Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

JUDKA
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-08, 14:10
Lokalizacja: wielkopolskie

Prośba o pomoc w określeniu kwalifikacji

Postautor: JUDKA » 2009-09-08, 15:06

Witam Wszystkich ! Jestem dziś po raz pierwszy na tym forum Szukam pomocy, proszę doradzcie.
Mam ponad 16 letni staż pracy zawodowej, z czego 11 lat w działach personalnych (kadry i płace). Wykształcenie: (obecnie) uzupelniające mgr socjologia, specjalność: socjologia przedsiębiorczości i pracy, podyplomowe studia: prawo pracy, licencjat: socjologia specjalność zarządzanie zasobami ludzkimi. Mam też ukończone policealne studium ekonomiczne technik ekonomista o specjalności finanse i rachunkowość, roczną policealną kierunek: kadry i płace. Posiadam również certyfikat Ministerstwa Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Uprawnienia pedagogiczne obecnie robię, egzamin końcowy w połowie grudnia br.

Od marca br. rozpoczęłam współpracę z policealną szkołą, w której na kierunku kadry i płace prowadzę przedmiot podstawy prawa podatkowego. Prowadzę również kursy kadrowo- płacowe głównie z prawa pracy.

Proszę o poradę. Jakich przedmiotów z moim wykształceniem mogłabym jeszcze uczyć ? Czy mogę np. przedsiębiorczości ? Czy muszę skończyć podyplmówkę ?
Czy mam szansę, że jeśli otrzymam zatrudnienie uda mi się ominąc stopień stażysty i od razu otrzymać etat jako nauczyciel kontarktowy ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-09-08, 18:49

Moim zdaniem, Twoje wykształcenie, na podstawie którego można określać kwalifikacje do uczenia to:
1) uzupelniające mgr socjologia, specjalność: socjologia przedsiębiorczości i pracy,
2) podyplomowe studia: prawo pracy,
3) licencjat: socjologia specjalność zarządzanie zasobami ludzkimi.
4) w przygotowaniu uprawnienia pedagogiczne
Nie liczy się natomiast żadne policealne studium, staż pracy zawodowej, ani certyfikat MF, choc niewątpliwie daje cenną wiedzę i doświadczenie. Ale niestety w szkole publicznej liczy się papierek o zdobytych kwalifikacjach. Zatem wielu możliwości nie masz, jeśli chodzi o uprawnienia do uczenia przedmiotów zawodowych. Niewykluczone jednak, że dyrektor weźmie pod uwagę Twoje doświadczenie i da ci na przykład do uczenia rachunkowość. Co do przedsiębiorczości - bywa różnie, niektórzy dyrektorzy dają ten przedmiot ekonomistom, inni żądają podyplomówek z przedsiębiorczości, dyskutowaliśmy o tym tutaj: http://www.45minut.pl/forum/topics40/kw ... vt2697.htm

Od 1 września obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji, poczytaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0400.htm
Najważniejszy dla Ciebie przepis, według którego można próbować ustalać, czy masz uprawnienia do uczenia konkretnych przedmiotów, czy nie to:
§ 2. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w zakładach kształcenia nauczycieli, placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników służb społecznych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących, technikach uzupełniających i szkołach policealnych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12-14, 16-22 i 24, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Napisz, jakie zawody są w tej policealnej szkole i o jakie przedmioty ewentualnie chodzi, bo od tego trzeba zacząć, a nie od tego, by ci napisać, do jakich przedmiotów masz uprawnienia.

Joanna12
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-19, 07:56
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: śląskie

Chcę uczyć w szkole - poradźcie

Postautor: Joanna12 » 2009-10-19, 08:11

Witam Was. Proszę, doradźcie, co mam zrobić, żeby móc uczyć w szkole.
Skończyłam studia wyższe (zaocznie) na wydziale zarządzania.
Chciałabym uczyć w szkole przedmiotów związanych z ekonomią, rachunkowością itp.
Proszę, doradźcie, jakie kursy zrobić, żeby móc uczyć.
Teraz pracuję jako pracownik biurowy w ośrodku pomocy społecznej (wypłacam becikowe) ale nie lubię tej pracy. Moim marzeniem zawsze było uczyć w szkole.
Jestem z woj. śląskiego.
Jeśli macie jakieś namiary na fajne kursy, szkoły pedagogiczne to dajcie linka:)
Mam nadzieję, że nie będę musiała iść na kolejne 5 lat na studia pedagogiczne...
Pozdrawiam Was Joanna

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-10-19, 08:21

Potrzebny Ci jest tylko kurs pedagogiczny.

Obecnie niektóre uczelnie oferują bezpłatne studia podyplomowe dające uprawnienia pedagogiczne (np. http://www.podyplomowe.eduportal.pl/ ), poszukaj w swoim regionie.

justyna1234
Posty: 11
Rejestracja: 2009-08-23, 10:06
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: justyna1234 » 2009-11-09, 18:59

Witam! Ukończyłam administracje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teraz jestem w trakcie robienia kursu pedagogicznego oraz praktyki. Mam nadzieję, że w okolicach marca, kwietnia uda mi się skończyć kurs. Będę miała uprawnienia do nauczania stricte przedmiotów prawniczych i administracyjnych. Chciałam zapytać, czy z tymi uprawnieniami łatwo jest znaleźć pracę (o ile w ogóle teraz może być łatwo). Wiem, że w każdym mieście jest inna sytuacja, ale chciałam wiedzieć. Moje drugie pytanie, czy może mi ktoś doradzić, jak jeszcze mogłabym poszerzyć zakres swoich kompetencji, aby przedmiotów nauczania było więcej.
Bardzo dziękuję za odpowiedź z góry.
Pozdrawiam serdecznie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-11-09, 20:18

justyna1234 pisze:Będę miała uprawnienia do nauczania stricte przedmiotów prawniczych i administracyjnych. Chciałam zapytać, czy z tymi uprawnieniami łatwo jest znaleźć pracę (o ile w ogóle teraz może być łatwo).
Nie jest łatwo. W ogóle nie jest łatwo, a co dopiero z tak wąskimi uprawnieniami. Niewykluczone jednak, że w jakimś dużym mieście jest jakaś szkoła kształcąca np. w zawodzie technik ekonomista w kilku równoległych klasach i potrzebuje nauczyciela do nauczania prawa (6 godzin w cyklu) i przedmiotów administracyjnych. Ale szczerze mówiąc, nie wiem, jakich - bowiem teraz, po zmianie programów w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec, nie ma już takiego przedmiotu, jak technika biurowa.

Są też chyba takie zawody prowadzone w szkołach, jak technik administracji czy technik prac biurowych, ale są to na pewno zawody niszowe.

justyna1234 pisze:jak jeszcze mogłabym poszerzyć zakres swoich kompetencji, aby przedmiotów nauczania było więcej.
Masz niewielkie pole manewru, bo nie masz wykształcenia ekonomicznego, a trudno doradzać Ci robienie licencjatu, bo praca niepewna. Może dobrym pomysłem byłoby zrobić sobie podyplomówkę z przedsiębiorczości (1-2 godziny w cyklu), każda klasa w szkołach ponadgimnazjalnych ma (na razie) ten przedmiot. Może podyplomówka z WOS-u?

A tak w ogóle, to dlaczego teraz martwisz się małą ilością przedmiotów, do uczenia których miałabyś uprawnienia? Nie myślałaś o tym, zanim wybrałaś taki kierunek studiów?

justyna1234
Posty: 11
Rejestracja: 2009-08-23, 10:06
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: justyna1234 » 2009-11-09, 21:37

dzieki edzia za odpowiedz! wybierajac kierunek studiow kilka lat temu nie wiedzialam, ze kiedys bede robila kurs pedagogiczny i bede chciala pracowac w zawodzie nauczyciela. no coz nie zawsze wiemy, co i jak w zyciu i co wybrac niestety. po tym kursie, ktory nada mi uprawnienia pedagogiczne mialam zamiar studiowac podyplomowo pedagogike wczesnoszkolna i przedszkolna. nie wiem, czy to dobry, bo nigdy nie bede takim prawdziwym nauczycielem, jak ktos, kto studiuje ten kierunek 5 lat. pomysl no ale coz, moze sprobuje. mimo wszystko, jak skoncze ten kurs, to zloze cv do szkol, gdzie sa przedmioty prawnicze wykladane, ale w moim miescie wcale nie jest ich duzo. pozdrawiam serdecznie

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-11-09, 23:39

Czy Twoja chęć wykonywania zawodu nauczyciela jest aż tak silna, by za niewielkie pieniądze (bo z takimi wąskimi uprawnieniami trudno będzie Ci znaleźć pracę na pełny etat, a więc pieniądze byłyby proporcjonalnie mniejsze) wykonywać naprawdę trudną, stresującą, odpowiedzialną i nieszanowaną raczej pracę?

Czy nie lepiej, byś w przyszłości szukała pracy raczej w swoim pierwotnie wyuczonym zawodzie, gdzie możliwości znalezienia ciekawej pracy z przyzwoitymi zarobkami, są moim zdaniem większe?

marzab82
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-05, 17:54
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: marzab82 » 2010-01-06, 18:50

Witam, jestem po raz pierwszy na forum i chciałabym zapytać doświadczonych kolegów lub koleżanek odnośnie kompetencji potrzebnych do nauczania przedmiotów zawodowych - ekonomicznych. Posiadam studia magisterskie ukończone na Wydziale Zarządzania UE w Poznaniu o specjalności ZZL czyli zarządzanie zasobami ludzkiemi. Interesuje mnie fakt czy z moim wykształceniem mogę uczyć w szkole ponadgimnazjalnej przedmiotów ekonomicznych (gdyż w pięcioletnim toku studiów miałam ich mnóstwo począwszy od ekonomii makro i mikro a skończywszy na statystyce - cały szereg rachunkowości, marketingu itd.) pod warunkiem, że ukończę kurs bądź studia podyplomowe z kompetencjami pedagogicznymi.
Chciałabym wiedzieć (jeżeli moje wykształcenie jest odpowiednie) czy mogę podjąć poszukiwania pracy w szkołach bez kompetencji pedagogicznych czy bez nich nie mam szansy.
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-01-09, 21:47

Aby uczyć w szkole, oprócz wykształcenia kierunkowego musisz mieć jeszcze przygotowanie pedagogiczne. Bez tego dyrektor nie może Cię zatrudnić, mógłby jedynie w wyjątkowej sytuacji i za zgodą kuratora oświaty.

Najlepiej więc zrobić sobie kurs kwalifikacyjny pedagogiczny lub studia podyplomowe i wtedy szukać pracy. W trakcie kursu też można szukać pracy, odpowiednio informując dyrektora o podjęciu kursu.

marzab82
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-05, 17:54
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: marzab82 » 2010-01-10, 14:45

Dziękuję edzia za odpowiedz. Przede wszystkim musze poszukać podyplomówki lub kursu pedagogicznego. A jakbyś mogła mi jeszcze dokladniej odpowiedzieć czy po studiach na wydziale zarządzania nie będzie problemu do tego żeby uczyć przedmiotów ekonomicznych tzn. czy dyrektorzy zatrudniają jedynie nauczycieli po ekonomii czy mogą być studia pokrewne np. z zakresu zarządzania (które również zawierają mnóstwo przedmiotów ekonomicznych)?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-01-10, 15:56

§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli przewiduje jako dopuszczalne "studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć".

Musiałabyś to sobie sprawdzić. Standardy kształcenia dla różnych kierunków studiów znajdziesz tutaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/1166.htm

WIETESKA
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-12, 14:51
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: WIETESKA » 2010-01-12, 15:17

WITAM
BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ. SKOŃCZYŁAM ZAOCZNIE ZARZĄDZANIE I MARKETING ZE SPECJALNOŚCIĄ LOGISTYKA- LICENCJAT I NIEDAWNO PODJĘŁAM STUDIA PODYPLOMOWE PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE. CZY Z TAKIM WYKSZTAŁCENIEM MAM SZANSE UCZYĆ W TECHNIKUM. JAKICH PRZEDMIOTÓW MOGŁABYM UCZYĆ ? Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ.

marzab82
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-05, 17:54
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: marzab82 » 2010-01-13, 18:20

Dziękuję za informacje.

iwan57
Posty: 3
Rejestracja: 2010-02-07, 16:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: iwan57 » 2010-02-07, 17:09

Moja rada, jeśli znajdziesz zajęcie poza szkołą zawodową lub technikum, to DARUJ SOBIE SZKOŁĘ!
Mówię to z perspektywy 10 lat pracy w przemysle i 17 w szkolnictwie zawodowym. :!:
iwan57


Wróć do „Przedmioty zawodowe”