Porady językowe

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Przydatne słowniki :-)

Postautor: chiczi » 2007-08-12, 16:42

Słowniki ,z których można skorzystać w internecie:
http://sjp.pwn.pl/

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Porady językowe

Postautor: Marzena82 » 2007-08-26, 23:31

Dziękujemy Ci Chiczi :wink: Już wkrótce na pewno okażą się bardzo przydatne i potrzebne :wink:
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Porady językowe

Postautor: chiczi » 2007-08-27, 14:44

Cieszę się, że mogę pomóc przynajmniej wa taki sposób :D

llary
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-23, 19:59
Lokalizacja: wielkopolskie

Proszę o ocene polonisty

Postautor: llary » 2009-09-23, 20:24

Witam
Jestem diagnostą na stacji kontroli pojazdów i obenie obowiązują nas nowe przepisy i jak zwykle napisane tak aby mogło byc kilka interpretacji.
Mam dość nietypową Prośbę do Polonistów aby rozłożyli na części pierwsze fragment o terminach badań technicznych a konkretnie co wynika z poniższego tekstu według was odnośnie wytłumaczenia co autor miał na myśli :?: :
"Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego,(...) przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzonego poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania"
Jest to fragment ustawy PoRD Art.81. 1. pkt 6.
Małe wyjaśnienie, jeżeli macie nowy samochód kupiony w salonie polskim to na pierwszy przegląd na stacje kontroli pojazdow udajecie się przed upływem 3 lat i diagnosta ustala kolejny przegląd na 2 lata i po 2 latach już corocznie. Ale to tylko przy przestrzeganiu dokładnie terminów i to jest dla mnie zrozumiałe, ale co jeżeli zapomnicie o terminie 3 lat i przyjedziecie po np. 3lata i 8 miesięcy czy wg tekstu wynika, że należy dopełnić do 5 lat czy też budowa zdania nic nie mówi o dopełnianiu i należy np dać na 2 lata :?:

Bardzo proszę o pomoc :cry: i jednocześnie przepraszam za ortografie :oops:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Ortografia bez ó, rz, ch...?

Postautor: dushka » 2009-09-27, 09:44

Jak wiadomo, co jakiś czas Rada Języka Polskiego debatuje - między innymi o tym, czy by tak przypadkiem nie zrezygnować z trudności ortograficznych i nie ujednolicić pisowni, zostawiając wyłącznie ż, u, h. Co wy na to? Byłoby dobre takie posunięcie, czy nie?

Wg mnie - nie do przyjęcia. W efekcie ujednolicenia ludzie przestaliby rozumieć, co czytają - przynajmniej nasze pokolenie, a podejrzewam, że kilka następnych także. No bo spójrzcie - piszę PRZÓD, a tu nagle - pżud. Obce słowo! Piszę - chrzan, a nagle - hżan. Jakieś czeskie takie :crazy: Albo - żeka. No ale co - żeka? żeka, taka płynąca, ale może ktoś użył błędnej odmiany, a chodziło o słowo "rzecze", czyli - mówi? :rotfl:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Porady językowe

Postautor: edzia » 2009-09-27, 10:16

Dla mnie też nie do przyjęcia zwłaszcza, że znaczenie niektórych wyrazów jest różne w zależności od pisowni właśnie, np. morze - może, karze (od karać) - każe (od kazać). Poza tym język polski jest piękny właśnie ze względu na te niuanse i ortograficzne pułapki.

Jeśli już, to myślę, że ujednolicenie szłoby w kierunku pominięcia polskich znaków diakrytycznych. Ale dla mnie to na razie też nie do przyjęcia. Choć wydaje mi się, że gdy obecne pokolenie młodzieży zasiądzie w Radzie Języka Polskiego, to już do takiego ujednolicenia będzie bliżej, niestety. :wink:

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Porady językowe

Postautor: ann » 2009-09-27, 20:15

IMO ten tekst w ogóle nie dopuszcza możliwości zapomnienia o terminie i nie przewiduje, c zrobić w przypadku, gdy ktoś zjawi się za późno.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

llary
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-23, 19:59
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Porady językowe

Postautor: llary » 2009-10-20, 19:47

ann pisze:IMO ten tekst w ogóle nie dopuszcza możliwości zapomnienia o terminie i nie przewiduje, c zrobić w przypadku, gdy ktoś zjawi się za późno.
Trafne stwierdzenie :lol: no ale mój problem nadal nie zostal rozwiązany jednoznacznie :crazy:

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: Porady językowe

Postautor: malgosi35 » 2009-10-21, 14:02

llary pisze:Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego,(...) przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzonego poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania"


Tu jest wszystko jasne:
3lata i 8 miesięcy - nastepne badanie przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji.
2lata i 8 miesięcy - następne badanie do 2lat po tym badaniu.
Małgorzata

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Pilne !!! Słownik języka polskiego

Postautor: agadanuta » 2009-10-28, 21:32

Bardzo, bardzo proszę o pomoc - nie mam dostępu w tej chwili do słownika języka polskiego, najlepiej PWN, a koniecznie potrzebna mi jest PEŁNA, słownikowa definicja słowa "serwować" (w znaczeinu "gastronomicznym").

Jeśi ktoś mógłby być tak uprzejmy i wpisał, to będą ogromnie wdzięczna.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Porady językowe

Postautor: ejwa » 2009-10-28, 21:51

2. środ. podawać (do stołu); S. obiad, kolację - to definicja ze słownika jednotomowego PWN

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Porady językowe

Postautor: malgala » 2009-10-28, 21:54

Uniwersalny słownik języka polskiego PWN - podawać do stołu

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Porady językowe

Postautor: agadanuta » 2009-10-28, 21:57

Dziękuję.
Jeśli ktoś miałby jakąś wersję szerszą słownika, to proszę pisać.

Pytam w kontekście prac konkursowych, gdzie uczniowie mieli poprawić błędy w zdaniach; Było tam zdanie "W dniu pierwszej prapremiery serwowano napoje."

Błędna jest oczywiście tautologia "pierwsza prapremiera", ale za błędny podano zwrot "serwować napoje" i nie wiem dlaczego. Uczę w szkole gastronomicznej także i takie sformułowanie jest normalnych w literaturze fachowej. No, ale nie mam pod ręką słownika.

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Mam problem gramatyczny (?)

Postautor: malgosi35 » 2009-11-29, 21:11

nie ogrzewanym tunelu
nieogrzewanym tunelu

Podobno obie formy są poprawne, tylko wszystko zależy od kontekstu zdania.
Może polonista pomógł by mi rozwiać moje wątpliwości.
Małgorzata

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Porady językowe

Postautor: eoine » 2009-11-30, 00:07

Owszem, jeszcze parę lat temu zapis był różny w zależności od kontekstu zdania.

Obecnie imiesłowy przymiotnikowe piszemy z przeczeniem 'nie' łącznie, więc poprawny zapis to 'nieogrzewanym tunelu'.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”