elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ogólna ocena dziennika

6
1
25%
5
0
Brak głosów
4
3
75%
3
0
Brak głosów
2
0
Brak głosów
1
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 4

Loial
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-10, 13:11
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: Loial » 2009-09-10, 13:52

Witam.
Nazywam się Michał (kocztorz[m@łpka]internetventures.pl), jestem informatykiem i w mojej firmie pracuję nad rozwojem internetowego elektronicznego dziennika szkolnego.

Zwracam się do Was z uprzejma prośbą o pomoc w merytorycznej ocenie powstającego programu.

W sumie dość niedawno zakończyłem edukację ale jestem jeszcze z rocznika, który ominęły wszelkie wielkie reformy, dlatego nie do końca czuję się swobodnie w tym temacie. Wiem, że jeśli to ma być dobry i wygodny program dla nauczycieli to najlepiej jeśli sami się wypowiecie na jego temat.

Na początek udostępniłem panel dla nauczyciela:
http://www.dziennik.internetventures.pl

użytkownik: n1
hasło: n1

Celowo nie chcę dawać instrukcji obsługi, ponieważ chciałbym uzyskać informację o stopniu skomplikowania interfejsu. Po ludzku - czy da się do tego siąść bez jakiegokolwiek szkolenia i dać sobie radę :).

Jest to jeszcze dość wczesna wersja programu i mogą zdarzać się błędy. Bardzo prosiłbym w takim przypadku o krótki opis.

Proszę Was o wszelkie uwagi i sugestie, zarówno do obecnych funkcjonalności jak i takich, które chcielibyście widzieć w takim programie.

Ze znanych mi błędów:
- Raport generowany dla klas 1-3 nie jest jeszcze uzupełniony prawidłowymi danymi. W klasach 4-6 powinno być już ok.

Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc (w swoim własnym imieniu i tych którym Wasze uwagi i propozycje w przyszłości ułatwią życie :)).

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: anetakam0 » 2009-09-20, 16:54

Witam
Ogrom pracy za Tobą a jeszcze więcej przed Tobą

Szkoła (gimnazjum) mojego syna korzystało z elektronicznej wywiadówki - logowałam się jako rodzic i miałam dostęp do jego ocen, nb, ogłoszeń wychowawcy i innych n-li
bardzo mi to pasowało

UWAGI:
1. obsługa jest łatwa - jak dla mnie
2. jako nauczyciel - nie miałabym czasu prowadzić podwójnej dokumentacji - przecież "papier" też musisz więc nie zakładałabym takiego dziennika jak Ty proponujesz
3. jako rodzic - narzędzie super - pod warunkiem, że rodzic widzi tylko swoje dziecko - ale to wiadomo :)
4. przy jednej klasie fajnie - może zdążysz - a jak ktoś uczy 16 klas (np historia, muzyka...) proponuję czytnik optyczny i karty podobne do tych totolotka

powodzenia :roll:

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: agadanuta » 2009-09-20, 22:09

Korzystałam i korzystam z dziennika elektronicznego. W jednej ze szkół, jest to obowiązkowe dla całej szkoły (pisałam o tym w osobnym poście); w drugiej szkole założyłam sobie sama taki dziennik darmowy, tylko dla mojej klasy, w której jestem wychowawcą. Barodzo pomocne, zwłaszcza w kontaktach wychowawca -rodzic oraz w statystykach semetralnych.

Ten dziennik oceniam na dobry. Wygląd taki sobie, ale wszystko działa sprawnie i szybko (sprawdzałam tylko klasy 4-6, ana I-III się nie znam). Jedyna rzecz, z którą miałam problem to lista rozwijana w raportach (nie chciąły mi "wchodzić" poszczególne nazwiska. Musiałm sobie pomóc klawiaturą (klawiszami kierunkowymi).

Loial
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-10, 13:11
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: Loial » 2009-09-21, 08:38

Bardzo dziękuję za obie odpowiedzi i oceny.

Błędy notuję sobie skrzętnie i sukcesywnie poprawiam.

W tym roku został zniesiony obowiązek prowadzenia papierowej dokumentacji w szkołach - już nie będzie trzeba prowadzić dziennika a potem przeklepywać do programu.

Nasz dziennik graficznie raczkuje - w przyszłości na pewno będzie lepiej. Ale na pewno nie będzie przeładowany grafiką, bo priorytetem jest szybkość działania.

Pozdrawiam i czekam na kolejne informacje.

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: anetakam0 » 2009-09-21, 20:58

Loial pisze:..............

W tym roku został zniesiony obowiązek prowadzenia papierowej dokumentacji w szkołach - już nie będzie trzeba prowadzić dziennika a potem przeklepywać do programu.
........................


nie do wiary...
mogę prosić o podstawę prawną? dla mojego Dyrektora...
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: malgala » 2009-09-21, 22:05

Za zgodą OP można tylko elektroniczny prowadzić. Bez tej zgody musi być również papierowy.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: agadanuta » 2009-09-22, 06:57

Dlaczego "nie do wiary"? Już od tamtego roku była o tym mowa, a kuratoria zamieszczały o tym informacje na swoich stronach. Dyrektorzy o tym wiedzą, bowiem ta kwestia była omawiana na spotkaniu dyrektorów w sierpniu.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2009116097701.pdf tu jest treść nowelizacji rozporządzenia.

U nas dlatego właśnie wprowadziliśmy już dwa lata temu dziennik elektroniczny, by być pionierem ;D , i nie dać się zaskoczyć. Wszyscy nauczyciele wypełniają dziennik elektroniczny, jest to obowiązek, z którego restrykcyjnie jesteśmy rozliczani. Ale nie było problemów. Wszystko na plus. No i korzyści ooooogromne.

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: anetakam0 » 2009-09-22, 08:34

agadanuta pisze:Dlaczego "nie do wiary"? Już od tamtego roku była o tym mowa, .......

Dziękuję bardzo. Ja "wypadłam z obiegu" - dwa lata nie pracowałam :) więc trochę mi umknęło.
No i wierzyć mi się nie chce, że w dobie papieromanii nagle jeden spory papier ubywa.
Cieszę się bardzo, ale na razie u nas po staremu - ale jak dostanę wychowawstwo to powalczę o e-dziennik, chociaż walczyć to chyba teraz muszę zacząć.
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.

Loial
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-10, 13:11
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: Loial » 2009-09-22, 09:26

Mniej papierologii - też nas to zaskoczyło. Pozytywnie.

Jednocześnie z naszych badań wynika że często takie dzienniki spotykają się z dużym oporem wśród samych nauczycieli... Co można by zrobić żeby przekonać tych, którzy mają jakieś obiekcje i obawy?

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: anetakam0 » 2009-09-22, 09:33

Myślę, że każdego przekonają argumenty:
1. nie trzeba ślęczeć i zliczać średnich, frekwencji, ... system za nas to zrobi i wydrukuje stosowne zestawienia - a to dla większości nauczycieli koszmarna wizja półrocza/roku
2. karteczki na zebrania też mamy ... za darmo
3. i tak posługujemy się komputerem (jakoś nie wyobrażam sobie nauczyciela który nie potrafi...chociaż - nic mnie nie zdziwi)
4. jakby obiecali sieć w każdej klasie i własny laptop to by już było super super - i tak muszę w czasie lekcji siąść i wpisać temat i nieobecnych więc mi tam "ganc-pomada" czy zrobię to piórem czy klawiaturą
5. myślę, że i druk świadectw by był możliwy
6. wszystkie dane o uczniu wklepuję (maksymalnie) raz na trzy lata a nie co roku :D
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.

Loial
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-10, 13:11
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: Loial » 2009-09-22, 09:44

Cieszę się że nasze argumenty są trafne dla Ciebie-nauczyciela bo dokładnie takich samych użyliśmy :). Niestety i tak części nie udało nam się przekonać.

Zainteresowała mnie część Twojej wypowiedzi na temat sieci i laptopów w klasach. Wydaje mi się że sama szkoła tego nie zrealizuje z powodu kosztów. A co gdyby to zrealizować z kasy UE? To tylko taki ogólny pomysł, nie wiem jeszcze z jakiego programu czy działania można by to ruszyć, ale jako firma mamy doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Unii. I chyba niezbędna byłaby współpraca z dyrektorem szkoły na etapie składania wniosku.
Znacie może jakiś przykład szkoły, która by pozyskała pieniądze z Unii na taki cel? Albo czy wiecie w jakie działanie uderzyć?

Awatar użytkownika
anetakam0
Posty: 66
Rejestracja: 2009-03-08, 08:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: elektroniczny dziennik szkolny - prośba o konsultację

Postautor: anetakam0 » 2009-09-22, 09:50

Loial pisze:..........
Znacie może jakiś przykład szkoły, która by pozyskała pieniądze z Unii na taki cel? Albo czy wiecie w jakie działanie uderzyć?

Znam - pracuję w takiej :)
Podobno mamy zarezerwowane fundusze z jakiegoś programu unijnego i dostaniemy do klas laptopy i rzutniki natomiast nie wiem, czy do każdej klasy i jak to będzie z odpowiedzialnością za sprzęt :) chyba szafa pancerna w każdej sali ;)
Dostaniemy to zobaczymy - na razie obiecane mamy.

Przystąpiliśmy również do unijnego programu Einstein - już wiem, że pracy mnóstwo, ale i zarobek "godny" i uczniowie mnóstwo skorzystają - ot chociażby darmowe wyjazdy.
Zostawiaj zawsze po drodze to, co najbardziej cenne: okruchy szczęścia w sercach ludzi.


Wróć do „Ankiety”

cron