05.09 przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 01.06.09 do 31.05.10 przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy po urlopie dla poratowania zdrowia należy się urlop uzupełniający za rok 2008/09. Jeżeli tak to w jakim wymiarze?
Piotr :)


Wróć do „Prawo oświatowe”