wiedza o mikroskopii i mikroskopie

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wredny_biolog
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-15, 23:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Jaki mikroskop jest najlepszy?

Postautor: wredny_biolog » 2009-08-14, 11:27

Witam serdecznie wszystkich nauczycieli :D .

To mój pierwszy post na tym forum, choć czytam je sobie już jakiś czas 8) .
Chciałabym prosić o radę - jak w temacie, czyli jaki mikroskop zakupić do gabinetu biologicznego w gimnazjum. Mam do dyspozycji 1000zł ale jako młody nauczyciel nie mam doświadczenia. Może ktoś coś podpowie?

Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi ;D
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: dushka » 2009-08-14, 12:24

Działający i taki, za który nie musisz płacić z własnej kieszeni :mrgreen:

wredny_biolog
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-15, 23:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: wredny_biolog » 2009-08-17, 23:01

No właśnie z własnej kieszeni mi nie ubędzie :lol: a co do działania, to chciałabym jak najlepszy, ale zwyczajnie się nie znam zbyt dobrze :oops: Proszę o pomoc :roll: .

Dushka, chyba znam Cię z innego forum :D

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: ewagca » 2009-08-18, 08:56

Nie bardzo orientuję się w obecnych cenach mikroskopów, ale wydaje mi się, ze 1000 zł to trochę mało na dobry mikroskop. Choć mogę się mylić. Jeżeli mogę coś doradzić to sprawdź czy masz w pracowni mikroskopy niekompletne, np. bez obiektywów lusterek, przesłony. Możesz dokupić brakujące części. Kilkanaście lat temu ja tak zrobiłam. Naprawiłam trzy mikroskopy, dokupiłam dwa i mam teraz sześć, co pozwala na pracę w grupach. Kilkanaście lat temu kupowałam mikroskopy STUDAR. Sprawiają się bardzo dobrze, ale nie wiem czy są jeszcze produkowane. Sprawdź w internecie. Życzę sukcesów.

wredny_biolog
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-15, 23:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: wredny_biolog » 2009-08-18, 15:59

Dziękuję za podpowiedź :D Poszukam tych mikroskopów. Niestety w mojej pracowni nie ma nawet kawałka mikroskopu, więc zaczynam od zera, a o większej kwocie nie mam póki co marzyc :?
Myślałam o kupnie jednego na początek z taką kamerką, która pozwala na oglądanie obrazu na ekranie całej grupie.

yezhee
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-28, 09:55
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: yezhee » 2009-08-28, 10:25

Witam,
rozumiem, że chodzi głównie o mikroskop biologiczny.
Studary dawno już przestaly być produkowane przez PZO.

Wybór modelu mikroskopu zależy od programu realizowanego, czy są prowadzone dodatkowe zajęcia np. kółko biologiczne.
Za niewiele ponad 1000zł można kupić trzy mikroskopy DO Biolight (powiększnie 640x) lub dwa DO Biostage (powiększenie 1000x, nasadka monokularowa) lub jeden DO Genetic Pro Bino (nasadka binokularowa).
Ten ostatni model szczególnie polecam - nowoczesna konstrukcja, możliwość dokupienia bogatej gamy akcesoriów np. za niewielkie pieniądze - kondensor do obserwacji w ciemnym polu (obserwacja przeźroczystych organizmów wodnych), okular mikrometryczny z podziałką, mikrometryczne szkiełko przedmiotowe do kalibracji powiększenia i kamery do rejestracji.
A można wybrac inny wariant i kupić np. DO UM012 o wielkości grubszego długopisu (349zł) i wtedy rejestrujemy obraz fotograficzny lub filmowy (np. życie mrowek). Obraz widzimy tylko na komputerze - podłaczenie do portu USB.

Najwazniejsze, by została opracowana strategia zakupu sprzetu do pracowni biologicznej Aby oprócz mikroskopów biologicznych był(y) również mikroskopy stereoskopowe (z płynną zmianą powiększenia - zoom, można kupić już za 749zł); które są stosowane do przygotowania probek mikroskopowych, obserwacji owadów i innych okazów np. paleontologicznych. Mikroskop strereoksopowy pozwala na ocenę głębi obserwowanego preparatu np. mszycy, liścia pokrzywy itp.

Wtedy po kilku latach kazdy uczeń będzie miał dobry mikroskop na ławce i będzie mógł zapoznać się z lepszymi modelami mikroskopów i różnymi technikami obserwacyjnymi i pomiarowymi, aby sprzęt był wykorzystywany na co dzień w pracowni ( a nie stał za szafą - takie odpowiedzi też słyszałem) a nauczyciel wiedział, jak się dany sprzęt obsługuje. (czasami nie wiedzą jak ustawic prawdiłową wysokość kondensora).

Można sobie wyobrazic, że urządzamy 'wielkie polowanie' i gromadzimy obrazy fotograficzne różnych pierwotniaków czy skorupiaków, które żyją w najbliższej kałuży, stawie itp.

Jeżeli są dodatkowe pytania, to chetnie odpowiem.
Pozdrawiam,
Jerzy

wredny_biolog
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-15, 23:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: wredny_biolog » 2009-09-02, 22:26

Dziękuję za obszerną odpowiedź, która dała mi trochę do myślenia. Zamówiłam mikroskop DO Genetic Pro Bino i kamerkę USB do niego. Na początek musi starczyć. Jeśli fundusze pozwolą kupię w przyszłym roku mikroskop stereoskopowy. Może dwa...

Dziękuję wszystkim za rady i zainteresowanie :D

yezhee
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-28, 09:55
Lokalizacja: mazowieckie

Delta Optical Genetic Pro Bino USB czy DO Genetic Pro Bino?

Postautor: yezhee » 2009-09-03, 20:15

Witam,
Którą wersję wybrałaś:
Delta Optical Genetic Pro Bino USB czy DO Genetic Pro Bino plus dodatkowo kamera USB?

Drugie rozwiązanie jest tańsze ale pod pewnym względem może być trochę uciążliwe
a mianowicie kamerę wkładamy do tubusu okularowego po uprzednim wyjęciu okularu.
Natomiast pierwsze ma dodatkową zaletę a mianowicie w komplecie jest dodtakowe oprogramowanie, które pozwala na proste pomiary, kalibrację powiększenia (trzeba dodatkowo do tego kupić podstawowe szkiełko mikrometryczne), wstawianie skali do glądanego na ekranie komputera obrazu i jego wydruk ze skala lub bez.

Czy jakieś dodtakowe akcesoria też kupiłaś?
Np. zestaw do ciemnego pola lub zestaw do prostej polaryzacji?
Za niewielkie pieniądze masz dodatkowo inne techniki obserwacji.
proponuję rozważyć zakup okularu mikrometrycznego ( z podziałką) i mikrometrycznego szkiełka przedmiotowego.

Jak już otrzymasz mikroskop to proszę napisz o swoich wrażeniach.
Jestem ciekaw Twojego i uczniów zdania o tym modelu.

Pozdrawiam
Jerzy

yezhee
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-28, 09:55
Lokalizacja: mazowieckie

mikroskop 'za szafą' czy na biurku ucznia?

Postautor: yezhee » 2009-09-03, 20:32

Witam,
'przyszła reforma stawiająca na większy kontakt ucznia z doświadczeniem' więc mam pytania ( z ciekawości :devil: ):
1. Ilość mikroskopów w pracowni biologicznej
2. Jak często mikroskopy są wykorzystywane (na każdej lekcji, raz w tygodniu, raz na miesiąc, sporadycznie, wcale)?
3. Czy uczeń w czasie tych zajęć ma bezpośredni dostęp do mikroskopu?
4. Jeżeli rzadko są używane lub wcale to jaka jest tego przyczyna i co należałoby zmienić, aby sytuacja się poprawiła?
5. Jakiej pomocy potrzebuje nauczyciel (techniczna, merytoryczna itp.) aby mikroskop stał się narzędziem wykorzystywanym na co dzień?
i pytanie dodatkowe - czy dobrze znasz zasadę pracy mikroskopu np. czy odpowiesz na pytanie dlaczego zmieniamy wysokość położenia kondensora i zmieniamy średnicę przysłony aperturowej - na pytanie dodatkowe nie trzeba odpowiadać :lol:

Może 'coś' z tych odpowiedzi wyniknie?

Pozdrawiam
Jerzy

yezhee
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-28, 09:55
Lokalizacja: mazowieckie

mikroskopy i warsztaty

Postautor: yezhee » 2010-01-18, 21:52

Witam,
Przy okazji tematu mikroskopowego, który wydaje się zamarł,
osobom z Warszawy i okolic zainteresowane mikroskopią polecam:
tydzień mikroskopowy w dniach 25-29.01
http://deltaoptical.pl/deltasklep/aktualnosci.php

yezhee
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-28, 09:55
Lokalizacja: mazowieckie

wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: yezhee » 2010-01-29, 12:28

Witam,

Ostatnio kupiłem książkę:
Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej (PWN).

Polecam wszystkim milosnikom mikroskopii i badan mikroskopowych.
Wydaje mi się, że kazdy uzytkonik mikroksopu i każda szkolna biblioteka powinna mieć tę pozycję, gdyż braki w wiedzy są ogromne.

A powniewaz nie jest droga nie powinno byc problemu z dedyzją.

m.in.
-opisana budowa mikroskopu
- właściwości swiatła
- opisano pomiary
- przedstawiono różne techniki obserwacyjne - ciemne pole, kontrast fazowy, fluorescencję ( ta ostatnia wiadomo ze nie w szkole ale wiedza jest)
- sposoby przygotowania preparatow i opis odczynnikow a takze cwiczenia

Pozdrawiam

kruczonska
Posty: 2
Rejestracja: 2016-01-13, 09:29
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: kruczonska » 2016-01-13, 09:31

Witam. Poszukuję jakiegoś taniego i dobrego reklama. Czy polecacie jakieś firmy, sklepy?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: haLayla » 2016-01-13, 19:47

Taa... Idź na plac nowowiejski i kup sobie kilo rozumu.
<3

kruczonska
Posty: 2
Rejestracja: 2016-01-13, 09:29
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: kruczonska » 2016-01-19, 12:08

haLayla pisze:Taa... Idź na plac nowowiejski i kup sobie kilo rozumu.

mało kulturalna wypowiedź

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: wiedza o mikroskopii i mikroskopie

Postautor: haLayla » 2016-01-19, 19:28

Co za bezczelne babsko. Nie dość, że spamuje, to jeszcze innych poucza.
<3


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”

cron