Gubię się w papierologii

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-11, 15:07

Dzisiaj wszyscy dowiedzieliśmy się, że mamy źle napisane rozkłady materiału i prawidłowo napisany (wskazanie kuratorium) powinien składać się z następujących kolumn:
1. nr lekcji
2. temat lekcji
3. treści z podstawy programowej
4. standardy egzaminacyjne
5. ścieżki edukacyjne

Czy ktoś słyszał o podobnym pomyśle? Zastanawiam się na ile tak ułożony rozkład jest pomocny w prowadzeniu zajęć? Odnoszę wrażenie, że ktoś niesamowicie się nudził i stwierdził, że nauczyciele nie mają co robić :(

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: malgala » 2009-09-11, 17:51

Synapsa pisze:Czy ktoś słyszał o podobnym pomyśle? Zastanawiam się na ile tak ułożony rozkład jest pomocny w prowadzeniu zajęć? Odnoszę wrażenie, że ktoś niesamowicie się nudził i stwierdził, że nauczyciele nie mają co robić :(

Mało tego, że się nudził. Nie zna również nowej podstawy programowej. Nijak ma się do niej punkt 4.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: antie » 2009-09-11, 19:07

miwues pisze:A jest przepis, który określa wzór takiego rozkładu? Walnij tymi papiórami o biurko i powiedz kuratorium, żeby się od ciebie odpierdzieliło. Oddajesz takie i niech sobie robią z nimi, co chcą. Jak cofną, to na piśmie, z podaniem podstawy prawnej.


O i to jest w końcu jakieś zdrowe podejście do tego całego szkolnego "papierowego absurdu" ;D
Ludzie nabierzcie w końcu trochę dystansu do tego wszystkiego, bo już po kilku latach zwariujecie :wink:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-11, 19:11

miwues,
wizytator to nauczyciela ma w głebokim poważaniu. Sprawa sie rozbije o gabinet dyrektora, a ten albo pokaże palec kuratorium (rzadziej) albo skuli uszy i pogoni nauczycieli do roboty (częściej), a wobec dyrektora się PP nie wykręcisz, bo on ci poda to jako polecenie służbowe, ze gupie to już nieistotne. Można sie pokopać z dyrektorem, ale kto ma na to czas i ochotę??
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-11, 19:21

Ooo bardzo dziękuję za tak szybką reakcję :)
malgala pisze:Nie zna również nowej podstawy programowej. Nijak ma się do niej punkt 4.
mamy to zrobić do starej podstawy w moim przypadku dla klas IV-VI
miwues pisze:Walnij tymi papiórami o biurko i powiedz kuratorium, żeby się od ciebie odpierdzieliło.
oj prawie dziś tak zrobiłam i usłyszałam od wicedyrekcji, że MUSZE :evil:
Jolly Roger pisze:Sprawa sie rozbije o gabinet dyrektora
no i tu jest problem, bo jak się od tego wybronić? nie mam ochoty na przepisywanie 60 stron i jeszcze wpisywanie, który to standard i cytować treść podstawy :(
Ratujcie, bo mi ręce opadają na takie bzdury!!!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-11, 19:46

nie przepisujesz 60 stron tylko dołączasz jeszcze jedną tabelkę, w której wpisujesz własna radosna twórczość odnośnie standardów.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-11, 20:01

Jolly Roger pisze:nie przepisujesz 60 stron tylko dołączasz jeszcze jedną tabelkę, w której wpisujesz własna radosna twórczość odnośnie standardów.

Oj gdyby tak się dało! Otrzymaliśmy ksero WZORU wg. którego jak zatytułowano "PLAN DYDAKTYCZNY" nauczyciel ma napisać na wczoraj :evil:

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-11, 20:41

stwierdzam, że nie będę poświęcać weekendu na tworzenie czegoś, co nie ma sensu. Poczekam i zobaczę jak reszta wywiąże się z zadania :) Nie wiem tylko co zrobię, kiedy dyrekcja wezwie mnie "na dywanik" :) Polecenia służbowe należy przecież wykonywać...
Ostatnio zmieniony 2009-09-11, 20:47 przez synapsa, łącznie zmieniany 1 raz.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-11, 21:24

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podniesienie na duchu. Ręce naprawdę mi dziś opadły...pogrążamy się w tych absurdach, że hej...

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2009-09-12, 18:07

łoj, ale niektórzy mają prze...
no
to ja nie mam co narzekać, zostałam poproszona tylko o napisanie uzasadnienia wyboru podręczników (do 1 klasy), tak na mniej niż stronę, do protokołu z rady zatwierdzającej,a tyle to można zrobić w kwadrans, szczególnie jak się faktycznie oglądało X wydawnictw i swiadomie i z konkretnych powodów zdecydowało na jedno z nich
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-12, 18:17

Basiek70,
to ja mam wypas. Papierologia ogranicza się do rozkładów materiału. W zasadzie dałem do klasy pierwszej gimnazjum. Reszta leży od kilku lat.

a no jeszcze plan pracy wychowawczej. Moja dyrekcja jest wspaniała :rotfl:
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2009-09-12, 18:21

e, ja nie muszę rozkładu, jest z wydawnictwa, dyrekcja pyta czy może być i finito
a plan pracy wychowawczej piszemy jeden na poziom, drukujemy i już
moja Dyrekcja jest REWELACYJNA :)
(napisałam to uzasadnienie w kilka minut, na pół strony, okazało się że to o to szło i już)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-12, 18:46

Basiek70,
a ty myślisz, że skąd mam rozkład?
Tyle, że ja zadbałem o las i lekko przerobiłem, zeby zamiast 30 stron mieć 8
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2009-09-12, 18:48

eeeeeeeeeeee wydawnictwo na papierze dostarczyło wiec szkoda bylo dodatkowy papier marnowac :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-12, 21:21

LIST SEKRETARZA STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

do Kuratorów Oświaty i Dyrektorów Szkół i Placówek w sprawie zaniechania wymagania od nauczycieli i dyrektorów szkół nie zawsze uzasadnionych obowiązków biurokratycznych

W związku z napływającymi w ostatnim czasie do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami od dyrektorów szkół i nauczycieli dotyczącymi obarczania ich nie zawsze uzasadnionymi obowiązkami biurokratycznymi polegającymi na konieczności pisemnego sporządzania różnego rodzaju planów i innych opracowań, uprzejmie proszę o zaniechanie tego rodzaju wymagań.

Podstawowym obowiązkiem każdego nauczyciela określonego przedmiotu jest pełna realizacja przyjętego w danej szkole programu nauczania. Trudno sobie wyobrazić pełną i poprawną realizację programu nauczania bez dobrze przygotowanego rozkładu materiału nauczania, ale z drugiej strony obowiązujące przepisy nie obligują nauczycieli do sporządzania rozkładów materiału nauczania z prowadzonych przez nich zajęć edukacyjnych. Obowiązek taki można wprowadzić w statucie szkoły w części dotyczącej zadań nauczycieli.

Natomiast nieuzasadnionym i zbędnym jest nakładanie na nauczycieli obowiązku pisemnego opracowywania tzw. "planów wynikowych". Pojęcie takiego planu nie występuje w żadnym z obowiązujących aktów prawnych.

Dlatego też uprzejmie proszę Państwa Kuratorów Oświaty oraz Dyrektorów Szkół o kontynuowanie działań wspierających pracę nauczycieli bez obarczania ich zbędnymi biurokratycznymi obowiązkami.

Pragnę przypomnieć, że poza dokumentacją przewidzianą rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225, z późn. zm) szkoła ma obowiązek opracowania w szczególności:

- szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników (art. 22a ust. 2b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty),

- programu wychowawczego szkoły (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.),

- programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska (podstawa prawna jak wyżej),

- programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania - w przypadku wydania takiego zalecenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny (art. 34 ust. 2 ustawy o systemie oświaty),

- planu pracy szkoły lub placówki (art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty),

- rocznego planu nadzoru pedagogicznego, który opracowuje dyrektor szkoły lub placówki (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego(...)- Dz. U. Nr 235, poz. 1703

Szanowni Państwo Kuratorzy Oświaty Dyrektorzy Szkół i Placówek

Andrzej Waśko

SEKRETARZ STANU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

Warszawa, 19 października 2007 r.


Wróć do „Szkolna codzienność”