Umowa o pracę

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2009-08-23, 23:07

Bo umowa na czas nieokreślony wszystkim kojarzy się, że jest na stałe, czyli do emerytury (nauczyciel cieszy się, że ma już stałą pracę, że już nie musi się martwić, a pracodawca martwi się, że jak będzie niezadowolony z pracownika albo jak już nie będzie miał dla niego pracy, to będzie miał związane ręce i ewentualne wcześniejsze rozwiązanie tej umowy skończy się w sądzie). Tymczasem rozwiązanie takiej umowy za wypowiedzeniem jest możliwe, zgodne z prawem, normalne, często spotykane, choć - wiadomo - bolesne.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: antie » 2009-08-25, 00:44

Witam.

Przeczytałam uważnie wątek i znalazłam wiele ciekawych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Moja sytuacja, trochę z mojej winy, jest dosyć skomplikowana, ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto pomoże mi rozwikłać mój problem.

Jestem nauczycielem dyplomowanym z dwudziestoletnim stażem.
Trzy lata temu zdecydowałam się przyjąć dosyć intratną propozycję pracy na 1/2 etatu w innej placówce, w związku z czym poprosiłam dyrekcję o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do 12/18 w mojej macierzystej placówce. Dyrektor wyraził zgode.
Miałam umowe na czas nieokreślony.
Kadrowa poinformowała mnie, ze muszę złożyć wypowiedzenie warunków dotychczasowej umowy i napisać nowe podanie o pracę. Zaskoczyła mnie - było tuz przed rozpoczęciem roku szkol. Niestety zrobiłam zgodnie z jej sugestią, nie zasięgając żadnych informacji, choć miałam wątpliwości, czy muszę tak postąpić, czy może wystarczyłby aneks w mojej dotychczasowej umowie?

Od tej pory mam co roku podpisywaną umowę na czas określony w niepełnym wymiarze godzin (3 razy pod rząd)

W tym roku planuję wrócić do macierzystej szkoły na pełen etat. Mam przewidziane godziny - jestem po ustnych ustaleniach z dyrekcją.


Czy powinnam pisać podanie o przyjęcie do pracy na podstawie mianowania?
Czy powinnam czekać na ruch dyrekcji?
Czy podpisanie trzech razy z rzędu umowy na czas określony nie jest w moim przypadku równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony?

Czy dyrektor może się w ostatniej chwili się rozmyśleć i mnie nie przyjąć do pracy?

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Umowa o pracę

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-27, 21:37

2 nauczycieli matematyki. Jeden kontraktowy, jeden mianowany. Mianowany ma 23 godziny w tym wychowawstwo oraz 2 dyrektorskie. Kontraktowy 13 w tym jedną dyrektorską. Teraz pytanie. Czy Dyrektor postąpił zgodnie z prawem? Przecież i jeden i drugi nauczyciel mogliby mieć po etacie.

Goga
Posty: 48
Rejestracja: 2008-08-17, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Umowa o pracę

Postautor: Goga » 2009-08-28, 13:49

Wyjaśnijcie mi, proszę, jak to jest z umową na czas nieokreślony w moim przypadku?
W tym roku uzyskałam awans na stopień nauczyciela kontraktowego w Gimnazjum i od września zacznę pracę w innej szkole. Nie będzie to umowa na czas zastępstwa (ale pierwsza w nowej szkole).

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Umowa o pracę

Postautor: annek » 2009-08-28, 14:28

Jeżeli nie jest to zastępstwo powinnaś dostać umowę na czas nieokreślony. Nie jest istotne, że zmieniłaś szkołę. Ja w tym roku zmieniłam miejsce pracy. Jestem nauczycielem kontraktowym, miałam i mam umowę na czas nieokreślony. O charakter umowy pytałam już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rozumiem, że pracujesz zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jakiego przedmiotu uczysz?

Goga
Posty: 48
Rejestracja: 2008-08-17, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Goga » 2009-08-28, 15:38

annek pisze:Rozumiem, że pracujesz zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jakiego przedmiotu uczysz?


Uczę j. polskiego. Na rozmowie kwalifikacyjnej dyr. powiedziała, że nie jest to zastępstwo, ale już się zorientowałam, że dwie polonistki są na wychowawczym od zeszłego roku. Dziewczyna, która zastępuje jedną z nich właśnie będzie robić staż na kontraktowego. Zostaje jeszcze jedna polonistka na wychowawczym... Więc zastanawiam się, co ze mną?

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Umowa o pracę

Postautor: annek » 2009-08-28, 15:50

Rzeczywiście skomplikowana sytuacja z tym urlopem wychowawczym. Może miwues, edzia albo malgala by coś podpowiedzieli.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2009-08-28, 16:23

Czemu skomplikowana? Moim zdaniem wszystko jest w porządku - skoro nie jest to zastępstwo, a dziewczyna jest już kontraktowa, to "Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony".Goga, pewnie zostałaś przyjęta do pracy nie: zamiast tych dziewczyn na urlopie wychowawczym, tylko: oprócz. :) Powinnaś się chyba cieszyć :)

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Umowa o pracę

Postautor: annek » 2009-08-28, 17:32

edzia pisze:Czemu skomplikowana? Moim zdaniem wszystko jest w porządku - skoro nie jest to zastępstwo, a dziewczyna jest już kontraktowa, to "Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony".Goga, pewnie zostałaś przyjęta do pracy nie: zamiast tych dziewczyn na urlopie wychowawczym, tylko: oprócz. :) Powinnaś się chyba cieszyć :)


Jeżeli Goga jest zatrudniona oprócz tych nauczycielek, to rzeczywiście sprawa jest jasna. Umowa powinna być na czas nieokreślony. Jednak z postu Gogi nie wynika to, moim zdaniem, jednoznacznie.

Goga
Posty: 48
Rejestracja: 2008-08-17, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Goga » 2009-08-28, 17:42

annek pisze:. Jednak z postu Gogi nie wynika to, moim zdaniem, jednoznacznie.



Tak, mam wątpliwości, bo na rozmowie dyr. powiedziała, że jak się sprawdzę to jest praca na stałe. A wiem, że można zatrudnić n-la kontraktowego na czas określony jeżeli podyktowane jest to [shadow=red]zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania[/shadow]

Zastanawiam się jakie to potrzeby :)

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Umowa o pracę

Postautor: annek » 2009-08-28, 17:49

Goga pisze:

Tak, mam wątpliwości, bo na rozmowie dyr. powiedziała, że jak się sprawdzę to jest praca na stałe.


Może nadinterpretuję, ale coś mi podpowiada, że sytuacja wygląda tak:
- pierwszy rok - umowa na czas określony,
- jeżeli się w oczach dyrekcji sprawdzisz dostaniesz umowę na stałe.

Z tego co się orientuję jest to bardzo popularne rozwiązanie, aczkolwiek niezgodne z prawem.

Potrzeba taka zachodzi, jeżeli np. uczysz przedmiotu, którego w przyszłym roku nie będzie w siatce godzin, co jest już w obecnej chwili wiadome.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2009-08-28, 20:40

Goga pisze:Wyjaśnijcie mi, proszę, jak to jest z umową na czas nieokreślony w moim przypadku?
Goga, to jaką Ty masz tą umowę w końcu? Ja zrozumiałam, że na czas nieokreślony, czyli prawidłową.

baca1924
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przysposobienie obronne
Lokalizacja: mazowieckie

Umowa nauczyciela mianowanego

Postautor: baca1924 » 2009-09-02, 16:25

Witam wszystkich, od lipca tego roku jestem nauczycielem mianowanym, od września dostałem kolejna trzecią umową na czas określony, w tym roku nie mam etatu a 15/18. Czy mimo tego umowa nie powinna być na czas nieokreślony lub mianowanie? Czy coś z tym robić czy traktować to jako umowę na czas nieokreślony? Dzięki za opinie.

baca1924
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-02, 16:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przysposobienie obronne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: baca1924 » 2009-09-02, 17:45

miwues pisze:Powinna być na czas nieokreślony, chyba że to zastępstwo albo twój przedmiot likwidują. Zacznij od pisma do dyrektora z prośbą o dostosowanie brzmienia umowy do wymogów Karty nauczyciela. Dyrektor najpewniej będzie się powoływał na art. 10 ust. 7 KN, ale te przesłanki zgodnie z orzecznictwem to musi być udokumentowana pewność, a nie np. niczym niepotwierdzone obawy co do naboru w przyszłym roku.



Jestem nauczycielem przysposobienia obronnego, które zmienia się na edukację do bezpieczeństwa ale w liceum to będzie za 3 lata jak reforma z gimnazjum przyjdzie.

Goga
Posty: 48
Rejestracja: 2008-08-17, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Goga » 2009-09-02, 19:39

Właśnie dzisiaj dostałam umowę, :cry: na czas określony.


Wróć do „Prawo oświatowe”