Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Cytryn » 2009-09-25, 20:04

Oczywiście, że dysortografię można przezwyciężyć, choć kosztuje to wiele pracy i samozaparcia. Ja znam takich nauczycieli, którzy dysortografii nie mają, za to sadzą całą masę błędów innego typu( "szłem", "rozumię", "umią" itp.)- a uczą( choć to wstyd, zaprawdę!).
Zresztą jakieś tam błędy popełniamy wszyscy...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: malgala » 2009-09-25, 20:53

Cytryn pisze:Ja znam takich nauczycieli, którzy dysortografii nie mają, za to sadzą całą masę błędów innego typu( "szłem", "rozumię", "umią" itp.)- a uczą( choć to wstyd, zaprawdę!).

Mogę dołożyć do tego jeszcze "odjąść" (co potem trudno w klasie IV u dzieci przestawić na "odjąć", skoro ich pani tak przez trzy lata mówiła), "całe czasy" i wiele innych.
Cytryn pisze:Zresztą jakieś tam błędy popełniamy wszyscy...

To fakt, tylko niektórzy bywają niereformowalni na gruncie poprawności językowej i nie tylko. jak tej od "odjąść" zwróciłam uwagę, to mam teraz jednego wroga więcej.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Cytryn » 2009-09-25, 22:15

O, jeszcze mi się słynne "wziąść" przypomniało...
To fakt, tylko niektórzy bywają niereformowalni na gruncie poprawności językowej i nie tylko. jak tej od "odjąść" zwróciłam uwagę, to mam teraz jednego wroga więcej.

Najczęściej tak jest, dlatego życie mnie nauczyło, żeby nikogo nie poprawiać.

JTZK
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-23, 11:35
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: JTZK » 2009-09-26, 11:29

Dziękuję za wszelkie opinie, do 16 października musze jakąś decyzję podjąć...

annakama
Posty: 9
Rejestracja: 2009-08-28, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: annakama » 2009-09-27, 19:04

Według mnie jeżeli tylko będziesz nad tą dysortografią pracowała, to bez problemu możesz uczyć. Wystarczy na przykład przygotować to co zamierzasz pisać na tablicy w domu, sprawdzić ortografię i po problemie. Prace dzieci i tak sprawdzasz w domu, więc słownik pod ręką i już. Jasne, że to więcej pracy, ale jeżeli chcesz to robić to pokonasz takie trudności.I sprawa najważniejsza, jako osoba z tego typu problemami, łatwiej dostrzeżesz je u swoich uczniów i będziesz miała do tych problemów odpowiednie podejście. Pokażesz, że da się je pokonać.
Ja miałam w klasie 1-3 nauczycielkę z dysortografią i chyba dysleksją (dowiedziałam się o tym, jak już skończyłam podstawówkę) i w niczym jej to nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie, pomogła kilku uczniom, którzy mieli problemy z nauką, a nikt nie wiedział dlaczego.
Jest też negatywny przykład. Moja koleżanka na V roku studiów miała wielkie problemy z zaliczeniem z metodyki języka polskiego, bo pani doktor nie chciała jej dać oceny. Powiedziała, że z takimi wadami nie może uczyć. Ale koleżanka zdała egzamin komisyjny i skończyła studia, choć w szkole nie pracuje.
Życzę Powodzenia :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: edzia » 2009-09-27, 20:29

annakama pisze:Według mnie jeżeli tylko będziesz nad tą dysortografią pracowała, to bez problemu możesz uczyć. Wystarczy na przykład przygotować to co zamierzasz pisać na tablicy w domu, sprawdzić ortografię i po problemie. Prace dzieci i tak sprawdzasz w domu, więc słownik pod ręką i już.
Uważam, że nauczyciel wychowania przedszkolnego, czy zintegrowanego nie może popełniać błędów w ortografii. On musi nauczyć dzieci ortografii, wpoić im te wszystkie zasady, regułki, wyjątki, a jeśli sam ma z tym problem, to nie sądzę, by słownik pod ręką, czy wcześniejsze przygotowanie tekstu, rozwiązało problem. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej musi mieć pewność, że pisze poprawnie. Nie sądzę, by zdiagnozowanie problemu i świadomość swej słabości oraz nawet i ogromna praca nad sobą dodały nauczycielowi tej pewności.

Jeśłi już uczyć z dysortografią, to na pewno nie w edukacji wczesnoszkolnej, bo tu jest zbyt duża odpowiedzialność.

annakama
Posty: 9
Rejestracja: 2009-08-28, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: annakama » 2009-09-27, 21:08

Ja wypowiedziałam tylko swoje zdanie, na podstawie swoich własnych doświadczeń z nauczycielem, który miał tego typu problemy. Skończyłam 3 klasę znając ortografię i umiejąc poprawnie pisać. Oczywiście w tego typu przypadkach nie sposób generalizować. Wszystko zależy od osoby, która podejmuje się takiej pracy znając swoje minusy.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: partita400 » 2009-11-01, 18:26

agadanuta pisze:Ja znam takiego kogoś.
Nie wiem, o jakie ulgi chodzi?

W naszej szkole niepełnosprawna ruchowo koleżanka wchodzi o kuli na I piętro .Dyrekcja dba o jej sprawność fizyczną. :( i na pytanie czy nie można by tak zorganizować zajęć by mogla mieć je na parterze, odpowiedź jest jedna ..."nie można"

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Nerwica serca

Postautor: yoda79 » 2010-02-05, 18:05

Czy nauczyciel ze zdiagnozowaną nerwicą serca może być zwolniony z pracy?

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Choroby, schorzenia - a praca jako nauczyciel

Postautor: Witold Telus » 2010-02-05, 20:28

Dopóki lekarz medycyny pracy wydaje pozytywną opinię do zajmowania tego stanowiska - to nie ma podstaw. Uprzedzając pytanie - tak, pracodawca może skierować pracownika do poradni medycyny pracy w każdej chwili.

mat229
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-17, 15:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia
Lokalizacja: małopolskie

Przeciwwskazania zdrowotne .

Postautor: mat229 » 2011-06-08, 14:40

Witam. Bardzo interesuje mnie czy Choroba(y) oczu takie jak : niedowidzenie ( u mnie) jest przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie nauczyciela ?Czy przez tę wadę będę zmuszony zrezygnować z wyboru takiego zawodu :?: Bardzo proszę o pomoc :!: Z góry dziękuję.
Mateusz.
Mateusz.


Wróć do „Prawo oświatowe”