skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Karolina_J
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-18, 18:22

skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

Postautor: Karolina_J » 2007-09-18, 18:31

Witam. W tym roku dostałam po raz pierwszy wychowastwo i w ogóle jest to dopiero mój drugi rok pracy. Słabo się jeszcze w tym wszystkim orientuję dlatego mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś przedstawić procedurę skierowania dziecka na badania do PPP. Z góry dziękuję

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-18, 19:40

Ty nie możesz skierować dziecka na badania bo o takie badanie może wystąpic tylko rodzic. Trzeba poinformowac rodziców o zauważonych deficytach dziecka, problemach i sugerować wizytę w PPP o ile Wasze działania nie przynoszą efektów. Mozesz skontaktowac się ewentualnie z PPP zapytać jakie mają terminy czy umówić rodziców na wizytę o ile się zgodzą na to.

Karolina_J
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-18, 18:22

Re: skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

Postautor: Karolina_J » 2007-09-18, 22:34

Dzięki. Chodzi o to, że mam w klasie ucznia, który powinien mieć wystawioną nową opinię i nie wiedziałam jak postąpić. Czyli pasowałoby poprostu skontaktować się z rodzicami i omówić to. Jeszcze raz dziekuję.

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

Postautor: Marzena82 » 2007-09-19, 14:42

Karolina_J, możesz jeszcze poprosić o pomoc np psychologa szkolnego (jeżeli oczywiście macie). Myślę, że byłby wstanie np przyśpieszyć wizytę w PPP, jeżeli to sprawa pilna :) A jak nie,to tak jak napisałJethro Tull, poprosić rodziców o rozmowę,bo bez ich zgody masz związane ręce.
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: skierowanie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

Postautor: IAO » 2007-09-19, 19:55

Jethro Tull pisze:Ty nie możesz skierować dziecka na badania bo o takie badanie może wystąpic tylko rodzic.


Niezupełnie tak jest. Oczywiście formalnie badania są przeprowadzane na wniosek rodzica i inaczej się to odbyć nie może. W praktyce wygląda to jednak tak, że większość zgłoszeń napływa ze szkół/przedszkoli. Poradnie w ewidencjach gromadzą nawet informacje, czy dziecko zostało przysłane przez placówkę czy zgłoszone indywidualnie przez rodzica.

Najbardziej kompetentną osobą w szkole w kwestiach kontaktów z poradnią jest zwykle pedagog/psycholog szkolny. Pedagodzy są często zaopatrzeni w małe formularze zgłoszeniowe, które dają do wypełnienia rodzicowi (wymagany podpis) i dostarczają okresowo do poradni. Nie jest to jednak formuła konieczna.

Poradnie, niezależnie od sposobu zgłoszenia dziecka, same mają obowiązek zadbać o odpowiednią zgodę u rodzica. To na nich ciąży odpowiedzialność za ewentualne nadużycia w tej kwestii. Rodzic, poza odmową złożenia jakiegoś podpisu (nigdy mi się nie zdarzyło, jednak słyszałem o jednym takim przypadku), może zwyczajnie nie przyjść na badania. Wtedy rzecz jasna nie ma bata.

Na szybki termin nie nastawiałbym się. O ile się orientuję, w cały kraju jest tak, że swoje w kolejce trzeba odczekać (poza pewnymi wyjątkami) i to od poradni będzie zależeć, kiedy zgłosi się z wolnymi terminami. I tu znów. Komunikacja może się odbywać albo bezpośrednio z rodzicem albo poprzez pedagoga szkolnego.

Nieśmiało sugeruję, że zgłoszenie sprawy jako pilnej pomaga :).


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”