Czy dostaliście wyrównanie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aniabaran
Posty: 33
Rejestracja: 2010-01-16, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: aniabaran » 2010-01-16, 16:25

Nazywa się to dodatek uzupełniający. Samorządy mają obowiązek wypłacić go do końca stycznia nauczycielom, którzy na danym stopniu awansu zawodowego nie osiągnęli średniej. Oznacza to, że w gminach dokonają obliczeń na podstawie obliczeń z wszystkich szkół w ich obrębie i jeśli okaże się, że np. mianowani nie osiągnęli średniej to WSZYSCY mianowani nauczyciele dostaną dodatek odpowiednio do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym 2009. Jeśli ktoś pracował 3,6 cz 12 miesięcy to mu się należy, odpowiednio do przepracowanego okresu.

Też jestem bardzo ciekawa jak to wyszło w różnych gminach, więc jeśli już dostaliście to piszcie po ile i na jakim stopniu awansu. :) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: kajko45 » 2010-01-25, 16:03

czy wszedzie w ustalaniu średniego wynagrodzenia bierze się pod uwagę takie składniki jak : godziny ponadwymiarowe i zastepstwa ? czy tylko ja tak trafiłem?
u mnie wersja oficjalnie ustalona brzmi tak : do sredniej wrzuca sie wszystko...godziny ponadwymiarowe, zastępstwa, stazowy, wychowawczy, motywacyjny...
chciałbym poznać zdanie kogoś kto wie lepiej i więcej....
czuje przez skóre ze urzad sie chce wykrecić jak najtańszym kosztem.. na zdrowy rozum ponadwymiarówki czy zastępstwa sa dodatkowo platne i nie wchodza w płace 1 etatu ..
tym bardziej ze zgodnie z

ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 13 stycznia 2010 r.
w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego

§ 3.ust 5. Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na podstawie jednej umowy o pracę lub aktu mianowania uwzględnia się jako jeden etat. Przydzielone nauczycielowi godziny ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela, stanowią godziny ponadwymiarowe, które nie są przeliczane na etaty.

ma ktos konkretną wiedzę czy znowu bedzie państwo w państwie ?

czegos normalnie nie rozumiem... np jezeli w miescie x wszyscy n-le siedzą na gołych etatach /lub prawie gołych / a w gminie Y wszyscy maja po 1,5 etatu - to tym w miescie nalezy sie kasa i urząd m. płaci, a tym w gminie nie i urząd gm nie płaci ?
czy to jest logiczne ?
nie dajmy się zwariować...

M4J4_26
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-29, 13:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: M4J4_26 » 2010-01-29, 13:26

Witam.

Jestem nauczycielem stażystą (więc pracuję od września - czyli 5 miesięcy) ale wcześniej byłam na 4 - miesięcznym zastępstwie w innej szkole. Trzy tygodnie temu zrobiono na mnie nagonkę, bo rzekomo miałam dostać brutto 3900 zł wyrównania - nie odzywałam się bo nie wiedziałam, o co tak w ogóle chodzi. Wypłacano nam dzisiaj wyrównania, które bardzo mnie zaskoczyły. Z przepowiedzianej kwoty dostałam na rękę 147,10 zł( i nie wliczono do tego wyrównania 4 miesięcy pracy w innej szkole), kontraktowi dostali 146 zł, mianowani 2165,60 zł a dyplomowani 743,41 zł. Nie rozumiem w tym momencie co jest grane. I jak jest możliwe, że np z 3900 brutto dostałam całe 147, 10 zł? Czy ktoś może wyjaśnić jak mam sobie obliczyć, czy gmina przypadkiem nie skorzystała z należnych mi pieniędzy?

Swoją drogą, ciekawa jestem reakcji tych, którzy zrobili mi awanturę o "moje" 3900 zł. :wink:

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: agadanuta » 2010-02-01, 10:53

Rozporządzenie rozporządzeniem, ale gimina na zagrodzie równa ministerstwu - że tak sparafrazuję.

Dziś bowiem u mnie w szkole niespodzianka - RADA GIMNY na SESJI przegłosowała, że nie będą nam wypłacać dodatku uzupełniającego.

I jak to się ma do prawa?

joanna11111
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-01, 13:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Dodatek uzupełniający - wątpliwości

Postautor: joanna11111 » 2010-02-01, 13:35

Witam!
Od czerwca 2008 jestem nauczycielem kontraktowym, a moje koleżanki od lipca 2009. W zeszłym roku chętniej przyznawano im nadgodziny z racji "niższej stawki" i w ten sposób bardzo często ich miesięczne wynagrodzenie było wyższe lub równe mojemu. W tym roku moje koleżanki otrzymały około 800 zł wyrównania, a ja nic. Nie ukrywam, że w związku z powyższym czuję się pokrzywdzona.
Moje pytanie brzmi: Czy w Waszym mniemaniu jest to sprawiedliwe rozliczenie "wyrównania"? A.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: fruzia » 2010-02-01, 17:48

U mnie podobnie - nie będzie wyrównania. Argument - i tak już dużo dostajemy od gminy więc na dodatek nie mamy co liczyc.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: agadanuta » 2010-02-01, 17:53

Czy ktoś wie, jak w takiej sytuacji postąpić?
Podobno na sesji, podczas kórej to uchwalili wyzywano nas od nierobów.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: edzia » 2010-02-01, 20:27

agadanuta pisze:Dziś bowiem u mnie w szkole niespodzianka - RADA GIMNY na SESJI przegłosowała, że nie będą nam wypłacać dodatku uzupełniającego.
Moim zdaniem to jest rzecz nie do głosowania, tylko do wykonania przez wójta.

Z drugiej strony to ten żebraczy dodatek jest tak żenujący, że chyba lepiej, żeby go nie wypłacali. Ja dostałam ok. 260 zł brutto za rok, co oznacza, że moja pensja jest jedynie o ok. 20 zł miesięcznie niższa, niż średnia w OP. No ciekawe.

Niestety, posiadaczem tajemnych danych, z których ta średnia jest obliczana jest jedynie OP. Nawet nie da się sprawdzić, czy poprawnie liczą. Więc dają, co łaska.

Nauczyciel nie jest w stanie tego zweryfikować, nie ma z czym porównać, bo zawsze będzie tłumaczenie, że to średnie z terenu danego OP. Porównywanie do innego nauczyciela z tym samym stopniem awansu z tego samego OP też będzie bez sensu. Zawsze bedą jakieś indywidualne różnice.

Jeden wielki matriks. O, a tu podobne spostrzeżenia: http://chetkowski.blog.polityka.pl/

Nie wspominając o kosztach obliczania tego dodatku, wypłacania, weryfikowania, szkoleń kadrowców i OP-owców. :roll:

Więc nie ma sensu dopytywanie, ile kto dostał i ile powinien dostać, bo jeśli w ogóle dostanie, to dostanie tylko tyle, ile akurat OP zechce dać. I jeszcze przy okazji wyzwie nauczycieli od nierobów, jak u @agadanuty.

Inna sprawa, że ten dodatek wyrównawczy jest społecznie bardzo niesprawiedliwy. Kto miał więcej godzin albo dodatkowe płatne obowiązki, dostanie mniej, bo do średniej mu mniej przecież brakuje. Pisał o tym kiedyś Chętkowski na blogu: http://chetkowski.blog.polityka.pl/?p=919

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: agadanuta » 2010-02-01, 20:33

U nas zostało to wyliczone, ok. 2000 zl dla dyplomowanych; Rada Gminy stwierdziła, że to jest za dużo, i nie da. Zatem głosowali, i przegłosowali, że nam nie wypłacają.

Więc nie chodzi o to, ze coś tam zataili, czy pokrętaczyli w obliczeniach.

Ja w drugiej szkole dostałam ten dodatek. Wyniósł dla nauczycela dyplomowanego 1000 zł. Dla każdego tak samo.

http://www.jst.vulcan.pl/dlasamorzadow/ ... liczen.pdf


Aha - na danym stopniu awansu - nauczyciele dostają tyle samo.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: synapsa » 2010-02-02, 13:07

A ja powiem, że pracuję w 2 szkołach należących do różnych gmin. I w obu wielka cisza i nie odnotowałam wpływu na konto. To dopiero zagadka.

Sial
Posty: 41
Rejestracja: 2008-10-04, 19:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: Sial » 2010-02-02, 20:09

Widzę, że nie tylko ja jestem w sytuacji braku wpływu na konto dodatku uzupełniającego. Ogólnie to w szkole cisza na ten temat, a mamy początek lutego. Ponoć wyrównania są wyliczone, ale nie wiadomo czy i kiedy będą wypłacone. Co zwykli nauczyciele mogą zrobić jeśli nie otrzymali wyrównania?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: Andulencja » 2010-02-03, 19:03

A u nas różnie:
kontraktowi - 100zł
mianowani - 1800zł
dyplomowani 2900zł
Tak średnio, w zależności od ilości godzin.

oja83
Posty: 23
Rejestracja: 2007-10-02, 21:26
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: oja83 » 2010-02-03, 19:26

kontraktowi 100? mam nadzieję,że zjadłaś jedno zero ;) sana jestem kontraktowa...

teska_1
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-11, 22:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: lubelskie

wyrownanie??/

Postautor: teska_1 » 2010-02-03, 20:28

A u nas w gminie.....
kontraktowy 500 na reke
mianowany nic!
dyplomowany 670 na reke


w sasiedniej gnimie
kontrktowy 1500
mianowany 2000
dyplomowany 2800 na reke

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: bzyk » 2010-02-04, 06:11

u nas tez nic, w ogole nikt o niczym nie mowi. Jak rzucialam haslo, to kazdy dziwnie patrzy :/


Wróć do „Prawo oświatowe”