ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Katja
Posty: 67
Rejestracja: 2007-07-28, 16:00

ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Katja » 2009-12-06, 20:12

Mam pytanie, które bardzo mnie nurtuje, a od kilku godzin nie mogę uzyskać odpowiedzi od wyroczni google, bo chyba wpisuję złe słowa klucze. Ad rem. U koleżanki w szkole Dyrekcja wprowadziła wystawianie ocen próbnych do 15 stycznia, a oceny na koniec pierwszego semestru do połowy lutego, czyli drugi semestr będzie trwać ok 3 miesięcy odliczając wszystkie święta, egzaminy. I tu pojawia się moje pytanie: Czy jest gdzieś napisane w prawie oświatowym, jaki wymiar powinny mieć semestry, albo, że powinny być mniej lub więcej równe? Rozumiem oburzenie koleżanki, chciałabym jej pomóc, ale nie wiem czy istnieją jakieś podstawy prawne, żeby mogła je użyć w sensownej dyskusji z Dyrekcją.
Proszę o podpowiedzi, za które bardzo dziękuję :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: edzia » 2009-12-06, 20:21

Katja pisze:Czy jest gdzieś napisane w prawie oświatowym, jaki wymiar powinny mieć semestry, albo, że powinny być mniej lub więcej równe?
Nie ma. Jest jedynie informacja w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu oceniania:

"§ 11.
3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły."

A więc jeśli szkoła sobie tak ustaliła w statucie, to jest OK.

Awatar użytkownika
Katja
Posty: 67
Rejestracja: 2007-07-28, 16:00

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Katja » 2009-12-06, 20:25

dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: edzia » 2009-12-06, 20:37

Katja pisze:U koleżanki w szkole Dyrekcja wprowadziła wystawianie ocen próbnych do 15 stycznia, a oceny na koniec pierwszego semestru do połowy lutego
Nie zauważyłam wcześniej, że to dyrekcja wprowadziła. Otóż dyrekcja nie ma takich kompetencji. Kompetencje do zmian w statucie szkoły ma Rada Szkoły lub w przypadku jej braku Rada Pedagogiczna. Czy było jakieś głosowanie?

Katja pisze:drugi semestr będzie trwać ok 3 miesięcy odliczając wszystkie święta, egzaminy.
Tym się nie przejmuj, bo na końcu roku będzie klasyfikacja roczna, a nie za II semestr.

Awatar użytkownika
Katja
Posty: 67
Rejestracja: 2007-07-28, 16:00

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Katja » 2009-12-06, 20:53

Z posiadanych informacji wiem, że grono zostało poinformowane, żeby nie wystawiać teraz ocen, a w styczniu. Dziewczyna jest zbulwersowana faktem, że tak późno ich poinformowano i nie wie co ma na celu ta zmiana. Zawsze semestry były w miarę równe.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: edzia » 2009-12-06, 21:02

Katja pisze:grono zostało poinformowane
Niech koleżanka zerknie do statutu swojej szkoły (WSO) i zobaczy, jaki tam jest termin klasyfikacji śródrocznej. Bo może właśnie tak jest tam zapisane, a teraz dyrektor tylko poinformował (bo może nie wszyscy znają statut, choć powinni). Jeśli jednak dyrektor sam wprowadził takie zmiany w tym roku (bez udziału RP), to uważam, że zrobił to nieprawnie.

Awatar użytkownika
Katja
Posty: 67
Rejestracja: 2007-07-28, 16:00

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Katja » 2009-12-06, 21:28

Znalazłam statut w sieci. A co w przypadku jeżeli napisane są ogólniki, w których zawarte jest to, że klasyfikacja śródroczna ma za zadanie podsumowywać, że jest przeprowadzana w raz w roku czy informacje jak informować ucznia, o terminach i możliwościach poprawy oceny próbnej, itp... Nie ma jasno określonych wymagań czasowych. Wiem, że może te granice czasowe to tylko szczegół, bo punkty podstawy programowej realizujemy nieprzerwanie, ale taki złoty środek, równość semestrów sprzyja równej motywacji, nie trzeba na siłę gonić za ocenami. Ale słusznie zauważyłaś, że ocena końcowa jest wystawiana za pracę w całym roku szkolnym.
dziękuję za te wskazówki, jutro przekażę koleżance :)

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Witold Telus » 2009-12-08, 17:03

W takim przypadku (ogólnikowe sformułowania) termin zakończenia I semestru musi być ustalony na plenarce przed rozpoczęciem roku. Wtedy ustala się wszelkie terminy ważne dla szkoły. Musi być gdzieś protokół z plenarki z takimi ustaleniami. Jak nie ma, to decyzja dyrekcji jest nieprawna.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: edzia » 2009-12-08, 19:48

Witold Telus pisze:termin zakończenia I semestru musi być ustalony na plenarce przed rozpoczęciem roku.
Z czego wynika, że musi być ustalony?

Ja uważam, że termin zakończenia semestrów to kwestia umowna, nie musi być regulowana w statucie. Co innego termin klasyfikacji śródrocznej.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: Witold Telus » 2009-12-08, 23:11

A kiedy ustala się harmonogram rad pedagogicznych? Jedna z nich to klasyfikacyjna. We wszystkich szkołach, z którymi miałem do czynienia (łącznie siedem) harmonogram posiedzeń rad ustalano w sierpniu i obwieszczano pisemnie na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr. W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: partita400 » 2009-12-08, 23:26

Witold Telus pisze:A kiedy ustala się harmonogram rad pedagogicznych? Jedna z nich to klasyfikacyjna. We wszystkich szkołach, z którymi miałem do czynienia (łącznie siedem) harmonogram posiedzeń rad ustalano w sierpniu i obwieszczano pisemnie na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr. W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.

i powrócił jak bumerang :shock: temat harmonogramu rad pedagogicznych , w jednych szkołach jest w innych nie ma , u mnie jest i był zawsze ...i jakby Telus "pożyczył" swojego dyrektora , to też pewnie będzie :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ile miesięcy powinien trwać semestr w szkole?

Postautor: edzia » 2009-12-09, 17:59

Witold Telus pisze:Jak wiadomo kiedy jest klasyfikacyjna, to wiadomo też kiedy ma się skończyć semestr.
No więc wydawać by się mogło, że termin klasyfikacji śródrocznej wyznacza granicę pomiędzy I a II półroczem w szkole. Ale, jak pisałam wyżej, ta granica to wyłącznie kwestia umowna i nie musi być regulowana w statucie. Uregulowany być musi jednak termin klasyfikacji śródrocznej, który właśnie w wielu szkołach wyznacza zakończenie I półrocza. No ale są od tej zależności, jak widać, wyjątki:
Witold Telus pisze:W szkołach, o których piszę semestr formalnie kończył się tydzień po klasyfikacji. Ten tydzień był na ewentualne odwołania.


Trzeba jeszcze pamiętać, że klasyfikacji śródrocznych może być więcej, niż jedna. I wtedy nie ma semestrów, czy półroczy, tylko... nie wiem... trymestry, kwartały? Nawet trudno o właściwe nazewnictwo. Więc to kolejny dowód na to, że podział roku szk. jest umowny. Przy jednej klasyfikacji śródrocznej w większości szkół odbywa się ona gdzieś mniej więcej w połowie roku szk. Ale może się odbywać nawet i w marcu.

Katja, podpowiedz jeszcze koleżance, że nic nie stoi na przeszkodzie, by sklasyfikowała uczniów wcześniej i zaraz potem zaczęła wystawiać stopnie na II półrocze. Albo i bez klasyfikacji zapisywała już oceny na II półrocze. Ocena roczna będzie i tak oceną za cały rok pracy ucznia, ocenianie jest procesem ciągłym.


Wróć do „Prawo oświatowe”